Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367054/bmid_obraz-doriana-graye-I3v-367054.jpg 4 6712 747

Slavný Wildeův román v sobě nese autobiografické rysy: Mladý muž se nechává portrétovat známým malířem, a když poprvé spatří svůj krásný portrét, projeví přání, aby sám nikdy nezestárl a všechny proměny tváře se objevovaly pouze na obraze… Román obsahuje hororové prvky i faustovský motiv, dotýká se i tématu homosexuality. O popularitě díla svědčí filmová zpracování i původní český muzikál. Vychází v novém českém překladu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Picture of Dorian Gray , 1891

lenda123
27.05.2014 5 z 5

K tomu to dílu mě poprvé přivedla povinná četba a musím říct, že jsem moc ráda, že jsem jí četla... Jisté myšlenky jsou tak pravdivé a přesné a dokonala pasují i do dnešní doby... Přečetla jsem ji již 3x s odstupem let a mám jí čím dál raději...

Eskandriel
27.05.2014 5 z 5

Co byste řekli tomu, kdybychom si každý nechali u malíře namalovat kouzelný obraz, který by stárnul místo nás? Až do smrti bychom vypadali mladě, naše tváře by byly bez vrásek a tělo vitální jako ve 20ti. Lákavá myšlenka, že? Ale co naše duše, jak ta by vypadala? Proč bychom to řešili - byla by přece uvězněná v obraze, kterým se návštěvám chlubit nehodláme. Duši přece nikde nevystavujeme, podstatné je to, co je na povrchu, to, co vidíme - vždyť jen podle toho si děláme o lidech obrázek. Koho zajímá, co je uvnitř?

Shampoo
22.05.2014 5 z 5

Klasika, jako milovník pana Wilda jsem ji musela mít a přečíst si originální story k obecně známému příběhu. Dobrá kniha a nadčasová.
Pokud ovšem hledáte drama a nějakou brutální vraždu a pokud možno přiblížení některé z verzí, kterou jste viděli v tv nebo četli v komiksu, pravděpodobně vás knížka nenadchne. Pokud si jen chcete přečíst fajn knížku směle do toho :)

TessVond
21.04.2014 4 z 5

Myslím si, že dnes už takový román nikoho moc nezaujme jak, protože dějová linka je hodně profláklá, tak třeba, protože dnes takové věci nikoho nešokují a nepobuřují. Ale asi chápu, co vzbudilo ten rozruch tenkrát, v konzervativní viktoriánské Anglii. Také, vzhledem k tomu, že si Wilde ze své doby dá se říct utahoval a to hlavně skrze ústa lorda Henryho, se kniha nejspíše mnoha lidem, hlavně z vyšších vrstev, nezamlouvala.

Ale řekněte, pokud byste nikdy neslyšeli o ději knihy, nepřišla by vám ta myšlenka duše, zobrazené na plátně naprosto fascinující? Mně tedy ano.

Během čtení jsem si častokrát pohrávala s myšlenkou, jak by asi vypadal obraz mé vlastní duše. Líbilo by se mi to, co bych viděla nebo bych to raději schovala pod nějaký závěs? Chci žít tak, abych se nemusela bát podívat se na takový obraz...

TessVond
21.04.2014 4 z 5

Nádherná kniha, při jejímž čtení jsem se nestačila divit. Jako každý jsem dopředu znala hlavní dějovou linku, přesto jsem se však nudila jen jednou a to, při popisu všeho toho drahého nábytku :D

Knihu rozhodně doporučuji.

poz3n
31.03.2014 3 z 5

Wildeův román je v podstatě slepený z takových třech, neustále se opakujících, částí. Zaprvé tu máme příběh, který je ovšem na scéně velmi poskrovnu a po celou dobu mi výrazně chyběl. Pak tu máme přechytralé konverzační kapitolky, které hýří životními pravdami, především z úst lorda Henryho. Ty mě zprvu přišly úsměvné, ale s přibývajícím časem mě začali spíš štvát. A nakonec tu máme nekonečné stránky plné popisování, popisování a popisování. Musím říct, že mi opravdu bylo jedno, jestli má Lejdy Támhleta šperkovnici z mosazné slonoviny z Afriky nebo jestli má Dorian tepich vykládaný diamanty, který vyšívaly slepé jeptišky z Tramtárie. Toliko popisu jsem v jedné knížce snad nikdy nezažil a musel jsem se držet zuby nehty, abych nepřeskakoval. V průběhu čtení jsem byl tím pádem ohromně ovlivněn tím, jakou z těchto částí zrovna čtu a tím se i neustále měnil můj pocit z Obrazu Doriana Graye.

