Netopýří muž

Netopýří muž https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71691/bmid_netopyri-muz-VSu-71691.jpg 4 5758 5758

Harry Hole série

Harry Hole, policista z Osla, je poslán do Sydney, aby zde objasnil vraždu mladé norské herečky Inger Holterové. S případem mu má pomoci jeho australský kolega Andrew Kensington, Aborigin. Oba nekonvenční policisté se brzy spřátelí a Hole se od Kensingtona dozvídá mnoho zajímavostí o Austrálii, její historii i o životě v samotném Sydney. Vražda Inger Holterové navíc není ojedinělým případem. Na celém západním pobřeží Austrálie jsou znásilňovány – a občas i zardoušeny – mladé blondýnky. Úkolem obou kriminalistů je dopadnout psychopatického vraha co nejdříve...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Flaggermusmannen , 1997

Lachtaan
24.06.2020 4 z 5

Kvůli karanténě jsem se od Netopýra musel na tři měsíce odmlčet, jelikož jsem ho ponechal v Praze a nebyla možnost se pro něj vrátit. U knih je takový časový rozdíl bohužel dost znát na výsledném dojmu, protože člověk během té doby leccos zapomene a život je moc krátký na to, abych těch 300+ stran přelouskal znovu. Obecnou synopsi jsem si ale zapamatoval a několik důležitých zvratů rovněž, tudíž se stále dalo najet do zajetých kolejí. Ne nadarmo je ale první případ Harryho Holea zde na databázi tím nejhůře hodnoceným. Oproti mým dosavadním zkušenostem s touto sérií ve formě Sněhuláka a Nemesis jsem se tentokráte nedočkal tak krutopřísného příběhu. Naštěstí jich Nesbo s Holym napsal dostatek a 90 % z nich mám ještě před sebou.

mirinda973
24.06.2020 2 z 5

Na to, jak je Nesbo "profláknutý" jsem asi čekala víc. Netopýr pro mě byl zklamání. Většinu knížky jsem se nudila a hlavní pachatel se na můj vkus dal uhodnout celkem brzy. Závěr knihy nabral větší a zajímavější spád, proto dám tomuto autorovi ještě šanci a přečtu si nějakou jinou z této série.

RonnieSmithx
23.06.2020 3 z 5

Na tuhle knižní sérii jsem se chystala už několik let. Překvapilo mě, že knížka je taková odlehčená, pohodová... Prostě něco, u čeho nemusíte tolik přemýšlet.
Těším se, až si přečtu další díly série, protože by prý měly být o něco napínavější a brutálnější. Tenhle díl se sice četl hezky, ale nebylo to nic z čeho bych si sedla na zadek.

JmenujiSeZuzla
19.06.2020 3 z 5

Od Nesba jsem už četla Syna, který mi ve výsledku moc nesedl a dneska vám absolutně nedokážu říct o čem byl. Série o Harrym Hole je dost známá já ji však nikdy nečetla a to ani jeden díl. Začala jsem tedy od místa, kde všechno začalo...ve výsledku nevím, jestli to byl dobrý nápad.
Nesbo má svůj styl. Po první kapitole prostě víte, jak autor bude psát a jeho styl se k detektivním příběhům docela hodí. Mně osobně se ale třeba zas tolik nelíbil v použití s jakým jsme se setkali u Netopýra. Rozhodně je kvalitní a propracovaný, mně ale přijde, že v této knize bylo až přespříliš zbytečných částí - zbytečné okecávání, zdlouhavé popisy. Ano, u detektivky byste měli mít přístup k nejdetailnějším maličkostem, ale mně to jednoduše nesedlo.
Harry je sám o sobě velice zajímavá postava a celkové prostředí bylo pěkně vylíčeno společně i s popisy všech ostatních postav. Hodně se mi líbili anglické fráze a propojení detektivního příběhu s poznáním země, kultury a zajímavostí. To se mi naopak líbilo -puntičkářství autora.
V knize se vyskytují časté pasáže osobního života Harryho, až mi přijde, že je ho tam více než vyšetřování případu. Často mi to připadá nevyvážené.
Ohledně případu...no nijak mě nezaujal. Vlastně mě nechával absolutně chladnou. Pachatel vlastně zas tak nepřekvapil a i vše co se dělo v průběhu ve mě nic nezanechalo. Samozřejmě je vidět vztah Jo Nesba k ''podsvětí'' ve kterém se pravděpodobně bude pohybovat v dalších dílech daleko frekventovaněji.
Z doslechu vím, že další díly jsou stonásobně lepší. Já jen doufám, že najdu vůbec chuť po menším zklamání z prvního dílu se pustit do dalších.

