Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367054/bmid_obraz-doriana-graye-I3v-367054.jpg 4 6721 6721

Slavný Wildeův román v sobě nese autobiografické rysy: Mladý muž se nechává portrétovat známým malířem, a když poprvé spatří svůj krásný portrét, projeví přání, aby sám nikdy nezestárl a všechny proměny tváře se objevovaly pouze na obraze… Román obsahuje hororové prvky i faustovský motiv, dotýká se i tématu homosexuality. O popularitě díla svědčí filmová zpracování i původní český muzikál. Vychází v novém českém překladu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Picture of Dorian Gray , 1891

aannyy
15.03.2012 3 z 5

Super kniha, místy jsem se sice trochu nudila, ale parádní závěr ::)

Lucisatko
08.03.2012 5 z 5

Co dodat Oscar Wilde je nepřekonatelný, kniha se čte jendím dechem a určitě se kní jedou vrátím :-)

Benedygtus
02.02.2012 5 z 5

Kniha je jako malebny sen napsany a vyobrazeny krasnym slovnikem do poslednich detailu. Ten sen nas uvede do tela Doriana Graye. Seznamime se s lordem Henrym, jakozto s knihou samotnou a stejne jako Dorian se nemuzeme odtrhnout. Naslouchame, nic takoveho jsme predtim necetli ani neslyseli. Bourime se a presto jsme s touto knihou v kontaktu, ale nedopustme, aby stejne jako Dorian jsme vse pripustili a zacali se tim ridit, ba co vic, zacali to prekonavat.
"Umeni nema na nase ciny zadny vliv." - myslim a mam z toho strach, ze tak tomu opravdu neni, presto je Obraz Doriana Graye velkym dilem a ja na nej budu pet ody uz kvuli zaveru, ktery me vytrhl.

pufina
29.01.2012 5 z 5

Dorian Gray je pro mě nezapomenutelná literární postava. Oscar Wilde je originální, má svůj styl a jeho zvraty dovedou překvapit. Příběh Doriana Graye je jedinečný, mrazivý, napínavý a já hltala každou stránku.

KarlaP
30.12.2011 5 z 5

Už dlouho jsem si tuto knihu chtěla přečíst, jen jsem se k ní pořád nemohla tak nějak dostat. Těšila jsem se moc. A těšila jsem se oprávněně. Obraz Doriana Graye se čte jedním dechem, čas plyne okolo vás a vy se nemůžete dočkat, jak skončí Dorianův osud. Psychologie postav, zejména Doriana, je neskutečně vypracovaná. Mísí se zde postava oběti i vraha. Už jen ten nápad obrazu, který pohlcuje všechny vaše ohyzdnosti stáří a vaší duše, je jedinečným a originálním. Oscar Wilde s jeho pohádky, dramatickými hry a s touto knihou, která vás dokáže i postrašit, je pro mne jednoznačně jeden z nejlepších spisovatelů Anglie.

zipporah
21.12.2011 5 z 5

Len túto knihu som od Wildea prečítala, plus trochu biografie a niekoľko citátov... určite veľký spisovateľ. Knihu by som premenovala na Portrét lorda Henryho:D Gray ma až tak nezaujímal (iba Bern Barnes). Zaujímavé to bolo s lordom, pretože som sa nestretla predtým s postavou, ktorá tak krásne rozprávala v paradoxoch, ktoré vo vede akceptujem alebo aj milujem. Ako veľký zástanca vesmírnych paradoxov a Lindeho citátu "Pravda sa skrýva v paradoxe" (presné znenie neviem, ale pointa je takáto) bol pre mňa Henry číslo jedna a väčšinu vyhlásení som si prepisovala. Wilde = psychologické paradoxy (našla som aj citáty). ODPORúčam tým odporcom, ktorí majú radi prevratné, spätné, trefné a všelijaké iné, len nie vzorcové (dva plus dva je štyri) príbehy a vôbec fungujúce svety na rôznej úrovni. Je to o dosiahnutí akejsi kontroly, či nadvlády nad samým sebou i pozorovaným svetom so zmyslom pre humor. Bozk za toto:
„Je to priam neuveriteľné, ako dnes ľudia roztrusujú proti človeku za jeho chrbtom veci, ktoré sú absolútne a dokonalé pravdivé.“

papaja
23.11.2011 5 z 5

Celou knihu jsem nevěděla zda Doriana nenávidět či milovat, ale to byl jistě geniální záměr autora a když se nad tím zamyslím, tak by bylo jistě mnohem více zločinů, pokud by nehrozil trest ...

