Nikdykde

Nikdykde https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1179/bmid_nikdykde-IY0-1179.jpg 4 2261 386

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Neverwhere , 1998

tru32
27.11.2018 5 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se do příběhu začetla. Ale potom už mě kniha nepustila. Krásné fantasy přesně takové jaké dokáže vymyslet jen Neil Gaiman. Velice jsem si oblíbila vedlejší postavy např. Markýze de Carabase nebo Dvířku a o záporácích nemluvě. Rozhodně stojí za přečtení.

kika_
26.11.2018 4 z 5

Bezesporu krásné a originální fantasy. Ovšem... Místy mi to přišlo jakoby nedomyšlené, resp. měla jsem z toho pocit, jakoby tam byla chyba a nedokážu říct jaká. Jakoby mi stále něco unikalo. Každopádně chytlo mě to opravdu hodně a konec byl výborný, takže 4 hvězdy za mě jsou na místě. :)

MartinaF
31.10.2018 4 z 5

Do poslední věty jsem nevěděla, jestli se mi kniha líbí nebo ne. Po přečtení mám sice stále rozporuplné pocity, ale posledních šest řádků mě dostalo. Nebyla úplně perfektní, ale přečetla jsem ji a je to prostě Gaiman. :-D

evilunicorn
24.10.2018 5 z 5

Proč??Proč mi tahle naprosto fantastická kniha unikala tak dlouho?? Bavil jsem se od začátku do konce, autor zabydlel Podlondýn spoustou fantaskních postav a jeho anglický humor mi občas připomínal knihy pana Pratchetta.Dávám plných pět hvězd,ale klidně si jich domyslete kolik chcete navíc,tohle bylo zábavné a napínavé a já se nenudil ani chvilku :)

raffi
27.09.2018 5 z 5

Krásna rozprávka pre dospelých... boj dobra a zla v zaujímavých kulisách. Aj s typickým britským humorom, ktorý sa vďaka slušnému prekladu z knihy nestratil.
A mňa to tak bavilo!
Úprimne nahlas priznám, že závidím Gaimanovi jeho fantáziu.

kap66
02.09.2018 5 z 5

V městské fantasy nejsem zběhlá (a ve fantasy jen trochu), takže jsem vzala Nikdykde do ruky bez předsudků a možnosti srovnání. A vida: nadpřirozeno a skutečno, humor a vážno, dobro a zlo, napětí a uvolnění, charaktery uvěřitelně lidské a neuvěřitelně děsivé, poetika a drsnost - to vše jsou stavební kameny příběhu, který při všech těchto protikladech drží pohromadě a při vší fantastičnosti je pro mě logický. Já na to přistoupila a opravdu si to užila.

vorenus
24.08.2018 5 z 5

Neskutečně napsané! Nechápu, že mi tento úchvatný autor, tak dlouho unikal.

sarka9190
17.08.2018 5 z 5

Má první urban fantasy a srdcovka k tomu. Čte se dobře i poslouchá se dobře.Poslouchali jsme ji jako mluvene slovo s babičkou pri obědě a bylo super vidět,ze kniha dokáže bavit i někoho,komu je 70 let.Myslim,že to o kvalitě knihy hodně vypovídá.

MortRainey
07.08.2018 5 z 5

Pro milovníky mysteriozního Londýna, svělý překlad, krásné obraty!

mira.k
31.07.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších fantasy. Perfektní oddechové čtení. Jak si zasloužit princeznu v londýnském metru. A to před Harry Potterem.

Jane007
29.07.2018 5 z 5

Super knížka od skvělého autora. Nevím, co je lepší, jestli propracovaný svět Podlondýna, hra se slovy, nebo jen nápad. Jsem nadšená a doporučuji všem milovníkům fantasy.

embi
28.07.2018 5 z 5

Parádní jízda. Napínavé a zábavné do poslední stránky, jistě i díky překladu.

Alee
24.07.2018 4 z 5

Konečně přicházím Gaimanovi pořádně na chuť. Udělala jsem chybu a jako první jeho knihu jsem četla Oceán na konci uličky, který mi moc nesedl. Hvězdný prach byl lepší, ale přišel mi takový nedotažený. Nikdykde je ale skutečně skvělá, originální knižní jednohubka. Zároveň tato kniha udělá radost všem, kdo milujete Londýn, anglický humor a kulturu. I já dostala po dočtení chuť si sbalit batůžek a jet do Británie.

intelektuálka
11.07.2018 4 z 5

Tak jsem vyzkoušela fantasy - pohádku pro dospělé...

Autor má bezesporu velkou fantazii - představuje svébytný svět pod Londýnem
a bizarní postavičky, které tam žijí... Nic netušíc se tam dostává reálná postava Richarda - vinou dobrého skutku pro dívku jménem Dvířka...

