O psaní: Memoáry o řemesle

O psaní: Memoáry o řemesle https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30082/mid_o-psani-memoary-o-remesle-3BS-30082.jpeg 4 883 179

Tato kniha není autobiografie. Je to spíš jakési curriculum vitae – můj pokus naznačit, jak byl zformován jeden spisovatel. Ne to, jak byl jeden spisovatel stvořen, nevěřím tomu, že je vůbec možné stvořit spisovatele, ať už podmínkami nebo vlastní vůlí (i když jsem tomu kdysi věřil). Všechno potřebné vybavení už je v nás, když jsme odesláni na svět. Ale v žádném případě to není neobvyklé vybavení, jsem přesvědčen, že spousta lidí má aspoň nějaké spisovatelské či vypravěčské nadání a toto nadání je možné posílit a vybrousit. Kdybych tomu nevěřil, bylo by psaní této knihy ztrátou času. – Stephen King... celý text

Literatura světová Literatura naučná O literatuře
Vydáno: , Beta-Dobrovský

On Writing: A Memoir of the Craft , 2000

Shui-Xian
08.03.2017 5 z 5

Ó, tohle se tak nádherně četlo! Kingův memoár o řemesle (i o pohnutých okolnostech během jeho vznikání) jsem četla s chutí: věřím totiž, že značnou část knihy si při psaní vychutnával i sám autor. Z některých pasáží čiší radost z psaní, sebedůvěra, upřímnost a otevřenost - a taky chuť tohle vše předat, podělit se. Užívala jsem si i showmansky nadhozenou sebekritiku a břitké rejpání do všech možných klišé, spisovatelských slabůstek a pozérství.
Těžko říct, nakolik šel King skutečně s kůží na trh a nakolik jde o pěkně vypilovanou fikci, ale hlavní je přece ten příběh, že? Při tomhle sledování spisovatelského úsilí lze o psaní pochytit opravdu mnohé. Nejde jen o konkrétní poučky: tohle je tresť všemožného. A u tohohle učení jsem se sakra dobře bavila!

spursfan
08.02.2017 5 z 5

Životopis mě tolik nabavil, asi proto že neznám jeho tvorbu. Potom už to vzalo spád a knihu jsem spolknul jako jednohubku. Je tam spousta věcí k zamyšlení. Líbila se mi jeho upřímnost, která z toho přímo čiší, rady ohledně stylistiky a popis té nehody. Strašlivá událost, ale vylíčil ji dokonale. Jakobych to viděl před očima.

jirka7739
21.01.2017 4 z 5

První část jsem si ze zvědavosti přečetl a celkem zaujala. Druhá část pak obsahovala zajímavě pojatý náhled do Kingova tvůrčího procesu a typy na to, jak psát a nebát se toho. Super!

Aileena
11.01.2017 3 z 5

Některé životopisné pasáže bych mohla s čistým svědomím vynechat, něco z teorie bylo ale naopak velkým přínosem. Každopádně každému kdo chce sám psát mohu jen doporučit.

Sidonie
08.01.2017 3 z 5

Velice čtivě napsaný životopis.
U spisovatele mě nejvíc zajímá, jak píše. King tohle pochopil, nenudí popisem svého života, aspoň nejen tím :)

misantroop
07.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha rozdělená na několik částí.
První část potěší fanoušky Stephena Kinga. Je to stručný životopis ve kterém popisuje zážitky a momenty kterého ho ovlivnily a formovaly v jeho životě. Vzpomíná na dětství, dospívání i to jak se dostal k prvním pokusům o autorské psaní.
Ve druhé části autor popisuje s humorem svoje poznatky o psaní a přibližuje je čtenáři. Rozhodně se nad něj nijak nepovyšuje a provádí ho světem který velmi dobře zná a jehož zákoutí jsou pro něj důvěrně známá stejně jako všechny jeho nástrahy i potěšení.
Skvělá kniha pro ty kteří by rádi načerpali inspiraci, sílu k psaní nebo prostě jen rádi nakoukli pod pokličku do Kingovi kuchyně, ať už literární nebo jeho osobního života. A na mě po přečtení téhle knihy působí jako ještě větší sympaťák než kdy před tím.

