Nikdy se nepřestala usmívat

Nikdy se nepřestala usmívat https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459297/bmid_nikdy-se-neprestala-usmivat-hvR-459297.jpg 4 220 73

Robert Jenkins je uznávaný soudní psychiatr. Před sebou má případ, díky kterému už jeho jméno nikdy nezapadne. A přitom stačí jen mluvit a naslouchat. Alexandra je obyčejnou ženou, která nikdy nestála v centru dění. Až doposud. Ocitla se ve světle reflektorů s krví na rukou. Alexandra je vražedkyně. Na svém kontě má 168 zabití. Robert se těší na jednoduchý případ. Všechno je jasné. Alespoň do chvíle, než se s Alexandrou poprvé setká.... celý text

chamyl
05.02.2021 3 z 5

Zvláštní, pro mne spíše divná, kniha.
Mezi žánry rozkročená variace biblického příběhu mnohem známějšího Joshuy Ha'Nocriho, která ve mně nezanechala silnou stopu.
Na thriller je to málo napínavé, na detektivku málo tajemné a na psychocosi málo hluboké. Celkově je příběh Alexandry od počátku stavěn příliš extrémně a (pro mne rušivě) účelově.
Nevěřil jsem ani jí, ani autorovi.

Pavlína67
21.12.2020 5 z 5

Ale tohle bylo velké překvapení! Koupila jsem si knihu v audioverzi a bylo to dokonalé. Poslouchala jsem při pečení cukroví, kterážto činnost mi trvala déle než obvykle, neboť jsem se kolikrát přistihla, že stojím bez hnutí a napětím ani nedýchám. Úžasný zážitek.

jaroiva
29.11.2020 5 z 5

Teda jo, síla.
Místy jsem zapomínala dýchat.
Po Mrtví kráčí po zemi je to od autora něco naprosto odlišného. A musím říct, že tahle poloha mi sedí mnohem víc.
Opravdu thriller.
Doporučuji. (Poslouchala jsem audioverzi a tu taky doporučuji)

klarisssa
11.11.2018 5 z 5

Opravdu hodně drsná,temná a velice napínavá kniha. Rozuzlení naprosto nečekané. Moc dobře se mi četla. Doporučuji :)

Diabel
20.08.2018 4 z 5

Takže jsem si přečetl druhý dílo od autora a vidím v něm zajímavé počteníčko. Povedlo se ti u mě pozvednout jedno obočí.
Autor si vyzkoušel experimentovat v oblastech, do kterých zatím nezabrousil a slušně se mu to podařilo. Nicméně ale to, co mě dost chytlo v první půlce, tak v druhé mi přišlo jako nevyhnutulně se opakující nuda, ale to je dáno tím, že káždá kapitola se tváří jako povídka, který opravdu nemusím. Téma masových vrahů je trochu otřepané, ale vzal jsem to. To, co mi v minulé knize hodně vadilo, se tady nedostavilo; tím myslím přespříliš humoru a jsem rád, že tady to tak není. Ale jsou tu jiné věci, které mně v tom drásaly a ze všeho nejvíc jsem nechtěl ten konec, kterého se mi dostalo. Takové klišé, ale budiž :-)
Na druhou stanu rozhovory mezi dokrorem a pacintkou jsou uvěřitelné, dostaly se mi rychle pod kůži a jsou na úrovni už vypsaného autora a to velice chválím. Štefko umí psát svižně a poutavě, ale i nudně. Našel jsem zde také i nějaký ten podnět k zamyšlení, takže jsem celkem spokojen.
Vyšel z toho zajímavý thriller, který je zvláštně napsaný, takže věřím, že nemusí sednout každému... V mém případě je to půl na půl.
Kniha prošla o něco pečlivější korekturou než předchozí díl a je to na tom vidět. Co se týče obálky tak přesně vystihuje knihu samotnou a stačí když se v průběhu čtení na ní párkrat podíváte. Martine jen tak dál a přeju další múzu v psaní.

Hodnotím 7/10

Habana
30.03.2017 4 z 5

(SPOILER) Štefko je pro mě zvláštní brouk. Snažila jsem se přečíst "Mrtvý kráčí po zemi", ale díky vtipným hláškám v každé větě, jsem to vzdala.

Dílo "Nikdy se nepřestala usmívat", mě okouzlilo a to hlavně vzhledem obálky. Miluji tyto typy ilustrací...

Kniha mě brala od začátku do středu, kdy jsem musela knihu odložit. Kniha je útlá a jak rychle pohltí, tak rychle pustí. To co jsem v knize nesnášela byly pasáže minulosti, kdy si člověk vyslechl celé rádio... (které prostě není podstatné). Často mě zarazily obraty... nikdy jsem netušila jak se mlha může plazit po špičkách stromu jako závoj "mrtvé" nevěsty... To mě od čtení odradilo, protože pokud se mohu smát u scény, která má vypadat pochmurně.
Dle mého má Štefko co nabídnout, ale nějak si nejsem jistá v jakém žánru a myslím si, že ani pan Štefko ještě netuší co mu svědčí. :)

Ovšem se nebráním přečtením dalšího jeho díla, snad už se dostanu dál než do středu.

