Nebe nezná vyvolených

Nebe nezná vyvolených https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103034/nebe-nezna-vyvolenych-103034.jpg 4 2384 302

V horském sanatoriu se setkají dva hráči se smrtí - krásná, ale nevyléčitelně nemocná Lillian a stárnoucí automobilový závodník Clerfayt. Lillian přes varování všech opouští sanatorium a odjíždí s novým známým do Paříže. Nehodlá promarnit ani vteřinu. Rodící se láska mezi ní a Clerfaytem je bez minulosti a budoucnosti, odměřuje ji čas od závodu k závodu a od jednoho záchvatu nemoci k druhému. Zpočátku nezávazný vztah se začne komplikovat… Přeložila Věra Houbová. Váz., 280 stran, 12,5 x 20 cm... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub , Ikar (ČR)

Der Himmel kennt keine Günstlinge , 1961

domi13
11.12.2014 5 z 5

Tolik jsem si přála, aby to dobře skončilo! Ale už vím, že to od tohoto spisovatele čekat nemůžu. Nádherné. Je tam spousta myšlenek, které stojí za zaznamenání. Třeba ta - ženy mohou opustit muže, ale nikdy ne své šaty.

Dudu
09.12.2014 5 z 5

"Člověk nedělá vždycky, co je správné, synu," řekl. "Dokonce ani když to ví. V tom někdy bývá kouzlo života. Chápeš?" To je přesně to, co se někdy udělat musí. Otočit kormidlem a nabrat úplně jiný směr, protože jinak se člověk stane cestujícm v jednosměrné čurgále, kde se špatně dýchá a dlouho umírá.

ovpana
04.12.2014

Moc krásná kniha ,jen má dost smutný konec

H.A.R.R.Y.
19.11.2014 5 z 5

Skvěle napsané. I když jsem tak docela nevěřil náhlému zlomu v Clerfaytově chování ke konci knihy. Ale to je, možná, jen má chyba. A je zajímavé sledovat, jak jeden miluje, když druhý ne a naopak, a s láskou druhého mizí láska prvního.

iva23
05.11.2014 5 z 5

Nádherné čtení. Lillianinu sumarizaci života: "je mi 24, poslední čtyři roky jsem v sanatoriu a před tím byla skoro šest let válka" jen tak nezapomenu.

VerRyNDA
05.09.2014 5 z 5

Krásná četba, od začátku do konce. Posledních 100 stran jsem jen seděla a opravdu málo věcí mě dokázalo od knihy dostat. Konec jsem dočítala se slzami v očích a nemohla jsem uvěřit, co se stalo.

Modrina
29.08.2014 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát a vždycky to byl silný zážitek. I když už konec znám. Na podobné téma jsem kdysi viděla film Griffin a Phoenixová (s Peterem Falkem v hlavní roli), ten ve mně vyvolal tytéž pocity. Lillianiny šaty, rozvěšené po místnosti, a poslední vzkaz Phoenixové pro Griffina, to lze jen velmi těžko zapomenout..

terezsrhapsody
04.08.2014 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale musím říct, že na Remarqua jsem čekala tak nějak víc, děj se mi zdál jasně předvídatelný a do hlavních postav jsem také příliš nepronikla. Občas se v knize objeví zajímavé filozofické myšlenky, ty mě ale nakonec taky začaly spíše nudit častým opakováním a vracením se k přemítání o smrti. Ale nakonec se kniha četla dobře, jen mi nepřišla psaná autorovým klasickým stylem.

barunkaandilek
02.08.2014 5 z 5

Krásně smutná kniha, mám jí přečtenou už asi po desaté a vždycky mě dostane a brečím u ní jako želva

wiix
11.07.2014 3 z 5

To, ako vie Remarque opísať bežné denné udalosti neobyčajne pôvabne, je jeho najväčšia prednosť.