DickBach
15.12.2016 5 z 5

Jedním slovem: geniální.
Netřeba dodávat další eufemismy, bylo jich tu řečeno dost. Při koupi pozor na vydání a překladatele... :o)

Crackson
16.09.2016 4 z 5

Posílí literární ambice nebo je u někoho dost možná probudí. Něco je ale potřeba brát s nadhledem, protože nejsme v Americe.

Knihomolová
10.09.2016 4 z 5

Při čtení jsem měla pocit, že Stephen King sedí přímo vedle mě. Jakobych se stala kamerkou ukrytou v knoflíku jeho košile. Čímto, že mě ta kniha tak pohltila? Stephen prostě umí. Umí zaujmout, probudit fantazii a přitom zůstat přirozený. Místy jsem zaznamenala, že mu ruka při psaní jakoby náhle ztěžkla, ale i tento můj pocit se nakonec ukázal jako autorův záměr, jako součást příběhu. Vždy mě překvapí a otevře nové dveře v chodbách mé představivosti. Příběh je to, oč tu běží...

Mirek172
27.08.2016 2 z 5

Vzhledem k absenci literárních ambicí mě kniha nijak nezaujala. Navíc mám kamaráda, který celkem úspěšně píše, a ten při vyslovení názvu této knihy mivá záchvat smíchu. Důvodem jsou věci popsané DriftBooksem v komentáři níže. :-)

Jacinda
03.08.2016 5 z 5

Druhý z pilířů samostudia pro autory. Kniha dá zas jiný pohled na psaní a krásně zaplní "prázdná místa", který začínající spisovatel může mít (a ani o nich třeba neví)

babsi66
11.07.2016 5 z 5

Doporučuju přečíst všem Kingovým fanouškům, ať už mají literární ambice či nikoli. Po přečtení téhle memoárové "příručky" totiž dostane Kingova beletrie hned další rozměr a vy si v příbězích možná začnete všímat odkazů, které jste doteď opomíjeli a nepřikládali jim zvláštní význam. A to by v mnoha případech byla sakra škoda.

Joges
24.04.2016 5 z 5

Některé rady a náměty jsou výborné, přínosné, ba až famózní. Jiné vzpomínky či odbočky od tématu mě nechaly netečným, asi jako Kingova „Holčička, která měla ráda TG“, která moc nenadchla. Pominu li však ten drobný zlomek nezájmu, je kniha „O psaní“ stále kvalitní naučná literatura a biografie, která může být přínosem i chloubou mnohé knihovny.

DriftBooks
15.04.2016 4 z 5

Pár "kingovských" příběhů z dětství potěšilo. Psaní o psaní ale spíše „pobavilo“. Můj dobrý přítel je renomovaný spisovatel, dramatik, textař, novinář atd. – prostě multipsavec, jak už to u této profese bývá. Je držitel státní ceny za literaturu, na náměty jeho knih byly natočeny již dva večerníčkové seriály, nominován na další všeliké ceny, jeho hry můžete slyšet v rádiu, téměř každý rok mu vyjde nová kniha v renomovaném knižním domě. A při tom všem ovšem musí chodit do práce. Spisovatelství v Česku neuživí takřka nikoho. Dokážu si proto živě představit, co by panu Kingovi na jeho rady řekl…

A cože to svým kolegům Steaphen King radí? No zhruba toto:

- ráno po opulentní snídani se zavřete do své pracovny, která je umístěna v klidné části domu. Nebojte se za sebou zavřít dveře, zatáhnout závěsy a pustit nahlas muziku
- pište do oběda, případně do brzkého odpoledne
- podvečer věnujte rodině, dětem, sportu – no prostě svým zálibám…
- dopřejte si dobrou večeři, koukněte na dobrý film, přečtěte si dobrou knihu
- to dělejte každý den – snad krom neděle