callahanh
17.06.2020 4 z 5

Po přečtení skoro všech Nesboovek je docela dobré zpětně přečíst úplně první román s Harrym Holem. Ten je totiž úplně jiný než ty ostatní a je na něm znát, že Nesbo se teprve "rozehříval". Zločin, který se tu vyšetřuje, není nijak zvlášť brutální, vražd se tu neodehraje nikterak mnoho, celá zápletka je tak nějak překvapivě normální a vůbec se neodehrává v Norsku. Dáno to bude asi i tím, že vyšetřování je věnováno docela málo času a většinu románu se autor zabývá historií Austrálie a seznamováním s hlavní postavou. K nejlepším pasážím paradoxně patří popisy Harryho opileckých eskapád, které působí poměrně důvěryhodně a mají spád. To se nedá říct o vyšetřovací linii, která celou dobu tak nějak drhne, je jako by na vedlejší koleji a v postavách je poměrně zmatek. Odhalení pachatele pak není nijak překvapivé a děje se jen tak mimochodem. Je opravdu znát, že Nesbo se tu teprve seznamoval se svými schopnostmi a možnostmi a zkoušel, jestli čtenáři snesou sympatickou, avšak zcela nespolehlivou postavu. Je asi pravda, že kdybych Netopýrem (mimochodem jsem moc nepochopil význam tohoto symbolu v celém případu) začínal, hodně bych váhal, zda pokračovat, vzhledem k tomu, že ale další tvorbu autora znám, tak jeho prvotinu beru jako vybočení ze zajetého stylu, hledání své cesty a přípravu na další dění. 70 %

Tracyenka
16.06.2020 3 z 5

Nesbo mě dlouho obcházel, slýchala jsem o něm ze všech stran, ale nějak mě nelákal, přestože mám detektivky ráda. Velká chyba..
Příběh mě bavil od začátku, i když podle recenzí na další díly série soudím, že není zdaleka tak dobrý jako navazující knihy, které si určitě přečtu. Harry je sympaťák, aspoň do té doby, než podlehne první skleničce, potom už se veze a ve finále mě s tím trošku štval, uvidím, jak to bude v dalších dílech. Každopádně na konci knihy mi bylo trochu smutno.

-markéta-
08.06.2020 3 z 5

Tak nakonec i já jsem se "dokopala" k této sérii.
Harry Hole mi byl hodně doporučován, tak jsem si řekla, že tedy zkusím a upřímně jsem lehce zklamaná. Tím, že Nesbo je hodně vychvalovaný autor a vidím u hodně lidí, že ho čte a miluje, tak jsem asi čekala něco víc.
Kniha nebyla špatná, ale z těch 400 stran byla detektivka tak 100, což mi přišla škoda, protože si myslím, že se z toho dalo vytáhnout mnohem více. Ale kdo ví, třeba to bylo jenom tím, že to byl první díl.
Určitě mě neodradila kniha k tomu, abych v sérii nepokračovala, ba naopak, těším se až Harryho poznám více (protože z prvního dílu mi je celkem sympatický).

ydnac
04.06.2020 3 z 5

Toto byla moje první kniha od Nesba a víc jak polovina mi ani moc nepřipadala jako detektivka.Docela dobré čtení, ale ne moc napínavé,až ke konci se to rozjelo.No dám na ostatní recenze a přečtu ještě další díly:-)

666Jitka
04.06.2020 3 z 5

Moje první kniha od tohoto autora - nebyla vůbec špatná, ale přesto mám pocit, že nebyla až tak moc napínavá a šlo z toho příběhu vymáčknout trochu více. Rozhodně si ale přečtu od Jo Nesba i nějakou další knihu.

