Nejlépe chutná za studena

Nejlépe chutná za studena https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46890/nejlepe-chutna-za-studena-46890.jpg 4 244 37

První zákon série

Jaro ve Styrii. A to znamená válku. Devatenáct krvavých let. Nemilosrdný velkovévoda Orso se zapletl do ošklivé války s rozhádanou Ligou osmi a společně nechali zemi vykrvácet. Zatímco se armády přesouvají, hlavy padají a města hoří, bankéři, kněží a jiné, mnohem starší a mocnější síly, v zákulisí hrají své vražedné hry o to, kdo se stane králem. Válka může být peklem, ale pro Monzu Murcatto, Hada z Talinsu, nejobávanější a nejvěhlasnější žoldačku ve službách velkovévody Orsa, je to taky zatraceně dobrý způsob jak si vydělat peníze. Její vítězství ji proslavila – o trochu víc, než je jejímu zaměstnavateli milé. Poté co ji zradí, svrhne ze skály a pokládá za mrtvou, jí jako jediná odměna zbude zmrzačené tělo a spalující žízeň po pomstě. Takže ať to stojí, co to stojí – sedm lidí musí zemřít. Jejími spojenci se stanou nejnespolehlivější styrský pijan, nejproradnější styrský travič, masový vrah posedlý čísly a barbar, který chce zkrátka jen udělat správnou věc. Její nepřátele tvoří dobrá polovina národa, a aby toho nebylo málo, nejnebezpečnější muž světa dostane za úkol najít ji a dokončit dílo, které započal velkovévoda Orso… Jaro ve Styrii. A to znamená pomstu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Best Served Cold , 2009

CharlesWard
23.03.2020 4 z 5

To, čím (jsem doufal, že bude) a měl být První zákon.

sarka9190
24.02.2020 4 z 5

Skvělá lahůdka po ústřední trilogii. Škály charakteru od světle šedé až po černou a pár překvapení na konci. Tak jak to mám ráda.

PetrCepek
14.12.2019 4 z 5

Podle očekávání i v tomto spin-off knih Prvního zákona poslal drsňák Abercrombie do hlíny pár tisícovek vinných i nevinných, rovněž zde vystupuje pomstychtivá dáma (dokonce ještě zaťatější než Ferro), nezklame nezničitelný voják štěstěny Cosca. Takže snad jen v závěru mne zaskočila scéna, jako vystřižená z pamětnického českého filmu Prstýnek, kdy Otomar Korbelář rovněž obdrží prsten s drahokamem jako kompenzaci za svou poctivost (přičemž slovo "poctivost" je v knize i ve filmu přinejmenším dvojsmyslné). Celkově ovšem hodně dobré čtení.

Metla
07.12.2019 4 z 5

Romantika, sympatičtí hrdinové, ušlechtilé cíle... chachá, na to zapomeňte, Joe Abercrombie ví, jak drtit zkostnatělá klišé na kostní moučku. Zdánlivě tradiční příběh o pomstě se postupně transformuje do reality plné zrady, úskoků, bolesti, zvrhlosti a všudypřítomného násilí, kdy se hranice mezi útočníkem a obětí snadno stírá. Myslíte, že budete držet palce vojevůdkyni Murcatto a její bandě nájemných zabijáků s různými talenty? No, nějakou dobu možná ano. Jedním si buďte jistí: čekají vás hektolitry krve, spousta sexu, kvanta padouchů... a naprostý nedostatek (spíše absence) dobra nebo kladných charakterů. Ale já jsem věděla do čeho jdu, nehodlám si stěžovat na Abercrombieho pověstný negativismus, dovedený k naprosté dokonalosti. Neznalé si dovolím varovat: po přečtení zůstává skutečně jen pocit zmaru a zhnusení, mějte v záloze připravenou knihu nebo činnost, která pohladí po duši. 80%

denniys
03.10.2019 4 z 5

Těšila jsem se na staré známé postavy a bohužel jsem jich moc nepotkala :( v knize se vyskytují spíše vedlejší postavy předchozí série..nakonec to ale vůbec nevadí :) Třesavec projde vývojem a máte ho na konci rádi úplně stejně jako Krvavou devítku a ostatní, Dobrák je výborná postava, Mistr travič a Jitřenka jsou příjemné okořenění a Monza? Monza je mrcha a zároveň není - dobře vyprofilovaná postava..tohle teda Joe umí, hraje si s charaktery jako málokterý autor a tato hra mu jde mistrně :) oproti předchozí sérii se mi tu ale zdálo trochu moc omáčky, pokud další díl bude opět bez vycpávek, vrátím se k plnému počtu, takhle mohu bohužel pouze za 4* ( ale hoodně silné ;) )

