O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5324 5324

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

SSTknihy
12.02.2021 5 z 5

Novela malá rozsahem, ale velká obsahem. Dokonalá ukázka toho, jak se dá i na malé ploše rozehrát velký příběh. Miluji, když poznám jednotlivé charaktery z dialogů a z jejich chování, ne proto, že mi to vypravěč naservíruje. Při čtení jsem měla pocit, že jsem přímo na farmě, že se toho všeho účastním. Skvěle napsané, věrohodné, a tak smutné. Tohle bylo radost číst.

tessiesulcova
09.02.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila a jako povinná četba, doporučuji! Příběh není složitý a dobře se čte.

Marfulka007
07.02.2021 5 z 5

Tak úzká knížečka a taková síla. Nevím, co víc napsat. Asi jen ... doporučuji.

danca7416
07.02.2021 5 z 5

Krasna, ctiva kniha. Dej rychle ubiha, autor se soustredi hlavne na dialogy. Lennieho bych prirovnala k Charliemu z Ruze pro Algernon. Jeho postava se mi zdala vic propracovana nez George, ale na krase knihy to neubira.

danny_21
06.02.2021 3 z 5

Z komentářů příspívatelů by jeden čekal mimořádnou pecku, nicméně po překousání útlé knížečky dospívám k názoru, že jde o nejpřeceňovanější knihu, na kterou jsem kdy narazil. Průměrný, kostrbatý, předvídatelný příběh o nenaplněných snech slabomyslného Lennieho a pečovatelského George končí po konfrontaci s ženským elementem rádoby šokujícím vyústěním to vše zaznamenáno zvláštním jazykem. Ve výsledku bod za splnění restu v rámci klasické literatury, ale nedám víc než 60 %

Allys
01.02.2021 5 z 5

Útla knižka s veľkou výpovednou hodnotou. Autor používal dialekt, čo čitateľa viac vtiahne do deja a doby, v ktorej sa príbeh odohráva. Psychológia postáv je vykreslená kvalitne aj bez siahodlhých popisov. Obe hlavné postavy mali medzi sebou v podstate bratský vzťah, napriek tomu, že postihnutý Lennie každú chvíľu niečo vyviedol a museli sa často sťahovať/utekať, George ho neopustil a tvorili spolu tím. Autor poukázal aj na rasizmus a podmienky chudobných robotníkov v tej dobe. Páčilo sa mi ako ich spoločný sen postupne menil aj životy ľudí okolo nich a ich vnímanie sveta. Silný a nadčasový príbeh je jednoducho vyjadrený na malom rozsahu s neobyčajným, tragickým záverom, kde prestáva boj proti veterným mlynom a nastáva zmierenie s plynutím osudu.

RADOST
31.01.2021 5 z 5

Kniha o nenaplněných snech. O samotě. O vzácnosti přátelství. O lidskosti i nelidskosti. Smutná kniha. Mistrovsky napsaná. Jsem ráda, že jsem se konečně s ní seznámila.

soupik2012
25.01.2021 5 z 5

Kniha je o nenaplněných touhách a marných snů chudých zemědělských dělníků. O tom, že samota je leckdy horší než smrt. Jednoduchý příběh, který rozehrává psychologickou hru najatých dělníků na jedné malé farmě. Očekávaný závěr, který mohl mít ještě větší příchuť dramatu, kdyby v tom byl Lennie nevinně. Kniha je v určitých rysech srovnatelná se Zelenou mílí a nedivila bych se, kdyby pan King zrovna v tomto příběhu nalezl pro svůj příběh inspiraci. Pro mě je srovnání o to markantnější, že obě tyto audioknihy načetl naprosto fenomenálně pan Vladislav Beneš.

Marxt5
20.01.2021 5 z 5

Zajímavě vykreslené postavy, scény, hlavně tedy celá psychologie knihy je skvělá. Zároveň smutná pro Lennieho, který je hodný.
Kniha se stává v příběhu stále silnější, zároveň částečně idealističtější.
Určitě doporučuji.

