Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367054/bmid_obraz-doriana-graye-I3v-367054.jpg 4 6721 6721

Slavný Wildeův román v sobě nese autobiografické rysy: Mladý muž se nechává portrétovat známým malířem, a když poprvé spatří svůj krásný portrét, projeví přání, aby sám nikdy nezestárl a všechny proměny tváře se objevovaly pouze na obraze… Román obsahuje hororové prvky i faustovský motiv, dotýká se i tématu homosexuality. O popularitě díla svědčí filmová zpracování i původní český muzikál. Vychází v novém českém překladu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Picture of Dorian Gray , 1891

D.-e.-e.-
10.11.2012 2 z 5

Příběh velmi dobrý, konec dechberoucí. Psáno ovšem jistou zvláštní, trochu těžkou formou. Díky ní a úvahám lorda Henryho, jsem si knihu musela číst nahlas, abych zabránila usínání.

Mishka_a7
07.11.2012 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla až napodruhé. Poprvé mě po pár stránkách prostě nebavila. Když jsem ji vzala do ruky znovu, přečetla jsem ji jedním dechem a nechápala, kde se stala předtím chyba. Kniha je naprosto úžasná! Kdo četl ví, kdo nečetl určitě by si ji měl přečíst a nikdy na ni nezapomene!

Em.
17.10.2012 4 z 5

Jsem pyšná, že jsem ji dočetla. Příběh krásný, ale ty filozofické monology byly dost unavující a zdlouhavé, ještě když jsem je musela číst víckrát, abych je pochopila. Ale tím nechci říct, že byly nudné, dost jsem nad řešenými tématy přemýšlela a bylo to zajímavé. Wilde má můj obdiv.

kacimilek
20.09.2012 5 z 5

K Oscaru Wildovi snad ani není co dodat. On byl úžasný básník a jeho jediný román byl také úžasný. Téma, které je v něm popsáno přesahuje veškeré věky, neboť kdo by nechtěl zůstat stále mladý?

annihilation
16.09.2012 5 z 5

Poutavý příběh krásného Doriana Graye, který zůstává mladým, kvůli vyslovené prosbě, že by dal duši za to, aby místo něj stárl jeho portrét, jistě okouzlí další a další generace. Vykreslená povaha postav, poutavý a nápaditý styl psaní a hlavně nesmírně chytré myšlenky vás vtáhnou do příběhu a nechají vás unášet Dorianovo proměnou a všemi těmi špatnými činy, které se promítnou jen v jeho obraze. Hnus lidské povahy, manipulace, sobectví, ale i spousta krásy, hloubky myšlenek a pokus o napravení.

„Za vším, co je na světě neobyčejné, vězí něco tragického.“

AnnaSk
28.08.2012 5 z 5

Kdysi mě neuvěřitelně chytila první stránka. Popis zahrady a ateliéru... ale už je to docela dávno, co jsem ji četla. Kéž bychom mohli mít nekonečnou paměť! Každopádně - Wilde je velmi nadaný vypravěč.

LiLinka
25.08.2012 5 z 5

Velice úžasná kniha od skvělého autora. Byla jsem na ni hrozně zvědavá, zprvu mě nenadchla, ale po chvilce jsem stránky hltala jednu za druhou. Popis Anglie této doby a autorův vliv dekadence, + 1!:)

fons
10.08.2012 5 z 5

Tahle kniha mě dostala. Na svojí dobu velmi nadčasová záležitost a neobvyklé téma. Občas mě znepokojovaly natahované monology, ale to nic nemění na mém hodnocení, protože tento počin si to zaslouží!

dark.ma93
23.07.2012

Hluboká a filozofická myšlenka, kvůli které dílo jistě vstoupilo do dějin. Dále pak zajímavý děj. Celkově je ale kniha těžká na čtené. Rozhovory jsou občas moc intelektuální a těžké. Ale určitě doporučuji přesto. Řadí se to do skvělé klasiky.

dusty
14.07.2012 4 z 5

Není to úplně pro každého. Doporučuji lidem, kteří se rádi brodí v intelektuálských rozhovorech a nejchtějí jen přímou linku příběhu, protože ten v této knize hraje až 2. roli.

