O čem mluvím, když mluvím o běhání

O čem mluvím, když mluvím o běhání https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41420/bmid_o-cem-mluvim-kdyz-mluvim-o-behani-lR1-41420.jpg 4 766 114

Murakami běhá 25 let – každý den deset kilometrů, každý rok maraton. Titul knihy je variací na povídkovou sbírku O čem mluvím, když mluvím o lásce Raymonda Carvera. Kniha „memoárů“ rozhodně zaujme tři typy fanoušků: autorovy skalní příznivce, pro které je kultovní postavou, pak hledače receptu, jak se stát spisovatelem, a nakonec, jak jinak, běžce na dlouhou trať. V knize je jednak soubor esejů o běhu na dlouhé tratě, jednak spisovatelův „diář“ čtyřměsíční přípravy na maraton v New Yorku. Hovoří o fyzické i psychické bolesti, o stárnutí, o tématech, která se mu honí hlavou. Jsou tu úvahy o spisovatelství jako takovém: doba už nepřeje romantickým týpkům, co nasávají nebo berou drogy a píšou skvěle – doba přeje globálním spisovatelům-manažerům. Ostatně přísný režim a skvělá kondice bývají totožné u byznysmenů i u spisovatelů.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje Biografie a memoáry
Vydáno: , Odeon

Haširu koto ni cuite kataru toki ni boku no kataru koto , 2007

konspi0856
02.11.2016 2 z 5

Četli jste někdy zápisky z cest V. Klause? Tohle mi to dost připomíná.

střapatá
09.09.2016 3 z 5

Pokud je čtenář autorovým fanouškem a chce se dočíst něco z jeho života, tak chápu, že je z knihy poměrně zklamaný. Ale ani když je čtenář běžec a chce nějaké užitečné rady a tipy, nemusí být spokojen (to byl můj případ). Kniha zkrátka zcela neuspokojí ani jednu skupinu lidí, a proto má poměrně nízké hodnocení. Přesto se mi líbila - je krátká a četla se dobře. Jen se mi zdálo, že autor příliš přeskakuje časem a určité pasáže mi přišly neuspořádané (např. několik stran pojednává o přípravě na New Yorský maraton a najednou střih - jsme na startu triatlonu bez jakéhokoliv kontextu).

Kexina
16.05.2016 3 z 5

Příjemný, i když možná pro někoho "příliš obyčejný" deník jednoho spisovatele, který je zároveň fanda běhání. Kdo od toho čeká víc, ten je asi zklamán. Kdo ke knížce přistoupí jen jako k deníku, najde v ní dost zajímavého.

hroubek
23.04.2016 4 z 5

O čem mluvím, když mluvím o běhání je zajímavá knížka, jenž nám nabídne pohled na samotného autora, jeho smýšlení, jeho filosofii, a také jeho lásku k běhání. Tohle není jen o běhání, ale také o tom co znamená pro autora samotné běhání, čím mu pomáhá při psaní, co ho k tomu vede atd. Díky tomu co se o autorovi, v této knížce dozvíte, tak pochopíte souvislosti mezi ním a jeho knižními postavy. Samotnou knížku bych asi všem nedoporučil, přesto nemůžu říci, že bych se nudil.

vlkcz
28.03.2016 4 z 5

Nejsem běžec a zřejmě proto tato kniha u mě nedosahuje na 5*. Přesto Murakami dokázal i z tak neliterárního "zadání" vykouzlit velice kvalitní čtení. Trochu pohled do soukromí, trochu přiblížení běžecké "potřeby", hlavně ale úvahy, které mají dosah i přes tato témata.

myreadingplace
06.03.2016 4 z 5

Pokud jste knihu dočetli, dozvěděli jste se v doslovu, jakým způsobem vznikala, že neměla žádný určitý cíl a sám autor o publikaci pochyboval. Proto mě mrzí, jak v knize někteří hledají další originální román. Na konci je také zmíněné, že pokud jste fanda pouze do běhání, Murakamiho, nebo jen chcete vědět jak se stát spisovatelem, dost možná dílo přeceníte. Já se považuji za ideálního čtěnáře této knihy. Obdivuji autora, miluju sport a psaní mě též zajímá. Myslím si hlavně, že se zde nemusí najít pouze běžci, ale celkově sportovci jako já, kteří dokáží ocenit popisy dřiny, pocitů při tréninku nebo odhodlání. Kniha ale znamená více než jen běhání. Je to odraz života jednoho výjimečného člověka, jehož výjimečnost tvoří běhání a psaní.

Radunnie
26.02.2016 2 z 5

Jedna z mála knih, u kterých jsem se nemohla dočkat závěru. Čtivá, to ano, na druhou stranu jsem občas váhala nad tím, co chce vlastně autor čtenáři sdělit. V jedné větě detailně popisuje přírodu a počasí, v té další se dostane k běhu, aby přeskočil ke svému povolání spisovatele, to vše v jediném odstavci. Některé myšlenky jsou sice zajímavé, bohužel mě kniha příliš ničím neobohatila a za pár dní si nebudu pamatovat, že jsem ji kdy četla.

