Ztracené dívky

Těsně před první světovou válkou se v jednom švýcarském hotýlku sejdou Wendy, Dorotka a Alenka, jejichž dětské zážitky se staly předobrazem knih Alenka v říši divů, Petr Pan a Čaroděj ze země Oz. Navzájem si odvypráví velmi odlišné (a velmi sexuální, protože tohle je pornografie) verze příběhů, které si s nimi spojujeme. Spolu s dívkami se vracíme k incidentům, které se transformovaly do vyprávění o králičí díře, zemi Oz či Zemi Nezemi… Ztracené dívky jsou mistrovskou ukázkou komiksové techniky. Melinda Gebbieová i Alan Moore si libují v dobových pastiších, a tak jsou některé kapitoly nakreslené ve stylu Aubreyho Beardsleyho, Egona Schieleho či Alfonse Muchy. V čiré pornografii nemá akce žádné důsledky: žádné děti, choroby, traumata, a žádné vzpomínky. A právě v tomto ohledu se Ztracené dívky od porna zásadně liší: ono to celé je o následcích, nemluvě o válce, hudbě, lásce, žádostivosti, represi a paměti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6291/big_ztracene-divky-igt-6291.jpg 4.481
Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , Argo

Lost Girls, 2006

Kniha Ztracené dívky

petrarka72

Rozkošné, působivé a velmi, velmi chytré.

AnjuBlackCat
31.10.2020

"That I understand. Ha...You know, the shoes and the fantasy? They are very alike...
Like shoes we try our fantasies on, yes? Sometimes they are too big for us, sometimes we outgrow them; they become too small, too confining. Or perhaps they wear out; become dull, familiar, merely comfortable. But always, our shoes, our fantasies, they take us somewhere new, yes?"

LadyCharlene
23.08.2019

No, co se od toho dalo čekat... Velmi oceňuji kresby. Líbí se mi, že každý příběh tří protagonistek má jinou grafickou podobu. A jejich pohádková dobrodružství byla celkem i vtipně ilustrována. Bohužel jsem v knize přeskakovala, to je pro mě vlastně poprvé, nejprve jsem byla nucena přeskočit část v divadle, protože tak příšerně nečitelný titěrný font jsem ještě neviděla, pokud tedy nepočítám staročeské texty... překvapivě mě zaujala jistá část, kde byly popisované dvě situace najednou: dívky na ostrově a banket u vévody. Tahle část mě opravdu dostala, úžasná kresba, rychlý spád a očekávané vyústění. Konec knihy jsem po hotelových radovánkách přeskočila, všichni známe příběhy těchto tří holčiček a na mě se to už moc opakovalo a natahovalo.
Jak tuto knihu zhodnotit? Zřejmě to není čtení na jeden večer. Kresby byly opravdu povedené, i na střídání stylů jsem si zvykla, každá část tím od sebe byla oddělena, což je skvělý nápad. Dá se mluvit o příběhu? Kniha je příběhy prostoupena, sice se liší, ale v podstatě jsou všechny stejné. Ale velmi se mi líbí závěr, že tato "prasárna" se odehrává na pozadí důležitých událostí. To člověka z tohoto pornografického oparu probudí. Tři jsou málo, pět je moc...

MinaHawke
02.07.2018

Taková pohádka pro dospělé. Bylo zajímavé sledovat Dorotku, Wendy a Alenku z trochu jiné stránky a jejich hanbaté příběhy. Jen konec byl pro mě trošičku takový useknutý, možná se mi to jen zdálo.

puml
19.05.2018

Výtvarně pozoruhodné; citace různých malířů secese a expresionismus; detailní a propracovaná struktura jednotlivých erotických příběhů a jednotlivých políček je mnohdy opravdu skvostná. Akorát mě to tedy po nějaké době přišlo tak nějak utahané a monotónní, jako by se celý ten erotický tyátr odehrával tak trochu samoúčelně a na efekt. Myšlenka uvolnit skrytý sexuální potenciál hlavních tří "dorot", jež jsou po generace vnímány především jako symboly čistoty a neposkvrněnosti, jako nějaké asexuální archetypy, je jistě zajímavý, ale ani nijak převratný. I tak jsem ale ocenil jistou podvratnost a odvahu s jakou se Moore i Gebbie pouští do těch nekonvenčních komiksových hrátek. Jako by to byl protipól ke komiksu Z Pekla, jenž je plný násilí a brutality v nespočetných polohách, čemuž odpovídá i syrová kresba. Ztracené dívky, to je především rozpustilost a hravost.

Wheelcrusher
11.04.2018

Popravdě se dost stydim hodnotit tuhle PRASÁRNU pěti, asi jak kdyby mě lezba chtěla vopíchat mrkví do zadku... ale to je tak jediný, co bych si s tim mohl počít. Jelikož dobře chápu, že geniální mysl je z principu deviantní, vášen v jistých situacích nezná hranic a ačkoli su v podstatě znova panic, nezbývá než fantazírovat o vysněný družce, kterou bych si jednou přál během prohlížení Ztracených dívek vohodit lepkavou perletí od oka k patě dřív než vypukne třetí světová a atomovky zapříčiněj přinejlepšim sterilitu!

čika
15.02.2016

tazko sa kniha hodnoti, vytvarna i konceptualna stranka je naprosto jedinecna, ale ako tu uz niekto napisal, pohlad na interpretovane klasicke rozpravky uz nikdy nebude rovnaky a nie som si ista, ci som to potrebovala :D

hroubek
07.02.2016

Mám rád komiksy od Alana Moorea, jelikož je to génius ve svém oboru a nebojí se jít dál, než ostatní. Na Ztracené dívky jsem se těšil, protože jsem si myslel, že si Moore krásně vyhraje se zobrazením pornosvěta země Oz, Země Nezemě a samozřejmě Říše divů. Což se sice stalo, ale úplně jinak, než jsem si to v hlavě představoval. Představoval jsem si, že obsah přebije formu jakou je komiks zobrazovaný. Jde o to, že jsem předpokládal, že Moore bude sofistikovanější, a bude budova sexuální atmosféru a napětí, a ne že to do nás bude "rvát všemi otvory". Jednotlivé aspekty vyprávění jsou velmi dobré a čtivé. Líbilo se mi jakým způsobem mění Moore a jeho kreslířka Melinda Gebbie styly a tempo vyprávění. Platí to několika kapitolách, ve kterých jsou zobrazovány výtažky z knih, které zrovna dané postavy čtou. Nebo o kapitole, ve které se přechází z jedné místnosti do druhé, po celém hotelu. a při tom sledujeme co prožívají naše ústřední hrdinky. Nejvíce se mě líbilo s jakou sebeuvědomělostí Moore, dokáže v jedné kapitole podtrhnou celé Ztracené dívky a to co zobrazují. Je to fikce, která není skutečná. Moore to ví, a každý normální čtenář to ví. A to více to Moorea baví, a snaží se nás šokovat explicitně zobrazovanou erotikou a sexem, ve kterém se to množí znásilňováním, incestem a nebo až absurdním zobrazováním opravdového milování. Tak, či tak, jsou Ztracené dívky naprosto ojedinělý komiks, který nabízí velký přesah, kritiku a velmi dobré čtení.