Nikdykde

Nikdykde https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1179/bmid_nikdykde-IY0-1179.jpg 4 2261 386

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Neverwhere , 1998

Archie
30.04.2018 2 z 5

Tak tohle me minulo. Tomuhle i ja, milovnik fantasy, musim rict "fantasmagorie". Tyhle knihy, kde hrdina chodi vzhuru nohama, pod sebou vidi svet na hrbete zelvy na hlave klokana, nad sebou vodopad lizatek a to vse ve snu uvnitr snu uvnitr zaludku obri velryby v tlustem streve letajiciho kalamara - opravdu nemusim. Byt je Gaiman skvelym vypravecem a pohadkarem, tenhle styl (a napriklad i takovy Pretchett) fantastiky mi je proste cizi.

Dervish
30.04.2018 3 z 5

Opět jsem se přesvědčil o tom, že Gaiman není úplně autor pro mě. Samotná kniha je velmi dobrá, zábavná, dostatečně dramatická, o zvraty není nouze. Ještě lepší je samotné duo záporáků - Croup a Vandemar nemají chybu. Jenže celé je to takové "dětskou formou" psané fantasy pro široké masy. Což je samozřejmě dobře pokud takovou fantasy vyhledáváte. Já bohužel upřednostňuji složitější fantasy, která čtenáře nechává dlouho tápat a některé věci si musí nakonec stejně domyslet. Je to taková hra autor x čtenář, Gaiman nehraje, on vypráví. A tak k tomu musí čtenář přistupovat.

Co se ale rozhodně nepovedlo je hlavní hrdina, který je ufňukaný ňouma, který asi těžko vzbudí nějaké sympatie. Jeho osud mně byl vlastně ukradený a v závěru mě spíš zajímalo jak to dopadne s Dvířkou než s ním. Což je asi špatně. Navíc celý závěr v "andělském doupěti" byl takový neslaný, nemastný - těžko uvěřit, že zločinci, kteří nedělají celou knihu sebemenší chybu, jsou v závěru takhle naivní a neobratní. Přesto i tak jde o dobrou knihu, která se čte snadno, tak snadno, že by snesla i pár stránek navíc o Podlondýnu.

JointlieKat94
21.04.2018 5 z 5

Páni! To bylo mé první fantasy.. tedy ne tak docela.. série HP se nepočítá.. takže! Do knihy se mi zprvu moc nechtělo.. když jsem s tím ale v práci začla, tak mne kniha zcela pohltila! Sice tedy mobilní kvalita ( strašný, já vím..) nebyla úplně top, nebyli tam ani oddělený kapitoly, ani správné interpunkční znaménka a tak.. ale kniha byla vážně skvělá! Od podlondýna až ke krysomluvčím. Všechno mě pohltilo. Vtáhlo mne do děje. Tuto knihu si určitě pořídím i v tištěné verzi! Doporučuji, rozhodně ano.

fristo
05.04.2018

Ak máte radi tajomno a hľadáte dobrodružstvo odporúčam . Veľmi sa mi páčil ten paralelný Londýn kdesi mimo čas a realitu. Je to jedna z tých kníh vďaka ktorým chcete zájsť na miesta kam chodia turisti a potom sa tam stratiť a zapadnúť do krčmičky na okraji a tváriť sa ako keby ste tam odjakživa patrili a už sa odtiaľ nevrátiť. Takové to domácí žvýkaní.

radushe79
23.03.2018 5 z 5

Ke Gaimanovi musi clovek dozrat.... ve svych temer 40 letech jsem se procetla k pohadkam.... Kdyz mi bylo 12 let, cetla jsem knihy o fetacich. Ted shanim komiksy.

Nikdykde je majstrstyk. Zasnu nad Gaimanovo fantazii.

B4LU
11.03.2018 4 z 5

Velmi příjemné počtení. Je tedy fakt, že koncept kouzelné/atypické variace reálného města nevidím prvně, ale zcela upřímně netuším, kdo opisoval od koho - a nakonec tahle výprava králičí norou je poutavá sama o sobě, takže v tom žádný problém nevidím. Parádní duo padouchů pana Croupa a pana Vandemara je pak taková třešnička na dortu.

Eremites
27.02.2018 5 z 5

Ha! Tak tohle byl zcela přesný zásah na komoru...srdeční...mou.