Archie
01.02.2019 5 z 5

Jestlize tentokrat Abercrombie nesmeruje k nejake specialne vypecene pointe a v zasade je cela kniha jen putovanim od jedne krvave pomsty k druhe, o to vic vraci ctenari na cistokrevne zabave v dialozich, akci i jednotlivych mini-pribezich. Utok na luxusni bordel, traveni bankeru, opet genialni Cosca, pad z terasy, zrout Jitrenka, pocitajici psychopat Dobrak, zlamana Monza, zakomplexovany Morveer, ztraceny Tresavec, spousta narazek na velkou trilogii - radost pro kazdeho fandu sveta Prvniho zakona.

Alma-Nacida
23.12.2018 5 z 5

Na hodnocení jsem se musela vyspat. Zatímco včera po přečtení byla moje reakce spíš -A to je jako do pr... všechno?!-, tak dnes si myslím, že si Abercrombie schválně vybral okružní cestu za pomstou, aby si užil tu možnost podívat se na tento poněkud ohraný hrdinský epos jako na v podstatě nesmyslnou a hlavně zcela neuspokojivou sérii masakrů, ze kterých občas někdo vyjde i živý. Nevím, jestli má taky někdo kromě mě tak silný pocit, že s Třesavcem tu všichni tak nějak... vy.ebali. I autor. Ale nakonec jo, je to zas za 5 hvězd, i když v porovnání s ostatními knihami od autora by to byly spíš 4. :)

Stenar
21.04.2018 3 z 5

Definice "fantasy Kill Bill" je dosti případná, ovšem s výhradami, že je to velmi málo "fantasy" a že Nevěsta působí proti Monze Murcatto občas jako mírumilovná pacifistka. Po trilogii Prvního zákona Abercrombie předvádí, že to vlastně nebylo nic a umí ještě přitvrdit. Děj spočívající prakticky jen v cestě za pomstou sedmi lidem, bez nejmenšího ohledu na okolí, pepří nelítostně sarkastické poznámky, místy totální nihilismus lidské existence, drastické scény válečného běsnění a bez servítků pitvané charaktery "hrdinů" mezi kterými je třeba profesionální travič nebo autistický trestanec posedlý čísly. Stylisticky perfektně napsané, třeskutě zábavné. Je přímo cítit, že autor si psaní užíval, třeba i v podobě řady podařených citátů různých fiktivních osobností daného světa.

Jenže... Už v první půlce knihy většina protagonistů stihne provést ostatním i sobě navzájem všechno od úchylného sexu a vraždy, až po mučení, takže vyvstává čím dál výrazněji otázka, co se vlastně bude dít v polovině druhé? Inu - nic. Veškeré zvraty už spočívají jen v tom, kdo koho bodne do zad či jinak podrazí, zápletka se točí stále dokola jen s ubývajícím počtem aktérů. Abercrombie prostě narazil na hranici, za kterou už nejde jít, aniž by výsledkem nebyly všechny mrtvé postavy nebo Armageddon. V závěru se sice pokusil černý rychlík aspoň trochu přibrzdit, ale nedosáhl už ničeho. Konec knihy je snad vyjma jednoho drobného překvapení naprosto předvídatelný a dokonce jistým způsobem rozpačitý, bez pointy, která prostě vzhledem k předchozímu dění není možná. Uznávám ovšem, že o moc lépe to vyřešit asi nešlo. Každopádně, kdo má veškerého optimismu po krk, najde v téhle knize to pravé.

"Dejte mi za přátele jen špatné lidi. Těm rozumím."

