O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5315 637

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

Iki1
14.04.2021 4 z 5

Dost zajímavé počtení psané krásným a vybroušeným jazykem z dob, kdy se na toto ještě dbalo. Jen jsem si po přečtení říkal, kdy nám ti noví levicoví puristé kvůli nekorektnosti takovéto knihy zakážou.

Veramark
14.04.2021 5 z 5

Musím říct, že ačkoli jsem znala naprosto přesně děj, tak mě kniha překvapila. Je napsaná naprosto nenásilně a jemně, nesnaží se čtenáře vydrhnout a zničit (jak se některé knihy v dnešní době snaží), ale přivést ho k lítosti jen lehce a nejen to, samozřejmě řeší i mnohem hlubší problémy, které ale také neservíruje na podnosu. Líbí se mi různé skryté drobnosti a neskutečně mě to dojalo, ačkoli vím, že hlavní cíl knihy asi nebyl v tom. Nemůžu si ale pomoct, vždycky když jsem si na příběh vzpomněla, tak jsem se rozbrečela. Samotný příběh je neskutečně silný, až jsem si říkala, že nic tak strašného už číst nemůžu. Na druhou stranu se mi to opravdu líbilo, knihy, které vyvolávají tak silné emoce, jsou opravdu dobré. Je to doklad mistrnosti spisovatele.

ANDY28
12.04.2021 4 z 5

Miluji knihy Johna Steinbecka, vždy překvapí

hzd
07.04.2021 3 z 5

Knížka přečtena díky Čtenářské výzvě. Na mě to byl dost drsný příběh, který se ale hezky četl. Akorát jsem z toho pak nemohla usnout.

withoutyou
05.04.2021 3 z 5

Upřímně, čekala jsem víc. Styl psaní mi přišel krkolomný a postavy Candyho, Curleyho a Carlsona se mi zpočátku pletly dohromady (ono pojmenovat několik postav podobně znějícím jménem není vždy úplně výhodné) Co naopak musím vyzdvihnout je Crooks. Ten by si podle mého názoru zasloužil v knize daleko víc prostoru a ze všech postav mi přišel nejsympatičtější. George a Lennie mi nevadili, ale nějaké hlubší citové pouto jsem si k nim taky nevytvořila. Možná za to může fakt, že se mi zdál jejich vztah místy toxický. Opravdové nezištné přátelství si představuji jinak.

Knihomolka506
02.04.2021 3 z 5

Příběh mě nijak neoslovil, autor to samé, štvalo mě hlavně týrání a zabíjení zvířat pro nic za nic!

oliverjunior
01.04.2021 5 z 5

Bezpochyby můj nejoblíbenější příběh vůbec.
Silná a zároveň smutná klasika od Johna Steinbecka zachycuje krásu a neobyčejnost lidského přátelství, sen, který se skoro stává skutečností, jen aby se v poslední chvíli rozpadl na prach.
To vše bravurně vykresleno v kontextu s dobou a prostředím - americký venkov 30. let - do kterého je děj zasazen. Příběh vyvolává pocity, navozuje myšlenky a vytváří atmosféru, která čtenáře pohltí.
I když je filmová adapce - ve které zazářil John Malkovich coby Lennie Small - brilantní, i tak vřele doporučuji přečíst si knihu. Tato klasika nikdy nezklame.

4xbabča
28.03.2021 4 z 5

Docela zajímavý příběh, který se i hezky četl.

dagsvob
26.03.2021 5 z 5

Super klasika, dobře se četla.

kiki11
21.03.2021 3 z 5

Zajímavá knížka, nicméně po přečtení komentářů jsem očekávala nějakou větší pecku. Celou dobu jsem byla zvědavá, co se stane tak závratného a nějakého zlomu v ději jsem se dočkala skoro až na konci. Na můj vkus až moc přeceňované dílo. Jinak se ale čte dobře a jako povinná četba k maturitě je určitě fajn. 3,5*

meluzena
20.03.2021 5 z 5

Když se člověk rozhodne starat se o kamaráda, který má (mnohem) víc síly než rozumu, dřív nebo později musí zákonitě nastat okamžik, kdy všechno neohlídá, a bude zle. Hodně zle. A pak musí učinit asi to nejtěžší rozhodnutí ve svém životě.
Velice silný příběh, který s vámi zacloumá.

