Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2429 2429

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

Lavender756
21.01.2019 4 z 5

Povedené! Známe,ale přitom jiné. Konec mě mírně zklamal, proto jen 4 hvězdy,jinak se mi celé zpracování líbilo,něčím vybočuje od klasiky.

elsicka
21.01.2019 1 z 5

Jediné, co se mi na knížce líbilo, byl obal a to, že má krátké kapitoly, jinak nic moc....:-/

buldozer5
21.01.2019 4 z 5

Tahle kniha byla jiná... Jiná než většina knih tohoto žánru, které jsem před touhle četl. Jde o thriller smíšený s detektivku, ale když vezmu v potaz některé pasáže v knize včetně téměř nadlidských výkonu záporáka, řekl bych, že to trochu hraničí se sci-fi. :)
Líbilo se mi, že to autor celé pojal docela originálně. Zakomponoval do toho spoustu dějových linií, bavilo mě, jak se Theo pouštěl do pátrání na vlastní pěst do přírody a do dalších míst, kde hledal nějaké stopy-asi jsem si to užíval víc, než kdyby se celý děj odehrával z pohledu policisty někde na policejní stanici.
Bylo tam docela dost vědeckých poznatků a taky postupů, které ale autor vykreslil tak, že byly v moment, kdy jsem to četl, docela uvěřitelné. Teď si ale s odstupem času říkám, že ten Theo byl sakra génius, když přišel na něco takového! :D
Postavy na mě působily sympaticky a měl jsem pocit, že do příběhu prostě zapadají.
Jen ten konec, závěrečný boj se záporákem, mě lehce zklamal. Taková střílečka, co tam byla...
Nutno ještě vyzdvihnout fakt povedený přebal, jen co jsem ho zahlédl v knihkupectví, musel jsem si tu knihu prostě vzít do ruky a koupit.
No nic, knize dávám slabší čtyři, než si to rozmyslím...

Astonius
20.01.2019 2 z 5

Tak tenhle příběh byl skutečně neuvěřitelný - a tím myslím, že se mu nedalo uvěřit.... Slátanina hrozná, když už to tak musím napsat :-) Nevím, ale myslím si, že když už se autor rozhodne napsat detektivku, měl by mít trochu povědomost o policii, jejích metodách a možnostech vyšetřování, přístupech k věcem apod. Kromě vyzdvihované neschopnosti policie, která je zde vykreslena snad nejhůř, co jsem zatím kde četla, je kniha od úplného počátku prošpikována značnými nelogičnostmi, kterých je tolik a jsou tak stěžejní, že kniha byla zralá na odložení už po pár stránkách. Příběh tím začne a už se to k normálu nevrátí, dál se vrství jedna blbost na druhou. Jestli jsem se nad tím zpočátku rozčilovala, tak poté, kdy jsem zjistila, že lepší už to nebude, spíš naopak, jsem už prostě četla a jen kroutila hlavou, co ještě profesora potká a co dalšího neuvěřitelného ještě vymyslí a přežije. Člověk by si tak nějak myslel, že když už spisovatel chce vydat knihu, je to dost zásadní věc a příběh by měl mít promyšlený a sám sobě pokládat logické otázky, zda je to, co napsal, alespoň zčásti možné. Člověk přece nemusí být odborník na kriminalistiku, aby zdravým selským rozumem ty chyby nacházel. A ona se ta kniha bez problémů takhle vydá a navíc ještě označí superlativy. Tohle byla pro mne asi poslední kapka co se týče nakupování novinek - opět jsem se dala zlákat a koupila knihu za cenu, které opravdu nedosahuje.... ----- SPOILER ----- Tento příběh obsahuje snad nejneuvěřitelnější fintu, s jakou jsem se setkala - to když hlavní hrdina potřebuje nafingovat vlastní smrt a rozhodne se pro tento účel ukrást mrtvolu - už jen takový nápad je jak z dětských představ, člověk by čekal, že hlavní hrdina (profesor) se nad tou představou zasměje a bude to tam vloženo jako vtípek, ale autor to myslí vážně a dohraje až do konce. Čtenář pak tedy čte pohádku o tom, jak našemu hrdinovi dokonce pomáhá uniformovaný policista s nakládáním a následně Theo zemřelého různými vědecko-medicínskými prostředky upraví tak, aby mrtvý nevypadal tolik mrtvý, následně mu ustřelí obličej...... No, jak říkám - neuvěřitelné..... :-) Jedna hvězda navíc za čtivost - ubíhalo to rychle.... :-)