AnneEyre
17.03.2014 3 z 5

Kniha zhruba do dvou třetin až zoufale nudná a nezajímavá. Člověk má skutečně chuť přestat číst a jen vědomí, že o kus dál přijde zápletka, ho udržuje u knihy, třebaže po ní nesáhne klidně celé dny. Teprve konec je možno bez problémů číst, neprožívala jsem u něho žádná velká muka, jak to zase autor protahuje.
Jde ale také o dílo, ve kterém se skrývá víc než pochybná filozofie lorda Henryho. Pokud člověk hledá, najde si v něm to své, tu svou myšlenku. A proto, ať už mi Obraz připadá jakkoliv zdlouhavý a pro dnešního čtenáře nezajímavý, bych ho ochotně doporučila na čtení. Možná na čtení pomalé, jako občasné proložení té dnešní "literatury". Ale doufám, že po Obrazu každý člověk toužící po určitém přehledu a po něčem víc než dodělání školy, aby jako něco dělal, alespoň sáhne. Možná ho znechuceně odloží, ale je lepší se s ním setkat a nejlépe dočíst, než ho znechuceně odložit hned na začátku. Tak trochu testuje vytrvalost... A zvědavost.

Guepp
17.03.2014 3 z 5

Jednoznačné zklamání. Téma a nápad je celosvětově známý, protože je naprosto nevšední a geniální. Ale to co bylo kolem? Popravdě mě mrzí, že z této knihy neudělal svazek o 3 knížkách, kde by téma více rozebral a popsal. Snad poprvé se stalo, kdy se mi film líbil více jak kniha. Prostě to tak zvláštně zahodil a nechal být. Ale určitě přečtěte, nad touto knihou by si měl popřemýšlet každý!

Lucy101
15.03.2014 3 z 5

To je snad asi poprvé co jsem četla tak starou knížku. Vydání bylo šílený, každopádně musím říct že se mi kniha chvílemi líbila ( myslím tím chvílemi, kdy byla přímá řeč - lidé vedli nějaký rozhovor). Jinak nejvíc mi vadily myšlenkové pochody Lorda Harryho nebo samotného Doriana. Nebavilo mě číst jaké kdo má druhy šutrů a kdo kde jakou má pitomost z kolikátého století...A doufala jsem v to že se častěji bude autor vracet k obrazu, a bude častěji popisovat to jak se mění. Konec, no takový konec jsem upřímně fakt nečekala. Ale dávám tři hvězdičky..

Mamie
27.02.2014 4 z 5

Upřímně řečeno, byly okamžiky, kdy jsem uvažovala nad tím, že se čtením přestanu a knihu odložím. Některé pasáže mi přišly opravdu poměrně zdlouhavé a možná i zbytečné, ale jsem ráda, že jsem se dokázala určitým způsobem překonat a knihu dočetla do konce. A vzhledem k tomu, že jsem knihu už tak nějak začínala číst s menšími předsudky, že toto opravdu nebude nic pro mne, byla jsem ve finále mile překvapená, že mi to vlastně nepřišlo vůbec tak zlé a ráda si přečtu i nějaké další dílo od Oscara Wildea.

Jennkie
20.02.2014 4 z 5

Tuto knihu jsem poprvé četla na střední škole a byla jsem uchvácena, protože to pro mě bylo něco nového. Nyní jsem si ji s pořádným časovým odstupem přečetla znovu a celkem radikálně jsem změnila na knihu názor. Dříve mě průpovídky lorda Henryho bavily. Teď, když už mám trochu rozum, je mi lord Henry odporný a jeho názory a životní filosofie je snobská a místy říká plno nesmyslů, které může uznávat snad jen on. O to možná autorovi šlo, aby šokoval, ale na mě to působilo téměř odstrašujícím dojmem a navíc některé Henryho průpovídky byly tak dlouhé, že jsem je přeskakovala.
Co se mi naopak pořád více líbí, je vytříbený vypravěčský styl a nádherné popisy scén a okolí. Pokud pomineme filosofii knihy, jedná se o velmi kvalitní knihu :-)

Larsen
20.02.2014 4 z 5

Nechci se někoho dotknout, ale toto je kniha pro náctileté (což neznamená špatná), pár rádoby svobodomyslných myšlenek lorda Henryho z této knihy filosofické dílo neudělá, mimochodem, zajímal by mne jeho další osud, když tak šikovně tahal za nitky života Doriana Graye. Čekal jsem od knihy trochu víc, když kvůli ní stanul Wilde ve své době před soudem.

Lenytka
19.02.2014 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale zároveň tam byli pasáže, které jsem nemohla dočíst především začátek pro mě byl přímo šílený, nemohla jsem udržet pozornost až po příchodu Henryho se mi kniha začala líbit, i když jsem s jeho názory nesouhlasila, byl po té šílené nudě osvěžující. Kniha ukazuje, jak hroznou osobností se člověk může stát, aniž by si to sám pořádně uvědomoval. Vlastně mi ho bylo chvilkami líto, i když jsem ho opravdu odsoudila :)

Bunburistka
16.02.2014 5 z 5

Musím přiznat, že jsem nejdříve viděla film, který jsme si pouštěli na základní škole. Natolik mě zaujal, že jsem si půjčila knihu a vůbec nelituji. Naopak, kniha mě obohatila o veškeré detaily, které ve filmu chyběly, jelikož je mysl mocnější než plátno.
Všem vřele doporučuji :)