Misoso
02.06.2020 4 z 5

Táto kniha je veľmi zaujimavá, páčila sa mi ale bola veru veľmi zdĺhava. V menách som sa plietol nevedel som kto je kto. Nie som na takéto kriminálne detektívky, kedže sa tam len vyšetruje a ja mám pocit, že nič zásadne sa nedeje. Každopádne plánujem si prečítať túto sériu od Nesba, pretože ďalšie časti sú podľa hodnotení lepšie. Mne sa kniha páčila ale je pravda, že je občas zdĺhava odporúčam milovníkom krimi.
Prajem príjemný zvyšok dňa. :D

nicoolka25
30.05.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, jen občas zdlouhavá...

militu
27.05.2020 4 z 5

Moje první kniha v této sérii, už dlouho jsem po nich pokukovala, ale až teď jsem se odhodlala ke čtení. Tato kniha mě cca do půlky vůbec nebavila, strašně moc jmen a hlavně mě rozčilovaly anglické dialogy. Od půlky to dostalo spád, ale občas mi to přišlo zdlouhavé. Nelíbily se mi pasáže kde byl Harry pod obraz, fandila jsem mu že přestal pít. Určitě dám šanci i dalším jeho knihám a uvidím.

PPardinio
20.05.2020 3 z 5

Netopýra jsem četl jako svou desátou knihu s HH. Není to špatné, ale je zde znát, že se autor teprve rozjížděl, propracovával styl a díky tomu jsme se v jeho podání mohli dočkat fakt parádních navazujících kousků série. Na dějové linii z Austrálie mi nejvíce bavily střípky z historie této země, doplněné o povídky Aboridžinců (možná také proto, že Harryho problémů s alkoholem a ženami si později užijeme dost a dost :-) ). Andrewa Kensingtona jsem měl ze členů vyšetřovacího týmů nejraději a díky této postavě jsme uvažoval nad 4*, ale nakonec dávám pouze 3*. Za mým sníženým hodnocením je fakt, že opravdu nemám rád knihy, kde se do češtiny překládá jen část textu. Zde např. hrdina mluví švédsky s Birgittou (vše přeloženo do češtiny) a poté je zbytek rozhovorů vedený v angličtině (z toho 99% přeloženo do češtiny + zbytek jsou nepřekládané anglické fráze). Z jakého důvodu volí překladatel tento styl? Čím to obohacuje děj, když nakonec je překlad pasáží doplněný na závěr knihy?

Jrsnbl
15.05.2020 3 z 5

Samotného mě první kniha vůbec neoslovila, ptal jsem se sám sebe zda dát šanci dalšímu dílu. Kdyby se děj druhého dílu nekonal v Bangkoku, kam jsem měl namířeno za další měsíc, asi bych ztroskotal v této sérii u prvního dílu. Naštěstí mám radost, že jsem dvojce dal šanci. Tohle je totiž nejlepší románová série, kterou jsem kdy četl, avšak první díl za ostatními značně pokulhává.

verense
03.05.2020 3 z 5

Inu, každá série nějak začíná, někdy je začátek bombastický a pak to postupně uvadá, někdy je tomu naopak. Netopýr nijak extrémně nevybočuje z plejády severských detektivek (byť se odehrává ve slunné Austrálii), ale bylo by chybou hodnotit Nesbøho podle jedné jediné knihy. Dejte mu šanci (a připravte se, že s oběťmi rozhodně nejedná v rukavičkách).

siinto
30.04.2020 2 z 5

Kniha se ze začátku četla celkem dobře, ale postupem času mě zdlouhavé legendy a výlety do minulosti přestávaly bavit. Konec jsem kvůli tomu nemohla pořádně ocenit, i když byl dobrý. Od knihy jsem čekala víc, ale dám Nesbovi další šanci.

Holcicka2001
27.04.2020 2 z 5

Kniha mě moc nebavila. Nemám ráda ty vsuvky typu, že někdo vzpomíná na staré legendy. Ale přidám hvězdičku navíc za konec a jeho rozuzlení.

klaritkaa
21.04.2020 5 z 5

Mám velmi ráda detektivní příběhy, plné zvratů.

Kris.Tyna
13.04.2020 2 z 5

Ačkoli první kniha, četla jsem ji až několikátou v řadě. A dobře jsem udělala, jinak bych se asi k dalším neodhodlala. Se Sněhulákem se nedá srovnat.

Romanka89
03.04.2020 3 z 5

Mé první setkání s Nesbem. Měla jsem větší očekávání. Nenadchlo mě to, do čtení jsem se místy musela nutit a kdyby se mě někdo zeptal o čem to bylo, tak bych asi nebyla schopná pořádně odpovědět, příběh mě nechytl. Uvidím jeslti do budoucna autorovi dám ještě šanci.

Čtenářská výzva 2020: Kniha, jejíž autor letos oslaví (oslavil) kulatiny.