O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5314 637

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

coquus
20.07.2021 4 z 5

Jeden pořád doufá, že všechno nakonec přece jenom dobře skončí, ale přes veškerou snahu se to často nepovede. I proti své vůli pak už člověk udělá jen to, co opravdu musí.

ferda16
18.07.2021 5 z 5

Krátký příběh plný všeho. Bravurně napsáno. Až z toho obyčejného příběhu mrazí. Myslím, že nikoho nenechá chladného.

RHorse
12.07.2021 5 z 5

Upřímně, vůbec jsem původně nevěděla o čem knížka, věděla jsem jen, že je známá. Hodně mě překvapila. Začetla jsem se hned po pár větách, je to bravurně napsané. Příběh krásně plyne, člověk tak nějak tuší, že to nedopadne dobře, ael i tak doufá, že budou mít to svoje hospodáříčko, kde budou mít králíky a budou moct odejít od práce, kdy se jim bude chtít. Škoda... A jsem jediná, komu to připomínalo Zelenou míli? Možná se S. King trochu inspiroval ;-)

ZÓNA
11.07.2021 5 z 5

Bezbřehý smutek...
Jednoduché vyprávění o chudobě a podstatě lidského života na několika málo stranách...
Tentokrát nejde nesrovnat s filmem, protože titulní role vás provází i v literární podobě. Natolik jsou geniálně ztvárněné...
Ale pokud pominu vizualizaci postav, která dává knize další rozměr a setrvám pouze u textu, zjišťuji, že Steinbeck se dotkl několika témat, které vmáčkl do úzkého okruhu lidí, vzájemně osudově propojených.
Smutek, bolest, nevěra, smrt, sdílení a láska.
Všechno v tomto románu. Nejde jej nemilovat a zároveň proklínat.
V oblasti emoční nestability jde o knihu, na kterou nikdy nejde zapomenout.
A Lennie?
Ve své podstatě bytost, která představuje životní filozofii o smyslu života...
Zrození a smrt... Ale proč?

Terkishead
08.07.2021 5 z 5

Jako bych tam byla... Jako bych cítila tu naději, kdy je váš sen téměř nadosah. A přitom vůbec žádná naděje neexistuje.

Richard Skolek
05.07.2021 5 z 5

Krásný příběh vystavěný jako divadelní hra. Vyprávění o osamělých a nešťastných lidech, kteří sní o tom, že to jednou bude lepší. Každý je v úplně jiné situaci a každému z nich brání ve štěstí něco jiného, osudu se ale nedokáže vzepřít ani jeden.

baty
02.07.2021 5 z 5

Kniha mě naprosto dostala. Na konci jsem se přistihla jak čtu a celé nitro se mi chvěje rozrušením, jestli to George opravdu dokáže udělat. Strhující příběh o dvou přátelích, kteří sní o lepším životě se ale bohužel nevyplní. Určitě doporučuji si tuto knihu přečíst.

Godgifu
29.06.2021 3 z 5

Neurazí, nenadchne...

Mruskulka
29.06.2021 2 z 5

Když jsem četla komentáře k této knize, čekala jsem něco wow. Ale jsem zklamaná. Nejspíš jsem ten příběh nevzala jsem ostatní čtenáři. Ano, je to příběh o silném přátelství, o tom, jak mají společný sen a všechno nakonec dopadne tragicky, ale nějak mě to nevzalo

Jury
03.06.2021 2 z 5

Bohužel to musím hodnotit nízko…chápu, že je to klasika a pár dobrých myšlenek tam bylo ale jinak je to prostě krátká nudná povídka…u které Vás naštve nedokončený konec za mě.

capricorn__
02.06.2021 5 z 5

Pár dní zpátky jsem dočetl "Na východ od ráje", tak jsem dostal chuť napsat komentář i k další skvělé knížce od Steinbecka. "O myších a lidech" se ke mně dostalo na střední škole, kde jsme museli tuto knihu přečíst a psát z ní test. Kdykoliv jsem měl číst knihu na sílu, trápil jsem se u toho, i když mě čtení baví. Ihned po povídkách od Poea (správně vyskloňováno? :D) byla "O myších a lidech" první povinná četba, která mě moc bavila. Líbí se mi popis doby a prostředí, atmosféra novely není nutně hutná, ale cítíte z ní nesnáze, charakteristickou nudu a smutek z nenaplnitelných snů. Steinbeck je mistr na popisování hlavních postav a i ty z této knihy jsou bravurně vykreslené a nezapomenutelné. Konec je hodně smutný - i když jsem věděl, co se stane (učitelka spoilerovala...), stejně můj čtenářský zážitek nebyl nijak ochuzen.

kslunicko
30.05.2021 4 z 5

To bylo silný. Nikdy bych nečekala, že takové emoce zažiji u knížky z povinné četby.

michaella03
21.05.2021 5 z 5

Krásná a smutná knížka. Poprvé, co mi u čtení knihy k maturitě vyhrkly slzy. Určitě se k ní ještě vrátím.
A těsím se, až zhlédnu film s Johnem Malkovichem a Garym Sinisem v hlavních rolích.

