Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2422 777

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

Kniholapka
27.12.2021 3 z 5

Ačkoli mám detektivky a thrillery velice ráda, tato kniha mě za srdce nechytla. Nápad měla dobrý, bylo to něčím zajímavé, ale po celou dobu mi to přišlo rozvleklé. Místy trochu přitažené a nereálné. Občas jsem vědecké pasáže i přeskakovala, za mě jich tam bylo prostě trochu moc. i přesto dám asi šanci dalším dílům, protože to není nejhorší kniha, jakou jsem měla v ruce a měla určitý potenciál.

Rade
11.12.2021 3 z 5

Mohou být SPOILERY.
Pokud se přistoupí k četbě téhle knížky jako ke hře, jde to.
Hlavním hrdinou, vyšetřovatelem i pátračem je sociálně nezdatný vědec, který ale používá vědecké metody, což je první plus. Dalším plusem je hodně napínavé čtení o děsivém vrahovi, který způsobem, který ve mně vzbuzoval opravdu strach (ta úvodní scéna!), decimuje osamělé návštěvníky montanských lesů.
Fajn bylo i to, že autor vychází ze skutečných poznatků a událostí, např. zmíněný obří vlk (Vlkodlak? Pes? Člověk s drápy na rukou?), který za sebou zanechal ve Francii v 18. století víc jak stovku obětí, tzv. Gévaudanská bestie, skutečně existoval. Dodnes ale není zřejmé, oč šlo a dodnes tahle historie dost děsí.
I když ale při četbě hodně přimhouřím oči a nehledám mouchy, přece jen je tu pár nejasností; i se super počítačovou metodou mi není jasné, jak Theo našel v rozlehlých nekonečných lesích Montany během krátké doby tolik hrobů. Podle kytiček? Prohlubní tvaru lidského těla? To bych nezmákla ani v pražském Milíčáku… A dva roky starou mrtvolu, které se v očích zračí hrůza, si hodil přes rameno…, a tak dál. Když ale zapomenete na spousty nelogičností, a přistoupíte na tu hru, přece jen to baví.
Posledních 50 stránek už byla ale čirá fantasmagorie, asi připravená pro ty čtenáře, kteří prostě musí mít na závěr akci, akci, akci…
Nicméně ten pocit, že se za vámi lesem plíží něco s kovovými drápy na rukách, mě děsil dost, tohle bylo povedené a přiznám se: Včera doma sama, jsem si po večerní četbě dala na noc na dveře řetěz a byt zamkla na dva západy, pro jistotu… Legrační, že, v městském činžáku..., vysvětlit to moc neumím, ale prostě jsem se cítila líp. :-)
Takže výsledkem je slušná trojka a možná ještě Thea zkusím.

Ještě výhrady k vydání 2018: Proč musí kniha o 358 stránkách vážit skoro třičtvrtě kila, netuším, a způsob svázání (kniha se při čtení neustále zavírá, pokud na stránky vydatně netlačím) taky nepřispívá k čtenářskému komfortu.

micha-ella
08.12.2021 2 z 5

Tohle mě nebavilo. Vadily mi ty vědecké vycpávky, hromada mrtvol, přehánění akcí. Detektivky už mě opravdu neberou, natož takové nadsazené a nereálné.

Kacenak
05.12.2021 4 z 5

Je to divný, a taky přehnaný. Ale mělo to spád a napínavý to občas taky bylo. Celkem to navíc odsejpalo, takže za mě OK.

F22Falcon
30.11.2021 5 z 5

Ano, příběh je ne úplně reálný a přehnaný. Je to ale sakra napínavé čtení. Po práci půjčeno z knihovny, po půlnoci dočteno, doslova na jeden zátah. Za mě je příjemná změna v hlavním hrdinovi. Ze severských detektivních sérii jsme zvyklí na superpoldy s temnou minulostí, tady řeší vraždy vědec. To bude rychlá série!

pch1976
29.11.2021 1 z 5

Skoro nevím co napsat....Takový podivný příběh. Jiné knihy tohoto spisovatele jsou skvělé, ale zde jsem se nemohla začíst.

Kubajzz
29.11.2021 4 z 5

Co dodat? Napínavý, čtivý thriller, který má spád... Doporučuji

E_Lan
28.11.2021 3 z 5

No, je to podivné dílo. Tak nějak divná detektivka, která chvilku baví, chvilku člověk kroutí hlavou na nesmyslným dějem, sem tam se i něco nového dozví z oblasti vědy (tedy aspoň doufám). Konec dává tomuto nevyrovnaném dílu korunu, ale nemůžu říct, že bych se nebavil. Takže “dobré”.

Bustedka
25.11.2021 2 z 5

(SPOILER) Hodnotím Šelmu a Hračkáře dohromady.
Já mám detektivky ráda. Mám ráda vědu. A když se věda smíchá s vyšetřováním sériového vraha, tak hned zpozorním. Tady to ale prostě nebylo ono.
Spoilerově mi vadí, když je vrahem někdo, kdo za celou dobu v knize ani jednou nevystupuje a vy tak nemůžete tipovat. Jednička byla taková podivná. Hračkář byl o poznání lepší, ale pořád to není knížka, ze které si sednete na zadek.

Johanka1956
14.11.2021 4 z 5

Áááá BESTSELLER, název Šelma.... tak na to jsem se klepala a nemohla se dočkat až budu mít volno abych ke knize zasedla. A hned se snad nabízí napínavý příběh. Ale pak jsem zjistila, že se těžko dostávám přes vědecké stati, které mne nebavily , pro mne zdlouhavé. Jindy bych zase čekala barvitější líčení děje, ale tam byla strohost a jaksi okrajové líčení. Ale jelikož rozečtenou knihu neodkládám, dočetla jsem a nakonec opravdu překvapivé rozuzlení. Pravda je, že jsem očekávala mnohem víc.