Elosha
19.01.2016 2 z 5

Jedna z mála knih, které jsem nedočetla. Ačkoliv jsem běžkyně, věty mě nudily, přestože měly tendenci říci myšlenky.

tlllk
09.08.2015 3 z 5

ani ryba ani rak, dôkaz toho že autor takéhoto formátu môže vydať a "veršovaný cestovný poriadok " , škoda niektoré myšlienky boli fajn, ale ako celok to na mňa pôsobilo piatkový obed v závodnej kantíne...

shmaic
29.04.2015 3 z 5

Ackoliv jsem bezec a tato kniha me velmi hluboce inspirovala, nemohu jinym ctenarum odeprit nazory, jejichz negativni charaktery jsou zapricineny roztahlosti jednotlivych textu, jejich vzajemnou nesouvislosti a pro mnohe vlastne zcela nezajimavym tematem. Pri zpetnem pohledu na knizku a jeni cteni vsak musim konstatovat, ze se mi zdala byt od zacatku cilena primo na ctenare bezce, kterym se autor snazi priblizit svuj pohled na to, ze je na behu zavisly (tento fakt dojde malokomu, kdo nebeha), a jako takove dilo se vyvedla znamenite.

helkol
25.04.2015 3 z 5

Než jsem se dostala před prvních 50 stránek, tak jsem uvažovala jestli jí mám číst dál, ale nakonec jsem ji dočetla, protože je Murakami můj oblíbený autor.Kniha je psaná velmi čtivým způsobem a i přes nudný začátek jsem knížku přečetla velice rychle. Recept jak se stát spisovatelem se tu nedočtete, ale dozvíte se něco o tom jak Murakami přemýšlí ..

elleyne
04.02.2015 4 z 5

Tak je jasné, že to nemůže být jako jiné Murakamiho knihy, ale mně se to líbilo a přišlo mi to inspirativní. Ačkoliv se jedná o téma pro někoho možná nezajímavé, pořád je to psáno čtivým stylem.

f.enjoy69
09.01.2015 3 z 5

První kniha od Murakamiho, u který jsem přemýšlel, že zůstane nedočtena...

První polovina knihy se odvíjí celkem hladce, Murakamiho začátky (podnik, psaní, běhání) jsou velmi působivé, ale přes druhou půlku jsem se nemohl přehoupnout a četl spíš z "musu".
Dávám tři hvězdy jen za začátek a autora...

jana.hud
12.11.2014 3 z 5

Víc nudila, než bavila.... Některé pasáže se zbytečně opakovali, některé by mohli být podrobnější...hlavně ty o Murakamiho životě. Pro mě za 2,5... ale za autorovo odhodlání a vytrvalost se kterou plní cíle, které si stanovil...dávám 3.

dalia1769
19.10.2014 3 z 5

Nejde o román ani povídku, ale určitou autobiografii, točící se kolem Murakamiho záliby ve vytrvalostním běhu. Vzpomínky a úvahy, celkem zajímavé pro čtenáře jeho knih, ale nezaujala mne tolik jako jeho beletristická díla...

Milhaus
05.07.2014 2 z 5

Rád čtu a běhám, ale tahle kniha je fakt děsná nuda, palec dole.

kejty91
29.05.2014 4 z 5

"o čem mluvím, když mluvím o běhání je zvláštní dílo, napsané zvláštním člověkem". také bych to takto shrnula. Kniha mě v určitých částech upoutala, v určitých poučila a v určitých mě zklamala. Každopádně je docela krátká a pro ty tři zmiňované skupiny, pro které ji Murakami zřejmě psal a já se mohu chlubit tím, že v jedné jsem, se čte velmi dobře. I když samozřejměna Sputnik, má láska nebo Norské dřevo to nemá. Autor se tu aspoň v první třetině trochu otevřel. Po celou dobu čtení mi vadilo, jak málo se zmiňuje o své manželce, na závěr mi to však bylo vyjasněno.Knihu mohu doporučit.

Shampoo
22.05.2014 1 z 5

jediná kniha od mého oblíbeného autora co zůstala nepřečtena, bohužel, nedokázala jsem se nadchnout a asi ani nedokážu.

DoubecekJan
24.02.2014 4 z 5

Po velmi dlouhé době jsem se vrátil ke čtení a musím říci, že mě tato kniha velice zaujala. I když několik kapitol (asi 3) jsem četl s přemáháním a v někdy bylo celkem těžké se orientovat v časových posunech. I tak jsem rád, že jsem na tuto knihu narazil.

Matiniela
23.02.2014 5 z 5

Další geniální kniha od Murakamiho. Kniha krásně doplňuje Murakamiho dřívější tvorbu. Kniha je spíše pro ty co už od Murakamiho něco přečetli. Nelze než doporučit.