Warty
07.05.2021 4 z 5

Moc hezký, ale smutný příběh přáteství dvou mužů hledajících štěstí v těžkých časech. Díky konci budu na knihu dlouho vzpomínat.

Pavlina50
06.05.2021 2 z 5

Další z knih, které patří už mezi klasiku, tak mi přišlo správné se s ní také seznámit. Je to dost kraťoučká kniha o cestě za snem dvou naprosto rozdílných přátel, Na jedné straně je to Lennie – slaboduchý silák, na druhé George – hlava dvojice a ochránce. Poselství knihy je sice docela zajímavé, ale na druhé straně si nemyslím, že je zase nějak výjimečné nebo převratné. Myslím, že existuje spousta dalších knih s podobným tématem a podstatně lépe, zajímavěji a emotivněji zpracované. Je to příběh, který je celý víceméně založený na jednoduchých, často se opakujících a krátkých dialozích (i když jejich opakování má pochopitelně s ohledem na osobnost Lennieho svůj jasný význam), sem tam proložený barvitým popisem krajiny. Říká se, že v jednoduchosti je síla, ale na můj vkus, tohle bylo jednoduché až moc. Do postav jsem se nedokázala nijak zvlášť vžít (možná to bylo i prostředím, které mi není moc blízké) a emoční vypětí jsem cítila opravdu až v samotném závěru knihy, který hodně vygradoval a byl opravdu velice silný.
Bohužel, ale ani to u mě nezměnilo celkový, neslaný - nemastný dojem z knihy. Kniha mě svým zpracováním nijak zvlášť neoslovila, nijak extra se mě nedotkla a ani nepřinutila k hlubšímu zamyšlení. Abych byla úplně upřímná - omlouvám se - ale na můj vkus je to kniha docela přeceňovaná, čekala jsem od ní daleko víc. Daleko víc mě ale tentokrát láká shlédnout film, který jsem také zatím neviděla a nějak intuitivně tuším, že by mě výjimečně mohl oslovit podstatně víc než samotná původní předloha. Tak se nechám překvapit.

NelaH
05.05.2021 4 z 5

Krásná kniha. Měla jsem jen menší očekávání, ovšem to, co autor stihl za pár stránek? Konec byl naprosto dechberoucí a já jsem poprvé brečela u maturitní četby.

Haňulilinka
05.05.2021 5 z 5

Knížka mě úplně dostala. Četla jsem ji v rámci povinné četby. Několikrát jsem u ní brečela a ten konec?! Děj rychle ubíhal, takže jsem ji měla za chvíli přečtenou. Nad knížkou pořád občas přemýšlím a říkám si, jak moc špatně na tom autor asi psychicky byl, když napsal něco takového.

Kory98
23.04.2021 5 z 5

Příběh o dvou úplně odlišných povahách, které si navzájem přinášejí štěstí. Jak málo k tomu stačí, aby byl člověk "nepostradatelným" pro druhého. I když jsou možná psychicky labilnější jedinci náchylnější k tomu, aby si zamilovali lidi, kteří s nimi hezky jednají, tak takový vztah určitě obohatí i toho druhého člověka. George měl jistě k Lenniemu hlubší vztah, než by si možná sám před sebou dokázal přiznat. A rozuzlení, kde byl hlavním vykonavatelem ortelu, ho muselo stát hodně sil. Tak to alespoň vnímám já. Možná kdyby kniha pokračovala, tak by mi spisovatel vzal iluze. George každopádně viděl, že jejich společné sny se již nenaplní a navíc myslím nechtěl, aby Lennie trpěl víc než bylo nutné, což v tehdejší době nebylo nic neobvyklého.

Jitty82
23.04.2021 5 z 5

Lennie a George jsou dvě nesmrtelné postavy, které žijí daleko za stránkami této knihy.

Velmi silný a hluboký příběh o loajalitě, přátelství, lásce a naději. O vnímání světa slaboduchým člověkem, který si svou sílu mnohdy neuvědomuje, což ho přivádí do nemalých problémů a o tom, jaké může mít jeho chování zničující dopad pro lidi kolem něho. Hodně jsem však přemýšlela o Georgovi, jak umožnil, aby přátelství rostlo a jak se snažil vytvořit kolem Lennieho ochranný štít. Měli společný sen o malém hospodářství, kde budou svými pány. Cíl, který je pro tu dobu nedosažitelný.

Život může být krutý, když naděje a touhy jsou zmařeny nepředvídatelnou událostí.

Toto je opravdu jedna z mála knih, která v mých myšlenkách zůstane dlouho, a ke které se mnohokrát vrátím a znovu si ji přečtu.

Jedna z mála výjimek, kdy filmová adaptace možná překoná knižní předlohu. John Steinbeck vytváří dvě nesmrtelné postavy, ale film jim dává skutečnou hmatatelnou duši. Především díky výjimečnému hereckému výkonu Johna Malkoviche a charismatického Garyho Siniseho. Brilatní filmová adaptace.

fruitbueno
15.04.2021 4 z 5

Čtení, které už nikdy nedostanu z hlavy. Příběh o osamělosti, odlišnosti, bolesti a nekonečné touze po lepším životě.