Nezatváraj oči

Nezatváraj oči https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346409/mid_nezatvaraj-oci-YTe-346409.jpg 4 369 118

V okamihu môžete prísť o všetko! Silný a desivý príbeh, ktorý sa vám dostane pod kožu. Zavriete oči na pár sekúnd a zrúti sa vám celý svet. Lisa Dalová sa hrá so svojou dcérou na skrývačku v parku. Jeden, dva, tri… zatvorí oči a ráta do sto. No keď ich znova otvorí, jej štvorročná dcéra Ella je preč. Zmizla bez stopy. Tragédia naplno zasiahne celú rodinu. Po rozsiahlom policajnom vyšetrovaní si nielen polícia, ale aj médiá myslia, že vedia, kto Ellu uniesol. No prečo sa nebránila a nekričala? Čo ak únoscu poznala? Lisu načisto ochromil strach, bojí sa, že svoju dcéru už nikdy neuvidí. Ak prídete o dieťa, najprv si to uvedomí vaše telo, hlave to dôjde až neskôr. Pretrhne sa neviditeľná pupočná šnúra medzi vami. Mozog zaznamená, čo sa deje, až keď sa vám všetko vo vnútri uvoľní a ochabne. A zmocní sa vás desivá hrôza. Kniha Nezatváraj oči si vyslúžila u anglickej kritiky prezývku Jednotka medzi bestsellermi. Tisícky ohlasov na internete, v ktorých čitatelia neskrývajú svoje nadšenie, zaradilo knižku medzi najčítanejšie detektívky. Autorke sa podarilo skĺbiť neuveriteľne komplikované charaktery do vzrušujúceho príbehu s množstvom zvratov, takže do konca netušíme, ako sa dráma skončí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Pro ženy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

While My Eyes Were Closed , 2016

Bebe2004
17.06.2020 5 z 5

Moc pěkná knížka, i když si nejsem jistá, jestli se k tomuto tématu hodí slovo "pěkná". I přes to, že víme, kdo je únoscem, je kniha napínavá a donutí vás to sedět a číst a hlavně doufat.

Jessica007
10.06.2020 5 z 5

I když víme, kdo.. Je to napínavé. Příběh je vyprávěný více postavami. Dobré, silné. O mateřské lásce.. A závěr.. Přečtěte si.

š.m.i.k
03.06.2020 5 z 5

Tohle se mi hodně líbilo. Příběh je uvěřitelný, napínavý od začátku do konce, k zamyšlení a po všech stránkách tak lidský. Všechno jsem viděla živě, jako bych byla přímo v místě děje.

Len2očka
15.05.2020 4 z 5

Zajímavá knížka,oba pohledy na únos,jak ze strany únoskyně,tak ze strany postižené rodiny se dobře prolinaly a mě to bavilo.

te-ssiinka3905
01.04.2020 5 z 5

Tato kniha mě dostala... Nemusím děti a témata o nich mě nezajímají, ale tohle bylo tak neuvěřitelné... Naprosto šílená ženská, která se Vám hnusí do morku kostí a máte chvílemi co dělat abyste nezvraceli a na druhé straně moderní normální rodina... Neskutečná kniha, opravdu mě dostala.

petra3242
25.03.2020 3 z 5

Napřed mi přišlo, že se v knize nic neděje, Ella byla unesena, rodiče mají tiskovku... Do toho jsou vloženy zápisy z deníku. Stále jsem si říkala, kdo asi je ta Vrabčinka. Bylo to pro mě velké překvapení, když na konci příběhu vyšlo vše najevo. Elly mi bylo líto, ale zároveň jsem byla smutná z toho, jak se děti snadno nechají zlákat k odchodu s cizí osobou. Konec knihy byl pro mě velmi silný, trochu mě mrzí, že nebylo řečeno, co bylo dál s únoskyní. Jestli to, jak se nakonec zachovala, byla alespoň polehčující okolnost.

Veronika33
25.03.2020 4 z 5

Tak toto ma fakt dosť bavilo, presne môj štýl. Prelínanie deja a postáv podporilo pútavosť knihy, postavy zaujímavé. Koniec sa mi však zdal už trošku prekombinovaný, taký nasilu. Napriek tomu sa mi kniha páčila a určite si od tejto autorky niečo prečítam.

