Nejsem jako vy

Nejsem jako vy https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87064/bmid_nejsem-jako-vy-bTc-87064.jpg 5 1094 294

Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

House Rules , 2010

Dominika21
12.12.2017 5 z 5

Kniha je velice vydařená a opravdu stojí za přečtení. Bohužel, je již nesehnatelná a člověk musí doufat, že uspěje v knihovně, příp. antikvariátu. Děj je velmi působivý od samého začátku, o posledních stránkách nemluvě - zápletka úžasná. Knihu jsem s těží odkládala, a to jen tehdy, kdy mi již padala víčka únavou. Originální a velmi povedené. Doporučuji!

Hrabůvka
07.12.2017 5 z 5

Krásné čtení! Nevšední detektivní román odhalující nejenom ty špatné ale i dobré aspekty života v rodině kde má dítě Aspergeruv syndrom. Je zde brilantně zachycené uvažování chlapce s touto diagnózou. Doporučovala bych knihu těm, kteří si chtějí rozšířit obzor o Aspergerovi, nudit se určitě nebudete.

žuži61
02.12.2017 5 z 5

Kniha je moc hezky napsaná, napínává. Nejlepší co jsem v poslední době četla. Mám totiž také syna s AS a zároveň asistentka dospívajícího chlapce s AS.

AdélaV.
30.11.2017 5 z 5

Souhlasím s napsanými komentáři. Přiblížení aspergerovského světa je rozhodně přínosem každému čtenáři. Stejně jako mystar jsem si neustále kladla otázku, jak bych to zvládla já a moje rodina. Naprosto si to nedokážu představit, takže klobouk dolů všem rodinám s těmito složitými obdivuhodnými dětmi.

Osobní námět na přemýšlení - jak je zvláštní a těžké koukat na takového člověka a nehodnotit ho podle klasických osobních hodnotících měřítek, protože to nefunguje...

fruitbueno
27.11.2017 4 z 5

Bravurně vystavěný příběh, který vás do posledního okamžiku udrží napnuté jak kšandy. Před autorkou jednoznačně smekám, pustit se do tak obtížného a společensky závažného tématu je odvaha, ustát ho a pojmout tak perfektně, je báječné.

broskev28
26.11.2017 4 z 5

Přiznám se, že mi nesedly ty "krimi zprávy" v úvodu kapitol - ledaže by to byla jakási Jacobova rešerše kriminálních činů?
Jako osvěta autismu, resp. Aspergerova syndromu, však knížka určitě zafunguje výtečně. Možná si někteří čtenáři uvědomí, že to šíleně řvoucí dítě ze supermarketu nebyl rozmazlený fracek, ale autista při záchvatu. Některým dokonce dojde, že matka (ale téměř nikdy otec!) takového dítěte zcela rezignuje na svůj život, na svou profesní kariéru a často i na partnerský vztah. Jak píše Jacobova matka na s.130:
Rodičovství není podstatné jméno, ale sloveso - nikdy nekončící proces, nikoli dosažení určitého cíle.
A já jen doufám, že všichni nadšení čtenáři téhle skvělé knihy nepřehlédli Jacobův 4.bod v seznamu "Tohle si budu o Jess pamatovat": Díky ní jsem viděl film Princezna nevěsta, což je nejspíš jeden z nejlepších filmů celé filmové historie.

Adela25
24.11.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, četla se sama. Rozšířila jsem si díky ní obzory o autismu a udelala na ni zase trochu jiný názor. Oceňuji, jak to autorka podává nenásilnou formou a co udělala pro to, aby napsala skvělou knihu.

Véča
19.11.2017 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala díky seminárce o autismu a málem jsem ji vrátila do knihovny bez čtení. Naštěstí jsem si nakonec knížku přečetla a celou první půlku jsem si říkala "Wow, to je dobré." V druhé půlce jsem začala být trochu skeptická a doufala jsem, že konec to celé nepokazí. Nepokazil.
Doporučuji všem bez výjimek.

Len2očka
01.11.2017 5 z 5

Knížka je nádherná,řadím si mezi TOP knihy.

