Nezatváraj oči

Nezatváraj oči https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346409/mid_nezatvaraj-oci-YTe-346409.jpg 4 369 118

V okamihu môžete prísť o všetko! Silný a desivý príbeh, ktorý sa vám dostane pod kožu. Zavriete oči na pár sekúnd a zrúti sa vám celý svet. Lisa Dalová sa hrá so svojou dcérou na skrývačku v parku. Jeden, dva, tri… zatvorí oči a ráta do sto. No keď ich znova otvorí, jej štvorročná dcéra Ella je preč. Zmizla bez stopy. Tragédia naplno zasiahne celú rodinu. Po rozsiahlom policajnom vyšetrovaní si nielen polícia, ale aj médiá myslia, že vedia, kto Ellu uniesol. No prečo sa nebránila a nekričala? Čo ak únoscu poznala? Lisu načisto ochromil strach, bojí sa, že svoju dcéru už nikdy neuvidí. Ak prídete o dieťa, najprv si to uvedomí vaše telo, hlave to dôjde až neskôr. Pretrhne sa neviditeľná pupočná šnúra medzi vami. Mozog zaznamená, čo sa deje, až keď sa vám všetko vo vnútri uvoľní a ochabne. A zmocní sa vás desivá hrôza. Kniha Nezatváraj oči si vyslúžila u anglickej kritiky prezývku Jednotka medzi bestsellermi. Tisícky ohlasov na internete, v ktorých čitatelia neskrývajú svoje nadšenie, zaradilo knižku medzi najčítanejšie detektívky. Autorke sa podarilo skĺbiť neuveriteľne komplikované charaktery do vzrušujúceho príbehu s množstvom zvratov, takže do konca netušíme, ako sa dráma skončí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Pro ženy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

While My Eyes Were Closed , 2016

DominaCZ
06.06.2018 2 z 5

Měli jste pravdu, děj tam téměř nebyl, jen myšlenky a děje, který byly nepodstatný.
Děj okolo matky bych vypustila, stejně jako toho kluka, protože ten tam neměl místo vůbec.
Taky mě dostal moment, kdy to matce docvaklo během vteřiny. Proč až teď a vůbec, proč ji napadla právě ta osoba, když se ani neznali a neví jak vypadá?
Jakoby trošku nedořešený. Čtivý to je, ale není ani vysvětlený co se s únoscem stalo a prostě... nic moc.
Dvě za obálku.

Torino
27.05.2018 3 z 5

Řeknu to na rovinu, k této knize mám určitá ale... Podle mě to nebyla vyloženě špatná kniha, ale ani vyloženě dobrá. Možná mohla mít o pár stránek méně, ale podle mě byl pes zakopán jinde. Již podle anotace můžeme vědět, že kniha je o ztracení malé holčičky při hře na schovávanou. Myslím si, že představa, že se něco stane dítěti, je ta nejhorší a nejen pro maminky. Takže to považuji za velmi dobré téma knihy. Ovšem proto, aby se v knize udrželo napětí a čtenář byl stejně nedočkavý a ochromený, jako rodiče hlavní hrdinky, by chtělo, aby se nestřídaly kapitoly o vyděšené rodině a o únosci/únoskyni. Protože, když v každé druhé kapitole čteme, že je dívenka relativně v pořádku, že žije, dýchá, jí, pije a má spoustu otázek, tak to čtenáře v žádné tísnivé atmosféře moc neudrží.
Celkem zajímavá byla zápletka. Proč byla holčička unesena, co byla motivace, jaké bylo psychické rozložení a historie únoskyně a jakou roli hrála náhoda. Ale to nejsmutnější na tom pro mě bylo, že já jsem to odhadla asi o 100 stránek dříve, než se o tom v knize začalo mluvit.
No a když uhodnete hlavní zápletku, v každé sudé kapitole víte, co je s uneseným dítětem, tak začnete spoléhat na konec. Říkáte si, tam se něco musí stát, tam to vygraduje... No a nic. V této knize se snad o konci ani mluvit nedá. Konec byla totální nuda. Chápu, že autorka chtěla ukázat trápení obou žen, které v knize vystupují, ale věřím, že se to dalo napsat lépe.
Celkově knihu hodnotím jako průměr s celkem promrhaným potenciálem.

dominika2585
25.05.2018 3 z 5

Už to padlo v několika jiných komentářích, ale nelze nezmínit. Knize by opravdu prospělo ubrat pár desítek stránek. Autorka se tématu zmizení dítěte zhostila dobře. Líbilo se mi sledovat pohledy obou žen, i pohled Matthewa. Líbilo se mi propojení příběhů obou žen v závěruknihy. Konec jsem si představovala trochu jinak - třeba co se pak se slečnou Muriel stalo? I přes to, že kniha byla velice čtivá, a místy napínavá nemůžu dát vyšší hodnocení.

Ewik
12.05.2018 2 z 5

Knihu jsem si půjčila (ještě že tak) neboť jsem podlehla nadšenému doporučení své známé. S netrpělivým očekáváním jsem ji otevřela a...nic. Knize jsem šanci dala, snažila jsem se, ale nadšení se prostě nedostavilo. Začátek byl poměrně táhlý, pořád jsem čekala na něco, co stále nepřicházelo a nedokázala jsem se zebe vydolovat žádné emoce, natož pochopení nebo omluvu. Jako bych stránkami jen procházela a byla nezúčastněný pozorovatel, kterému je víceméně jedno, co se děje a tiše čeká na konec.
I přes vděčné téma, dobře vykreslenou psychologii únoskyně a důležité poučení, které se nabízí, pro mě byla kniha nezáživným průměrem, kterému by pomohlo o pár stránek a zbytečných řečí míň.