Hvězdinka
11.01.2020 4 z 5

Silné, smutné .... Sice známe únosce od začátku, ale to knize neubírá na napínavosti. Příběh o mateřské lásce a o tom, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy.

soukroma
11.01.2020 4 z 5

Napínavé, nezvyklé, neamerické: ... až na pár zádrhelů při vyšetřování, trochu dramaticky vyšroubovanou zápletku a melodramatický konec a děsnou hrdinku - dominantní ženskou, manželku a matku, ... tak se mi to nakonec vlastně docela líbilo.

P.S. A už mne napadlo, jak by si s takovým už tak docela zamotaným britským thrillerem poradil americký autor, aby to dostalo potřebné (ulítlé) "grády" - sestra by nebyla sestra, ale utajená dcera, a tím by se také zásadně ovlivnil i závěr... (ale to už je úplně mimo rámec hodnocení této knihy)

DailyCoffeeCZ
03.01.2020 3 z 5

Poprvé jsem četla o únosu dítěte v knize Manželé odvedle. Přečetla jsem ji za týden. Teď se mi do ruky dostala kniha novinářky Lindy Greenové Před pikolou za pikolou a ta vypráví podobný příběh. A k přečtení mi stačilo dokonce šest dní.

Jo, možná si říkáte: Za týden? To já přečtu rovnou dvě, klidně i tři knížky! Ale chápejte, já v posledních letech nemám na čtení moc čas. Navíc od chvíle, co mám dva blogy, mnohem víc píšu, než čtu. Najdu si čas jenom ráno, než jdu do práce, a večer, než jdu spát, takže víc než jednu knížku, maximálně dvě do měsíce nedám. A tak je pro mě šest dní od dob studií na vejšce nový rekord. Ale zpátky ke knize.

Mám ráda thrillery a knihy o vztazích. A mezi ty Před pikolou za pikolou rozhodně patří. Dlouho jsem totiž sháněla něco podobného, jako byli právě Manželé odvedle. V obou případech je ústředním tématem únos dítěte, po kterém nevyhnutelně dochází k rozkladu dobrých rodinných vztahů. Ačkoliv jsou Manželé odvedle jednou z nejlépe hodnocených knih uplynulého roku, musím říct, že tahle knížka má něco víc. Odehrává se ve třech liniích. Z pohledu matky unesené čtyřleté holčičky Elly, z pohledu únosce a taky chlapce, který je synem únosce, a jenž svůj příběh píše zhruba rok a něco málo měsíců před tím, než dojde k únosu.

Většinou nemám ráda, když příběh vypráví víc než dvě postavy, ale tady je to nutné. Troufám si říct, že nebýt té třetí zainteresované postavy, chlapce jménem Matthew, nebyla by kniha ani z poloviny tak dobrá, jako je. I když se jeho postava může zdát na začátku jen jako doplňková a jeho úkolem je dodat příběhu trochu té omáčky, na samém konci zjistíte, že to není pravda. Možná to ale zjistíte mnohem dřív.

Zběhlí čtenáři totiž od začátku nejspíš budou tušit, kam tohle všechno vyprávění únosce a jeho syna směřuje. Konec tedy pro mnohé nebude až tak překvapivý, jak by si jistě kniha zasloužila. Ale to je skoro všechno, co lze knize vytknout. Kromě ještě jedné věci. Unesené Elle jsou čtyři roky, téměř pět, ale občas z některých dialogů, v nichž je její postava zastoupena, slyším spíš šestiletou či dokonce sedmiletou dívku, rozhodně ne čtyřletou.

Tak například:

„Ptala jsem se Melody, jestli můžu spát v její postýlce. Říkala, že můžu.“

Dítě si sedá a ohlíží se na prázdnou kočičí misku. „Omlouvám se,“ říká. „Měla jsem hlad. Vzala jsem si jenom ty, co Melody nechala. Moc mi nechutnaly.“

To je jen krátká ukázka jednoho z dialogů mezi únoscem a čtyřletou Ellou. Já osobně žádné dítě nemám, ale zato jsem se občas starala o své dvě sestřenice a nepřipadá mi, že by aspoň jedna z nich mluvila takhle rozumně. Chytře. Na druhou stranu, děti jsou různé a co neumí jedno, může klidně umět druhé.

