Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367054/bmid_obraz-doriana-graye-I3v-367054.jpg 4 6712 747

Slavný Wildeův román v sobě nese autobiografické rysy: Mladý muž se nechává portrétovat známým malířem, a když poprvé spatří svůj krásný portrét, projeví přání, aby sám nikdy nezestárl a všechny proměny tváře se objevovaly pouze na obraze… Román obsahuje hororové prvky i faustovský motiv, dotýká se i tématu homosexuality. O popularitě díla svědčí filmová zpracování i původní český muzikál. Vychází v novém českém překladu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Picture of Dorian Gray , 1891

OcelovaBara
30.07.2015 4 z 5

Skvělá kniha, zajímavé vyobrazení myšlenkových pochodů té doby. Doriana mi bylo líto, ten naivní chudáček se jen stal obětí manipulace a špatného názorového systému a dost byl egocentrický aby neměl šanci to poznat. Konec mě malinko zklamal, doufala jsem že si všechno co si nadrobil vyžere mnohem více..
Každopádně za mě, filozofie v knize nefunguje i když se o to lidi snaží. :D

mdracek
30.07.2015 4 z 5

Velmi dobře napsaný příběh Doriana Graye, který krásně zachycuje Wildovo smýšlení a okolnosti jeho doby. Kromě hluchého místa v 11. kapitole, která, jak jsme si mohli přečíst, hodně kopíruje dílo J.K.Hyusmanse, byla kniha pěkně napsaná a měla originální děj. Postava Henryho Wottsona mi byla silně nesympatická, musela tam však být, neboť měla na Doriana zásadní vliv.

Padawán
18.07.2015 5 z 5

Skvělá knížka! Rozhodně všem doporučuju, líbila se mi vůbec myšlenka díla a styl psaní :) Až na 11. kapitolu (plná popisu) se mi knížka moc líbila ;)

Babsie
17.07.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla! Myšlenky tohoto díla byly okouzlující a to tak, že o nich opravdu musíte přemýšlet. Lord Henry byl sice odporný člověk, ale mě naprosto okouzlil, jeho slova dávala smysl, zaujala mě, a já ho prostě nemohla nenávidět, když byl tak inteligentní a duchaplný! Všechny postavy byly vykresleny a charakterizovány hezky. Příběh byl klidnější, ale to aspoň dalo prostor myšlenkám, takže to je jedině dobře.

Plusy: Skvěle napsáno, detailní charakteristiky postav, příběh prostě dokonale vymyšlený, spousta duchaplných myšlenek, konec naprosto epický, skvěle popsané pocity, vývoj postav
Mínusy: Našlo se pár hluchých míst, např. už níže zmíněné Dorianovy sbírky, přes které se prokousávalo těžko, jinak nemám co vytknout, někomu by možná mohla přijít málo akční, ale podle mě to příběhu nevadilo

iv.86
14.07.2015 2 z 5

Ještě žádná postava mě tak neiritovala, jako lord Henry! To stejné s Oscarem Wildem. I tak jsem přečetla a už asi nikdy nevezmu do ruky. Ale myšlenka velmi dobrá. Konec také.

Martyska
04.07.2015 4 z 5

Realistické dielo, pri čítaní sa vám zastavuje dych, cítite, ako sa hlavná postava mení. Kniha o tom, ako nás môže ovplyvniť iný človek, čo je podľa nás najdôležitejšie a ako to dopadne, keď si ideme vlastnou cestou. Tento román s prvkami hororu je vhodný na hlbšie zamyslenia.
Wilde, máš obdivuhodný pohľad na svet.

*Pájuše*
02.07.2015 5 z 5

K dílu jsem se dostala víceméně z donucení a to kvůli maturitě. Ale vůbec, absolutně vůbec nelituji času, který jsem u knihy strávila. Jakmile jsem se začetla, nemohla jsem se odtrhnout!
Kniha je vystavěná na paradoxech a o to ji činí zajímavější. Rozhodně je to dílo, které otřese vaším světem. Mým tedy otřáslo. Hodně! Musím říct, že na 19. století měl Wilde opravdu smysl pro realitu. Jeho dílo je nadčasové. Sarkasmus a ironii používá s lehkostí, kterou v dnešní době málo který autor chápe a dokáže ocenit.

TEAM lord Harry! :D
"Muž se žení, protože je znuděn, žena se vdává, protože je zvědavá. Oba se zklamou."

Co se týče Doriana - jeho postava byla dokonale propracovaná. Ta transformace z nevinného hošíka, který si neuvědomuje svoji krásu, na takříkajíc ďábla, který požívá světské radosti života... Bylo to tak naturalisticky podané, že vám běhal mráz po zádech. Kniha byla od začátku do konce nasáklá atmosférou tamního života. Při čtení jsem měla pocit, jako bych byla součástí nejen příběhu, ale i té doby, což se mi zatím u žádné knihy nestalo.
Nyní chápu, proč jsou tato díla nazývána klasickou literaturou. :-) Je v nich hloubka, která dnešní díla postrádají. Čeština je tak krásný jazyk a toto dílo to jen podtrhuje.
Každopádně - Oscare Wilde, děkuji, že jste se chopil pera. :-)

martunka
28.05.2015 5 z 5

úžasná kniha - zajímavý vývoj povahy člověka. děsivé a poučné a přitom krásné.

