Neonomicon

Neonomicon https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452862/bmid_neonomikon-ElR-452862.jpg 4 108 31

Komiksová legenda Alan Moore a geniální umělec Jacen Burrows představují mrazivý příběh lovecraftovského hororu! Brearsová a Lamper, dva mladí a nafoukaní agenti FBI vyšetřují sérii čerstvých rituálních vražd nějak spojenou s posledním tajným posláním Aldo Saxe – kdysi zlatého hocha FBI, nyní odsouzeného vraha a chovance ve věznici s maximální ostrahou. Podle Saxova výslechu (kdy mluví výlučně nelidským jazykem) a podle informací z razie související s drogami v pochybném klubu pomalovaném kouzelnými symboly a s hudbou z jiného světa, očekávají, že jsou na stopě něčeho hrůzostrašného… ale nic je nedokáže připravit na příšerné šílenství a nevyslovitelné hrůzy, kterým budou čelit v malém přístavním městě Salem.... celý text

Literatura světová Horory Komiksy
Vydáno: , Argo

Neonomicon , 2011

Terva
24.03.2021 3 z 5

Tohle je konec i začátek.
Ještě dlí v hlubinách,
ale brzy, už za pár měsíců,
z nich vystoupá.
A do té doby bude spát a snít.

Komiks obsahuje vloženou povídku Vnitroblok. Ta mě osobně nějak moc nepřesvědčila o své kvalitě. Jednoduché, leč sprosté a krvavé, vyprávění jednoho detektiva, které vás nikam nezavede. Můj komentář k povídce najdete v sekci povídky u této knihy. Tam se více rozepisuji s názorem na kresbu a děj. Ale samostatný příběh Neonomicon, který následuje, není kresbou nijak jinačí.

V příběhu Neonomicon vlastně kreslíř Jacen Burrows pokračuje ve stejném stylu, jako ve Vnitrobloku. Obrovské, více jak A4 velké listy nedávají moc prostoru pro důkladné detaily. Výsledkem pak jsou příliš velká komiksová okna, která vám vlastně, krom postav a odehrávající ho se děje, nic podstatného neukážou. Kresba je tak chudá, nevýrazná a vlastně i svou velikostí „nudná“.

Malá ochutnávka:
YH´NGHAI TSATHOGUA, DHO-NA H´RITH Y´GOLONAC. NNH´GTEP CHAGNAR FAUGN, E´HUCUNECHH YGG YR WZA-Y´EI EP YH´NGHAI HRR RHAN TEGOTH.

Neonomicon se odehrává dva roky od „změny životního stylu“ Alda Saxe. Ten, nakažen Aklou, zabil a „ztulipánoval“ tři lidi. Teď sedí (Aldo) v blázinci a mluví podivným pseudojazykem. Brutální vraždy však pokračují. Scénář je povedený, má v sobě spousty tajemna. Vše je pomaličku dávkováno, někdy vám z toho mrazí až v zátylku. Krok za krokem nás Alan Moore vede do temných hlubin příběhu.

Citát: Podle toho smradu tady snad někdo vaří svoje boty. (Vnitroblok)

Chci říci, že každý detail tohohle případu nějak souvisí s dílem H. P. Lovecrafta. Jenže, to už víme, jinak by jsme si tuto H´RITH UMUCH nekoupili, ale... To IA AZATHOTH CTHULHU není zas tak nějak zázračné a musíte si k tomu dát MGLW´NAFH GHARNE bílý prášek, hodit se do „AKLA“, jak se tak říká, aby jste příběh pořádně YR NHHGR MHHG. Mě na tom HRROUNGH vadilo, že nejen kresba, ale i PH´NGLUI jsou zbytečně GTHAA GLAAKI. Tvůrci to klidně mohli R´LYEH WGAH´NAGL za půlku. Tři a půl DZA-DZAN
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡ )

Citát: Fakt jsem špinavá zmrdaná děvka, i teď mám mokrou pičku.

Seabeast
10.03.2021 5 z 5

Alan Moore - jak je u něho zvykem - je perverzně explicitní a stejně je tomu u "Neonomiconu". Jacen Burrows svými podmanivými a hlavně sugestivními kresbami pozvedává temný příběh na vrchol piedestalu. Výborně rozehraný začátek tak docvakne dvojice nebojácných agentů o které se při čtení a kochání malbou budete hrůzyplně bát. Mýtus Cthulhu a odkazy na Lovecraftovo dílo smrdutě vyčuhují na každé stránce a pro znalce bude jistě plnohodnotnou satisfakcí jako chapadla temného panteonu z Mistrova pera. Krásně jsem si u komiksu pochrochtal blahem a přestože četba nezabere tolik času, tak opakované rozjímání rozhodně bude člověka vábit znovu. Surrealistické kresby při zakoušení drogy ve spojitosti s magickými formulemi jazyka Aklo mi nedají jen tak spát. Ale najdete tu řadu dalších nezapomenutelných bizarních scén, které potěší každou zvrácenou dušičku. Alan Moore opět nezklamal, jen bych byl neskonale potěšen, kdyby si příběh zasloužil mnohem více stránek!