Po několika nedávných zklamáních, vyplývajících z přílišného očekávání od legendami opředených děl, jsem k prvnímu setkání s (taktéž legendárním) Gaimanem přistupovala již zcela pragmaticky (kniha byla zrovna k mání v místní knihovně), oproštěna od dětinského natěšení (u mne tak častého u "nových" objevů). A jelikož knižní Bůh (nevíte někdo jaké má jméno?) má vybroušený smysl pro humor (hlavně ten škodolibý), už po pár prvních stránkách tohoto skvostu jsem zůstala zcela paf. Aneb, jak by se vyjádřili mí dospívající potomci - todle bylo fakt hustokrutě drsný!

Pro ty, kdo ještě neměli tu čest s tímto mistrovských kouskem:
- najdete zde geniálně ztvárněný svět Podlondýna s jeho velmi barvitými a originálními obyvateli,
- příběh drsně akční a uhánějící rychlostí světla (tedy v Podlondýně spíše tmy),
- prožijete napětí - chvílemi tedy až děs střídající se s humorem vybroušeným jako prvotřídní diamant,
- hrdiny u nichž si nikdy, ale opravdu nikdy nemůžete být jistí, zda jsou dobří či zlí, odvážní či zbabělí, a na čí straně vlastně stojí,
- potkáte Anděla i Bestii:

"Jeho oči byly jasné a veliké. Roucho nebylo bílé, jak si Richard původně myslel: vypadalo jako utkané ze světla. Richard na anděly nevěřil. Nikdy na anděly nevěřil. A ať se propadne, jestli teď začne. Ale stejně je mnohem jednodušší na něco nevěřit, když se to na vás nedívá a neslovuje vás to jménem."

- pana Croupa a Vandemara - profesionální zabijáky s mnoha nechutnými zvyky a vyjadřováním šlechtických džentlmenů:

"Pane, začínám mít jisté koncepční problémy ohledně role mé a mého společníka v této šaškárně." Následovala pauza a pan Corup zpopelavěl. "Neprofesionální?" zeptal se mírně. "My?"
Zaťal ruku v pěst a bouch vší silou do stěny. Tón jeho hlasu však zůstal stejný, když do telefonního sluchátka říkal: "Pane, chtěl bych vás ve vší úctě upozornit, že pan Vandemar a já jsme spálili město Tróju. Že jsme přinesli do Flander černý mor. Naše poslední zakázka, která předcházela té vaší, sestávala z umučení celého osazenstva kláštera v Toskánsku v šestnáctém století. My jsme dokonale profesionální!"
Pan Vandemar, který se dosud bavil chytáním žabek a zkoušením, kolik si jich dokáže nacpat do úst, než bude muset začít žvýkat, řekl s plnými ústy: "Dělal jsem to rád."

Najdete zde všechny správné ingredience namíchané v mentálním koktejlu vytříbené chuti, který vám umožní zcela se odpoutat od "tady a teď", a přesunout svou duši do Nikdykde, odpočinout si, zapomenout na vše kolem...jen se nezapomeňte včas vrátit....mohli byste totiž propadnout škvírou a z Rubu není návratu.

Nomia
27.02.2018 4 z 5

Klasický boj dobra se zlem, ale Gaiman tomu dodal tak neskutečnou atmosféru, že to vyšvihlo román daleko nad průměrné fantasy. Svět pod Londýnem vás naprosto učaruje a když k tomu přičtu, že autor má skvělý vypravěčský talent a krásně si umí hrát s jazykem, tak je jasné, že půjde o dobrou zábavu.

Je tam všechno, co každá správná fantasy potřebuje, má to švih, napětí, zajímavý svět a i slušný počet celkem vtipných hlášek. Ano, mohlo to být drsnější, záporáci více zkažení a Richard by mohl být o něco charismatičtější, ale přes to všechno je to skvělá porce čtení. A myslím, že každý si pak při návštěvě britského metra vzpomene na Neverwhere.

Toffee
23.02.2018 3 z 5

Zábavná jednohubka, spousta skvělých slovních hříček, scének a postaviček. Londýnské metro a jeho stanice po přečtení rázem získávají úplně nové kouzlo.