Skjaninka
17.06.2014 4 z 5

"Jakže to jednou Clerfayt řekl? Jediná věc, která stojí v životě za to, je moci si vyvolit vlastní smrt, a to proto, že pak smrt nemuže člověka zabít jako krysu, nebo ho zahubit a zadávit, když není připraven. Ona připravena byla. Chvěla se, ale byla připravena....."

Remarque, ako to robíš? Ako je možné, že aj napriek očakávanému dokážeš vždy prekvapiť?
Pdobnosť s Troma kamarátmi je síce veliká, ale v samotnej podstate sa jedná o úplne iný príbeh. Príbeh, ktorým Remarque zas a znova poukazuje na život a na smrť. Na tú tenkú hranicu medzi bytím a nebytím. A práve medzi tou tenkou hranicou sa odohráva náš život. Neistý, nepredvídateľný, ale náš. Remarque vie, a preto nám prostredníctvom každej z jeho kníh pokladá tieto dôležité životné úvahy tak, aby sa čitateľ mohol zamyslieť. On nám vlastne ukazuje to, čo je v živote dôležité a je len na nás, či sa do jeho úvah ponoríme a zhodnotíme vlastné životy, alebo jeho príbehy "uchopíme" len ako spestrenie dlhých večerov.

"Jsme odsouzení k smrti. Ale nejenom my. Ostatní taky! Všichni! Všichni! Jenomže my to víme. Ti ostatní ne."

TheCiko5
29.05.2014 4 z 5

Pro mě dost atypický Remarkův román,ve své podstatě dosti komorní. Nebojí se ubrat válečný patos,pro něho tak typický. Zúžené a přesto citlivé dialogy,pouze čtyři pět hlavních postav,inu,velmi vkusné a překvapující...

Erica
17.05.2014 5 z 5

Můj milovaný autor. Není kniha od něj, která by se mi nelíbila. A tahle patří k těm, co mě uchvátila nejvíc.

niknikita
25.04.2014 5 z 5

Nikdy nikdo neví kolik dnů má před sebou a tohle poselství je v tomto krátkém příběhu umocněné krutou ironií osudu, kdy na smrt nemocná dívka přežije svého přítele...

Ruxandra
27.02.2014 3 z 5

Velmi mě to mrzí, jelikož jsem po chvále na Remarqa měla opravdu velká očekávání a kniha mě zklamala. Ne že by se nečetla rychle a neměla myšlenku, ale neshledala jsem na ní nic fantastického, pro co bych jí chtěla doporučovat dál nebo snad číst znovu. Příběh byl na můj vkus moc předvídatelný a nedokázal mě ničím nadchnout, všudypřítomné filozofování nad životem a smrtí bylo na můj vkus příliš "ukecané" a převážná většina dialogů o ničem. Tohle opravdu není můj šálek čaje...

motorkari
25.02.2014 5 z 5

Kniha se smysluplným dějem. Čte se velice pěkně před spaním. :-) Doporučuji.

jimbow
08.02.2014 4 z 5

Tragický příběh, ostatně jak je u Remarqua zvykem. Ve druhé polovině strhující, v některých pasážích je třeba velkého soustředění. Stojí za přečtení.

anibeni
05.02.2014 5 z 5

Pěkný knižní zážitek.... Zatím jsem od Remarqua měla nejraději Tři kamarády, ale tato knížka se tomu velmi přiblížila... I když jsem cca od půlky věděla, jak to asi dopadne, nevadilo mi to...

DannyBlakely
27.01.2014 3 z 5

O hodně lepší, jak Stíny v ráji, kterou jsem četla před touhle, ale jako například k Jiskře života nebo Třem kamarádům se to ani nepřiblížilo.. Téma je podobné jako u Třech kamarádů, ale celkový zážitek je úplně jiný.

helmiczka
14.01.2014 3 z 5

Hodnotenie, ktoré uviazlo na polceste... zvláštne. Knihu som prečítal jedným dychom behom dvoch večerov a zároveň bola predvídateľná. Postavy mi boli sympatické a zároveň vzdialené - nestihol som si k nim vypracovať vzťah a ani pochopiť ich životný štýl. Ale malo to isté čaro.