O čem mluvím, když mluvím o běhání

O čem mluvím, když mluvím o běhání https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41420/bmid_o-cem-mluvim-kdyz-mluvim-o-behani-lR1-41420.jpg 4 766 114

Murakami běhá 25 let – každý den deset kilometrů, každý rok maraton. Titul knihy je variací na povídkovou sbírku O čem mluvím, když mluvím o lásce Raymonda Carvera. Kniha „memoárů“ rozhodně zaujme tři typy fanoušků: autorovy skalní příznivce, pro které je kultovní postavou, pak hledače receptu, jak se stát spisovatelem, a nakonec, jak jinak, běžce na dlouhou trať. V knize je jednak soubor esejů o běhu na dlouhé tratě, jednak spisovatelův „diář“ čtyřměsíční přípravy na maraton v New Yorku. Hovoří o fyzické i psychické bolesti, o stárnutí, o tématech, která se mu honí hlavou. Jsou tu úvahy o spisovatelství jako takovém: doba už nepřeje romantickým týpkům, co nasávají nebo berou drogy a píšou skvěle – doba přeje globálním spisovatelům-manažerům. Ostatně přísný režim a skvělá kondice bývají totožné u byznysmenů i u spisovatelů.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje Biografie a memoáry
Vydáno: , Odeon

Haširu koto ni cuite kataru toki ni boku no kataru koto , 2007

Peda
17.02.2014 5 z 5

Já jsem naprosto spokojen, kniha mne oslovila jako běžce i jako člověka. Při běhání mám naprosto shodné pocity ( je dobré to vědět ) a jako fanoušek jeho knih jsem rád, že vím i něco více o oblíbeném spisovateli nebulvární formou... Prostě dobrá kniha, ale ne pro všechny, jak říká doslov...

ragnar
30.01.2014 3 z 5

Trochu větší zklamání než jsem čekal. Nečekal jsem návod na psaní, ani na běhání, ale čtivou knihu... kousal jsme se tím strašně dlouho...

pier
12.01.2014 4 z 5

Jak bylo napsáno v doslovu, tato kniha neosloví všechny a ani se o to nesnaží. Na své si ale přijdou Harukiho fanoušci, kterým trochu přiblíží svůj osobní život, začínající spisovatelé, které nechá nahlédnout do zákulisí psaní a samozřejmě běžci, mezi které patřím i já. Více než o samotném běhu je ale kniha o spisovateli, pro kterého je běh součástí každého dne a celého života. Příběh možná není tak silný jako v knize Eat and Run Scotta Jurka, ale o to je všednější a bližší každému běžci nadšenci.

LBZ
29.12.2013 4 z 5

Nejzajímavější mi přišlo, jak se Murakami vypořádává se stárnutím. S tím, že to už tak neběhá... Je dobré si uvědomit, že nás to čeká všechny, bez ohledu na intenzitu tréninku.:-) Jinak je vidět, jak je schopen tvrdě a vytrvale pracovat v každé oblasti svého života.

jarmik
15.12.2013 5 z 5

Hlavním motivem, k němuž se autor vrací, jsou paralely mezi spisovatelstvím a vytrvalostním během. Pro p. Murakamiho jsou souvislosti četné a silné.

Téma a jeho zpracování v této knize se mi moc a moc líbí. Nevybavuji si, že bych četl srovnatelně působivý text o hlavních myšlenkách, jak vést život. Určitě jsou obzvláštněny atraktivní pozicí autora jakožto světové literární hvězdy. Rád jsem se dozvěděl, jak takový pán plánuje svůj den. Moc hezky píše též o pocitech, jak postupně pozoroval zastavení růstu svých sil a každoročního zrychlování časů v maratonu a potom zpomalování časů, jak se dostává za svůj fyzický zenit.

Gizminek
08.11.2013 3 z 5

Tato kniha je nejenom o běhání, ale také u Murakamiho životě. Otevírá své myšlenky a duši čtenářům a opírá se při vyprávění o svůj největší koníček - běhání.

paulhunter
06.11.2013 3 z 5

Líbí se mi, s jakou lehkostí a nenuceností je kniha psána. Murakami představuje svou zálibu - tedy běh, kterému se aktivně věnuje již přes dvacet let svého života, s vášní a pokorou. Představuje se jako cílevědomý a vytrvalý člověk, který rád překonává své meze. Čtenář, který však přistupuje k této knize jako k biografii, bude zklamán, neboť své soukromí si autor velice chrání a prozradí jen pár drobností ze své minulosti. Jak už samotný název napovídá, Murakami vypráví, co se mu honí v hlavě při běhání, jak vnímá okolí, své tělo, trénink a fyzické výzvy a jistou dávkou přenáší lásku k tomuto sportu i na čtenáře. Velkou částí se pak na stránkách věnuje běhu marathonů, jež se mu staly jakýmsi "poměřovatelem" výkonu v průběhu let a stejně tak událostí, která jej naplňuje radostí. Z toho všeho vyplývá, že kniha není kvůli svému tématu vhodná pro všechny a ne všechny zaujme.