SilvieSisinka
04.05.2018 4 z 5

Kniha me bavila.Zajimave psycho.Hrozne jsem se bala o malou.Nakonec to dopadlo jak melo.

Hella
24.04.2018 2 z 5

Za mě nic moc, průměrný příběh s nepříliš sympatickou matkou.

hanča34
16.04.2018 4 z 5

Taky bych některé pasáže vypustila, ale jinak dobrá detektivka. Dobrý konec to jistí.

whiolet
08.04.2018 2 z 5

Kdyby se kniha smrskla na 50 stránek vůbec by jí to neuškodilo ba naopak!
Zbytek knihy je jen plkání a obviňování. Autorka mohla z knihy dostat víc, bohužel,takhle je to celkem ztráta času.

Musím se ,ale přiznat, že knize se nedá upřít fakt, že poukazuje na to,abychom se více věnovali svým dětem.
Více je hlídali a odložili přitom své telefony, nebo se může stát, že nám je klidně unese vyšinutá sousedka a to je pro mě jako matku ta nejhorší noční můra!

Izu
05.04.2018 3 z 5

Za mě ani ryba, ani rak.Průměr.

Marekh
29.03.2018 3 z 5

Tuto knihu bych hodnotil jako lepší průměr. Moje hodnocení je: 70 %

Matka jde se svou čtyřletou dcerou do parku a hrají si na schovávanou. Posléze se její dcera ztratí.. Začíná pátraní, matka má výčitky svědomí.. Kniha je vyprávěna z pohledu tří osob.

Možná vyšší hodnocení této knize přisoudí ženy - matky, poněvadž co může být v životě horšího, než když se matce ztratí dítě a strachuje se, jestli dítě ještě někdy v životě uvidí živé. Z této knihy vyplývá poučení, aby ženy dávaly pozor na své dítě, když jsi jsou hrát do parku a pokud možno měly dítě stále na dohled, aby se jim neztratilo.

Očekával jsem více napětí, více zvratů, ale z druhého pohledu se kniha četla docela dobře, psychologie pachatele a její pohnutky k únosu byly dobře vykresleny.

Šánka
28.03.2018 5 z 5

Strhující, výborně napsané psychologické drama. Jeho téma, zmizení dítěte, se v poslední době objevuje v mnoha thrillerech, ale zde je zpracováno netradiční formou.
Vypravěčkami jsou matka unesené čtyřleté holčičky a její únoskyně. Autorce se velmi sugestivně povedlo vykreslit atmosféru v rodině, tu bezmoc i gradaci celé tragédie, na straně druhé skvěle vystihnout psychologii únoskyně. A ač se vůbec nelze ztotožnit, natož omluvit její jednání, to malé pochopení jejího ,,proč", tam lze najít.
Za sebe můžu určitě doporučit.

Marluksa
16.03.2018 3 z 5

Část knihy jsem četla se zaujetím.

nicole1990
07.03.2018 3 z 5

sice už od začátku se vědělo kdo malou Ellu unesl, ale i tak bylo zajímavé dozvídat se zajímavosti o unosci psychicky nemocná matka trpící opičí láskou nechce se o syna s nikým dělit. Na druhé straně matka, které se ztratí holčička při hře v parku obě dvě mají společné to že příjdou o dítě i když jedna napořád druhá naštěstí jen dočasně.. Knížka se četla dobře přečtená byla brzy jediné co mě vadilo byl useknutý konec a to že se tam nepsalo jak vlastně Mathew umřel co se stalo a proč byla Chloe sestra malé Elly u soudu.

alnahu
01.03.2018 4 z 5

Psychologické drama, které vám zahraje na nervy. Příběh trojnásobné matky, které se při hře na schovávanou ztratí čtyřletá dcera .Hlavní osoby této knihy matka a psychopatická únoskyně jsou velmi dobře vykresleny vše co tyto ženy prožívají a čeho jsou schopni, když ztratí své milované dítě. V závěru se dočteme nečekaného propojení těchto dvou žen. Po přečtení této knihy si nebudu hodně dlouho hrát z vnoučaty na schovávanou, kterou mají nejraděj.

Miruš
28.02.2018 4 z 5

Zajímavá knížka, i když mi trošku lezly na nervy někdy ty mezilidské vztahy... asi je to úplně jinou mentalitou...

pastelka53
27.02.2018 5 z 5

Za mě výborné psychologické drama, žádná detektivka. Rodina, která trpí, protože jejich čtyřletá dcerka zmizela. Na druhé straně únoskyně, která si nepřiznala pravdu.

Příběh v němž všechny postavy do sebe zapadají jako kousky puzzle.

Bella09
26.02.2018 4 z 5

Kniha se mi četla celkem dobře. Čekala jsem knihu plnou napětí, ale toho jsem se dočkala až v poslední třetině. Je to pěkně napsaný příběh, který se může stát v každé rodině. Kapitoly jsou psané střídavě z pohledu matky a z pohledy únoskyně. V pozadí příběhu je občas kapitola o synovi únoskyně.

Peetullka
25.02.2018 1 z 5

Takže, jedná se o psychologické drama. Kniha je docela čtivá, ale nedočetla jsem. Příběh je o tom jak únos prožívá matka a o tom jak přímo únosce.
Nebavilo mě to. Možná se k tomu někdy vrátím, možná ne.

silhavaemilka
21.02.2018 4 z 5

Kniha mě bavila, zajímavé téma. I když se v knize pořádně nic neděje stejně doporučuji ke čtení.

ReziEngli
15.02.2018 4 z 5

Měla jsem ji jako audioknihu, a bavila mě :) Sice byl ten konec takový ustřihnutý, otevřený, ale jinak jsem z ní byla nadšená :) Detektivka to není, je to thriller.