Horselen
08.11.2021 5 z 5

Thrillery skoro nečtu. Šelmu jsem se rozhodla přečíst kvůli doporučení, že obsahuje mnoho zajímavých vědeckých faktů. A skutečně, v tomhle ohledu mě vůbec nezklamala. Zároveň se tak odlišuje od jiných knih v žánru. Nicméně se při čtení častokrát zdá, že hlavní hrdina musí mít mozek dvakrát větší než tělo, pokud ví všechny zmíněné informace.

Šelma je psaná strohým a jednoduchým stylem, žádné vytáčky a dlouhé odbočky. Krátké kapitoly vás nutí číst pořád dál. Konec mi přišel těžce nereálný a poněkud otevřenější než bych chtěla.

Stejně jako je jedinečná svým obsahem, vyčnívá i nádhernou obálkou, asi jedna z nejhezčích, co jsem kdy viděla.

Pokud se zajímáte zároveň o biologii či genetiku a nevadí vám napětí, bude se vám líbit.

konicekbily
01.11.2021 4 z 5

Nevím do této chvíle, co je to bioinformatika, a ejhle - hlavní postava je profesor zabývající se touto pro mne neznámou vědou. Vzniká tu další série s novým hlavním hrdinou. Příběh není možné brát vážně - je to pohádka pro dospělé - neplatí zde axiomy logiky a reálnosti děje. Pokud toto přijmete, dostanete do rukou zábavné čtení, pokud ne: nemusí vás kniha pobavit - ta neustálá nereálnost - to se nemohlo stát! Přijímám pohádku pro dospělé a budu pokračovat ve čtení autora!

Magie233
28.10.2021 3 z 5

Průměrné krimi, do kategorie thrillerů bych ho nezařadila. I když je kniha psána čtivě, příběh se mi vlekl, spád dostal až ke konci. Pojetí profesora bioinformatiky jako vyšetřovatele, který všechno ví, dokonce i kde najít těla po mnoha letech a dokáže propojit všechny souvislosti, mi nesedlo. Jeho počínání bylo pro mě těžko uvěřitelné.

Eistee
25.10.2021 4 z 5

Kniha byla příjemná, čtivá, psaná jednoduchým stylem. Příběh byl napínavý a měl spád. Možná by neuškodilo jít u hlavní postavy trošku víc do hloubky, prostor pro ,,psychologičtější" pasáže by tu byl. Doporučuji.

kusma
15.10.2021 4 z 5

Po dlouhé době jsem si přečetla thriller, a vybrala jsem si dobře. Příběh byl napínavý, hlavní hrdina mi seděl a ten závěr...no, za mne dobrá kniha, která dodá, co slíbila.

EliskaD
12.10.2021 3 z 5

Průměrný thriller, zvlášť strhující to nebylo, i když čtivost nelze upřít. Vadil mi trochu hlavní hrdina. Během knihy vyrostl z takového sociálně neobratného biologa/ajťáka do naprostého superhrdiny a odborníka na celou řadu vědních oborů, včetně komunikace. To by člověk na začátku neřekl, jak snadné najednou pro Thea bude čtení myšlenek z gest a tváří druhých.
V knize mi chyběl více rozpracovaný motiv vraha. Zrovna v tomto příběhu by se mi líbila druhá dějová linka z pohledu vraha, z pohledu jeho myšlení a uvažování. Tak by s vrahem mohl čtenář strávit alespoň trochu více času než pouze při jeho odhalení v závěru knihy.

Raddkaa
30.09.2021 5 z 5

Nejdříve musím pochválit luxusní obálku knihy, která je opravdu moc nádherná. Šelma je výborný thriller s velmi sympatickým hlavním hrdinou. Kniha je napínavá, geniální a překvapivá. V knize se dozvíte i nějaká zajímavá fakta a skvělé jsou krátké kapitoly, které nutí číst dál a dál. Knihu rozhodně doporučuji...

Lucie85
30.09.2021 4 z 5

Napínavost a poutavost trochu jako na houpačce, ani námět mě od první chvíle z nějakého důvodu nezaujal. První polovina knihy pro mě nic moc, občas i nuda, moc vědeckého popisování, konec mě ale pohltil a nemohla jsem se odtrhnout. Nicméně byly pasáže, kdy jsem kroutila hlavou a říkala si, ne, to autor nemůže myslet vážně, to je blbost, to je přehnaný. Ale když to vezmu jako celek, hodnotím pozitivně. Pochválit musím i styl psaní, kniha je pěkně čtivá, i díky krátkým kapitolkám má čtení rychlý spád.

Majuš333
28.09.2021 4 z 5

Šelma bola naozaj vynikajúca kniha: hlavný hrdina Theo bol sympaťák, dej mal spád, dostatok napätia... Opäť mi ale celkový dojem a pocit z knihy pokazil koniec... Na záver sa zo „Šelmy“ stal Terminátor skrížený s Rambom na divokom západe a potom stačilo jedno BUM a „Šelma“ skončila?

pydla
27.09.2021 4 z 5

Něco na té knize je, zároveň mi v ní něco chybí. Je čtivá, ke konci až strhující. Theo mi chvílemi, skrz svou inteligenci, a socialní nepraktičností připomíná Pana Monka. Těch neschopných policistů zjednodušujících si svou práci je tam až moc, což si asi autor sám uvědomil a ke konci se to snažil napravit, leč přesto zastavit Šelmu zůstalo na Theovi. Ale dnešní čtenář není tak náročný, tak dávám 4 hvězdičky.