Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/mid_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4 6746 6746

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

The Picture of Dorian Gray , 1891

Freedomova
31.10.2016 5 z 5

Knihu jsem po mnoha týdnech snahy sehnala v antikvariátu a její zašlý přebal s oprýskaným zlacením, skvěle ladil s dojmem, který ve mně tento ponurý příběh vyvolal. Rozhodně stojí za přečtení, už jen proto, jak mylně a zjednodušeně je často postava a role Doriana Graye interpretována, např. v novodobých filmech.

romčiks
26.10.2016 5 z 5

Dekadentní autor, ještě víc dekadentní kniha. Můžu říct, že super :)

LNaught
25.10.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem si zamilovala už pro její téma, které vždy bude nadčasové a stojí za zamyšlení. Lehce čtivá a chytlavá, až na jednu pasáž, prostě jasná volba , jsem ráda ,že jsem před x lety dala přednost této knize před jinými,rozhodně stojí za přečtení.

Ovšem o filmovém provedení se nedá říct to samé,je škoda ,že z tak úžasného díla dokážou udělat tak děsný film,hold máme každý jiné představy o člověku zkaženém vlivem společnosti

Ilca011
25.10.2016 5 z 5

Skvělá kniha od skvělého autora. Knihu jsem četla jedním dechem, a určitě si jí ještě několikrát přečtu. Zajímavý příběh, který jsem si zamilovala..

Jaehyun
24.10.2016 2 z 5

Konec mě zklamal. Cela kniha je napsaná zdlouhavě a vše je podrobně popisováno a konec na který jsem čekala a zajímalo mě to, tak byl popsaný ani ne na stránce.
Kdybych měla říct kdo byl v knize nejhorší, řekla bych že Lord Hanry, byl otravný a povahově mi nesedl. Zřejmě proto że se s ním autor stotožňoval.

MartinkaSl
23.10.2016 4 z 5

Kniha se mi četla dobře až na některé nudné popisové části o ničem. Super příběh, super konec na zamyšlení.

cincina
09.10.2016 5 z 5

Srdeční autor, srdeční záležitost:) Víc slov netřeba.

IchLiebeLesen
26.09.2016 4 z 5

Tato kniha má velice dobrý příběh. V rychlosti : Dorianův obraz uvadá v kráse a Dorian, i přes všechny svoje hříchy, je krásný. Když potom unikne smrti, rozhodne se žít lepší život a zničí obraz, a tak se zabije.
Kniha obsahuje také dobrý popis myšlenek, které jsou takovou filozofií na zamyšlení. Většinou tady jde o to, jak podle pana Wilda myslela vyšší vrstva. Sama kniha je v podstatě o tom, že krása není všechno.
Lze poznat že sám autor sem dal kus sama sebe (jako malíř Basil). Tato kniha je vlastně sbírka umělcových názorů. Oscar Wilde se toho prostě nebál, a tak jeho román byl mnohokrát odsuzován, ale ted si získal svůj ohlas.
Ještě mě nečeká maturita, tuto knihu jsem si začal číst dobrovolně a nejsem zklamán.Takže až na část, kde autor popisuje Dorianovy koníčky (což mě vážně vůbec nebavilo, proto musím dát 4 hvězdy), je tahle knižka úžasná. Doporučuji všem ! Ale pozor knížka je poněkud náročnější :)

homat
23.09.2016 5 z 5

Román jsem četl asi před třemi lety, ovšem ty komentáře zde mě trochu nadzdvihly. Autor se řadí k dekadentním spisovatelům, a tudíž já musím říci, že pan Wilde si dle mého zaslouží metál In memoriam. Už jenom jak pana Henryho Wottona dokázal vypodobnit. Čtenář ho musí zkrátka nenávidět. Opravdu nechutný frivolní cynik. Nebo ten způsob, jak se Dorian Gray "zbaví" Sibyly Vaneové. Pro mě zkrátka jednoznačně pět hvězd!

Horselen
15.09.2016 3 z 5

Jak již zmínili ostatní čtenáři, až na některé poměrně nudné pasáže, které bylo radno přeskočit, mě kniha celkem bavila. Nicméně do čtení jsem se pustila s tím, že ji opravdu CHCI přečíst.
Pokud se zamyslíme nad některými výroky a umíme hledat mezi řádky, můžeme se v této knize dopátrat i zajímavých myšlenek a názorů. Filozofii v díle najdeme od začátku po konec. Avšak ne všechny informace pro mě byly dokonale srozumitelné.

Nikki.Jukki
01.09.2016 4 z 5

Malinko těžší čtení už podle očekávání. Trochu to připomíná takovou tu klasickou povinnou školní četbu, proto do toho člověk musí jít zcela dobrovolně s tím, že si ji chce užít a ne s donucením, protože v tom případě chápu, že se člověku snadno zprotiví.

Lehce manipulovatelný, sebestředný, snobský narcis Dorian a cynický Henry s kupou intelektuálních řečí se mi protivili už od začátku, Basil byl sympaťák. Myslím si, že se jedná o dobře zvládnutý psychologický román, mně se líbil, až na tu dlouhou část popisu Dorianových krámů, kamínků, látek a jejich historické souvislosti. Konec byl předvídatelný, ale patřil tam, bez něho by to nebylo ono. Jsem ráda, že to nebylo zanecháno otevřené nebo zakončeno nějakou nevysvětlenou záhadou.