Asi tak milý Pavle… (viz heslo Pavel Brycz)

Jinak samozřejmě jako fanoušek jsem spokojen, že můj oblíbený autor má čas psát... Jen mě mrzí, že je to o tolik pomaleji, nežli já umím číst...:-)

Marllo
13.04.2016 4 z 5

Chcete se od srdce zasmát a občas i politovat nad příhodami a zkušenostmi z určitého období života S. Kinga k tomu se něco přiučit od samotného mistra? Jestli ano, tak jste káply na tu pravou knihu :)

callahanh
04.02.2016 4 z 5

Literární teorie podle Mistra. Vynikající kniha, která není učebnicí, příručkou ani čímkoli podobným, je to zkrátka soubor rad, které geniální spisovatel předává svým (možná) budoucím kolegům. Nejsympatičtější na ni je, že King nedělá chytrého a nesnaží se vštěpovat žádnou teorii, ale spíš jen popisuje, jak pracuje, jaké má myšlenkové pochody, na co si dávat pozor atd. Z celé knihy sálá přátelskost a upřímná snaha poradit všem, kteří rádi píší a je jedno co. Většinou jeho rad se dá bez problémů řídit a je pravda, že při psaní článků a komentářů už se nad nimi zamýšlím. Jsou tu vlastně léty osvědčené pravdy, které King podává po svém a srozumitelně. Fajn je i to, že bez obalu řekne, že kurzy tvůrčího psaní jsou víceméně k ničemu, protože psát se člověk nenaučí, to už musí být v něm a lze to jen pilovat a zdokonalovat. Jako bonus tu je jeho stručný životopis jeho vlastními slovy, z něhož vyplývá, že inspirace měl opravdu hodně a prožíval zajímavé příběhy a události. Škoda jen, že z knihy nenápadně vyplyne, že nejlepší díla napsal na tripu (to není moc inspirativní) a že se některé informace nedají využít v češtině, která je v určitých věcech specifická. Možná tam mohlo být méně odborného názvosloví a některé pasáže mohly být zjednodušeny, to ale nevadí. O psaní je perfektní knížka, která dodá odvahu a sebedůvěru všem psavcům a o to jde především! 90%

nocnymotyl38
25.01.2016 5 z 5

Pre mňa naj kingovka, všetky tie životopisné vsuvky sú u mňa k dobru. A pre tých, čo sa snažia písať je určite veľmi nápomocná.

MikeDV3
31.12.2015 4 z 5

Na knize mě zklamalo, že zhruba prvních 100 stran se týká kratšího životopisu Stephena Kinga a já jsem se spíš těšil na informace o psaní. Jinak je kniha podle mě skvělá a dozvěděl jsem se zní velmi užitečné informace o tom jak začít psát. Dávejte si pozor na příslovce!

Dinosaur
16.11.2015 5 z 5

(10/10) Vzhledem k tomu, že se poslední dobou pokouším trochu psát, jsem po této knize skočil prakticky hned, co jsem se o ní dověděl a myslím, že pár rad si k srdci vezmu (hlavně asi tu o tom, nastavit si nějaký limit a k tomu psaní se prostě nějak dokopat, protože tímhle stylem skutečně nemám šanci cokoli dopsat). Bavil mě i Kingův "životopis" (zkrátka události z jeho života, které ho nejspíš k psaní dovedly) a rád jsem se dověděl, jak vypadá jeho tvůrčí proces, který částečně připomíná ten můj (až na to, že já zatím píšu maximálně ujetou fanfikci, u které rozhodně nedoufám, že bych ji snad někdy vydal, protože je beztak určená jen velice úzkému okruhu lidí). (16. 6. 2015)

Krysa1769
12.11.2015 5 z 5

Tohle není žádná nudná příručka plná žvástů. Tohle je mistrovské dílo a nelituji žádné minuty, které jsem nad ním strávila. King je prostě King a psaní je krásná, magická věc. Takže plný počet hvězd.

paměti, memoáry Locus Poll Award (ocenění)

Stephen King
americká, 1947