Kortexo
19.01.2019 1 z 5

Opět jsem podlehl svojí hlouposti.Názvů knihy, jejímu obalů a hlavně úžasnému označení světový bestseller.Tahle kniha je totální brak, její úroveň je tak, na knihovnů a to jen když v ní zakopnete a padne vám na hlavů.
Kniha s 300 stránkami, kde je polovina stran prázdná, díky sto kapitolám.Zá 300 korun dostat 150 stránek, to je jako, dva časopisy ve stánků za 40 korun se zajímavějším obsahem.
Ano, nikdo mně nenutil si jí koupit, ale pokuď si přečtu název a popis knihy a zaujme mně, měl by být, alespoň s části pravdivý.Vrah napodobující šelmů v knize sice je, ale naprosto jeho účel v ději nedává smysl a v knize se reálně ani neobjeví.Je to laciný knižní podvod, reklama na vzduch.
Příběh ze zmateným dějem, kde absolutní nedostatek talentů a bezmocnost autora se klasicky schovává za postavů vědce, doktora, nebo jinou postavů s titulem, který vždy geniálně vymyslí nějaký vědecký způsob, jak by nesmyslný děj mohl pokračovat.
Sám se také znažím něco napsat a se základem tvůrčího psaní, zakladní dějovou strukturu s kvalitou téhle knihy, napíše kdokoliv za jeden výkend.
Definititivně z touhle laciností s výloh končím.
Detektivní romány už boužel píše kde kdo a je to znát.
Originální není když napíšete román jménem sokol postavený na postavě vraha, který lítá na rogalu a střílí své oběti lukem.Tohle rozhodně nestačí!!!Nejdůležitější je snad atmosféra románů, literární zručnost autora a závěrečný konec, který má dát celému románů smysl a vyvolat zamyšlení nad dílem, což je podstata literatury i u žánrů, jako je krimi.
Pokuď hledáte kvalitu v žánrů, doporučuji např. knihy od Mo Hayder: ptáčník, nebo pečovatel.
Jedinou jistotou, které mně nikdy nezklamalo, je označení na obalů: Pulitzerova cena.
Naprosté nadšení napříč žánry a tématy, kdy každá stránka je nabita zážitky.Teď čtu Podzemní železnici od Colsona Whiteheada a jsem nadšen...
PS:Největší pravdou je boužel to, že většina lidi, by si tito krimi romány za tyhle ceny nikdy nekoupilo, ale dostávájí je, jako dárky k vánocům a narozeninám ap. a na tom oni vydělávají své velké peníze za lacinnost.
Pokuď musíte,běžte do knihovny.Já svůj výtisk pokorně zadarmo nabídnu lidem v zaměstnání...

ilčidlo
19.01.2019 5 z 5

I přes spoustu odborných údajů byla čtivá a napínavá, jen ten konec byl trochu přehnaný

martoska77
19.01.2019 3 z 5

Moc jsem se na knihu těšila, ale byla pro mne trochu zklamáním. Začátek byl pro mne nudný, zbytečně moc odborných termínů, rozjelo se to až v poslední třetině a konec byl naprostý blázinec - moc překombinovaný. Nelituji, že jsem ji četla, ale vícekrát po knize nesáhnu.

Rou
19.01.2019 4 z 5

Kniha se četla dobře, mám ráda rozdělení do krátkých kapitol. Na můj vkus byly v knize dlouhé odborné pasáže, takže děj ze začátku neměl takový spád. I když hlavnímu hrdinovi pomáhala věda a speciální program, přišly mi jeho pokroky a nacházení dalších stop trochu přehnané. Konec byl zase přehnaně akční a to samoošetřování a dopování v sanitce taky přestřelené. Knize jsem neodolala kvůli obálce a masivní reklamě. Přečtení nelituji, byla to otázka dvou dnů, námět byl zajímavý.

jvetvicka
19.01.2019 4 z 5

Jestli se vám líbí nový seriál Sherlock, kde hlavní hrdina podle maličkostí odhalí kde co, tak přesně tohle dostanete v této knížce. Čte se to jedna báseň, příběh rychle odsýpá a vy jste zvědavý, kdo je vlastně ten vrah. Vytknout se dá snad jen příliš akční závěr.

regulax
18.01.2019 4 z 5

Vše už bylo řečeno, takže souhrn z komentářů: čtivá, rychlý spád, napínavá, zajímavý námět s vědeckým rychlokursem, ovšem z vědce se vyklubal úplný děd vševěd! A ten závěr hrůza! Ovšem obal nádherný, hodí se do VÝZVY :-)

lenik284
18.01.2019 3 z 5

na knihu jsem se velice těšila, takových pozitivních komentářů jsem na ni četla až jsem si ji s velkou radostí koupila a těšila se jak se budu bát.Nic z toho nebylo.Je pravda,že jsem ji četla v prosinci,kdy jsem dělala přípravy na vánoce,pekla cukroví a tak jsem na ni neměla až takový klid a nemohla ji přečíst na jeden zátah.Spousta odborných popisů,konec byl na mě fakt dost divný. Neurazila a ani nenadchla,ale dobře jsem ráda ,že jsem si ji přečetla.

