Nikdy se nepřestala usmívat

Nikdy se nepřestala usmívat https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459297/bmid_nikdy-se-neprestala-usmivat-hvR-459297.jpg 4 220 73

Robert Jenkins je uznávaný soudní psychiatr. Před sebou má případ, díky kterému už jeho jméno nikdy nezapadne. A přitom stačí jen mluvit a naslouchat. Alexandra je obyčejnou ženou, která nikdy nestála v centru dění. Až doposud. Ocitla se ve světle reflektorů s krví na rukou. Alexandra je vražedkyně. Na svém kontě má 168 zabití. Robert se těší na jednoduchý případ. Všechno je jasné. Alespoň do chvíle, než se s Alexandrou poprvé setká.... celý text

Prateri
06.09.2023 5 z 5

168 zabitých lidí to už je masovost. Napadlo mě, že vražedkyně hodila do kinosálu při promítání bombu. Ale tak jednoduché to není, není to ani jednoduché čtení. Nevěřícně jsem zírala na řádky, viděla před sebou obličej Alexandry s maskou stálého úsměvu a psychiatra v šoku.
Pane Martine Štefko, také se nyní usmívám, protože jsem tímto objevila vaše knihy. Skvělá četba.

katerina5619
03.09.2023 5 z 5

Alexandry mi bylo nejdříve líto, potom jsem ji chápala, potom nenáviděla, a nakonec jsem zůstala v úžasu. Čtení mne bavilo, šokovalo. Doporučuji k přečtení.

adevis
30.08.2023 4 z 5

Alexandra, vražedkyně, která má na svém kontě 168 zabití. Odsouzena k trestu smrti.
Uznávaný soudní psychiatr Robert Jenkins má před sebou případ, který pro něj bude ten nejtěžší, ale ještě o tom nemá ani ponětí, dokud se s Alexandrou nesetká.

Kniha je super čtivá. Nedovolí Vám přestat číst. Četla jsem ji ve vlaku z Moravy a kdybych začala už po cestě tam věřím, že ji za těch pár hodin přečtu.
Hned první kapitola za prologem mi doslova vyrazila dech. Ufff! Nečekala jsem takový brutální a nechutný rozjezd, ale jsem zvyklá a přes prvotní překvapení se mi kniha fakt líbila. A konec? Ten mě překvapil, nic takového jsem nečekala ale upřímně jsem z toho nebyla bůhví jak odvařená. Takže za mě takový lepší průměr, jsou lepší knihy, ale samozřejmě i daleko horší.

"Chováme s podle toho, že nás k tomu chování něco vede. Existují impulsy, které nás přimějí, abychom si došli na záchod, najedli se, ale také ublížili jiné osobě. Některé impulsy jsou dědičné, jsou v nás zakódované, ale jiné, a já jsem přesvědčen, že je to velká část z nich, je dána vnějšími vlivy. To jak na nás působí jiní lidé, jejich chování, jak na nás působí různé věci, třeba i počasí."

Knihu doporučuji a dávám 3,5*.

Tereza137
16.08.2023 4 z 5

No, co na to říct, čekala jsem všechno, ale toto rozhodně ne. Příběh je neskutečně čtivý a chytl mě hned od prvních stránek.

Alexandra mě prvně moc nebrala a nebyla mi vůbec sympatická, přeci jen zabila 168 lidi, což je neskutečný číslo, které vám vyrazí dech. Jenže čím více se příběh rozvíjel, tím více jsem ji měla ráda a začala s ní soucitit.

Nejvíce se mi na knize líbil pan Dr. Jenkins, který se snaží Alexandru pochopit, proč to celé udělala a "usnadnit" ji cestu. Milovala jsem tu psychologii, kterou si autor nastudoval a všechny ty pojmy, to byl ráj pro moji duši, která se v těchto věcech ráda rýpe.

Co se týče konce, tak asi jen stačí říct, že jsem čuměla s otevřenou pusou. Neskutečný, ten mě dostal, jak u žádné knihy dlouho ne!

,,Konečně jsem volná.

Mamka_cte
15.08.2023 5 z 5

Nejlepší thriller, který jsem zatím četla! Tolika pocitů, ale nakonec smutku a souznění ve mě dlouho kniha nevyvolala.

Alexandra spáchala 168 vražd. No tyvole!
Pardon.. ALE, moje první reakce byla prostě taková.

Popisy vražd? Barvité a doslovně popsané, včetně pocitů vraha, ale i oběti. A já? Já to doslova žrala! Jsem masochista, já vím! Nejvíc se mi líbil vrah fotograf modelek. Teď přesně nevim jak se jmenoval, ale dokonale vymyšlené!

Celá kniha je směs pocitů, kdy nevíte čemu a komu věřit. Skvěle a čtivě napsané a já nemám co vytknout! Konečné rozuzlení jsem věděla už asi od poloviny knihy, ale to vůbec nic neubralo na kvalitě příběhu.

