Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/mid_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4 6745 6745

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

The Picture of Dorian Gray , 1891

Obuvník
30.06.2016 2 z 5

Ať se na mě fanoušci této knihy nezlobí, ale četlo se to velice bídně.
Prvních pár desítek stran se dva pánové rozplývají nad Dorianovou krásou způsobem, který připomíná platonické lásky z předškolních let.
Poté převezme opratě lord Henry - jedna z nejotravnějších a nejuslintanějších postav v dějinách literatury, která si o sobě zřejmě myslí, že spapala Šalamounovo... Pokud se skrze tuto postavu pan Wilde trefoval do tehdejší smetánky, tak mu budiž odpuštěno. Spíše mám však pocit, že přes slintala Henryho profiloval svůj pohled na svět. Text je tak prošpikovaný do sebe zahleděnými žvásty s rádoby hlubokým významem. Pobuřující? Ale kdepak, nudné...
Je dobrým zvykem, že alespoň hlavní postava je jaksi psychologicky prokreslena. Dorian je bohužel pouze prázdná nádoba, která celou dobu buď jen vzdychá, nebo pro změnu kňourá.
Jako čtenáře mě nejvíce mrzí ta promarněná šance, protože námět knihy je jako stavební kámen velice kvalitní.
Co s tím? Je to přeci Oscar Wilde. Nemůžu dát špatné hodnocení... ale jo, budou to dekadentní dvě hvězdičky.

DorianPavus
20.06.2016 5 z 5

Vývoj jedince v 200+ stranách je naprosto neuvěřitelný. Ten skok v Dorianově osobnosti. Kniha sice není příliš akcí nabytá, ale zato jde do hloubky lidského myšlení. Oscar Wilde propůjčuje lordu Henrymu své názory ohledně umění a lord Henry je předává dál mladému Dorianovi, kterému Henryho řeči jen stoupnou do hlavy. Krása nebo nic.
Nápad překrásný.

Jury
16.06.2016 1 z 5

190 stran plnych nekonecne dlouhych a nudnych konverzacnich dialogu...nuda jakou sem necekal...postava D.Greye mela sileny potencial, na kterem se dal vystavet neuveritelny pribeh diky jeho nesmrtelnosti a mimo to se spachala tahle sracka...pro me osobne tezke zklamani kdyz ve filmovych predlohach je to takovy borec a kniha nuda nejvyssiho kalibru...ztrata casu tohle cist !

HannaFuchs
15.06.2016 5 z 5

Úžasná kniha! Doporučuji.
Akorát uprostřed knihy byla dloooouhá kapitola, kde se nic nedělo a Dorian nezestárl ani o den. Byla opravdu moc dlouhá, tak jsem ji přeskočila :D

petra2973
13.06.2016 4 z 5

Zajímavá kniha, mohu doporučit.

Terezie.Viki
26.05.2016 5 z 5

Úžasný příběh, skvěle napsaný. Umělecký nádech knize jen přidal. Nadčasovost celého díla mě až děsí. Každému, kdo má rád napínavé příběhy s trochou fantazie, a spoustou filosofických myšlenek a rozdílných pohledů na společnost, tuto knihu vřele doporučuji. Navíc je to povinná četba, co víc si přát? :)

allebra
18.05.2016 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá, skvělý příběh, mělo to atmosféru, určitě doporučuji! Ráda bych se ke knize po čase vrátila a pokud se přenesu přes pár zdlouhavých pasáží, předpokládám dorovnání hodnocení do plného počtu.

elfinkaa97
14.05.2016 3 z 5

Kniha se mi moc líbila, jen tam občas jedna z postav měla tendenci mluvit hrooozně dlouho, až čtenář pomalu zapomněl, proč něco takového říká. Taky mi trvalo se do knihy začíst, ale po překousnutí první půlky knihy jsem se jakž takž do děje dostala. Ač byl smutný, konec se mi líbil moc. Byl neobvyklý, smutný , ale přesto vás moc nerozesmutňoval.

endyamon
13.05.2016 3 z 5

Bohatý jazyk, skvelé spoločenské aj filozofické postrehy, má to svoju hĺbku, chápem odkiaľ pramení všeobecné nadšenie pre toto dielo. Osobne mi však až tak nesedí, mám radšej temnotu Londýna vo svete Sherlocka Holmesa než Doriana Graya :)

Mujda
29.04.2016 5 z 5

S knihou Obraz Doriana Graye jsem se matně setkala již na základní škole. Bylo to dílo, které jsem znala velmi povrchně- ať už z různých přirovnání, popisů nebo přísloví. Přečíst si tuto klasiku jsem se odhodlala až nedávno, kvůli školním požadavkům. A musím říci, že ani trochu nelituji. Zamilovala jsem si ji od začátku do konce. Podškrtala jsem si snad všechny řádky a odnesla si mnoho. Pokud se někdo rozmýšlí, jestli stojí za to po ní sahnout- Tak rozhodně ano!