Evelin
13.11.2011 4 z 5

Co se týče této knížky, jak už zde bylo psáno, dobrá myšlenka a hezký příběh, ale první polovina knihy mi dala zabrat v tom smyslu, že jsem přemýšlela o odložení této knihy, ale od druhé poloviny byla mnohem čtivější, naštěstí.

Neila
30.10.2011 5 z 5

Tak, jak si Harry podmanil Doriana a Dorian jiné postavy, tak si O.W. podmaňuje čtenáře...

Džizetka
22.10.2011 4 z 5

Nádherná záležitost.

Adrianah
23.09.2011 4 z 5

Naprosto skvělá knížka! Mohu jen doporučit.

monbla
22.09.2011

Tato kniha mi byla doporučená jako skvělá, ale já bohužel měla co dělat, abych ji vůbec dočetla. Moc se mi nelíbil, Dorian byl slušně řečeno velice zvláštní.

Texxa
14.09.2011 5 z 5

Jedinečná, překrásná kniha... Marně hledám vhodná slova. Co k tomu říci více? Snad jen miluji, miluji, miluji.

LubosNehyba
28.08.2011 5 z 5

Skvělé čtení, už se těším až si knihu projdu podruhé. Mimochodem netuší někdo, jak se jmenuje kniha, kterou půjčil Dorianovi Lord Henry?

DustinMind
24.08.2011 5 z 5

Tohle dílo šlo stránku po stránce jako neskutečná literární krása. Občas sice neustále opakování věty ,,chodil okolo a kousal se do rtu..'' mě už přecházelo, ale rozhodně to nic nemění na tom dokonalém díle. Závěr byl rozhodně překvapivě mrazivý.

Míša K.
22.08.2011 4 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem, zajímavý příběh.

Switch
31.07.2011 5 z 5

Autor vystihl psychologii postavy a popsal barvitě jednu z nejzvrácenějších myslí a krajnosti, kam až může člověk zajít. Výborná kniha.

Kvothe
12.07.2011 5 z 5

Skvělá kniha, která je jedním ze základních literárních kamenů. Příbeh a poselství se dá vykládat z mnoha stran. Svého Doriana, Basila i Henryho má v sobě trochu asi každý. Nadčasovost? Ano, nadčasovost je nejenom v poselství o důležitosti lidského těla, které se v našem světě staví nad duši, nad kvalitu člověka jako člověka. Chceme člověka jako tělo a 99% procent lidí (alespoň západního světa) se tím řídí, nebo nad tím alespoň často uvažuje. No ano, i já, to přiznávám:-)
Poslední spojení se svou duší ztrácí Dorian, když zapříčiní smrt, ale již vše začalo již dříve.

Je určitá přeměna čistě v Dorianovi nebo za to může Lord Henry? Také je to možná kolektivní vina společnosti.
Možná se jen vše snoubilo dohromady, protože v Dorianovi musel být primární zárodek budoucího netvora, Henry přidal jiskru a společnost rozdmýchala oheň.
Konec je brilatní - poznali ho jen podle prstenů - tak sám sebe zničil a odsoudil k zatracení. Přece mohl zvolit jinou cestu, ale podlehl pokušení té druhé strany, tmě.
Basil za ním stál a kdyby Dorian uchopil za ruku malíře, jeho cesta by vedla jiným směrem, ale Lord Henry zněl lákavěji.
Základní volba snad každého člověka, samozřejmě ne s takovými následky. Jsou cesty snažší a lákavější (Henry) a cesty bolestivější a delší (Basil). Kolik lidí zvolí tu delší a bolestivější možnost? Odměna je sladká, ale je nutno překonat mnohé překážky, naopak u první cesty jde vše snadno. Nic není zadarmo, na to se ale snadno zapomíná.

Připoměla se mi věta z Americké tragédie - A co je platno, můj synu, získat celý svět a ztratit duši?

st.me
24.06.2011 3 z 5

Nijak zvlášť mě toto dílo neuchvátilo. Příběh je pěkný, ale takový mdlý. Rozhodně jsem čekala, že konec bude zajímavější. Přišlo mi, že ho autor docela odfklákl, vzhledem k tomu jakou měl obrazotvornost. :)

ŽabákDokvákal
20.06.2011 2 z 5

Na tuto knihu jsem se dlouho těšil, ale že by mě její čtení nějak strhlo, to se bohužel říct nedá.
První polovina mě neoslovila vůbec, hlavně mi vadilo neustálé opakování slova "rozkošný" (občas mi přišlo, že je na každé stránce alespoň třikrát).
Druhá polovina knihy už byla mnohem lepší, námět je opravdu nadčasový. Ale... Jako celek mi kniha nesedla...