Kormorán
14.07.2012 5 z 5

Filozoficky nesmírně obohacující dílo,které má co říci i současnému čtenáři.A Dorian Gray je jednou z nejtragičtějších a nejpůsobivěji napsaných literárních postav vůbec.

cathyblack
03.07.2012 5 z 5

Mít doma takový obraz, nepohlédla bych na něj ani náhodou. Umíte si představit samy sebe v Dorienově případě? Zešílela bych pohledem na svou skutečnou podobu, která se vtiskla do obrazu. Knihu řadím mezi nejlepší díla, která jsem kdy četla...ať už byl Wilde jakýkoliv, mám ráda jeho příběhy.

NaTuLdA
03.07.2012 5 z 5

Opravdu skvělý nápad, některé pasáže mě trochu nebavili, ale zbytek nadchl :)

Night
29.06.2012 5 z 5

Úžasná knížka, jedna z mála, kterou bych si klidně přečetl znova !

ondra1995
23.06.2012 5 z 5

Mistrovské, famózní, dechberoucí, skvělé! Po dočtení jsem chvíli jen seděl a byl zamyšlený. Toto dílo budu vychvalovat komukoli, kdekoli a kdykoli!

Miken008
20.06.2012 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.. Namět je víc než přitažlivý. Časté filozofické řeči nejsou na škodu, naopak oživuji děj a společnost, ve které se celý příběh odehrával

eliska18
14.06.2012 5 z 5

Famózní dílo. Je to jedna z mála knih, která mě opravdu uchvátila a donutila k zamyšlení se. Přiznávám, jednu kapitolu jsem téměř nečetla (kde popisuje své záliby...), ale jinak? Ke knížce jsem přistupovala jako k položce, kterou až přečtu, tak ji budu moct odškrtnout ze svého maturitního seznamu. Ale zapůsobila na mě mnohem víc a mnohem silněji...
Chápu, že ne každému se líbí, ne každý čte rád různé filozofování...

cotaholkacte
19.04.2012 5 z 5

Já se naopak nenudila ani chviličku. Strhující od začátku do konce. Mistrovské dílo.

zimmicz
12.04.2012 3 z 5

Je zvláštní, jak střídavou kvalitu tahle kniha vykazuje. Pasáže, v nichž vystupuje pouze Dorian a jeho obraz, jsou dechberoucí, naopak ty, v nichž se Wilde snaží staticky líčit Dorianovu povahu (viz sáhodlouhá část o roztodivných starožitnostech a vzácnostech) jsou k smrti nudné.
Závěr vynikající, přesto tam pro mě něco skřípe.

Renava
10.04.2012 5 z 5

„Neexistuje nič také, ako morálna, či nemorálna kniha. Knihy sú buď dobre napísané, alebo zle napísané.“ S týmto Wildovým výrokom sa plne stotožňujem a dodávam, že o tejto bezpochyby platí to prvé. Dielo, ktoré Wildovi na svojej životnej ceste dopomohlo k odsúdeniu na 2 roky za jeho homosexuálne sklony, no prežilo veky ako či už čitateľsky obdivované, zaznávané, kritizované, ale večne živé. Dielo plné rozporov – krása maskujúca osobnosť v morálnom rozklade, láska v mnohých podobách prechádzajúca od zbožňovania do nenávisti, kontrast zločinu a ľahkovážnosti pri vysporiadavaní sa s vlastnou vinou. Zarážajúca výpoveď o tom, ako vonkajšia i vnútorná krása vplyvom morálne skazeného, pôžitkárskeho a ľahkovážneho "priateľa" zmení postoj k životu mladého, nevyformovaného chlapca a spôsobí jeho rozvrat a záhubu.Výnimočné, nadčasové dielo.