Svářeč
02.01.2018 4 z 5

Knihu jsem dočetl už včera, takže jsem měl čas si v hlavě trochu urovnat dojmy. Je to Abercrombie, jak ho známe. Neuvěřitelně čtivý, zábavný a sarkastický. Mnohdy mě svým humorem dostal do kolen. Z postav není žádná vysloveně dobrá ani špatná, hlavní hrdinové jsou v podstatě lumpové, možná kromě Třesavce. Všechny jsou celkem vybarvené a sympatické, přičemž Abercrombie se nebojí provléct hrdiny i tím nejhorším bahnem. Dokonce mu odpustíte i ten šíleně přímý děj, kniha je skutečně celá jen o cestě za pomstou. Co mě však přinutilo srazit jednu hvězdu je (ne)provázanost s Prvním zákonem. Ano, v knize vystupuje pár postav z trilogie v roli více než jen vedlejší, další se zde mihnou jako takové malé cameo. Jenže když se všude psalo, že Best Served Cold se odehrává ve světě Prvního zákona a že se dozvíme více o osudech různých postav, a tak dále, čekal jsem, že nám Abercrombie řekne, co se v třeba takovém spojeném království stalo za těch pár let, jak to vypadá na severu, jak to vlastně dopadlo s hlavními postavami trilogie a jak si vedou (Psí čumák, Logen, apod). Abercrombie se však omezil na pár velmi neurčitých zmínek, čímž mě, přiznávám, trochu zklamal. Ale možná na to budou mít ostatní jiný pohled, každopádně kniha je to skvělá, výborně napsaná a nejen pro čtenáře Prvního zákona must have záležitost.

Eleovny
19.06.2017 2 z 5

Vidět nebo alespoň slyšet o starých známých z oblíbené triologie vždy potěší, ale... to je tak vše. O pomstě toho bylo napsáno už tolik, že ani tento příběh nepřináší nic nového. Murcatto se pouze bezhlavě žene za pomstou. Pokud by měla mít taková kniha úspěch, musí být postavena na silnějším charakteru než je Marcatto. Popravdě raději bych si přečetla příběh, jak se z malé vesnické holky stala generálkou. Možná bychom se tak dočkali propracované postavy a další díl o pomstě by mohl mít úplně jiné grády.
Objevují se tam surovější prvky, které se snaží navázat na předešlou trilogii, ale musím říct, že mě nijak neuchvátily. Jediný zajímavou linkou je pomala přeměna Třesavce. Asi jen díky tomu, jsem se knihu přinutila dočíst.

Claudius
21.07.2015 4 z 5

Krásné rozšíření trilogie. Všichni se chtějí navzájem pozabíjet, všichni se podrážejí a bodají do zad a u většiny postav vlastně nevíte, na které straně jsou a o co jim jde. V tom všem jako nevyzpytatelná ruka náhody pobíhá Nicomo Cosca a Tisíc mečů, kteří mění strany jako kyvadlo. Sice jsem postrádal nějaký charakter Gloktovy kvality, se kterým by se dalo výrazněji sympatizovat (protože Monzcarro to tak nějak neutáhne), který se neobjevil, ale Dobrák jako zabiják milující počty to zčásti vynahradil.

elutep
01.03.2015 3 z 5

Murcatto ve mně pravděpodobně měla vzbudit podobné reakce, jako Glokta. Nestalo se. Glokta měl intelekt a charisma, Monza jen pomstu. Posešívaná, otloukaná, pajdavá a agresivní ženská mi navíc nepřijde jako vzor touhy mužů a to ani ve fantasy světě. A předvídatelnost veškerého jednání postav a odvíjení se děje mi přišlo trochu líto. Kromě úplného závěru bylo vždy jasné, co se stane a proč. Přesto pro mě byla knížka čtivá a poutavá. A postavy jako Dobrák, Morveer nebo Šenkt mě bavily. Takže asi něco mezi *** a ****.

Davies182
03.01.2015 3 z 5

Lepší tři, ale že to teda byl porod, číst celý dva (!!) měsíce jednu knížku. Abercrombie je fakt dobrej, mám ale problém s tím, že mě jeho knihy nedokáží stoprocentně pohltit. Postavy zaujmou, jsou tam super hlášky, výborný fóry, stylová filosofie a i celkově nadprůměrné dobrodružství a stavba příběhu, jen tomu prostě chybí jakýsi umělecký šmrnc baviče, který by čtenáře donutil, číst to třeba tři hodiny v kuse. Snad to bude s Hrdiny lepší.

