Nezatváraj oči

Nezatváraj oči https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346409/mid_nezatvaraj-oci-YTe-346409.jpg 4 369 118

V okamihu môžete prísť o všetko! Silný a desivý príbeh, ktorý sa vám dostane pod kožu. Zavriete oči na pár sekúnd a zrúti sa vám celý svet. Lisa Dalová sa hrá so svojou dcérou na skrývačku v parku. Jeden, dva, tri… zatvorí oči a ráta do sto. No keď ich znova otvorí, jej štvorročná dcéra Ella je preč. Zmizla bez stopy. Tragédia naplno zasiahne celú rodinu. Po rozsiahlom policajnom vyšetrovaní si nielen polícia, ale aj médiá myslia, že vedia, kto Ellu uniesol. No prečo sa nebránila a nekričala? Čo ak únoscu poznala? Lisu načisto ochromil strach, bojí sa, že svoju dcéru už nikdy neuvidí. Ak prídete o dieťa, najprv si to uvedomí vaše telo, hlave to dôjde až neskôr. Pretrhne sa neviditeľná pupočná šnúra medzi vami. Mozog zaznamená, čo sa deje, až keď sa vám všetko vo vnútri uvoľní a ochabne. A zmocní sa vás desivá hrôza. Kniha Nezatváraj oči si vyslúžila u anglickej kritiky prezývku Jednotka medzi bestsellermi. Tisícky ohlasov na internete, v ktorých čitatelia neskrývajú svoje nadšenie, zaradilo knižku medzi najčítanejšie detektívky. Autorke sa podarilo skĺbiť neuveriteľne komplikované charaktery do vzrušujúceho príbehu s množstvom zvratov, takže do konca netušíme, ako sa dráma skončí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Pro ženy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

While My Eyes Were Closed , 2016

work
27.08.2021 5 z 5

Je škoda, že překladatel nepoužil originální název knihy (While My Eyes Were Closed), více by to podtrhlo autorčin záměr. Čekal jsem dobrý thriller, ale dostal jsem něco jiného - hutnou a strhující komorní jízdu, balancující někde na pomezí psychologické studie a fikce.
I když je novela v kategorii "detektivky a krimi", zase až tak moc detektivního - a vlastně ani kriminálního - se tam neděje a už od začátku víte přesně, co se stalo a kdo za to může. Nevíte ale proč se to stalo. Autorka vytěžila pomyslné maximum z niterných světů dvou zcela odlišných žen a jedné čtyřleté holčičky, a postavila okolo nich zápletku, která vůbec nedopadne tak, jak byste odhadovali, a nedopadne ani tak, jak byste si přáli. Po posledním řádku zůstane jen ticho, které vás nechá se svými vlastními myšlenkami... A je pravděpodobné, že se na své děti začnete dívat jinýma očima.
Snad to není na plný počet hvězdiček, přece jen je Lisina linie vyprávění někdy zbytečně zdlouhavá a příběh brzdí, ale Muriel i Matthew jsou pro změnu napsaní tak dobře, že to vynahrazují. Posloucháno jako audiokniha (a audiokniha jedinečně načtená) během jednoho dne a dlouhé noci. Bravo.

Belanna
09.07.2021 3 z 5

Námět knížky je dobrý, ale už se mi tolik nelíbilo její zpracování. Chyběla tomu hloubka a výraznější napětí. Postavy také nebyly nijak výrazné.
Je to moje druhá knížka od této autorky a pocit zůstal stejný, moc nic to ve mě nezanechalo.

bookcase
02.07.2021 4 z 5

Komorní psychothriller, u kterého jsem díky námětu a jedné z postav trnula hrůzou. Linda Green se mi zamlouvá, četla jsem od ní vše a chci ještě víc.

Martiiiik
30.04.2021 4 z 5

Kniha se mi vcelku líbila :-) Bylo zajímavé, jak byl příběh vyprávěn střídavě Lisou, Muriel a Matthewem :-) ale celkově to byl příběh velmi smutný, umím si představit, že se to i dnes může stát :-( Na konci knihy už nezbydou žádné nezodpovězené otázky.. Co zůstane je nepříjemná pachuť.. Ale i tak doporučuji :-)

tereza8
08.03.2021 5 z 5

,,Protože někdy musíte začít na začátku, abyste pochopili konec.” Silný příběh. Ožehavé a poněkud těžké, smutné téma a tím je ztráta dítěte, únos. Nedokážu si představit být v kůži matky, která si tímto projde.

ber
13.02.2021 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem z toho rozčarovaná .......... začátek dobrý ... , prostředek nekonečně dlouhý, hysterický a pořád dokola ... a konec naprosto úžasný i s tečkou, kdy musíte říct, že má autor naprostou pravdu a že snad to je i jeho zkušenost a všechno to tak do sebe pěkně zapadne. Možná, kdyby autorka vynechala pár stránek s Lisou, které byly v podstatě o ničem,
bylo by to super.

stafbul
09.02.2021 2 z 5

Tak tahle kniha mě nějak nepohltila. Téma je velmi velmi zajímavé, jako matce mě z něj šel mráz po zádech. Ale...celé to bylo tak nějak předvídatelné a plytké. Bylo to jako obří maják stojící ve tmě na útesu (to téma) a přitom vydává tak slabé světlo.

playada
06.02.2021 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Krásný přednes. Konec jsem proplakala.

martineden
23.12.2020 3 z 5

Není to špatné, ale tak nějak klišovité...

edith79
15.12.2020 4 z 5

Zajímavá kniha na téma, které se v poslední době v knihách často objevuje, a to je únos dítěte. Autorka na to jde trochu z jiné strany a je to napsané opravdu neotřele. Musím přiznat, že na začátku jsem měla chuť knihu odložit, přišlo mi to zdlouhavé a pořád dokola. Ale pak se děj slušně rozjel a ačkoli to bylo lehce předvídatelné, bavilo mě to.