KubaHanzelin
04.03.2021 3 z 5

Zdravíčko, tady fanoušek HPL.
Čekal jsem asi něco jiného, inspirace Lovecraftovým dílem je znát (viz. názvy a jména), ale zbytek je jiný než jsem čekal, ze začátku to vypadalo dost zajímavě, jakžtakž se to drželo toho co od HPL známe, ale po přemístění příběhu do města Salem už to šlo celkem z kopce. Sice by mě vůbec nepřekvapilo, že takové sekty existují, ale jak píše pode mnou "Fuckenbrau" dílo HPL je asexuální a tady to pan Moore překroutil do naprosto opačného směru a to je ten důvod, proč můžu hodnotit jen průměrem, i když bych si přečetl pokračování, kdyby nějaké bylo:)

Fuckenbrau
03.03.2021 5 z 5

Pojmout naprosto asexuální Lovecraftova díla z hlediska nespoutané sexuality, no to může snad jen opravdu jenom Alan Moore!!!
Sledujeme drsnou detektivní fresku v reáliích Maine a Salemu, s bohatými odkazy na HPL povídky.
Nebudeme tedy ušetřeni o záhady a tajemství, o explicitní násilí, lidské exkrementy i moč, výlety do psychadelických světů, kdy hrdinové ani my čtenáři, nevíme co je a není skutečné. Dále zavítáme na hodně divnou swingers party s netradičním hostem, staneme se svědky i brutálního znásilňování (asi osmkrát), nepřijdeme ani o tajemné koncerty gotiků v rauši. Za mě jako doost hustý čtení!

Aykiru
02.03.2021 3 z 5

To, že komiks není špatný, nutně neznamená, že je dobrý. Zasadit opravdu brakovou zápletku do "reálií" Lovecraftovského vesmíru, může být buď vynikající tah, nebo naprostý propadák, přesto se Neonomicon nachází někde mezi tím. Kniha je v podstatě fanservis pro Lovecraftovy fanoušky s detektivní zápletkou. Škoda jen, že to jediné, co je na komiksu zajímavého je právě to "vypůjčené."

Milten
02.03.2021 4 z 5

Mysteriózní komiks plný vražd, sexu, úchylných sekt, kde sledujeme poutavé vyšetřování dvou agentů FBI. Ač jsem od Lovecrafta zatím nic nečetl, tak jsem si celý příběh užil.

666Jitka
28.02.2021 5 z 5

Pro mě byl tento komiks lahůdka. Ráda se toulám příběhy a krajinami světů H.P.Lovecrafta, a proto byl pro mě - jako jeho velké obdivovatelce - velmi příjemnou povinností. Ani chvíli jsem se u knihy nenudila, zápletka nebyla vůbec špatná a komiks jsem četla s velkým očekáváním a napětím. Líbilo se mi i výtvarné zpracování příběhu.

het2
26.02.2021 3 z 5

Ach jo. A ještě jednou. Ach jo. Strašně moc jsem si přál, aby tohle byla pecka. Jenže ona není. Moore mne znovu a znovu přesvědčuje nejen o tom, že umí být skvělý, ale i o tom, jak snadno umí sklouznout buď na úroveň laciného kýče na straně jedné nebo ukecaného pseudofilozofování na té druhé. A nevím, co z toho je horší.
Ale popořádku. Neonomicon otevírá povídka "Vnitroblok". Vlastně ne, otevírá ho nádherná Burrowsova dvoustrana na téma R'lyehu a Velkého Cthulhu. A ta je úžasná. Ostatně jako celá výtvarná stránka komiksu. Těchhle dvoustran je tam ještě několik (ve "Vnitrobloku" tuším hned tři) a jsou jednoznačně jedním z toho nej, co tenhle komiks nabízí. Ale zpátky ke "Vnitrobloku" samému. Ten je skvělý, je tam všechno namíchané "správně". Tajemství, cizota, nepochopitelnost a neuchopitelnost, skvělá práce s literárním odkazem H.P.Lovecrafta (a nejen jeho). Úžasná vizuální stránka spolu s parádním a vypointovaným scénářem vytváří skvěklý zážitek. A (minispoiler) těch pár posledních panelů se Saxovou tváří s neměnným kameným výrazem... To je nebe. Teda peklo. A jednoznačně plná palba v hodnocení. Nemá to chybu.
Jenže pak přijde "Neonomicon". Ten velký brácha "Vnitrobloku". A v první kapitole to ještě všechno vypadá dobře. I když oproti "Vnitrobloku", tam už vlastně není nic nového. Jenže pak to jde od desíti k pěti a zbylé tři části jsou bídné. A vlastně jediné, co je alespoň jakž takž zachraňuje jsou pasáže se Saxem a Johnym Carcosou. A sama agentka Brearsová, která je jednak kočka a jednak dobře napsaná. Jinak je to ale bída. Nejdřív si toho možná pro všechny ty penisy, cákance spermatu a robertky podivných tvarů nevšimnete a nebo třeba doufáte, že tam bude něco víc (i když ta děsivě neoriginální pointa je Vám nejspíš jasná už od půlky), jenže ono není. Chtělo by se napsat, že to vlastně klesá na úroveň Serpieriho Druuny. Jenže to by nebylo spravedlivé. Druuna si na rozdíl od Neonomiconu na nic nehraje a dá Vám přesně to, co od ní čekáte. Neonomicon chce oproti tomu být velký a hluboký, ale to je bez šance. A ten explictní sex a násilí dneska už nikoho nešokuje, maximálně tak zhnusí či otráví. Závěr se to snaží jakž takž zachránit. Probleskne tam pár fajn nápadů a myšlenek (vnímání času), ale na záchranu už je pozdě.
Co říct závěrem? Kéž by tohle byly dvě knížky. Tu první bych si nechal a vracel se k ní a tu druhou obratem střelil...