Fefin Lišák
05.01.2014 4 z 5

Musím přiznat, že mezi trilogií a Hrdinami působí tahle kniha i na mně poněkud zvláštněji (tady dávám za pravdu ostatním komentátorům). Na druhou stranu je vše vkusně zabaleno do drsného – ale zároveň vtipného hávu, kterému čtivost rozhodně neschází. Což ostatně u Abercrombieho není nic zvláštního. Pokud sáhnete po knize, pamatujte, že nejde ani tak o příběh jako takoví a jeho vyústění, ale spíše o tu cestu, kterou hrdinové (a jakým způsobem) musí urazit.
Co se nedá Joeovi upřít, že umí psát. Sloh je velice pádný a trefný, rychle plyne a odsýpá a dialogy jsou vedeny s neuvěřitelným citem. Děj nikde nedrhne a nikde na čtenáře nečeká úskok a série kotrmelců od autora, který neví coby. Navrch má Joe neuvěřitelný talent vykreslit originální, zajímavé a hlavně uvěřitelné charaktery, které vyniknout o to spíš, že Abercrombie vypráví příběh z pohledu každého z nich. Že každému vidíme takříkajíc do hlavy, známe jejich pohnutky, motivace, touhy a tajemství. Na postavách zkrátka jeho příběhy stojí. Mě osobně bavila hodně Jitřenka a její ustavičný apetiti, která mi připomínala osobu, co jsem míval hodně rád (ačkoli to zrovna není dvakrát hodný příklad), ale i ostatní jsou dobré. Dobrák, užvaněný Cosca, Třesavec, Morvee. Opět zapomeňte na hrdinské činny a patetické pohnutky a počítejme spíš s vypočítavostí, zradou, sobectvím a podlostí. Ale to je vůbec další kouzelný prvek Abercrombieho příběhů. Když jsou hlavní postavy vrazi, zrádci, opilci a užvanění náfukové, přes jejichž touhy, sny a strachy se do nich čtenář snadno promítne.
Na druhou stranu svět, kde každý ochcává každého (u Abercrombieho nic nového) a každý akorát peče nějaký podraz, sice hezky umocňuje napětí a nenechá na chvíli příběh plynout čtenářem předpokládaným směrem, dokonce je i vtipný, nicméně zejména ke konci mě přišel krapet „přes“ ... ačkoli ona paralera s Bennou a motivu zacyklené pomsty byla taková hořce sarkastická, správňácká.

borknagar
09.10.2013 4 z 5

Neřekl bych, že je tato kniha prozatím nejhorší Abercrombie. Je prostě jiná, jednodušší, ale stále napínavá, krvavá a plná různých hlášek. Ale i klišé. Postavy ujdou, skvělá postava je třeba Dobrák, ale i postava traviče je super. Abercrombie opět potěšil. Těším se na knihu "Hrdinové", to bude zase žůžo :)

Ben Nevis
12.11.2012 3 z 5

Prozatím nejhorší od Abercrombieho. Problém vidím v tom, že od začátku víme, o co tam jde a kam to bude směřovat. Samozřejmě mě zajímalo, JAK se co stane, jinak bych knihu nedočetla. Hlavní hrdinka je studený čumák, fyzicky poškozená, a přes to všechno se s ní chce každou chvíli někdo vyspat. Připadá mi, že autor neumí napsat uvěřitelné ženské hrdinky. Její parťáci jsou sice zajímavé figurky, ale žádná není sympatická.

Sirius
02.01.2011 4 z 5

Ten klišoidní námět Abercrombie zabalil do slušivého thrillerového hávu a opatřil ho spoustou čtivosti. Čtenář se tak už na první stránce dostává do velice čtivé pasti, jenže z ní postupně vylézá. Je to hlavně způsobeno posledními 150 stránkami, které se mi tam zdály navíc a myslím, že by se to bez nich klidně obešlo. Jinak mi to připomnělo Piráty z Karibiku 3 - každý tu totiž podvádí každého a než se čtenář naděje přeskočí postava několikrát z jedné strany na druhou. Sarkasmus a ironie se tu taky vyskytuje, ale rozhodně nepřetéká z pekáče jako těsto z plechu (pravda, scéna z banky je fakt super) Bohužel ani postavy mi nepřišly nikterak ohromující - samotná hlavní hrdinka mi přišla nezajímavá (ač projde osobním vývojem jako ostatní figurky na šachovnici), ač se z ní autor zmrzačením pokusil udělat Gloktu v sukních, do osobního kouzla inkvizitora jí chybělo moc. Nejlepšími postavami jsou pak ve výsledku Dobrák a Třesavec. A rozhodně mi tu chyběl nějaký pořádný záporák. I přes ty mírné nedostatky se mi to líbilo, je to dobré přímočaré čtivo na pár dnů s kapkou originality a kupou brutality. Nicméně vracet se k tomu už asi nebudu. Ale na Hrdiny se těším.

pomsta dark fantasy

Joe Abercrombie
anglická, 1974
2008  87%Sama čepel
2018  81%Půl krále
2009  91%Až budou viset
2011  86%Hrdinové
2009  91%Poslední argument králů

Kniha Nejlépe chutná za studena je v