Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367054/bmid_obraz-doriana-graye-I3v-367054.jpg 4 6712 747

Slavný Wildeův román v sobě nese autobiografické rysy: Mladý muž se nechává portrétovat známým malířem, a když poprvé spatří svůj krásný portrét, projeví přání, aby sám nikdy nezestárl a všechny proměny tváře se objevovaly pouze na obraze… Román obsahuje hororové prvky i faustovský motiv, dotýká se i tématu homosexuality. O popularitě díla svědčí filmová zpracování i původní český muzikál. Vychází v novém českém překladu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Picture of Dorian Gray , 1891

iluliacross
08.10.2014 4 z 5

Je na tom něco zvláštního, něco, co si tam musíte sami najít. A pokud to nenajdete, knížka se Vám nebude líbit. Nejde až tak moc o ten příběh, který je vlastně trošku přitažený za vlasy, ale o tu myšlenku, kterou tam Oscar Wilde schoval. Alespoň podle mě. V českém jazyce mě kniha nebavila. Odložila jsem jí po pár stránkách s nechutí a říkala jsem si: Proboha, co to je?! Ale v angličtině, musím říct, že mě čtení bavilo. Už kvůli těm citátům, nebo moudrům, kterými je příběh protkaný a ze kterých čiší taková pravda, že už to víc pravda být nemůže. Ale naprosto chápu, že tohle není kniha pro každého.

domi88
25.09.2014 3 z 5

Docela náročné na čtení a zamýšlení, velmi mnoho myšlenek (citátů). Jsem ráda, že to mám za sebou a jsem ráda, že jsem ho četla. Dekadence.

callahanh
20.09.2014 4 z 5

Spíše než román o narcismu, jak je často Obraz Doriane Graye prezentován, jde podle mého o nadčasový román o tom, že lidská společnost vlastně nehledí, jaký je člověk uvnitř, ale spíš na to, jak vypadá zvnějšku. Wilde tohle evidentně zesměšňuje a opravdu ukazuje krutou pravdu, která ve své době nemusela být přijata úplně bez problému (o to víc, když je tu plno skrytých homosexuálních narážek). O to větší je škoda, že dnešnímu čtenáři bude činit velké problémy se knihou "prokousat", protože popisných částí je zbytečně moc, ačkoli chápu, proč je sem Wilde dával a oněch monologů a dialogů taky. Pokud ale tohle překonáte, odměnou by vám mělo být velice zajímavé a stále platné dílko o tom, že krásná tvářička není vše a mnohdy se za tím nejkrásnějším zevnějškem skrývá zákeřná bestie. Za zásadní chybu románu tak považuji snad jen to, že s blížícím se koncem autor najednou přeskočí několik let, aniž by uvedl, co vlastně Gray dělal lidem špatného a čím je ponižoval. Samotný konec už je ale strhující, mnohoznačný a dá se vykládat všelijak. I přes určité výtky a paradoxně i kvůli tomu, že to celé není o pár desítek stran delší, tak dávám 70%.

kvenez
16.09.2014 5 z 5

Skvostné. Tolik stránek plných známých citátů.

Zlajda95
15.09.2014 2 z 5

Kniha byla pro mě obrovským zklamáním. Víc k tomu ani psát nechci, protože mnozí tuto knihu dokáží ocenit (viz hodnocení), a nerada bych ji znechutila potencionálním čtenářům.

Šárka_D
15.09.2014 3 z 5

Tak bohužel, Dorian Gray mě nenadchl. A to mám tak ráda Wildeovy pohádky... Možná za to může trochu archaický jazyk, ale nemohla jsem se pořádně začíst, takže jsem knížku (ač tenkou) kouskovala a "crcala" se s ní snad čtrnáct dní. Ale možná je to tím, že jsem příběh vlastně znala předem, a nic mě už nepřekvapilo...

Bonik
03.09.2014 3 z 5

Tuto knihu jsem si přečetla ze zvědavosti. Děj jsem zhruba znala už před přečtením, proto mě moc nepřekvapoval. Musím, ale poznamenat, že se mi styl psaní autora nelíbí. U této knihy podle mě platí známý citát - Klasické jsou knihy, které chce mít každý přečtené, ale nikdo nechce číst.