MayaBu
20.02.2018 5 z 5

Nikdykde byla moje první kniha od Neila Gaimana a určitě ne poslední. Nesmírně mě to bavilo, mluva pana Croupa, který dokázal elegantně říct i výhrůžku smrtí, byla skvělá a celkově padouši v této knize neměli chybu.
Gaimanovi se rozhodně nedá upřít velice bohatá fantazie a bývala bych si knihu možná přečetla raději v originále, už kvůli hře s názvy stanic metra atd. ale myslím, že si s tím vším paní překladatelka poradila se ctí.
Nikdykde je zkrátka taková povedená pohádka pro starší.

RyonMathrin
19.02.2018 4 z 5

Poprvé jsem četl zhruba před patnácti lety a tehdy bych to ohodnotil jako průměrnou fantasy, bylo to fajn, ale nenadchlo.

Opět jsem se ke knize dostal koncem loňského roku a dalo mi to daleko víc. Neskutečný svět Podlondýna má obrovské kouzlo. Nápad s kouzelným otevíráním dveří i tam, kde nejsou... prostě super. Závěr knihy - samozřejmě. Kdo by volil jinak?

Mimochodem,všimli jste si slovní hříčky se jménem lady Dvířky? Když Croup s Vandemarem jdou za Richardem do bytu a hledají ji, ukážou mu kartičku, kde je mimo jiné napsáno: Slyší na jméno Doreen. Při čtění kdysi jsem pořád nemohl přijít na to, proč se Dvířka jmenuje tak divně a trochu mne to rušilo pokaždé, když v textu jméno zaznělo. Ale když napíšete Dooreen, najednou to dává smysl. :-)

Bublinka.
12.02.2018 5 z 5

Pěkně vymyšlený svět, strašně mě to bavilo, Gaiman nemůže obyčejnou věc popsat jedním obyčejným slovem, ale několika neobyčejnými. Naprosto mě tím dostal.
Jsem nadšená.

AlexisG
27.01.2018 5 z 5

Další s Gaimanových knížek, co mě naprosto dostala. Víc ani nevím, co bych k tomu mohla říct. Rozhodně mám v plánu si ji ještě někdy přečíst.

Khagrael
25.01.2018 5 z 5

Úžasná knížka přesně podle očekávání. Moje první beletrie od Gaimana a rozhodně ne poslední.

Marushka27
14.12.2017 5 z 5

Asi má nejoblíbenější kniha od autora, ačkoliv si myslím, že v dalších knihách se víc vypsal. Má to svoje kouzlo, krásný, barvitý a promyšlený svět. Sympatické postavy, které si zamilujete.

Poeta.kno
28.11.2017 4 z 5

Zajímavé propletení dvou světů s překvapivým rozuzlením situací. Moc příjemné fantasy čtení :-)

Kackatlacka
20.11.2017 5 z 5

Myslím,že tuto knížku lze pokládat za jednu z mých nejoblíbenějších a rozhodně se k ní hodlám vrátit :)
Jen díky ní jsem před lety ochutnala kouzlo fantasy a naprosto mu propadla :)

toni-az
16.11.2017 4 z 5

Byl jsem celkem nadšen, ale je pravda, že dvě věci pomohly - už jsem viděl seriál a tušil jsem, že knížka bude stejně divná. No a zadruhé po nedávné návštěvě Londýna jsem si chtěl uchovat touto knihou trochu jeho atmosféry, což jako plán vyšlo dokonale.

Jako je to divná knížka, jiná než cokoli jiného, ale to je Alenka taky a kolik lidí ji miluje. A když se s tím člověk smíří, nechá na sebe působit příběh a atmosféru, je to super zážitek.

Bohužel na Hvězdný prach jí ještě něco chybí, to je přeci jen trochu jiná pohádka.

KAREL6725
12.11.2017 5 z 5

Tohle je pro mě nejkrásnější kniha od N. Gaimana. Srdcová záležitost, pokud chcete utéct realitě, utečte do Podlondýna podle mě nebudete litovat. Čteno dvakrát . Samozřejmě plný počet hvězd .

Icequeen
11.11.2017 4 z 5

Gaiman môže pridať krvi a mŕtvol koľko chce, nič to však nezmení na skutočnosti, že Nikdykde je roztomilá rozprávka. Jednu hviezdičku udeľujem čiste za sympatický humor, ktorý sa objavuje vždy v správny čas a v správnych dávkach.