1bublina
17.01.2021 5 z 5

Na jednu stranu chápu, proč je tato kniha v USA zakázaná, když "..ten černej musí spát sám v maštali, protože podle ostatních chlapů smrdí a barevnej musí vědět, kde má svý místo.." Na druhou stranu to je jen popis té doby. Takhle to opravdu chodilo v Americe ve 30. letech a je důležité na to upozorňovat. Jsem moc ráda, že kniha není zakázaná u nás, protože byla opravdu skvělá. George a Lennie chodí od farmy k farmě a pracují za ubytování, stravu a pár šestáků. George je ten malý a chytrý. Lennie je zase velký, silný, s inteligencí dítěte. Lennie rád hladí heboučké věci - třeba myši - ale hladí je tak silně, že jim vždycky zlomí vaz. Ještě že má George. Ten ho nikdy neopustí a společně si jednou pořídí svoje hospodářstvíčko..
Kniha opravdu krásná, založená na dialozích jednotlivých postav. Jsem moc ráda, že jsem si ji díky výzvě přečetla.
ČV 2021 - 6. Kniha, která je (byla) v některé zemi zakázaná.

MarqueeMoon
13.01.2021 5 z 5

Knihu som prvý krát prečítal v roku 2010. Už dlhšie som mal chuť si ju prečítať znova, je to jedna z kníh, ktoré ma vtedy veľmi zasiahli, tak som po nej včera večer siahol a dal to na jednu "šupu". Úžasná kniha. Zas som si to čaro pripomenul a iba ju mám ešte radšej. Presne ten typ knihy, ktorú by som odporučil človeku čo vôbec nečíta. Povedal by som mu nech začne presne týmto dielom, lebo je to ukážka prvotriedneho písania, štýlu, SKVELÝCH dialógov, myšlienok, humoru, zápletky a všetkého, čo človeka pod pojdom literatúra napadne. V tejto knihe nie je jediné slovko navyše. Diamant. "Na Východ od raja" objednaný.

LussyP
10.01.2021 5 z 5

Nic tak krásného, plného emocí jsem asi ještě nečetla. Krátký příběh, který je založen více méně jen na rozhovorech vám řekne o společnosti mnohem více, než tisíc dokumentů a knih. Příběh je napsaný s ohromným citem a závěr vás roztrhá na kousky.

Lužovka
08.01.2021 5 z 5

Nádherná kniha o skutečném přátelství v těžké době. O zoufalství rozhodnutí vybrat z nejhoršího to lepší pro přítele. Přečetla jsem jedním dechem za jednu noc a na konci si poplakala. :-(

rutto45
08.01.2021 5 z 5

Všetko, čo sa dalo k tomuto dielu napísať, už bolo napísané v predchádzajúcich komentároch. 5*

freejazz
04.01.2021 5 z 5

neuveriteľná kniha. koľkokrát som ju vzal do ruky, vždy ma dostala. vysoká škola písania.

kopretina21
02.01.2021 4 z 5

Excelentní. Od r. 1991 je na indexu amerických knihoven. K čertu s politickou korektností !

ArwenEvenstar
30.12.2020 5 z 5

Krátký příběh, který nutí k zamyšlení, co všechno je člověk schopen udělat pro svého přítele.

Štěpničák
28.12.2020 5 z 5

O knize jsem dost slyšel z doslechu, tak jsem ji chtěl vyzkoušet. Z počátku čtenář nechápe záměr ani hlavní zápletku. Nicméně se v těchto pasážích odráží život na ranči a hlavně psychologie hlavních postav. Ve chvíli, kdy dojde k zvratu, jde to všechno ráz naráz, až skončíte s otevřenými ústy na konci. Kniha nabízí spoustu myšlenek, pohledů apod. Rozhodně stojí za přečtení.

ještěrka38
27.12.2020 3 z 5

Pěkný příběh přátelství, ale s hodně drsným koncem..

Jack Bauer
18.12.2020 2 z 5

Bylo to o myších, králících nebo štěňatech? Silný příběh, o velkém přátelství který mě svým stylem psaní moc neoslovil. Možná proto, že na podobné téma jsem četl a viděl lepší zpracování, třeba Zelená míle od S.Kinga. Takže jsem tušil, jak Lennie asi skončí.