Pokud máte rádi thrillery, tak jako já, a pokud jste četli knihy jako Manželé odvedle od Shari La Peny nebo Zmizelá od Gillian Flynnové, měli byste si přečíst u tuhle. Nebudete zklamaní, ale nejspíš nebudete ani žasnout. Své fanoušky si díky téhle knize ale Linda Greenová rozhodně najde. A bude jich hodně.

katka9574
28.12.2019 4 z 5

...od přečtení této knihy jsem silně alergická na slovo "mamka" :-DD

cukrovka
15.12.2019 5 z 5

Spíše než o detektivku se jedná o psychologické drama. Autorka dokázala skvěle vykreslit psychologii únoskyně a její motivy k tomuto činu. Kniha je vyprávěna jak z pohledu únoskyně, tak z pohledu matky, které bylo dítě uneseno.

Kerberos
14.12.2019 4 z 5

Zajímavý příběh,co může matku stát chvilková nepozornost,co rozpoutá krizová situace v rodině.V jiné rovině pocity dítěte,únosce a nakonec se všechno propojí a vysvětlí.

micha-ella
01.11.2019 5 z 5

Bezva vymyšlené, bezva napsané! Nic v té knížce není černobílé, průběh vyšetřování je velmi reálný, stejně tak charaktery a chování jednotlivých postav. Chválím a doporučuji.

Marcik7
11.10.2019 5 z 5

Velice silný příběh, napínavý až do konce. Barvitě popsané pocity matky, která přišla o dítě, pocity sebeobviňování a nenapravitelné ztráty. Tento příběh má naštěstí dobrý konec, alespoň pro rodinu malé Elly. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení.

surikata246
05.10.2019 5 z 5

Kniha mne zaujala už při výběru v knihovně obálkou. Výborně napsáno až mě naskakovala husí kůže a byla jsem ráda,že všechny děti v rodině jsou doma a v pořádku.

blonďatá.luc
30.09.2019 4 z 5

Říká se, že rodiče o své potomky nikdy nepřestanou mít strach, ale myslím si, že s přibývajícím věkem strach slábne. Jak je to ale s malým dítětem? Se čtyřletou holčičkou, která zmizela své mamince dá se říct úplně beze stop? Nemyslím si, že by to byl nereálný scénář (bohužel). V takových případech nezbývá než doufat, že nedošlo k nejhoršímu. Čtenáři mají možnost sledovat tři vypravěče ve dvou časových pásmech, kteří jim celý hrůzný příběh posupně odhalují - maminka unesené holčičky, únosce a pak deníkový záznam syna únosce. Z počátku mi příběh nepřipadal nějak děsivý, postupně jsem se začala obávat nejhoršího. Sledujeme, jak se policie snaží holčičku nalézt, sledujeme její rodinu, která je v bezradné situaci... A pak sledujeme, co se vlastně s malou Ellou děje, byť to místy působí lehce chaoticky. Neříkám, že kniha má spád a že vám její čtení bude rychle utíkat - je to náročný příběh, od druhé půlky jsem se ovšem nemohla odtrhnout a doslova jsem potřebovala vědět, jak to celé dopadne. Tento příběh je navíc docela specifický, protože koho napadne, co všechno se může stát, když jenom na chvilku zavře oči?

cleopatra11
23.09.2019 5 z 5

Velmi zajímavý příběh, vše se táhlo pomalu a až na závěr se to konečně rozjelo a mělo spád. Knihu doporučuji.

M1ra
08.09.2019 4 z 5

Velmi silný a smutný příběh, který se může stát reálným. Dost dobře jsou vykresleny pocity hlavních postav a jejich pohledu k situaci a celkově se čte celkem dobře. Na druhou stranu je děj velmi pomalý, ale za přečtení určitě stojí.

Martina1805
19.08.2019 5 z 5

Děsivý příběh, zejména, když si člověk uvědomí, že tohle se opravdu může stát kdykoli a komukoli z nás. Bála jsem se celou dobu, jak to dopadne.