Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2424 777

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

FejKýý
16.04.2021 3 z 5

Nejdřív jsem si nemohla zvyknout, jak je to moc vědecké a myslela jsem si, že v sérii pokračovat nebudu. Potom jsem si už na to pozvolné tempo zvykla a začalo mě to bavit a řekla jsem si že dám šanci i dalším dílům i když tam je té vědy ještě víc, co jsem tak slyšela. Konec mě překvapil, pozvolné tempo skončilo a najednou rychlá akce. Za mě ale ten konec ne a hlavně jsem zklamaná z jednoho důvodu ale to říkat nebudu, byl by to velký spoiler.

Pajina68
15.04.2021 4 z 5

Kniha byla celkem zajímavá, pouze vědecké popisy mne moc nebavily. Nejsem vědecký typ, spíš mne baví děj a příběh.

bárbra13
15.04.2021 5 z 5

4,5 hvězdiček.
Moc se mi líbilo, jak autor pracoval s vědou. Hlavně v první polovině, poté mi to někdy připadalo trochu moc. Zdálo se mi, že to hlavnímu hrdinovi vše až moc vycházelo.
Co mě zaujalo velmi, byly narážky na neschopnost a neprofesionalitu policie. Ti se v této knize řídili principem Occamovy břitvy, který nemusí fungovat vždy, jelikož někdy právě ta nejnepravděpodobnější řešení dávají smysl.

AlexandraBane
12.04.2021 5 z 5

Šelma mě ze začátku příliš nebavila, vědecké věci mi moc neříkali. Ale když se to později rozjelo bylo to super. Hlavní hrdina byl sympaťák, i když si velmi často zahrával a překračoval mez zákona. Na druhou stranu bylo fajn, že hlavní hrdina nebyl policista, ale vědec a dával do případu úplně nový a jiný náhled. Konec mi přišel dost přitažený za vlasy. Ale jako celek mi to nevadilo

knihavmemzivote
05.04.2021 4 z 5

Šelma se musím přiznat, že mě ze začátku moc nebavila a říkala jsem si, že je hodně průměrná, postupem času mě to začalo bavit, jak už humorem tak pátráním po vrahovi.
Bylo to hodně čtivé a tajemné. Ale myslím si, že tohle už není triller pro slabší povahy, protože některé scény byly dost nechutné.
Tento triller se velmi odlišuje tím, že hlavní hrdina není policista, nebo detektiv je to učitel biologie. Líbili se mi takové malé drobnosti, které jste se v průběhu děje dozvídali právě o biologii, genetice atd.
Hrdina opravdu patra dlouho, protože místo nějakého malého městečka se vrah může pohybovat po celé Americe a tím je to hodně stižené, protože hlavní hrdina musí najít stopu, která ho k pachateli přivede.
Theo mi jako hrdina velmi sedl, byl sympatický, byl cílevědomý a jeho cesta za vrahem, to jak skládal skládanku dohromady bylo geniální!

HanysHayes
30.03.2021

Jsem příležitostný čtenář, všechny knihy ze série Naturalista jsem dostal jako dárek a ač se říká, nesuď knihu podle obalu, tady to hrálo velkou roli - bestseller verze přebalu na knihu je tak zajímavá, že jsem se rozhodl knihu přečíst.

Poutavý příběh, velice čtivý s rychlým spádem, nicméně pro lidi nepolíbene informatikou, matematikou, fyzikou či biologii mohou být některé pasáže nesrozumitelné. Já si knihu velice užil. 10/10

lucifess
20.03.2021 5 z 5

Super krimi. Mám velmi ráda, když se při vyšetřování postupuje logicky a vědecky. Theo jako hlavní hrdina, kterému nikdo nevěří, že se jedná o vraždu je biolog s nadprůměrným IQ a řekněme i s lehkou sociální poruchou. No, pro mě prostě ideální základ pro knihu, která vtáhne do děje a nepustí až do poslední stránky. Vrah je skutečně odhalen až na konci, takže fakt napínavé. Moc mě to bavilo.

Sansli
09.03.2021 5 z 5

Tohle byla pecka. Mám moc ráda příběhy, kde člověk, který se pustí do pátrání není policajt či detektiv. Tady je to vědec a jeho pohled na vyšetřování a jeho uvažování, které ho nakonec dovedlo k pachateli mě nepřestávalo udivovat. Poslouchala jsem jako audioknihu a byla jsem skutečně napnutá až do konce. Skvělá atmosféra a jeden z nejlepších thrillerů :)

VeFab
03.03.2021 5 z 5

Opravdu napínavé a zajímavé.

tomas9591
03.03.2021 5 z 5

Už dlouho jsem si chtěl přečíst něco jiného než fantasy a sci-fi. Detektivky a thrillery nečtu moc často, ale občas mám chuť si je přečíst. Šelma mě moc potěšila. Musím říct, že to byla jedna z nejlepších knih tohoto roku. Pouze jsem slyšel o čem zhruba je a nepřečetl si anotaci. Musím říct, že to bylo hodně dobré rozhodnutí.
Ty zvraty, které by mi anotace prozradila mě neskutečně dostaly. V anotaci jsem označil úsek, který je plný spoilerů a není v něm nic důležitého. Ty dramatické scény byly něco úžasného. Doufám, že vyjdou i další knihy od autora. Taky mi sedly krátké kapitoly.