Osnovou této pohádky je boj proti zlu a statečnost rytíře - zachránce...

A v závěru se rytíř rozhoduje - ve kterém světě chce vlastně žít ?

Liana
10.07.2018 4 z 5

krásna fantasy, bavila ma od začiatku do konca.

jaroiva
22.06.2018 3 z 5

Nevím, proč jsem si myslela, že to má být sci-fi. No, to jsem se mýlila, je to spíš taková fantasy pohádka.
První část (cca třetina) se mi líbila a líbila se mi i poslední třetina, ale ten prostředek mi nějak neseděl.
Míním však číst další autorovy knížky, příště už si přečtu dopředu, o jaký žánr jde a pustím se do toho, až budu mít náladu na příslušný žánr.
Co mě ale fakt zaujalo a líbilo se mi - jméno Dvířka. V překladu to zní podle mě zajímavěji než v originále. To oceňuji.

postoran-CZ
25.05.2018 5 z 5

Ke knize jsem se dostal nahodou na doporuceni od kolegyne. Prvnich cca 80 stran to bylo takove ... ehm ... nijake. Nejak jsem se do toho deje nemohl dostat. Ale pak se to docela rozjelo a ja to behem chvile docetl.
Gaiman ma rozhodne zajimave napady. Myslenka alternativniho "Londynu" mi prijde paradni. Rozhodne by ji mohl rozvest i dal a dat prostor dalsim postavam. Prostor na druhy dil v zaveru knizky tam urcite byl.
A postavy najemnych vrahounu Croupa a Vandemara maji neco do sebe. Dival jsem se i na kousek toho serialu BBC, ale tam se jim ty postavy moc vychytat nepovedli. Urcite si to pred prectenim nepoustejte. :)

ematurku
15.05.2018 4 z 5

Poslouchala jsem rozhlasovou adaptaci BBC. Taková roztomilá jednohubka, která mě hodně bavila, občas teda mohlo být trochu méně křiku a různých ruchů, ale jinak to bylo udělané hrozně dobře. Ale asi se na mém celkovém nadšení dost podepsalo mé lokální nadšení pro McAvoye a Cumberbatche.

Jinak nevím, jestli to je tou rozhlasovou adaptací, ale příběh mi přišel místy zkratkovitý a nedotažený. Je tam spousta milých momentů, slovního humoru, který mě bavil (třeba "corpses to be", zvlášť když to medovým hlasem pronáší Beník), lidskosti, zábavné postavy, líbil se mi hodně i konec, ačkoli tolik věcí zůstalo nedořešených. Ale... Nevím no, asi bych si to měla přečíst celé, což nevím, jestli udělám.

LyttaNeyd
09.05.2018 4 z 5

Moje druhá kniha od pana Gaimana po Oceánu na konci uličky; a byla jsem příjemně překvapena! Příběh měl podobně snovou atmosféru, ale byl o dost bláznivější (což ale není na škodu).

Na druhou stranu, nebyla to jen taková fantasy pohádka pro děti.. U některých pasáží se Nikdykde podařilo něco, co jsem nezažila u jiné knížky – a to bylo znechucení. Nechápejte to špatně; byly to například popisy toho, jak pan Vandemar večeřel a tak, takže to znechucení bylo pravděpodobně zamýšleno. Musím tedy ocenit vypravěčský styl, protože mě skutečně dokázal vtáhnout do děje (třeba jsem si odvykla číst u večeře).

A právě pan Vandemar a pan Croup byly postavy, které mi přišly nejzajímavější. V jednu chvíli mučení, zabíjení a požírání mrtvých koťat z kanálů a do toho prostoduchost pana Vandemara a situace jak ze Stopařova průvodce po Galaxii. Občas mi z toho vážně trochu běhal mráz po zádech. Co se týče markýze de Carabase, toho jsem měla nejradši. Byl to snad první případ, kdy mi zmrtvýchvstání nepřipadalo kýčovité (snad proto, že jsem na začátku uvěřila, že opravdu umřel).

Celkově, i s tím předvídatelným koncem, to bylo pěkné čtení. Četla jsem tady komentář, v němž si někdo stěžoval, že tam není vysvětleno, proč se co děje, že tam chybí vysvětlení záhad toho světa. Ale třeba mně takovéhle věci nevadí. Ne že by mi to bylo jedno, ale víc se soustředím na postavy, na děj, na ty slovní hříčky a podobně. Je pravda, že to není nejpropracovanější román.. ale nemyslím si, že by něco vyloženě postrádal. Po dočtení se mi taky tak trochu chtělo zalézt do nějakého londýnského kanálu, a to je myslím hlavní :D

tru32
05.05.2018 5 z 5