Osobně se přikláním někam na střed. Kniha se mi četla dobře, i když byla později trochu opakující se, monotónní (jako běh, ano) a na některých místech byly trochu zvláštně poskládané pasáže. Osobně jsem očekával více informací z Murakamiho života či obsáhlejší pasáže o literatuře, na druhou stranu je otázkou, zdali je úplně fér něco takového očekávat od knihy s názvem "O čem mluvím, když mluvím o běhání".

wooloong
05.10.2013 4 z 5

Sice nejsem žádný nadšený běžec, takže jsem si nijak nevychutnala popisy různých marathonů, ultramarathonů a tréninkových plánů, ale zato jsem se mezi řádky dozvěděla pár zajímavostí o autorovi mých oblíbených knížek. Už chápu, proč jsou jeho hlavní postavy (třeba Aomame nebo Kafka) takoví urputní systematici, kteří dbají na zdravou výživu a důslednou péči o svou tělesnou schránku. Odkoukali to od svého "taťky", co jim na stránkách svých románů vdechl život.

homemaker
22.09.2013 5 z 5

Je to jiná kniha než ty ostatní, ovšem já už četla 3 krát. Mě vždycky pohladí, protože "rozšiřuje obzory". Přestože je to z jiného soudku, nepatetického životního moudra k zamyšlení v útlé knížečce opravdu hodně. Je to také velice příjemné, když pak čtete jeho další knižní příběhy a za těmi vidíte toho autora, který není žádná abstraktní japonská bytost, ale ten známý pán, který Vám v jiné knize sobě prozradil tolik konkrétních užitečných informací nejen o sobě.

mau
20.05.2013 3 z 5

První půlkou knihy jsem byla nadšená (jako ostatně téměř vždy,když čtu Murakamiho) druhá půlka se začala nějak táhnout. Celková dojem průměrný .Škoda.

Evus
26.04.2013 3 z 5

Možná je to tím, že jsem od spojení slov "eseje" a "Murakami" čekala mnohem víc, ale kniha mě opravdu velmi zklamala. Čekala jsem alespoň nějaká zamyšlení a ne jen výčet míst, kde všude Murakami běhal a jaké u toho bylo počasí. A když vydržel na tři stránky rozebírat, jak moc ho změnil ultramaraton a pak se v jedné větě dozvíme, že změna spočívala v tom, že od té doby běhal nikoli pro zábavu, ale že to k němu už prostě patřilo, v tom jsem žádnou hloubku neviděla.

Jonny
14.03.2013 5 z 5

Myslím že každý běžec se v téhle knížce najde, a nejen to - taky dobře motivuje. Přesto se nejedná o dílo ryze pro běžce. pěkné, čtivé, oddychové.

mautina7
03.03.2013 2 z 5

Běhám a mám ráda Murakamiho, ale tahle knížka mě zklamala, táhne se a musela jsem se hodně nutit, abych ji dočetla..

rakytnik
03.02.2013 5 z 5

Ještě nikdy jsem nečetl knihu ve které někdo od začátku do konce běží. Od Murakamiho jsem četl vše co vyšlo v češtině. Toto je ale úplně jiná kniha, možná o to více zajímavá. Běžci se v tom určitě najdou. My neběžci můžeme jen tiše závidět nad sílou, odhodláním, které v člověku může být.

asam
30.01.2013 3 z 5

Tato kniha mě zklamala. Asi proto, že nejsem běžec na dlouhé tratě.

Dixinka
18.01.2013 2 z 5

Jsem ráda, že nejsem sama kdo se občas musí ke cvičení nutit.

JanaS.
10.11.2012 5 z 5

Kniha Mě naprosto "dostala" :-)Je to první kniha od Murakamiho, kterou jsem četla. Vůbec jsem netušila jak píše a co očekávat....jsem "čtenář a běžec na dlouhé tratě" (kdo četl chápe) proto Mě kniha bavila od začátku do konce, četla jsem ji v podstatě "jedním dechem" :-)Doporučuji, fandům Murakamiho a milovníkům běhu :-) Pro někoho, kdo nikdy neběhal a nikdy nečetl nic od něj, to bude pravděpodobně nezáživné čtení. Já jsem nadšená :-)

orson
27.08.2012 4 z 5

Nejsem fanoušek tohoto autora, přečetl jsem si Norské dřevo a fakt mě to moc nenadchlo a nezaujalo. Ale jeho knížku o běhání jsem si přečetl s chutí. Jednak poslední dobou docela často a rád běhám a jednak mám opravdu rád autobiografické knížky.

laydee
02.06.2012 4 z 5

Viděla jsem v metru plakát s touto knihou a toužila jsem si ji přečíst. Neváhala jsem a okamžitě si ji koupila. Začetla jsem se do ní a dokonce si koupila běžecké boty :) obdivuji tohoto autora, běhat každý rok maraton v tak úctyhodném věku? musím říct, že Japonce mám ráda a to díky Hurakimu. Je pro mě inspirací, Chtěla jsem pochopit co může být na běhání tak úžasného, že se o tom dá napsat kniha. Tak se snažím každý den běhat a Huraki má zatím pravdu :)

nicandra
19.05.2012 4 z 5

Běhat maratóny kvůli němu nezačnu, ale četlo se to docela dobře. Jen mám pocit, že kdyby knihu s podobným námětem napsal někdo jiný (= ne tak známý), tak po tom ani pes neštěkne. Otázka je, je-li něco takového Murakamiho vina...