OsolenéKnihy
20.02.2021 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a provedení bylo skvělé, interpretace mi sedla a dělala knihu o něco snesitelnější. Ale vůbec to nepomohlo táhlému a nudnému ději, který kniha obsahovala. U thrilleru bych čekala daleko větší spád a tohle bylo jak žvýkačka na botě. Určitě mi nevadil hlavní hrdina knihy, vědec jako vyšetřovatel nabízel zajímavou perspektivu, pohled, který od klasického vyšetřovatele pravděpodobně nezískáte, což byla super změna. Všechny Theovy úvahy byly logické, sociálně byl zdatný přesně tak, jak by se dalo od vědce čekat, a tak se občas vyloupla i vtipná situace. Nápad hodnotím jako velice zajímavý, ale tak trochu nevyužitý hlavně z hlediska chybějícího napětí a také minimálnímu soucitu s obětmi, ten jsem si nedokázala vybudovat během celého poslechu a o to méně mě to zajímalo.

TessieB
19.02.2021 2 z 5

Těžko uvěřitelný děj, moc náhod a pro mě hodně přitažené za vlasy. Ne tedy námět, ale asi tak všechny situace okolo hlavní postavy... Dočetla jsem vlastně jen díky krátkým kapitolám, které se četly rychle. Možná jsem taky trochu doufala, že se to třeba ke konci lepší, ale bohužel nikoliv. Tři hvězdy za fajn námět a neotřelou obálku. Jestli si přečtu další knihy v sérii se ještě uvidí, možná tomu dám šanci s odstupem času.

ladyba
09.02.2021 4 z 5

Tohle nejlepší kniha autora, v dalších pokračováním mám problém, že se proměňuje hlavní hrdina, nic proti nějakému tomu vývojovému oblouku postavy, ale v dalších dílech je to prostě někdo jiný než v Šelmě...

Shakina
06.02.2021 5 z 5

Po dlouhé době zase jednou kniha, kterou jsem nedokázala odložit.

J.x
04.02.2021 4 z 5

Knížka se mi dobře četla, tedy, když jsem přeskakovala spoustu odborných popisů, které se mi nelíbily. V některých pasážích jakoby knížka ztrácela spád. Možná dám ještě šanci jedné knížce tohoto autora.

ckamusa
04.02.2021 4 z 5

Vyšetřovatelem vraždy je neobvykle vědec, tudíž je v knize spousta pasáží hlavně z biologie, což mě zprvu zarazilo, ale příběhu to dodává tu správnou atmosféru. Jediná výtka z mé strany je, že se autor naváží do psychologie a zpochybňuje ji jako vědu, když jsem se k té pasáži dostala, chvilku jsem přemýšlela, zda číst dál. Naštěstí mě příběh opravdu zaujal, takže jsem knihu přečetla a nelituji. Přijde mi až neuvěřitelný, jak je profesor Theo Cray vytrvalý, spousta jiných by to už dávno vzdala, on ne i za cenu toho, že sám spáchá nejeden zločin.

Dominika_a
02.02.2021 5 z 5

Mě kniha mile překvapila. :) I když jsem si před čtením pročetla pár hodnocení , neodradilo mě to a jsem ráda! Krátké kapitoly ubíhají mrknutím oka. ( Pro mě ideální ) Napětí od začátku až do , a od knihy se mi nedařilo odtrhnout. Moc ráda sáhnu po další knize. :)

jupiterovka
27.01.2021 5 z 5

Váhala jsem zda koupit (i po přečtení některých recenzí), ale nezklamala mě. Úžasně se četla.

lost.in.books
24.01.2021 4 z 5

__
Hodnocení: Po knihách od tohoto autora jsem již delší koukala, tak jsem se rozhodla si jeho 2 knihy -Šelmu a Hračkáře půjčit v knihovně. Šelma mě velice příjemně překvapila.
Autor mě ihned ze začátku dokázal vtáhnout do děje, díky stylu psaní a skvělému humoru, který se zde také občas vyskytoval . Hlavní postavu jsem si také ihned po pár stránkách oblíbila, i když to nebývá u thrillerů tak časté. Hlavní postava byla svým způsobem podivínská, zvláštní, ale velice inteligentní, velice mě zaujaly jeho velice neobvyklé metody , které používal při vyšetřování. Postava, která byla v příběhu velice podceňována a považována za šílence toho nakonec pro případ, který se v knize vyskytuje udělala úplně nejvíce a to se nejednalo o vyškoleného kriminalistu.
Příběhu již od začátku nechybělo napětí a stránky se mi otáčely samy . Zvratů zde bylo požehnané množství a člověk měl neustále potřebu číst dále, aby se dozvěděl jak to nakonec dopadne . V příběhu se zároveň vyskytovaly nějaké trošku fantaskní prvky, které si myslím,že by se v opravdovém případu nevyskytovalo, ale to neubírá na kvalitě knihy, alespoň to knihu udělalo nevšední a zajímavou. Někdy zde působila až hororová temná atmosféra, která přidávala knize grády. Byla jsem celkem překvapená z konce, vůbec bych netipovala toho kdo to udělal za finálního pachatele.
Jediné co mi na knize trochu vadilo bylo to, že se zde vyskytovalo až moc odborných biologických pojmů, kterým jsem moc nerozuměla, ale zase chápu že hlavní hrdina s biologií pracoval, jelikož to byla jeho práce. A zároveň mi přišel konec knihy moc natažený, jelikož jsem poté už věděla kdo je pachatelem, tak se na můj vkus konec moc táhl a já bych ho klidně zkrátila.
Jinak mě autor velice příjemně překvapil a těším se na Hračkáře,kterého mám také půjčeného. Mohu doporučit! A plus se obal knihy krásně třpytí

Monuli36
19.01.2021 2 z 5

Přečteno jen do poloviny...Knížka mě nebaví a nejsem si jistá,že ji dočtu..Zklamání