Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2424 777

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

mazlak
12.09.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Tak napínavý příběh jsem již delší dobu nečetl. Knihu se mi nechtělo ani odkládat. Hned se dávám do dalšího příběhu v další knize tohoto autora.

netopýrek1985
26.08.2021 4 z 5

A další oblíbený autor

Renca.ch
18.08.2021 3 z 5

Průměrný thiller, ze začátku mě nebavil, pak se to rozjelo a bylo napínavé, znalosti z biologie místy zdlouhavé, hlavní hrdina sympatický, ale nereálný jak nepřemožitelný Rambo, konec rychlý, mohl být lépe zpracován, škoda, i tak knihu doporučuji k přečtení.

eva8941
16.08.2021 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Porad jsem cekala co z toho vzejde. Velmi napinavy pribeh. Ja bych se asi pokakala strachy :-)

ninano
06.08.2021 4 z 5

Kniha měla velkou reklamu a možná i proto bylo očekávání větší než obvykle. Nebylo to špatné čtení, ale právě díky tomu očekávání se nakonec dostavilo mírné zklamání.

Gracinka
01.08.2021 5 z 5

Moc pěkný příběh. Odsýpalo to od začátku do konce. Měla jsem problém knížku odložit z ruky.

anishta
01.08.2021 5 z 5

Kromě toho, že mi chyběl epilog, tak to bylo velmi dobré. Mám ráda když hlavní hrdina je takový "divnočlověk", který uvažuje a funguje jinak než ostatní a většina lidí ho nechápe. Jen chudák Theo dostal tolik nakládaček, že si nejsem jistá, jestli by po té druhé ještě vstal z pelechu. Každopádně pokračuji dalším dílem.

JIVaJaH
29.07.2021 5 z 5

Za mě velmi dobrá kniha.První strany byly pro mě k unudění, dalšími jsem ale byla odměněná!Odhodlání hledat hlavního hrdiny bylo úžasné!Budu se zajímat o další knihy autora.

Lovana
21.07.2021 4 z 5

Knihu jsem četla už před pár lety a teď jsem se k ní vrátila ve formě audioknihy.
V knize je dost biologie a celkově vědy, ale to mi vůbec nevadilo, naopak to pro mě byly zajímavé informace. Theo je úplně skvělá hlavní postava, takový svým způsobem trochu cvok, ale to mě na něm baví. Příběh mi utekl rychle a já byla zvědavá, jak to dopadne... Konec byl na mě ale příliš uspěchaný a jedna věc mi hodně vadila, ale nemůžu říct jaká. Celkově mě ale kniha bavila a těším se na Thea v dalších dílech.

Hodnocení 3,75*/5*

Heide
18.07.2021 5 z 5

Celkem dobrá kniha, měla spád i napětí. Zajímavý děj (hlavně díky postavě profesora bioinformatiky), bohužel nějak moc rychlý konec. I tak ale hodnotím knihu velmi kladně.

Betti
13.07.2021 5 z 5

Napínavá detektivka, která vás na konci každé kapitoly nutila číst dál. Kniha byla velmi obohacující z biologie i informatiky. Spoustu vědeckých informací o DNA, ekosystémech, rostlin i zvířat. Moc doporučuji.

ava.s
12.06.2021 4 z 5

Dobrá detektivka, dobře se to četlo, mělo to spád, ale ten konec mi přišel hodně úspěchaný...
Nedavno jsem koukala film a u titulků bylo jak postavy dopadly, komentář useknutý v půlce věty, z této knihy jsem měla podobný pocit, proto hodnotím 4/5.

alice528
28.05.2021 5 z 5

Asi jeho nejlepší kniha, ale všechny mají vysokou úroveň.

Flamaintenebris
12.05.2021 5 z 5

Takové odbočky z dějové linie jinde nenajdete, tímto je kniha zcela jedinečná.

