Nikdykde

Nikdykde https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1179/bmid_nikdykde-IY0-1179.jpg 4 2258 386

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Neverwhere , 1998

Neverdin
18.01.2015 5 z 5

Gaiman zkrátka píše úplně jiné fantasy než jaké znáte a čekáte. A není to vůbec špatné - a díky bohu za to. Když takovému Gaimanovskému fantasy přijdete na chuť, tak vám to vlastně vůbec nevadí a jen se těšíte, co dokáže autor ze své zvláštní fantazii ještě vytáhnout a čím vás dokáže překvapit a donutit se smát. Já se na jeho knihy vždycky těším, protože jsem ráda překvapovaná. Nikdykde je pro mě jeho nejlepší kniha, ve které jsem se v závěru uchechtávala s uplakanýma očima blahem.

Melic
07.01.2015 4 z 5

Taková ta kniha, kdy čtete, nerozumíte ani za mák tomu, co se to děje a v koutku duše čekáte, kdy se to vyjasní. Ono to ne a ne přijít a přesto se bavíte.

jorgesob
11.12.2014 5 z 5

první kniha co jsem od gaimana četl. a jak moc fantasy nemusím, tak jsem byl mile překvapen. do knížky jsem se začetl téměř okamžitě. a doporučil bych ji každému kdo by si chtěl od gaimana něco přečíst jako počáteční knihu

Siraelxy
05.09.2014 4 z 5

Nenapsala bych nic lepšího a vystihujícího než ANETW94......můj dík směřuje i k překladatelce. Jednuduše doporučuji....i těm co tvrdí, že fantasy není pro ně (patřila jsem k nim).

Nagadir
03.09.2014 5 z 5

Pan Croup a Vandemar, nevyčerpatelná studnice morbidního humoru.
Začínalo to pomaloučku, ale líbila se mi originálnost, a pak to to chytilo tu správnou vlnu. Nápad Podlondýna byl úžasný (a dvakrát pro ty co se po Londýně alespoň jednou prošli), postavy skvělé. Ani nevím jestli bych dokázala něco vytknout (vlastně ano, je to moc krátké).

Dáma s hrnstjm
16.07.2014 5 z 5

Velmi krásná kniha, plná úžasných postav (markýz Carabas!) a nečekaných událostí. Mrzí mě, že jsem si na knihu nedokázala udělat víc času, četla jsem ji po malých částech, nebylo to úplně ono a příběh jsem si tím dost roztrahla.
ALE - na knihu jen tak nezapomenu hlavně kvůli jedné větě o tom, že události jsou zbabělé, a proto nechodí nikdy o samotě. Ta věta mi pořád vrtala hlavou a během čtení knihy se stalo, že jsem si tuto pravdu naprosto potvrdila. Jak jinak vysvětlit, že dvě zásadní věci, které jsem řešila poslední půlrok, přišly v ten samý víkend? A navíc při čtení Nikdykde? :)
Jediné, co mi trochu uniká, je obsah a kompozice obálky...
Knihu hodnotím čtyřmi hvězdičkami a pátou přidávám za zbabělé události.

Mablis
14.07.2014 5 z 5

Dokonalá. Kvůli této knize patří Gaiman mezi mé nejoblíbenější autory.

Lenka.Vílka
28.06.2014 5 z 5

Dokonala kniha ve svech ohledech, ale serial se mi libil vic...coz ani tolik nevadi, kniha je i tak dokonala...

Belatris
28.06.2014 4 z 5

Přečtená jedním dechem, ale už s odstupem dvou dnů se ukazují pro i proti. Gaiman pro mě není tak docela spisovatel, ale vypravěč. Ze všech autorů, se kterými jsem se zatím setkala, on dokáže nejlépe zvládnout vyprávění se vším, co k němu patří. Popisů, úvah jen tak akorát, aby sloužilo příběhu. Divím se, že jsem si knihu tolik užila, přestože mám radši jiné složky než právě příběh... Magie Gaimanových slov? Každopádně úžasný příběh, který letí dopředu, dokud není čím listovat.
Sympatické pojetí andělské bytosti (podobně sympatické jako Pratchettovo pojetí elfů).
Velmi šťavnaté čtyři hvězdy a zasloužené místo v mé knihovně.

Modrina
30.05.2014 5 z 5

Fantasy je něco, co mi fakt nejde. Až na Neila Gaimana. :) Ten člověk umí tak skvěle vyprávět, že mu tu fantasy složku odpouštím. Tohle byla první kniha, kterou jsem od něj četla - a moc se mi líbila.