Kniha se četla úplně sama a jediné mínus je, že je tak malinká a rychle přečtená. Tohle bych četla pořád!

Další skvělá kniha, kterou bych asi nečetla, protože moc nečtu thrillery. Díky bohu za štafety!

Hvězdinka
06.08.2023 3 z 5

Smíšené pocity z variace na Zelenou míli. Čtivé, ale ve mně to nezanechalo vůbec nic...

monishek
02.08.2023 5 z 5

Jedním slovem vyborne. Takova jednohubka (tištěná kniha ma 226str), kterou čtete jedním dechem. Moc jsem si pribeh uzila a rozhodne doporucuji i ostatním.

MamaKnihomolka
30.07.2023 4 z 5

Musím ocenit skvělé popisy vražd, ve kterých jsem se vážně vyžívala. Jsem divná, ano. :D
Celkově autorův styl psaní je svižný, bez omáček a zbytečností a stránky létají nadzvukovou rychlostí i díky sazbě a celkové velikosti knihy, která se vejde přesně do ruky.

Nejdříve jsem z Alexandry byla lehce zmatená. Nedokázala jsem si její postavu s takovým charakterem a věčným úsměvem představit. Nějak mě na ni stále něco nesedělo. Pak jsem přišla na to, že to jen dělala ta představa vražedkyně, která má má kontě 168 mrtvých a plus ten ÚSMĚV! Brrr... A to je vlastně pozivum.
Alexandra ve mě vyvolala neskutečně moc pocitů a vlastně doteď nevím jestli věřit, nevěřit, vina, nevinná... a mohla bych pokračovat v otázkách.
A to mě hrozně baví. A proto jsem knihu rozhodně nečetla naposledy!

mirec88
30.07.2023 5 z 5

Ach. Bomba. Nemám slov na tento thriller. Je to jeden z najzaujímavejších a najsmutnejších thrillerov aké som kedy čítal. Nemôžem l tomu nič viac napísať, lebo by to bol spoiler, ale keď prišlo ku zvratu, tak som ostal 5 minút sedieť bez pohnutia s otvorenými ústami. Tak ma to šokovalo a Martin Štefko napísal jeden z najinteligentnejších thrillerov aké som kedy čítal. Odporúčam každému.

kniznistranky
20.07.2023 5 z 5

Alexandra a její příběh mě chytli za srdce už po prvních kapitolách a čím víc jsem se dozvídala, tím víc jsem to hltala. Alexandra je vražedkyně, která zabila neuvěřitelných 168 lidí. Už tohle stačí k tomu, aby na vás Alexandra na první pohled neudělala moc dobrý dojem, stejně jako na psychiatra Roberta Jenkinse. Ten však tuší, že nic není jak se může zdát...

Četlo se to samo. Příběh odsýpá, nezaznamenala jsem žádná hluchá místa a všechno mi logicky pasovalo. Alexandra a Robert mezi sebou mají úžasnou chemii a jejich rozhovory mě bavily. Nebylo to prvoplánové tlachání psychiatra a vražedkyně, ale autentický rozhovor, který mi doslova ožíval v uších, jako bych seděla vedle nich v křesle a tiše poslouchala Alexino vyprávění. Našli se i části, které nutily k zamyšlení.

Skvělá kniha, která v sobě mimochodem ukrývá odkazy na skvělou hudbu! Kapitola, kde moderátor v rádiu mluví o rockové a metalové hudbě a pouští pecku za peckou, zatímco se "děje spousta věcí", ta mi utkvěla v paměti - ne jen kvůli té skvělé hudbě ;)
Velké doporučení!

Olous1
09.07.2023 5 z 5

Tak tohle bylo něco. Za neděli přečteno. Od začátku do konce neuvěřitelný. Jen ten popis vražd je až morbidní. Takže pro slabé povahy určitě nedoporučuji. Jinak napsané je to skvěle. Smekám před panem autorem. Za mě doporučuji.

monikasbookclub
25.06.2023 5 z 5

Páni! Takhle knížka byla od začátku do konce neuvěřitelná. Kniha je napsaná poutavě a v člověku vyvolává plno rozporuplných pocitů vůči hlavní postavě. Popis vražd a jejich obrazové zpracování bylo bravurní, stejně jako vykreslení dvou hlavních postav příběhu. Musím se přiznat, že ze začátku jsem si říkala, jak je možné, že je Alexandra tak necitlivá a lhostejná k tomu co měla spáchat. Pomalu jsem si i říkala, že si svůj osud zaslouží. Až postupem, kdy jsem si vyslechla její životní příběh, jsem s ní začínala soucítit a stejně jako doktora Roberta Jenkinse mě začala Alexandra fascinovat. Kniha, i přesto že je poměrně krátká, mě od začátku do konce nepřestala překvapovat a upřímně ji můžu doporučit všem!