Miloush
26.05.2015 5 z 5

Skutečně se dá říct, že co věta to citát.

Misha11
12.05.2015 5 z 5

Neskutečná kniha. Nečekala jsem, že se mi bude tak líbit. Četla jsem ji spíš proto, že je to známá (a celkem oblíbená) klasika, ale vážně překvapila.
Čtivý a celkem napínavý příběh (věděla jsem, jaký bude konec, ale zajímalo mě, co všechno se stane před ním). Skvělé myšlenky sepsané skvělým autorem, perfektně propracované postavy, žádné dlouhé a nudné rozhovory a především hodně, hodně dobře vykreslená naprostá změna Dorianova postoje k životu a jeho celkové psychiky.
Tohle se mi vážně líbilo a k této knize se ještě ráda vrátím.

Četla jsem starší vydání (snad 90 let staré), ale ten překlad byl super, číst se to dalo a dokonce se to četlo i příjemně.

No a po dočtení, jak je mým dobrým zvykem u všech knih, které mají filmové zpracování, jsem se podívala na film, konkrétně ten z roku 2009. První myšlenka: nemá mít Dorian, takhle náhodou blonďaté/zlatavé/zlaté jako slunce/vlnité/nebo jak to kdo chce nazývat, vlasy? Ne, zřejmě omyl. Černé a rovné, prosím pěkně. Takže filmové zpracování (nejen kvůli tomuto - nacpané nudnými až stupidními scénami, podstatné vynecháno a tak podobně) mě nezaujalo.

Janet11
30.04.2015 4 z 5

Klasická kniha, kterou by si měl každý přečíst. Krásný pohled do lidské duše a ukázka slabostí člověka. Někomu by však mohly dělat problémy některé příliš dlouhé popisy a styl psaní.

helkol
15.04.2015 3 z 5

Nečekala jsem že se mi bude zrovna tato kniha líbit, ale díky povinné četbě jsem se k ní dostala a jsem za to ráda

LPG
14.04.2015 4 z 5

Čtivá klasika. Málo věcí potěší tak jako povinná četba, která se dá číst. Jsem obohacen o spoustu myšlenek a názorů. Možná se i zamyslím sám nad sebou. Konec je opravdu pan KONEC.

KS-Jerryn
08.04.2015 4 z 5

Kniha plná hlubokých myšlenek, nad kterými je dobré se zamyslet. Jednu hvězdičku odebírám kvůli předlouhým popisům. Dorianova sbírka cetek, nebyla pro mě jako čtenáře příliš zajímavá.

CatWomanka1
07.04.2015 5 z 5

Obraz Doriana Graye jsem vzala do ruky už několikrát a pokaždé najdu něco nového a kniha je stále jen lepší a lepší. Doporučuji a myslím si, že je to jedna z knih, kterou by měl mít přečtenou/v plánech každý. A nejen tahle, celý Oscar Wilde je výborný. Tahle knížka ve mně probudila lásku k literatuře, je to pro mě příběh stejné váhy jako Malý Princ.

Domuly
02.04.2015 4 z 5

Knihu jsem se pokoušela číst již kdysi dávno a to jsem to vzdala. Tentokrát jsem vytrvala a neprohloupila jsem. Obraz Doriana Graye je příběh, který je notoricky známý. Výborná postava je lord Henry, který skvěle zapadá do celého příběhu. Občas jsou nudné pasáže, které svádí k přeskočení (popisování hudebních nástrojů a cetek co Dorian sbírá), ale jinak má knížka grády a netrpělivě očekáváte co se bude dít dále. Konec knihy celý příběh o zhýralé duši výborně zakončil.

Strange
25.03.2015 5 z 5

Jedním slovem - perfektní. Po přečtení jsem měl jakési "Dorianovské" období, které kdo nečetl nepochopí. Dokonce se z ní stala první kniha, kterou jsem četl v jiném jazyce.

TerkaPS
24.03.2015 2 z 5

Mám z knihy velmi rozpačité pocity (zvláště poté, co mě navnadilo zdejší vysoké hodnocení). Námět zajímavý, ale pro mě nezáživně zpracované, některé pasáže mě vyloženě nudily a trápila jsem se s nimi. Zajímalo by mě, zda by stejná kniha měla tak vysoké hodnocení, pokud by jí napsal "pan Novák" a ne Oscar Wilde :-).

sedmispac
14.03.2015 4 z 5

Nebýt zdlouhavých popisů v některých kapitolách, bylo by to bez chyby. Wilde uměl dokonale popsat společnost, jeho výroky jsou nadčasové. Oblíbená kniha a jedna z nejlepších v povinné četbě.

Makoves
12.03.2015 1 z 5