Jirinamac
16.10.2017 4 z 5

Jodi umí psát tak, že musíte ve čtení stále pokračovat. Už na začátku bylo jasné, jak to je, ale i tak jsem občas přemýšlela, jestli to není jinak. Pěkné čtení, ale ten konec byl moc rychlý. Mohl tam být ještě alespoň verdikt u soudu.

eraser9046
04.10.2017 4 z 5

Není to moje první setkání s Aspergenem. Poutavě a silně napsané.

mystar
02.10.2017 4 z 5

Příběh byl úžasný. Vyvolával ve mě hodně otázek. Co já bych dělala, kdybych měla takové dítě, kdybych sama taková byla a nebo kdybych měla takového člověka v rodině. Líbilo se mi, že to bylo popsané z více úhlů pohledu. Velmi čtivé a napínavé, i když už na začátku jsem věděla jak to nejspíš dopadne. I tak doporučuju. :)

Agatha84
01.10.2017 5 z 5

Naprostá nádhera, příběh mě rozesmál i dojal, má očekávání byla překonána. Krásná kniha, díky, Jodi!!

peitho.1
23.09.2017 5 z 5

Velice silný příběh, pro mě osobně o to víc, že sama mám jednoho autistického a jednoho mladšího zdravého syna, i když my jsme teprve na začátku cesty.
Většinu času to nebylo veselé čtení, ale o to víc bylo poučné. Jediné, co mě celkem mrzelo, bylo to, že jsem ještě před polovinou knihy přesně odhadla, co se vlastně stalo, takže překvapení se na konci bohužel nekonalo.
Každopádně knihu vřele doporučuji, je skvěle napsaná, napínavá, má neotřelé téma a pokud máte ve svém okolí někoho s poruchou autistického spektra, tak vám kniha pomůže přiblížit jeho svět a způsob uvažování.

allebra
20.09.2017 5 z 5

Romány Jodi Picoult jsou velice čtivé a navíc mají zajímavá témata, ze kterých autorka dokáže vytěžit maximum. Také příběh "Nejsem jako vy" byl napsaný velmi věrohodně. Máme v rodině autistického chlapce a při čtení jsem měla několikrát pocit, jako by autorka byla v dceřině rodince častým hostem. Péče o autistické dítě je opravdu "tvrdý oříšek." Naprosto změní život celé rodiny, přesněji řečeno - obrátí ho naruby. Jak bylo v knize výstižně řečeno, žádná taková rodina si danou situaci nevybrala, ale musela se zařídit tak, aby v ní dokázala žít, jak "nejlépe" to jde, i za cenu četných kompromisů. A pokud někdo hlouběji nenakoukl "pod pokličku" takové rodiny, nedokáže si to reálně představit, i když si to možná myslí. Kniha byla napínavá až do konce, v jaký jsem celou dobu doufala, ačkoli určité pochybnosti jsem měla. Autorka má úžasný styl vyprávění, který mě chytil od prvních slov a vydržel až do poslední stránky.

Uživatelka "postrach" knihu nejspíš nedočetla do konce nebo závěr nepochopila.

Susischwarz
06.09.2017 4 z 5

Zaujal mě netradiční styl vyprávění napínavého příběhu.

Lemurka
04.09.2017 3 z 5

Má třetí kniha od Jodi a považuji ji za nejslabší. Těžké téma, příběh se mi líbil, ale vadilo mi stále se opakující projevy Aspergova syndromu. Kniha by se tím dala zkrátit o třetinu a byla by čtivější. Konec byl o ničem.

Danago
17.08.2017 5 z 5

Jacob není obyčejný teenager má Aspergerův syndrom, což je určitá forma autistické poruchy. Je uzavřený ve svém světě . I když se za pomocí své rodiny a přátel snaží být jako všichni ostatní. Jednoho dne je zavražděna jeho lektorka Jess a Jacob je prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo zjistí pravdu?
Opět velmi závažné téma , které autorka řeší. Velice dobře poutavě napsaný příběh , který čtenáři dá nahlédnout do myšlení lidí s tímto postižením . A také jak se s těmito lidmi žije.
Knížka je skvělá a já velmi doporučuji.

lucik2773
06.08.2017 4 z 5

Příběh byl jedinečný, osobitý, čtivý, úžasný. Opět jsem se dozvěděla spoustu nových věcí. Prožívala hodně emocí do poslední stránky. Díky, Jodi.

Bella09
05.08.2017 4 z 5

Přesto, že se mi kniha moc líbila a vyvolala ve mě různé reakce, od smíchu až k pár slzám dojetí, tak si myslím, že mohla být klidně o 200 stran kratší. Vlastně jsme od poloviny příběhu znali řešení a protahování soudního líčení na 300 stran bylo pro mě moc. Jinak jsem moc ráda, že jsem se opět díky této autorce dozvěděla spoustu nových informací, tentokrát o Aspergerovu syndromu o kterém jsem nic nevěděla. Nevím jestli jsem něco nepřehlédla, ale nebylo vám divné kde vzal Jacob dárek pro Thea?

autismus vraždy Aspergerův syndrom zmizení lidí

Jodi Picoult
americká, 1966
2014  92%Vypravěčka
2005  90%Je to i můj život
2015  86%Čas odejít
2011  90%Nejsem jako vy
2017  87%Velké maličkosti

Kniha Nejsem jako vy je v

Přečtených1 499x
Chystám se číst1 189x