Kadibut
13.02.2014 5 z 5

Skvělá knížka popisuje příběh člověka, který se v životě zaměří jen na povrchní uspokojování smyslů. Postupný rozklad jeho "duše" je názorně vidět na očarovaném obraze, který se snaží zoufala skrýt před světem. Zajímavá je postava lorda Henryho - na první pohled zábavný bohémský intelektuál - ve skutečnosti cynik, který překrucuje a relativizuje všechny pozitivní hodnoty.

makovec.h
10.02.2014 5 z 5

Jako kniha to bezesporu patri k tem nejlepsim knizkam, ktere toho cloveku mnoho daji, kdyz ctou poradne, a navic ve vas jednotlive postavy vyvolavaji ruzne pocity a misty s nimi i vedete dialog a snazite se jim vymluvit nektere myslenky nebo objasnit, co je spatneho na tom, co udelali. Proste mate touhu v tom pribehu skutecne byt a mit moznost jim k tomu taky neco rict. Dokonce tam byla pasaz, kdy jsem si uz rikala, ze to dal cist nebudu, ze proste ty reci Henryho uz dal poslouchat nechci. Velmi dobra kniha a verim, ze muze byt prectena nekolikrat a pokazde v ni clovek objevi neco noveho

Ninusatko
27.01.2014 5 z 5

Oscar Wilde patri k mojim top autorom..zaujimavy namet, skoro na kazdej stranke krasna myslienka..je to jeho moja najoblubenejsia knizka, vrelo odporucam toto kvalitne citanie :)

ForiCZ
19.01.2014 3 z 5

Když opomenu, že toto vydání postrádá jakoukoliv korekturu, tak je Obraz Doriana Graye opravdu poutavým příběhem se zajímavou a poměrně hlubokou myšlenkou. Místy se to docela špatně četlo kvůli zdlouhavým monologickým pasážím, ale bez nich by to zřejmě ztratilo významu.

Madluska
13.01.2014 3 z 5

Dorain Gray (lépe řečeno Oscar Wilde) mě zpracováním poněkud zklamal. Znala jsem hlavní dějovou linku (kdo by ji neznal) a snad proto mi některé pasáže působily takové utrpení, jelikož jsem se těšila na ono fantastické rozuzlení, na vnitřní sžírající a zohavující konflikt... Jenže místo toho jsem v úvodu musela protrpět nefalšovanou "bromanci" (že muž opěvuje ženu, to mě příliš nezaráží, ale óda muže na muže - třebaže čistě kamarádská ? - mě děsí), později zase výčet Dorianových zálib během jeho života prostoupeného krásou i ošklivostí (tvoření vůní, sbírání kdejakého harampádí, hraní na hudební nástroje...). Na druhou stranu ale nemůžu hodnotit vyloženě špatně, anžto Wilde i zde prokázal břitkost svého jazyka (zejména jedovatými poznámkami lorda Henryho) a schopnost napsat autentickou slovní přestřelku. (I to ale může zklamat: místy mi připadalo, že dialogy jsou do díla "vlepeny" čistě pro efekt, aby se uplatnil nějaký vydařený bonmot, bez ohledu na funkčnost v rámci příběhu. Nakonec jsem to autorovi ale přece jen odpustila. :-)) Takže ve finále z toho pan Gray vylezl s odřenýma ušima a průměrným hodnocením. Škoda převeliká, protože na tenhle čtenářský zážitek jsem se těšila několik let.

Eli.s
09.01.2014 5 z 5

Každý ten příběh známe. Zhýčkaný mladík z vyšší společnosti, Dorian Gray, se stává hlavním protagonistou příběhu o světě plném konzumu, povrchnosti a hříchu. Hýčkán svým okolím a veleben pro svoji krásu a mládí, se nechává snadno ovlivňovat pokryteckým lordem Wottonem. Nakonec vyřkne své pošetilé přání zůstat navždy mlád a svůj obraz odsoudí k strastem lidského údělu stáří. Román nás zavádí k faustovskému tématu o zaprodané duši. Zatímco Goethe hledá pro Fausta smysl života skrze lásku, Wilde a jeho hlavní hrdina nalézají vyšší uspokojení v požitku pocházejícím skrze naše smysly. Stejně jako Goethe zanechává v minusti svého hlavního hrdiny jasně patrné hříchy, Wilde jim dává ještě daleko hmatatelnější a tělesnější váhu. Nakonec je tím největším trestem pošetilého Doriana samotná možnost spatřit nevidoucí složku sebe samého, totiž obraz své vlastní hnilobné duše. V pokrytecké touze po očistění se rozhodne pro destrukci obrazu a nakonec umírá on sám. Něco ale přece jen utkvělo na svém okolí a zůstalo nezdolně žít dál. Bylo zasaženo příliš mnoho lidí. A tak se choroba zvaná pokrytectví nese generacemi dál a dokud bude na světě člověka, bude tu i onen tvor zvaný pokrytec.