Nezatváraj oči

Nezatváraj oči https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346409/mid_nezatvaraj-oci-YTe-346409.jpg 4 369 118

V okamihu môžete prísť o všetko! Silný a desivý príbeh, ktorý sa vám dostane pod kožu. Zavriete oči na pár sekúnd a zrúti sa vám celý svet. Lisa Dalová sa hrá so svojou dcérou na skrývačku v parku. Jeden, dva, tri… zatvorí oči a ráta do sto. No keď ich znova otvorí, jej štvorročná dcéra Ella je preč. Zmizla bez stopy. Tragédia naplno zasiahne celú rodinu. Po rozsiahlom policajnom vyšetrovaní si nielen polícia, ale aj médiá myslia, že vedia, kto Ellu uniesol. No prečo sa nebránila a nekričala? Čo ak únoscu poznala? Lisu načisto ochromil strach, bojí sa, že svoju dcéru už nikdy neuvidí. Ak prídete o dieťa, najprv si to uvedomí vaše telo, hlave to dôjde až neskôr. Pretrhne sa neviditeľná pupočná šnúra medzi vami. Mozog zaznamená, čo sa deje, až keď sa vám všetko vo vnútri uvoľní a ochabne. A zmocní sa vás desivá hrôza. Kniha Nezatváraj oči si vyslúžila u anglickej kritiky prezývku Jednotka medzi bestsellermi. Tisícky ohlasov na internete, v ktorých čitatelia neskrývajú svoje nadšenie, zaradilo knižku medzi najčítanejšie detektívky. Autorke sa podarilo skĺbiť neuveriteľne komplikované charaktery do vzrušujúceho príbehu s množstvom zvratov, takže do konca netušíme, ako sa dráma skončí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Pro ženy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

While My Eyes Were Closed , 2016

mirunda
23.07.2019 4 z 5

Kniha byla zajímavá, ale při jejím čtení mě postihla nějaká čtecí krize a mě trvalo hrozně dlouho než jsem jí dočetla.

MOu598
27.06.2019 4 z 5

Čte se jedním dechem, hezky napsané - postupně se rozkývá "vina" hlavních postav.
Pěkné. Doporučuji.
Citát:
"Chrlíme slova ve snaze očistit se."

Zlatinka.Emilly
02.06.2019 5 z 5

Kniha se čte velice dobře. Zajímavé řazení kapitol ze dvou pohledů odhaluje hned od prvních stránek; kdo, co a jak. Nic to však neubírá na dramatičnosti, která tak nebyla zřetelná pro čtenáře, ale pro rodinu malé Elly rozhodně ano. Vžila jsem se i do situace Muriel, kterou pravděpodobně odsuzuje každý čtenář, ale pro to, co musela prožít za poslední rok života, ji musíme lépe pochopit a politovat. Některé matky to tak mají, když jejich děti vylétají z hnízda, jenže ne vždy je chyba na jejich straně. Pokud bývají vztahy průhledné, myslím si, že by se nic z toho nestalo. Tohle asi nepochopí jen tak někdo, ale jen ten, kdo to zažil. A já Muriel rozumím. Jasně, že jsem do poslední stánky fandila malé Elle, aby se vrátila tam kam patří, ke své rodině, ale taky jsem nahlédla do odhalené bolesti paní učitelky a … a kdyby se dal čas vrátit zpátky, změnil by člověk své chování?

Dajine
18.05.2019 5 z 5

Ze ztráty dítěte se nikdy nevzpamatujete.

Ajinka88724
09.04.2019 3 z 5

Moc pěkná, velice dobře se četla, jen ten konec mohl být lepší.

lisc
06.04.2019 2 z 5

Četlo se dobře, vyprávění z více úhlú (více postavami ve stejné fázi děje) bylo zajímavé. Už nikdy nespustím vnoučka z očí, když do budu hlídat v parku, na hřišti atd.

Hadroska
17.02.2019 3 z 5

Kniha se četla moc hezky, ale z příběhu chvílemi mrazí ...

Šmoulinka1980
15.02.2019 5 z 5

Za mě výborná kniha a přečetla jsem ji takřka jedním dechem. Pachatele únosu sice víme hned od začátku, ale pro mě tím kniha nijak neztratila na napínavosti. Naopak, do poslední stránky nebylo nic jisté a nedalo se odhadnout, jak bude únosce jednat. To propojení všech postav na závěr je až neuvěřitelné, ale dávalo smysl a bylo dobře vysvětleno. Všechno do sebe prostě krásně zapadlo. Obecně nemám příliš ráda knihy, kde zůstane otevřený konec, ale v tomto případě jsem to vůbec nevnímala jako mínus příběhu. A upřímně, aniž nestojím určitě na straně únosce, měla jsem pro jeho/její jednání pochopení. Zároveň bych nikdy nechtěla prožívat to, co musela maminka malé Elly. Velmi emotivní příběh, který rozhodně doporučuji!

Peace
13.01.2019 3 z 5

"Nevěřím v Boha. Život je příliš krutý, než abych si myslela, že ho někdo řídí."

Kniha se velmi dobře četla, vyprávění z více pohledů postav mám ráda. Na druhou stranu mi však příběh nepřinesl nijak závratný zážitek, chvílemi mi přišel zbytečně protahovaný.