LittleK
21.06.2023 3 z 5

Knížka se dobře čte, myslím, že jsem pochopila i poselství autora, ale celý závěr mě opravdu nebavil, proto jsme nakonec byla i ráda, že byla tak krátká. Posledních několik stránek jsem brala skoro jako utrpení. O to samolibější mi přišel doslov autora, kde si sám svojí knížku chválí jako své nejlepší dílo. Bohužel za mě ne.

zelda7
03.06.2023 4 z 5

Moc se mi líbil styl, jakým byla kniha napsaná. Hlavní pointu jsem sice už u konce tušila, přesto mne jistý fakt na konci poměrně dost překvapil. Také oceňuji grafický doprovod v knize, čtenáři pěkně dokreslí dané situace. Stejně jako u jiných knih nakladatelství Golden Dog kvituji pěkný paperback, to spíš tak na okraj. ;)

zsykorova
21.05.2023 5 z 5

Knížka mě chytla hned od začátku, styl psaní je poutavý a autor neztrácí čas se zdlouhavými popisy, jde rovnou k věci. Zápletka je velmi originální a docela nečekaná, podle anotace jsem čekala typickou vražedkyni a ono je to takové překvapení. Byla to velmi kvalitní četba.

Dela111
23.04.2023 4 z 5

Audiokniha
Toto není klasický thriller, spíš takový hodně zvláštní psychothriller, kde autor zvolil méně tradiční formu vyprávění. Hlavní postava Alexandra působí jako monstrum, přiznala se k 168 vraždám a svůj životní příběh vypráví psychiatrovi. Postupné odhalování různých deviací, lidských zvráceností a zla je docela drsné počtení. Alexandra popisuje zločiny, které spáchala a vypráví i o násilí, které na ní spáchali jiní. Přestože jsou okamžiky, kdy by si i ona zasloužila lítost, její vyprávění působí tak chladně a lhostejně, že si sympatie nezíská a dlouho svým chováním pořádně odpuzuje (aspoň načtení na mne tak působilo).
Autor má zápletku dobře promyšlenou. Pointu jsem sice uhádla velmi brzy, ale na to proč a jak Alexandra mohla udělat to, co udělala a proč se nikdy nepřestala usmívat, jsem si musela počkat až do závěrečného rozuzlení.

Poznámka k audioknize - z časových důvodů v poslední době poslouchám i audioknihy, ale tato mě zklamala. Vím, že tohle je čistě můj subjektivní pocit, ale Alexandra je pro mne bohužel načtená tak nepříjemným hlasem, že jsem měla problém doposlechnout knihu do konce a dala jsem to jen proto, že jsem se chtěla dobrat celkového rozuzlení. Tady jsem měla raději koupit tištěnou knihu než audio, tohle si znovu určitě neposlechnu.

VeruMalfoy
23.04.2023 5 z 5

Musím naprosto souhlasit s komentářem od Snapeové. Kniha je velice napínavá a místy až moc drsná, ale jak píše Snapeovs, k celkovému vykreslení a pochopení děje je to třeba. Navíc je pravda, že vrazi se prostě s nikým nemazlí a nikdy nejednají v rukavičkách.

Autor mě dokázal dostat vždy tam, kde mě chtěl mít, v pulce jsem však hodně odhalila. Ne však úplně všechno. Vše jsem pochopila až úplně na konci, ale podařilo se mi odhalit v půlce dost na to, abych aspoň tušila, kam se děj bude ubírat. U této knihy je třeba být naprosto pozorný, aby čtenáři nic neuniklo.

I tak mě ale autor dokázal v mnoha momentech naprosto překvapit, až mě mrazilo, takže velká poklona. Jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do ruky, i když formou audioverze. Rozhodně vám jí doporučuji. Nudit se nebudete. :)

Nuttelka
15.04.2023 5 z 5

(Audiokniha)
Trošku jsem váhala, zda do této knihy jít a jsem hodně mile překvapena, jak mě poslech bavil. Interpretace výborná a "zápletka" originální, čekala jsem, co se z toho všechno vyvrbí, ale takový konec jsem nečekala, až mě úplný závěr dokonce i dojal. Jsem ráda, že to je smyšlený příběh, nevím, zda bych si dokázala připustit tento "dar" a že je mezi námi tolik zrůd. I když...

hana1039
30.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Audiokniha:
Opravdu zvláštní příběh, ale taky plný otázek a odpovědí, které nejsou tak jednoznačné,jak na první pohled vypadají... ještě, že to je vymyšlené, jinak by to byla asi rekordmanka,co se týče počtu vražd...( aspoň myslím )...nikdy si nesmíme dělat úsudky dříve, než se na případ podíváme hlouběji...

zandu
30.03.2023 4 z 5

Divný, jiný, neobvyklý příběh. Ale moc se mi to líbilo a odtrhnout se od čtení bylo těžké.