Katela
22.05.2014 3 z 5

Ale jo, mě se to líbilo... Nic až tak překvapivého na vás sice nečeká, ale přečetla jsem to za večer, což o něčem vypovídá...

Liyz
30.03.2014

Gaimana, ako autora, mám rada. Avšak táto kniha sa medzi moje obľúbené od neho asi radiť nebude. Trvalo mi mesiac, kým som ju prečítala. A to knihy, ak ma chytia, čítam dva dni.
Aby ste ma nepochopili zle, kniha nebola zlá, to by som ju nedočítala. Len ma proste nechytila tak, ako Záhrobná kniha, Americkí bohovia, Hviezdny prach...

Missty.
20.03.2014 5 z 5

Nevím, co o téhle knize napsat, aby jí to vystihlo. Někde jsem četla popis, že je to "pohádka pro dospělé" a vlastně to tak i je. Je to zábavné, zajímavé, chytlavé a nápadité čtení. V Podlondýně není nic nemožné! Už jsem si Nikdykde přečetla 2x (což normálně nedělám) a jsem si jistá, že se k tomu za nějakou dobu klidně vrátím i potřetí.

Eslem
05.03.2014 4 z 5

Řekla bych, že Rowlingová si v této knize dost početla... Slabým místem byl pro mě začátek (stejně tak i u Hvězdného prachu), ale pak kouzlo začalo pomalu působit... :)

Věruše65
02.03.2014 4 z 5

dočetla jsem před několika dny, s komentářem jsem otálela, protože se Gaiman zřejmě nestane mou srdeční záležitostí, ale po přečtení...přímo úporném..knihy VOLÁNÍ KUKAČKY, musím jen chválit..

Safienka
25.02.2014 5 z 5

Neil Gaimen - angličan, žijící v temném domě plném koček, počítačů, na blíže neurčeném místě uprostřed lesů Mineapolisu. Sbírá knihy, černé kožené bundy, černá trička a neustále vypadá jakoby potřeboval ostříhat. Toho chlapa potřebuju poznat :-)

První kniha, kterou jsou od N.G. četla - Nikdykde. Určitě toho nelituju a jsem nesmírně ráda, že mi ji Bookfan a Bookfani doporučili:-)Už jí dělám místečko v knihovně.

Nejsem moc čtivec tohoto druhu literatury, takže mi ze začátku dělalo problém se zorientovat a příjmout fakt, že takové to bude. Dělalo problém, ale nakonec jsem si to zamilovala. Ač jsem milovník světlých, vzdušných míst, tak Podlondýn mě získal. Ještě víc díky rozhovoru s autorem, který jsem našla nakonci knihy (Druhé vydání, doplněné autorem). Sám Neil šel prozkoumat londýnské kanalizace, aby v sobě pořádně navodil kouzlo a temnotu samotného místa pod Londýnem. Namazané krysy lubrigačním gelem? Aby vypadali správně děsivě a špinavě. Perla nakonec všeho.

Ze začátku mi tato knížka připomínala Alenku v říši divů. Nepředvídatelní hrdinové, místa, kouzla, možnosti. Trošku jsem čekala, že tam proběhne malý koutek romantiky. Nebyl tam a vůbec to není škoda.

Musím přiznat, že jsem ráda, že pana Croup a Vandemar jsou postavy příběhu a ne reálné bytosti. Nikdy bych nikoho takového nechtěla poznat či potkat. Naopak Starého Baileyho bych ráda poznala. A co takový pohyblivý trh. Svělý nápad!

Ještě, že existují dveře :-)

Už se těším až uvidím seriál!

CynicalParrot
17.02.2014 4 z 5

Skvělý příběh s minimem hluchých či nezáživných míst a malou porcí humoru navrch.

Tyrael
11.02.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších fantasy knih, které jsem dosud četl. Skvěle vymyšlený hlavní záporák. Knihou jsme se nechal pohltit a některými "logickými" chybami, nebo věcmi jsem se nepozastavoval. Hned bych se šel do "Podlondýna" mrknout. Smekám před schopností pana Gaimana vytvořit imaginární svět. Nad Gaimanovými knihamy nesmíte přemýšlet, ale nechat se jimi unášet.

olle3
23.01.2014 2 z 5

Čtení mě nebavilo, nebyl jsem jaksi vtažen do děje. Na můj vkus moc pohádkové a nevěrohodné. Ale sem tam vtipné.

Chemlona
16.01.2014 5 z 5

"Na druhém konci vagónu byl starší sokolník se sokolem na ruce. Dvořil se klubku slečinek s
prošlou prodejní lhůtou a v některých případech i s prošlým datem spotřeby. ''