85prcek
04.01.2019 5 z 5

Většinu času při čtení této knihy mě doprovázela husí kůže.

bookwoman
02.01.2019 4 z 5

Možná SPOILER

Na této knize se mi líbil námět, protože knížka o unesené holčičce z pohledu její matky a z pohledu únoskyně, to je prostě samo o sobě hodně poutavé. Od začátku knížky víte, kdo Ellu unesl a jak to bylo, takže vyšetřování není tak napínavé. Ale i přesto je hodně zajímavé, protože únoskyně si obhajuje, že udělala dobře, i když asi každý čtenář stojí na straně matky. Je pravda, že to, co se stalo Matthewovi je prostě zlé, ale i tak tady není důvod, aby unesla dítě jiné rodině s tím, že chce mít zpátky malého Matthewa. Muriel jsem prostě neměla ráda, rozčilovalo mě už jen to, jak je celkem přísná a hlavně to její věčné zdůvodňování. Rodinu od Elly jsem si oblíbila, chápu chování dědy, když rozbil okno a obdivuju, jak rodiče Elly vystupovali na tiskových konferencích a celkem zvládali nápor médií a hlavně dotěrných fotografů, novinářů. Taky mi přišlo strašně milé od Otise to, jak se taky snažil pomoct při nalezení Elly a např.nakreslil plánek úkrytů v parku, kde se ztratila. Musím ale uznat, že některé části knížky, hlavně uprostřed, mi přišly strašně protahované a zdlouhavé. Konec mi naopak přišel strašně uspěchaný a krátký, jakoby už autorka chtěla knihu rychle dopsat. No škoda. Zajímalo by mě, co se stalo s Muriel, jak byla potrestána a vítání Elly mohlo být taky více rozepsané. Ale i přesto, jsem si knihu celkem užila, a byla dost čtivá. Četla jsem prostě lepší i horší knížky, takže toto byl takový průměr.

iveta3689
10.12.2018 4 z 5

Velmi čtivé, jen konec mi přišel trochu useknutý a uspěchaný. Muriel mě neskutečně rozčilovala, její psychopatické zdůvodňování, že dělá vše správně bylo tedy velmi dobře napsané. Příběh Lisy nebyl moc rozveden do hloubky, ale celkově oba příběhy velmi dobře spolupracovaly.

intelektuálka
12.11.2018 4 z 5

Psychologický román a postavy dvou žen - matek...

Obě jsou postaveny před ztrátu dítěte - a obě se s tím musí vyrovnat...

A rozluštění nakonec není tak daleko, jak by se zdálo...

S týranými ženami a unesenými dětmi se opravdu v knihách setkávám často.
Tady si také myslím, že je kniha zbytečně rozsáhlá - a konec se mi líbil.

KatkaHutyrová
22.10.2018 5 z 5

Jedním slovem - skvělé! Čtivé, strhující a do poslední chvíle napínavé. :-) Od začátku víte, co se s holčičkou stalo, a přesto Vás autorka nenechá vydechnout do poslední stránky. Velice povedená kniha, bez hluchých míst a jakékoliv omáčky.
Čtení jsem si velice užila a doporučuji!

radka8970
15.10.2018 5 z 5

Strhující a velmi napínavý psychologický thriller. Malá holčička se ztratí mamince při hře na schovávanou. Děj je strhující a rozhodně vás bude zajímat, jak to s holčičkou celé dopadne. Dílo je poměrně emotivní a smutné. V závěru knihy se dočteme nečekaného propojení těchto dvou žen. Knihu doporučuji, pokud máte rádi psychologické romány.

konicekbily
23.07.2018 3 z 5

Zajímavý námět - únos dítěte - je podáván dvěma pohledy. Nevím, zda to je nejlepší způsob, jak toto zpracovat. Předem je toho jasné až moc, napětí se vytrácí.

Ava34
12.07.2018 3 z 5

Už to tu bylo mnohokrát zmíněno, ale děj se moc dlouho táhl. Naopak konec vygradoval velmi rychle- což se mi vůbec nelíbilo. Co se například stalo se s Muriel? To mě opravdu zklamalo. Musím ale říct, že je to opravdu zajímavá knížka. Některé spojení jsem opravdu nečekala. Líbil jsem mi pohled Lisy, Muriel, tak i Matthewa. Proto dávám 3 z 5 hvězdiček.

malen
07.07.2018 3 z 5

Zajímavý námět, ale nějak mi to nesedlo. Postavy byly až moc podivně propojeny. A jak píšou níž, že by to chtělo pár stránek ubrat, já bych spíš přidala pár pocitů na konci, to mi přišlo divně utnuté.

Agatha84
26.06.2018 2 z 5

Zdá se,jakoby se s tematikou ztráty dětí v poslední době zaobíral kde kdo. Proč ne. Téma je to samo o sobě silné a skoro je mi hloupé,hodnotit tuto knihu tak málo,nicméně autorce se nepodařilo mne přesvědčit. Tak nějak jsem tam nikomu nevěřila upřímnost emocí a ještě ke všemu se příběh nekonečně táhl,aby v závěru nesmyslně vygradoval. Tentokrát tedy nejsem příliš uspokojena.

evilunicorn
25.06.2018 5 z 5

Musím říct,že od téhle knihy jsem moc neočekával,ovšem o to větší bylo moje nadšení hned od prvních stránek.Obě roviny byly skvělé a to i přesto,že některé věci byly nedotažené, včetně slabšího závěru, který knize podle mě vysloveně ubližuje..Ale i přes výtky, paráda.Jen bych tuto knihu nedoporučoval číst matkám s malými dětmi..