applause
22.04.2016 5 z 5

Tohle je bezpochyby jedna z mých dvou oblíbených knih. Když jsem ji četla česky, tak mě tak dostala, že jsem ji pak četla i v angličtině a nyní jsem si ji přečetla znovu a musím říct, že mám na ní zase jiný názor. Dílo je nadčasové a koncepcí spadá do skupiny Prokletých básníků, kte kteří spatřují krásu v ošklivosti. Jedná se zde o "dell'arte" neboli "umění pro umění". I kdybych tuhle knihu četla vícekrát nikdy mě nepřestane fascinovat! Tak silně útočí na lidské smysly, že mi někdy bylo až nevolno. SPOILER! Dříve jsem postavu Doriana Graye obdivovala a kdyby to bylo možné chtěla bych vést jeho život, ale to bylo tím, že jsem si ho idealizovala. Nyní, když jsem si knihu četla jako dospělá jsem jím opovrhovala a kdybych ho potkala v reálném životě, tak bych z něj měla i strach. Tohle je jedna z mých dvou oblíbených knih. Říkala jsem si, ale že kdyby tam nebyla snaha o nápravu hlavního hrdiny, tak by by ji nejspíš nebyla. I když to bylo spíše "hlodání" jeho svědomí, proto se ho rozhodl "zabít", jenže svědomí nezabiješ...
DOPORUČUJI.

kniznistranky
16.04.2016 5 z 5

Skvela kniha! Pribeh na me udelal jeste vetsi dojem nez jsem si myslela ze na me udela. Doporucuju precist.

Eliška_P
12.04.2016 3 z 5

Myšlenky, obsah, děj dobré, ale bohužel příliš zdlouhavé, filosofické, nudící.

Ivanule
07.04.2016 4 z 5

Tak...co říct:) Ze začátku jsem se do knížky nemohla a nemohla začíst,ale pak jsem se od ní zase nemohla odtrhnout a chtěla vědět jak to vlastně skončí...Skvěle napsaná kniha pana Spisovatele,a můžu říct že se k ní určitě zase vrátím,a rozhodně si knížku pořídím i do své vlastní knihovničky:)

Malin
01.04.2016 5 z 5

Oh dear. Dorian Gray mi připomněl, proč mám tak ráda Wildeovy divadelní hry. Vtipné, provokativní, fascinující, a přitom nutí k zamyšlení. Co věta, to perla.
Víc než postava Doriana mě zaujal Henry Wotton. Svým naoko lehkovážným, a přitom paradoxně mnohdy moudrým přístupem k životu. A jako varování, že na to, abychom někomu fatálně změnili život, někdy stačí jen nešťastně mířená slova.

Anka.
26.03.2016 4 z 5

Opravdu krásné čtení. I když byl příběh Doriana zajímavý, nezlobila bych se, kdyby Oscar napsal knihu o Henrym Wottonovy a o jeho názorech... Často mě až zaráželo, jaké má filosofické a hlubokomyslné myšlenky

Devil-Ivet
13.03.2016 5 z 5

Knihu jsem vzala do rukou s velkými rozpaky. I při prvních několika stránkách jsem přemýšlela, jestli má cenu číst dál. Ale nedala jsem se a četla. Až jsem byla překvapena, jakým směrem se děj ubíral a co všechno se zde stalo. Skvělé čtení, ke kterému se budu vracet a co mě obohatilo. Jen bych vynechala soupis gobelínů a drahokamů. Tato kapitola byla velice nudná.

Manyna
06.03.2016 5 z 5

Geniální kniha, nad kterou musí člověk přemýšlet. Ať hodí kamenem, kdo je bez viny a má svědomí čisté. Dorian byl zkažený manipulativní krasaveček, který si až pozdě uvědomil to, co v životě napáchal a zaplatil za to vysokou cenou. Malinko víc se mi hnusila postava Henryho, který si z Doriana udělal hračku, kterou ovládal k obrazu svému.
Líbí se mi podobnost s běžným životem, kdy si také přijímáme myšlenky a názory jiných lidí a je jen na nás, jak s nimi naložíme.
Nalezla jsem v této knize spoustu zajímavých myšlenek, které si odnesu do dalšího (lepšího) života.

petra4080
22.02.2016 4 z 5

Super příběh nutící člověka k zamyšlení, děj je však dle mého názoru poněkud rozvláčný. Nemám ráda zbytečně detailní popisy, nicméně někomu může právě toto vyhovovat. Přesto hodnotím velmi pozitivně, kniha ve mě zanechala hlubokou stopu. Člověku běhá mráz po zádech, když si uvědomí, jak lze někoho zmanipulovat, změnit.

Krysa_1313
18.02.2016 5 z 5

Dlouho jsem si tuhle knížku chtěla přečíst, ale nějak jsem se k ní dlouho nedostala. Když se objevila v knížkách k maturitě byla to jasné volba. Jsem ráda, že mě konečně něco donutilo si ji přečíst.