Shannon
20.08.2016 4 z 5

Kniha se mi hodně líbila a bavila mě, tedy až na tu část kde byly popisovány všemožné záliby a sbírky Doriana. To pro mě byla hodně nudná část, protože jsem se nemohla dočkat jak děj dopadne. Jinak se zde objevuje spoustu zajímavých psychologických a filozofických myšlenek a otázek, což hodnotím velice kladně.

Antares
11.08.2016 4 z 5

Nečakala som, že sa mi táto knižka bude tak páčiť. Chytilo ma to od prvej stránky a až na pár pomalších pasáží to slušne odsýpalo. Miestami ponuré, miestami filozofické s hodne dobrou atmosférou a otázkami, ktoré sú aktuálne aj dnes. Myslím si, že kniha určite dáva priestor na opakované čítanie. Skvelý koniec!

28614
10.08.2016

Kniha a její námět je velice zajímavá a chci se dozvědět jak skončí a co s Dorianem nakonec bude, ale musím se do toho nutit. Sice nejsem vyloženě feministka, ale pojetí žen mě tak rozčiluje... vážně nenávidím sira Hanryho i Doriana Graye! Souhlasím s nudnými pasážemi a musím dodat, že jsem dlouho čekala, až se něco stane... až se konečně začne něco dít, až přejdu od úvodu k nějakému ději.

sarekaslukova
09.08.2016 4 z 5

Tato knížka se mi líbila, až na scény v klubech a dýcháncích, které byly trochu nudné, asi jsem přeci jen raději měla Doriana celého pro sebe. Námět příběhu je použitelný v každý době, občas by každý člověk potřeboval vidět obraz svého svědomí, aby si uvědomil jak se chová a mohl se nad sebou a nad svými činy více maličko zamyslet.

Felsenberg
06.08.2016 4 z 5

Krásná kniha. Věčný rozpor mezi tělem a duchem. To je téma blízké každému a každý to buď řešil nebo viděl v okolí. Velmi zajímavé, působivě popsáno. Já jsem ten obraz a duševní muka mladého a krásného Doriana přímo viděl. A to v barvách. Místy temný horor. Místo chladné a cynické. Plné filosofie. Když se zamyslíte nad jednotlivými názory, tam mají často neuvěřitelnou moudrost a esprit. Slovo esprit zařazuji do svého slovníku. Ženy z některých vět nebudou mít radost. Z knihy je cítit autorova homosexualita. Je neuvěřitelné, jak se muži chovají tak samozřejmě intimně. Ale ten slovník a pestrost ... Nádhera ...

Ajrad1981
22.07.2016 3 z 5

Přibližně 100 stránek jsem čekala, kdy, kdo a jak "začaruje" ten obraz, abych zjistila, že se tak stalo mnohem dřív a tak nějak samovolně. Další asi třetina knihy naprosto nudně sděluje, jaký život Dorian vedl, aniž by to bylo nějak blíže popsáno - a přitom by to rozhodně bylo zajímavější než řeči o tom, že jeden rok se zbláznil do gobelínů a jindy do něčeho jiného. Pak se začal objevovat náznak akce, něčeho zajímavého, ale na můj vkus to byla dost krátká pasáž. No a konec jsem znala předem, nevýhoda získaná ve školních lavicích, takže mě to připravilo o ten požitek ze závěrečného odhalení.

Alisce
19.07.2016 4 z 5

Kniha měla maličko nudnější části, ale jako celek se mi líbila. Rozhodně patří k těm lepším v povinné četbě.

Privda
16.07.2016 4 z 5

Tato kniha se mi četla dobře, sice se v knize nachází nudná část, kterou se prostě člověk musí prokousat, ale jinak je to velice pěkná kniha se zajímavým dějem.

czarba
11.07.2016 4 z 5

Velice zajímavá kniha. Motiv obrazu coby zrcadla vlastní duše a svědomí mě velmi zaujal. Na druhou stranu mi přijde, že autor mohl některé myšlenky a okamžiky děje více rozvinout a propracovat. To, že Dorian svou povahou a chováním ničí životy ostatních, je v knize pouze letmo zmiňováno jako holý fakt, ačkoliv je to pro děj a pro pochopení samotného Doriana podstatné. Právě tato dějová linka by si podle mě zasloužila pečlivější zpracování, které bych uvítala rozhodně víc, než popisy, které jsou na několika místech knihy tak rozvláčné, že než dojdete na jejich konec, zapomenete, proč s nimi autor vlastně začal. I přes výhrady však kniha určitě stojí za přečtení a já sama se k ní rozhodně ještě vrátím.
Co mě mrzí, je, že ve vydání, které jsem četla (nakladatelství Fortuna Libri, 2016), je obrovské množství překlepů. Jednak to při čtení ruší a jednak mi to přijde jako neúcta jak k autorovi knihy, tak ke čtenářům.