Dousabel
30.08.2014 4 z 5

Kniha má úžasnou atmosféru. Během čtení jsem si nejednou představovala, jak sedím s Dorianem a Henrym v tom mírně zakouřeném salonku někde v koutě a napjatě poslouchám to jejich filozování o životě, ženách a manželství, notabene mnohdy v lecčems pravdivé :o) A jinak velice příjemné mrazení na posledních dvou stranách, i když jsem věděla, jak to dopadne :)

smejkalova.m
29.08.2014 5 z 5

Konečně jsem se dokopala k tomu, abych ji přečetla :D a super, doporučuji

sab i na
26.08.2014 5 z 5

Především díky trefným a vtipným bonmotům lorda Henryho se ke knize v budoucnu ještě určitě ráda vrátím.

aamis
25.08.2014 5 z 5

Super! Děj je na tu dobu originální a myslím, že dost nadčasový, protože v knize nacházím mnoho (především záporných) prvků dnešní společnosti. Vztahy postav i jejich psychologii a charakter se dají rozebírat snad do nekonečna; ale jak brilantně, nevtíravě, zvláštně a zároveň decentně (no prostě "wildovsky") je v knize vše napsáno, to zapomenout nesmím. Kniha jako celek mě nadchla o něco méně, než jsem čekala, ale i přes to se k ní určitě vrátím, protože to stojí za to.

Pedruska01
19.08.2014 3 z 5

Kniha k maturitě. Rozhodně nemohu tvrdit, že jsem něco obdobného čekala, to ani omylem. Viděla jsem sice film, ale to už je věčnost. Četla jsem a nestačila se "divit". Mistrně vymyšleno, ale trochu dlouhé. Některé pasáže, dle mého, by tam vůbec nemusely být. Z "nekňuby" se vyklube velký hýřilec. Také na to doplatí.

Aaron Lewis
15.08.2014 3 z 5

Dobré. Akorát tam byl nějaký nesmysl, jak se přeskočily léta nebo něco podobného, ale docela to šlo.

CharlieLN
12.08.2014 1 z 5

Čekala jsem něco mnohem lepšího. Začíná to šíleně nudnou kapitolou, kde jsou zdlouhavé kecy o ničem, pak se to trochu rozjede, ale uprostřed knihy je zase nudná kapitola s kecy o ničem, pak se to zase trochu rozjede a následuje další nudná kapitola. Připadá mi, že ty nudné kapitoly jsou asi nejdelší. Některé pasáže jsou hodně dopodrobna rozepsané, jiné, které by zasloužily trochu rozepsat nebo aspoň zdůvodnit, proč se to tak stalo, jsou velmi strohé, až mi přijde, že jsou přeskočené. Například vím, že později byl Dorian Gray neoblíbený, ale proč, to jsem se v knize nedočetla. Bylo zmíněno, že určitým postavám ublížil, ale co jim udělal, to nevím (kromě té první, jeho lásky). Tudíž jsem hlavního hrdinu nemohla pochopit nebo naopak s jeho chováním nesouhlasit. Prostě jsem si o něm nedokázala utvořit žádný obrázek. Vím, že ho někteří lidé neměli rádi, ale proč, to nevím. Vím, že někomu ublížil, ale proč a čím, to také nevím. Prostě se to tam čtenář nedočte. Jak s ním mám tedy sympatizovat nebo naopak ne, když nevím co se stalo? Nejdřív jsem si přečetla knihu, abych mohla porovnat, zda bude lepší než film, ale nelíbila se mi ani kniha, ani film (a ve filmu jsou celkem zásadní odchylky od knihy).

Bajulka2222
08.08.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila

Ivaksa
11.07.2014 2 z 5

Z dnešního pohledu se kniha jeví neskutečně pitomě.To co mi připadá zajímavé z rozhovorů s Henrym a jeho filozofování autor tak jako tak vykradl jinde.(ve vysvětlivkách na konci knihy) Šokující faustovské téma je zde sice zajímavě pojato jako nápad,ale hlavní motiv se totálně utápí v množství balastu tvořeného popisky tehdy možná zajímavých předmětů a lidí.
Slohově se jedná o velice slabé dílo,jehož věhlas nabobtnal do neuvěřitelných a pro mě nepochopitelných rozměrů.
Ve smyslu je to klasika rovná se je to úžasné.
Tak tohle já si nemyslím.Dneska by totálně propadl.

FooD
05.07.2014

Ze začátku jsem si říkal, že by se to mělo spíš jmenovat: "Obraz Doriana Gaye" Ale je to bravurní kniha a lord Henry je pěknej samolibej kripl

Babouš
13.06.2014 5 z 5

Dorian Gray je jedna z nejzajímavějších postav světové literatury. Kniha se čte výborně (i když to asi záleží na tom, jaké máte vydání - já četl to od Odeonu s výborným moderním překladem) a dodnes se k ní vracím.

Katzenklo
08.06.2014 5 z 5

Oscar Wilde si na svém jediném románu dal výjimečně záležet. Ještě více než sto let po vydání vzbuzuje údiv, napětí provází čtenáře až do fascinujícího konce.

BookReader
29.05.2014 5 z 5

Přečteno jedním dechem :) jako člen mladší generace jsem nečekala, že mne kniha z 19. století takto zaujme :)