knihomolkajanca
15.03.2021 4 z 5

Aby byla kniha silná obsahem, nemusí být velká rozsahem. Krátká novela o přátelství, nesplněných snech, o tom, jak dokážou lidé být zlí. Od začátku člověk tuší, že tohle dobře dopadnout nemůže, ale i tak je to bezpochyby zajímavý příběh, který stojí za přečtení. Během krátké doby autor čtenáři přiblíží atmosféru doby, poukazuje na rasismus a těžké podmínky dělníků té doby. Líbilo se mi, že se čtenář vše podstatné o postavách dozvídá z dialogů postav. Konec je dojemný a leckoho určitě zasáhne. Určitě stojí za přečtení, i když asi nebudu mít potřebu se k ní vracet.

chamyl
11.03.2021 5 z 5

Smutná a silná Steinbeckova klasika o síle přátelství obyčejných dvou chlapů, které je vystaveno té nejtěžší zkoušce. Kniha se čte krásně a to i přestože celou dobu tušíme, že takhle jízda nebude jen tak na pohodu.
John Steinbeck vložil do několika kapitol velké množství citu a emocí, které při čtení rychle uběhnou, ale o to déle zůstávají v srdci.

Kakajko
07.03.2021 5 z 5

Škoda, že jsme na střední neměli povinnou četbu. Takhle jsem se ke knize dostala poněkud později.

apq
06.03.2021 5 z 5

Jedna z mála zajímavých knih z povinné četby. Skvělá a napínavý dej.

mykes.m
02.03.2021 5 z 5

Kniha na dva večery na kterou nikdy nezapomenu. Fakt síla.

strangextown
02.03.2021 5 z 5

Roky zpátky mi byla kniha na hodině angličtiny vyspoilerovaná a stejně to je jedna z mála, ze kterých se mi ke konci zapotily oči. Četla jsem ji v originále a moc to všem doporučuji, přízvuk je v konverzacích úžasně zachycen a dost to přidává celkové atmosféře. Stále nedokážu uvěřit, že tak malá knížka má v sobě nabaleno tolik různých bolavých emocí, a to nemluvím jen o dvou hlavních postavách. Každý, koho George a Lenny potkají, má něco do sebe, nesou různé bolesti, zármutky, nesplněné sny a touhy. A přitom o sobě sdělí tak málo...

Zknihydohlavy
26.02.2021 4 z 5

O této knize jsem se paradoxně dozvěděl z Originu od Dana Browna, kde se na ni odkazuje v překvapivém konci příběhu.

Tušil jsem proto od začátku, jak zhruba kniha skončí, a že to nebude konec veselý. Smutně na mě ale nepůsobil jen samotný konec, ale i ono fantazírování George a Lennieho. Jejich sny byly přece z dnešního pohledu tak malé! Jediné, o co vlastně stáli byl malý domeček a vlastní hospodářství. A přece to byl sen zjevně odtržený od reality. O to tíživěji působilo, když se v určitý moment k jeho splnění přiblížili, aby se následně mohl rozplynout nadobro.

Konečně každý jsme nakonec takový George a o něčem sníme. Naše sny se zároveň mohou velmi lišit. Uvědomil jsem si ale, že je dobré si čas od času připomenout, že to, co mnozí považují za samozřejmost, je pro jiné celoživotní „červ v hlavě„, jak by řekl George. Je proto jistě důležité snít, nicméně snad neméně důležité je být si zároveň vědom i toho, co již máme a být za to rád.

Onceuponthetime
26.02.2021 5 z 5

Mrazilo mě...
Celou knihu mi běhal mráz po zádech a když jsem dočetla poslední stranu bušilo mi srdce.
Dlouho se mi nestalo, že by mě nějaký text tak moc zasáhl, jako posledních pár odstavců této novely.
Srdcovka

SSTknihy
12.02.2021 5 z 5

Novela malá rozsahem, ale velká obsahem. Dokonalá ukázka toho, jak se dá i na malé ploše rozehrát velký příběh. Miluji, když poznám jednotlivé charaktery z dialogů a z jejich chování, ne proto, že mi to vypravěč naservíruje. Při čtení jsem měla pocit, že jsem přímo na farmě, že se toho všeho účastním. Skvěle napsané, věrohodné, a tak smutné. Tohle bylo radost číst.