----------------------------------
Když se k publikaci vracím po pár letech, musím upravit svoje hodnocení, podobně jako Štefko upravil svou knihu u druhého vydání z roku 2021. Určitě bych doporučila upravenou/ novou verzi, která postrádá divné slovní obraty a jiné mouchy, které jsem vytýkala. Kniha je čtivá, příběh poutavý, ovšem zvolená pointa by dala zabrat asi ne jednomu zkušenému autorovi. Často jsem narazila na nesoulad toho, co román vypráví a jak to bylo řemeslně zpracované.
SPOILER
Zážitky Alexandry, které přebírala od jiných lidí (žen, kvůli příběhu), mají tu vadu, že jsou psané pořád stejně. Jak to lépe vyřešit... Pro čtenáře bylo nutné vyvolat dojem, že zločiny páchá pouze jedna osoba, ale ve skutečnosti je páchal pokaždé někdo jiný, Alexandra jen přebrala zážitek. Určitě bych viděla větší práci s Intermezzy, které autor předkládá, neboť mluva a uvažování jsou stále totožné i když se jedná o jiné charaktery. Jak jsem řekla, je to těžké na zpracování a Martin se s tím popral tak, aby z toho nevznikl blábol. S tímto se samozřejmě pojí i to, že různé informace o Alexandře neseděly, ale v pohodě. To jednoho donutí pátrat, která mlátí, to je super.
Nakonec jsem jsem tam viděla hodně vratký motiv Alexandry, proč to všechno vlastně vzala na sebe. Podobnost příběhu se Zelenou mílí od Kinga je tím hodně výrazná, ale ten motiv slabší.

Za mě se budu zase opakovat. Nechť autor píše hodně, hodně thrillerů. Sedí mu to a tuším, že každou vydanou knihou, toho bude míň a míň na rejpání, což pak způsobí mé kratší komentáře.

mttra
13.12.2016 5 z 5

Mrtvi kraci - 4 * ...Nikdy se neprestala - 5* ... mno,a dnes mi prisel mail,ze Stefkovi vychazi dalsi kniha..a muzu rict,ze se po prvnich dvou knihach na tu treti opravdu tesim... :) ;)

Michaél74
25.09.2015 5 z 5

Psychologický thriller o cestě soudního psychiatra za pochopením skutků masové vražedkyně.
Dobré ohlasy na knihu nelžou. Je to dobře vymyšleno a skvěle napsáno. Kniha mě bavila od prvního do posledního řádku, trochu mě zarazila některými drsnými scénami a překvapila pointou.

michalmatousek
22.09.2015 4 z 5

Po knize "Mrtví kráčí po zemi" nám autor předvádí, že jeho styl psaní rozhodně není jednotvárný. Představuje nám nápaditý a napínavý krimi thriller s prvky sci-fi. Brutální scény střídají zajímavé dialogy, a závěr pořádně překvapí. Čtením této knihy jsem si zpříjemnil několik večerů, i když mě chvílemi mrazilo v zátylku.

fiona007
31.07.2015 5 z 5

Jednoznačně skvělý! Knížku jsem přečetla za jediný den, musela jsem číst v kuse, jak to bylo napínavý. Líbil se mi vztah, který si Alexandra vytvořila s Robertem. Některé pasáže popisující vraždy jsou neskutečně realistické, zvláště TA jedna.
Vřele doporučuju všem, co chtějí napínavý příběh nebo trochu drsnější detektivku.

Mia29
30.07.2015 5 z 5

Jsem ráda, že jsem tuto knížku dostala do rukou a dostala příležitost k přečtení. Napínavá (zblajzla jsem ji za 2 dny a to je na mě co říct!), šokující (jen jsem si říkala wau, uuuf, jeejda), zajímavá tím, že nebyla předvídatelná (ten klid vražedkyně), drsná (na mne velmi). Každopádně, líbí se mi, že autor krásně a pozvolna změnil styl a napsal něco úplně nečekaného. No jasně, vždyť taky tato kniha vznikla náhlým výbuchem v hlavě. Ještě jednou dík! :-) Doporučuji pro milovníky Thrillerů!

eraserhead
26.07.2015 5 z 5

Říká se, že až druhá kniha ukáže pravdu, ta první mohla být náhoda. V tomhle ohledu může být Štefko klidný. Na knize se mi hrozně líbí hned několik věcí. Je to úplně něco jiného než prvotina a to i stylem, jakým je to napsané. Je to napínavé, zajímavé a ne zcela předvídatelné, pointu jsem odhaloval asi přesně jak jsem měl. Hrozně mě strhla ta epizodičnost jednotlivých kapitol, to byla naprostá paráda. Je to tak na 4.5*. Chci další knihu.

herdekfilek
19.07.2015 5 z 5

Martin Štefko má vypravěčský talent jako prase!

Je potřeba říkat něco dalšího?