Clerfayt11
30.11.2020 4 z 5

Poutavý příběh a čtivá knížka.Precetl jsem jí za pár večerů.

PetK
26.11.2020 2 z 5

No. Jako svou cílovku to asi má, ale já jí evidentně nejsem. Jasně, když jste matka dcery, to téma se vás musí dotknout, nicméně způsob vyprávění mi přišel tak nějak prvoplánově vyděračský, což bylo ještě notně podpořeno místy až hysterickou polohou, kterou v audiu zvolila interpretka matky. Muriel (Zuzana Slavíková) byla o něco lepší a civilní byl jen jediný chlap v triu herců. V jednu chvíli jsem to fakt málem vzdala, když už té uječené hysterie bylo až příliš. Za mě za zpracování hvězda dolů.
Aniž bych spoilerovala, po doposlouchání jsem přemýšlela nad tím, co s rodičem může udělat ztráta dítěte a jak chorobné můžou někdy být rodinné vztahy.

kudrdlinka
22.11.2020 5 z 5

Dnes jsem doposlouchala krásně načtenou audioknihu. Je to opravdu spíš psychologické drama o lásce a hlavně lásce mateřské, kde je hezky vykreslená jak postava matky a celé rodiny, tak i únoskyně, jejíž chování je určitě špatné a neomluvitelné, ale lze ji i trochu pochopit. Asi i díky audiu, které je opravdu dobře načtené několika hlasy, jsem to ještě víc prožívala a ke konci, kdy se to začalo všechno propojovat, jsem nemohla přestat poslouchat. Za mě můžu jen doporučit.

deedulka
02.11.2020 3 z 5

Moje první setkání s autorkou a audioknihou. Při procházce se příjemně poslouchalo, ale jako pevná kniha by u mne asi tolik neuspěla. Začátek byl trochu rozpačitý, ale pak se to od události v parku slibně rozjelo. Bohužel to dlouho nevydrželo a pomalu to zase vyšumělo. Prostředek knihy byla zejména psychologická sonda do postavy Lisy. To mělo za následek příliš zdlouhavé a nudnější pasáže. Proto jsem se vždy těšila na kapitoly Muriel. Kniha je takto členěna a střídá se v ní vyprávění tří postav. Dvě v přítomnosti a jedna v minulosti Překvapivě známe hned od začátku únosce, což mi trochu kazilo překvapení z pátrání, ale nějaký zvrat si pro nás autorka nechá i na konec. Suma sumárum za mne průměr.

Lily101
16.10.2020 4 z 5

Zajímavě zpracované téma.

Evaho73
21.08.2020 4 z 5

Unesené deti a ich zúfalé matky sa v súčasnosti javia ako trend v napínavých príbehoch a nebolo tomu inak ani v tejto knihe.
Nám čitateľom neostáva iné, iba porovnávať, ktorý z prečítaných príbehov na nás viac zapôsobil, bol napínavejší, zúfalejší, alebo inak čitateľský atraktívnejší.
Mňa v tejto knihe veľmi zaujala konfrontácia dvoch druhov materskej lásky, ktorú my ženy nadobúdame od prírody, ako najzákladnejšiu schopnosť pre výchovu našich detí.
Nezištné obetovanie a odovzdanie sa malo dve podoby, jednú prirodzenú a druhú chorobnú, spôsobenú stratami blízkych a hlavne tou najbolestnejšou stratou matky, akou je smrť svojho dieťaťa.
Knihu hodnotím ako zaujímavú sondu do psychiky matiek, ktoré prežívajú či už dočasnú alebo fatálnu stratu svojích najvzácnejších pokladov.

MamaKnihomolka
14.08.2020

Nedočteno. Ani něco málo přes půlku mě příběh nebavil a děj mě nepohltil. Pro mě ztráta času

Burák
30.07.2020 4 z 5

Velmi příjemné překvapení! Čekala jsem sice něco jiného, spíš nervy drásající thriller, a tohle byla spíš taková psychologická sonda, ikdyž určité napětí tomu taky nechybělo. Hlavní pointu a finální rozuzlení jsem sice tak nějak tušila, ale nenudila jsem se ani nad jednou stránkou. Velmi čtivé, uvěřitelné a psychologie hlavních postav skvěle vystihnutá. Určitě doporučuju k přečtení.

m_martina
16.07.2020 4 z 5

Kniha je dobře napsaná, na zajímavé téma. Mně se líbila a určitě si přečtu i další autorčinu knihu.

pavlinka0250
25.06.2020 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a opravdu dokonale načtená třemi protagonisty.
Už od prvních slov mě to vtáhlo do děje.
Výborně rozehraný příběh s perfektně zpracovanou psychologií postav.
Závěr nás odzbrojí, díky nečekanému propojení.
Já mohu jen doporučit.
*****