Norri
21.02.2021 4 z 5

Zajímavé! Taková by byla moje první reakce na otázku, jaká ta kniha je. V prvé řadě je potřeba říct, že Lovecrafta nemám načteného. Z toho důvodu jsem se doposud vyhýbal Providence. Měl jsem strach, že bych tomu pořádně nerozuměl a neužil si to. Stejnou obavu jsem měl i u Neocomiconu, ale obálka limitky se mi hodně líbila, a tak jsem do toho šel. A rozhodně nelituji. Měl jsem jen velmi povrchní povědomí o Lovecraftových světech, a přesto jsem nebyl ztracený. Alan Moore to napsal tak, že hlavní postavy v dialozích čtenářům Lovecrafta a jeho svět vysvětlují a zároveň rozšiřují jejich mýtus. Současně nechybí napínavé vyšetřování, akce a nahota.
Co se týče výtvarné stránky, tak nemůžu říct, že jsem její fanda. Nejvíce se mi nelíbí, jak jsou nakresleny a kolorovány detaily obličejů. Tak nějak mě zneklidňovaly i kompozice jednotlivých panelů. Ale to asi ke komiksu o Lovecraftovi patří. Občas, hlavně ze začátku, jsem měl pocit, že je kresba příliš statická. Ke konci, když už měl scénář vysoké tempo, mi to už tolik nevadilo.
Toho Lovecrafta už si konečně musím načíst!

fvalek
20.02.2021 5 z 5

Překvapivě velké dílo ve velkém provedení. Je super, že vše začíná Saxovou povídkou a vytváří se nějaký základní rámec, o čem celá kniha bude. Pravdou je, že ještě skoro u konce bych asi nedokázal nikomu vysvětlit, o čem to celé je, a nedokážu to asi ani teď. Lovecraftovské universum tu žije nejen v celku, ale ve všech drobných detailech a je to fantastické.

Dvě roviny, kdy jedna je mystická a dá se říct, že jí nikdy nepřijdeme na kloub, ale je to tak správně. Druhá rovina pak detektivní a má to tedy zatracené grády. Kombinací zvrhle fantaskního Loverafta a nemravně rebelského Moora vznikl brutální nářez. Osobně možná trošku příliš otevřené sexuální scény, jinak asi vcelku bez problémů. No ale ten závěr a spousta nevyřešených věcí... Tak nějak to chápu, ale zvědavost je zvědavost! Malé mínus asi je, že kromě toho všeho tajemna v pozadí ten příběh nebyl zase bůh ví jaký...

Co se mi kromě samotného příběhu líbí je jednak velké vydání, které se tak neomezuje na běžný A5 formát nebo takový ten komiksový běžný, ale vše se dá skvěle vychutnat. Dechberoucí jsou pak barvy, kdy ostře kontrastuje šeď běžného života s opojnými fantaziemi (tři barevné dvojstrany v první kapitole snad zfetovaly i mě).

MlaW
18.02.2021 5 z 5

Asi nejobratnější vizuální uchopení Lovercrafta co jsem zatím kdy viděl. Konečně jsem měl pocit, že se dívám na zvládnutou obrazovou adaptaci tohoto nejednoznačného autora, který rád topil čtenáře v jeho fantazii. I tady zůstává něco nedořečeno, ale stejně tak i přehledně vysvětleno. Takže zůstává i onen důležitý opar tajemna a vědomí, že aktéři jsou spíš jen nicotné a bezvýznamné stvoření, které se jen připletou do mnohem větší hry, kterou ani oni sami nikdy nemůžou pochopit.
Nejedná se o žádné veledílo. Přesto mi tahle kniha udělala velkou radost.