Han-nah
06.05.2021 4 z 5

Opravdu nádherná obálka . Dějem nás provází sympatický profesor biologie Theo. Napínavý děj mě nutil nepřestat číst, i když někdy se zježenými vlasy, kdy a kde bude nalezena další mrtvola a v ten moment by mě z bytu nikdo nedostal. Theo tu je podán jako superhrdina, vše zvládá. Konec mi připadá zrychlený a takový nedokončený. "Důvody šelmy" mohl ještě autor trochu rozvést. Děj je obohacen o Theova zkušenosti bioinformatiky a popsání, jak ke svému vyšetřování dovedl použít informační systému MAAT.

zp87
04.05.2021 4 z 5

Nakonec jsem jednu hvězdičku ubrala, ač jsem byla při čtení nadšená, protože konec příběhu mi přišel odbytý, nedovysvětlený. Na to, že kniha má 360 stran a mnohdy se autor věnoval odborným popisům a poznatkům, odhalení vraha bylo velmi rychlé a celý závěr byl jeden velký sešup.
Vůbec mi nevadily odbornější a popisné části, naopak.
Jo a obálka je boží. Ostatně, to je záměr.

Spoiler: ocenila bych, kdyby autor trochu rozebral osobnost vraha, jeho pohnutky, záležitost s jeho pěstounkou. Evidentně musela být taky nějak narušená... Proč si vrah vyrobil právě takový vraždící nástroj? Je toho mnoho nezodpovězeného, vzhledem k tomu, kolik prostoru bylo věnované bioinformatice a jiným tématům.

Elapheg
02.05.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem dostal chuť na něco trochu ostřejšího a dostalo se mi toho až nad hlavu. Šelma, kterou jsem přečetl, obsahuje nejvíce mrtvých, ze všech knih, které jsem doposud četl. Theo Cray je vědec a učitel a když jeho žačku, naleznou mrtvou, přičítají útok divokému medvědu. Theo si však všimne důležitého důkazu, který ukazuje na sériového vraha. Policie mu však nevěří a tak je Theo donucen pustit se do pátrání a hledání důkazů sám, se všemi znalostmi, které má k dispozici a díky softwaru MAAT, který sám vytvořil, aby vyhledávál možné spojitosti mezi zdánlivě nesouvisejícími aspekty. Nemám rád moc brutality a celkem se dívím, že jsem to zvládnul, ale za mne mi postava doktora Craye byla velmi sympatická. Jelikož příroda byla můj velký koníček po dlouhou dobu a biologie mě na škole bavila, nebylo tam pro mne až tolik neznámých pojmů a zbytek byl vysvětlen. Námět to byl zajímavý, profesor, který není žadný blbec, mi byl taky sympatický, snad jen těch mrtvých tam mohlo být méně, ale jinak to byla velmi inteligentí fikce. Nehledal jsem v příběhu realitu, co se policejních složek týče a snad proto jsem nebyl zklamán. Každý den bych to ale číst nechtěl, ale jako občasná výjimka, možná pokračování připadá v úvahu. Dávám pět hvězd a doporučuji. :-)

Nixa
25.04.2021 5 z 5

Z knihy jsem nadšená. Profesor Theo se vydává řešit úmrtí jedné jeho bývalé studentky. Oficiálně to měl být útok mědvěda, ale Theo si myslí něco jiného.
Příběh je čtivý, napínavý a hlavní postava je opravdu sympaťák. Navíc ta obálka je opravdu nádherná.

IHT
23.04.2021 5 z 5

Prijemna knizka na odreagovani, precteno za puldruheho dne.
Pribeh poskladany verohodne, vedecke argumenty a zpusob uvazovani a odvozovani hlavniho protagonisty jsou skutecne logicke a strizlive. Jde videt, ze autor ty poznatky skutecne zna a dokaze je organicky zapracovat do deje. U nej by se meli ucit scenaristi Kriminalky Las Vegas a podobnych odflaknutych serialu ;-)

katallinka
16.04.2021 5 z 5

Tak tohle byl thriller podle mých představ! Prvních pár stránek poměrně odborných, ale to mi nevadilo. Mám ráda v knihách nějaký přesah a tady jsem byla nadmíru spokojená. Hlavní hrdina byl celkem ,,šílený,, někdy jsem se musela smát, čeho všeho byl schopný. Rozhodně se těším na další knihy série.