Plaknel
18.01.2019 5 z 5

Super, super a zase super. Tak dlouho jsem z knížky nadšená opravdu nebyla.
Miluji knížky, ale tato mě fakt dostala. Poprvé souhlasím i se zlatou nálepkou.
PS: a ten obal ten je taky super.
PS2: měla bych k tomu sice taky pár připomínek, ale stejně jsem velmi spokojená.

monika0356
18.01.2019 5 z 5

Možná jsem čekala trošku jiný příběh, ale každopádně kniha mě strhla a byla jsem napnutá kdo to teda nakonec je, zvíře či člověk :) četlo se mi to dobře i když tam na mě bylo celkem dost odborných termínů, ale dalo se to zvládnout :) doporučuji.

happy-smile
16.01.2019 5 z 5

Tak tohle bylo super. Akademik, který pomocí vědeckých metod vyšetřuje podivná napadení medvědem. Sám, bez podpory policie, která jej považuje za blázna a smete všechny jeho nápady ze stolu. No řeknu vám, že bych taky chtěla mít mozek jako profesor Theo - všechno, co sypal z rukávu, jsem mu prostě věřila. Dokonce mi ani nevadily ty jeho terminátorské schopnosti, které se objevily na konci knihy. Budu netrpělivě čekat na další díl.

twai
16.01.2019 3 z 5

Kniha byla dobra ,ale nejak me proste ne a ne chytit hlavni hrdina....Nebyla jsem vylozene zklamana ,ale nadsena taky ne.

maygirl
16.01.2019 5 z 5

Při výběru z detektivního žánru bývám opatrná, ne každý autor, byť je uváděn jako velmi čtený, mi sedne. V tomto případě to byla trefa do černého. Knihu jsem přelouskala za pár dnů a jsem nadšená! Sympatický hlavní hrdina, zajímavá zápletka a pěkné lokace. Styl psaní byl velmi čtivý, děj dobře utíkal a díky krátkým kapitolám plným nových informací jsem se doslova nemohla odtrhnout. A jen mimochodem, po velmi dlouhé době první kniha, u které jsem se bála a cítila mrazení v zádech. Pět hvězdiček z pěti a doufám, že se do ČR dostane i další autorova tvorba :-)

Jakira
15.01.2019 3 z 5

Bohužel, za mě docela zklamání. Oproti pár posledním knihám, které jsem četla, to nebylo zas tak zlé, ale očekávání byla bohužel jinde. Kniha zaujme už na první pohled nádhernou obálkou a už jen za ní si zaslouží jednu hvězdu navíc. Když k tomu připočítám, že jsem o ní ze všech stran slyšela jen samou chválu a označení bestseller, asi jsem čekala opravdovou pecku. Místo toho je to dost průměrné dílo, které má aspoň zajímavý a neotřelý námět, což oceňuji. To je ale asi tak všechno, co je pozitivní. Hlavní postava Thea mi nebyla ani sympatická, ani nesympatická, nějak jsem si k ní nedokázala vytvořit vůbec žádný vztah a chvílemi jsem se i přistihla, že nečtu moc pozorně a spíš jen chci mít knihu co nejrychleji přečtenou. (Dále pozor na spoilery) Možná, že i z toho trochu nepozorného čtení pak vyplynulo, že mi spousta věcí a situací v příběhu přišla dost nelogická. Hlavně jde o samotný způsob, jakým Theo nacházel mrtvoly. Při čtení jsem měla pocit, že jen tak náhodně naťukal do programu údaje z velké části vycucané z prstu a program mu dokázal naprosto přesně vykroužit trasu, jakou se vrah pohyboval a nejen to, neboť takhle nakreslená stopa byla natolik přesná, že Theo o mrtvoly v podstatě zakopával a ani je moc nemusel hledat. Navíc mě štval i velký počet náhod, které ho dovedly k odhalení vraha...Theo dokázal vždycky na první dobrou vytipovat osobu, se kterou promluvit (o tom, že dokázal během vteřiny najít informace o jakékoliv osobě, kterou hledal, a to včetně adresy, telefonu a snad i čísla bot pomlčím), aby se dostal o pořádný kus dál. Když k tomu připočtu za vlasy přitažený konec, je to zklamání. O to větší, že na tuhle knížku jsem se fakt těšila.

zpevSusannah
15.01.2019 4 z 5

Dámy a pánové, zrodila se superhvězda s vlastnostmi podobnými supermanovi a věštkyně! Ano, i tak by se dala charakterizovat hlavní postava profesora bioinformatiky...
Naštěstí má tato kniha několik předností, které se zasloužily o to, že z původních třech hvězd jsem udělala upgrade na čtyři. V první řadě musím vyzvednout dokonalou obálku, kterou se pokochají jak mé zrakové tak i hmatové vjemy. Dále je tu dost zajímavý a originální nápad s typem zabijáka - "šelma", sériový zabiják. A v neposlední řadě čtivost. Kniha díky krátkým kapitolám rychle odsýpala.
Škoda ale všech těch těžko uvěřitelných pasáží, na které se tu dá často narazit...

FreckledCathy
14.01.2019 4 z 5

Obálka knihy je vážně překrásná. Ovšem od obsahu knihy jsem čekala mnohem víc. Nechala jsem si pár dní, aby se mi to po dočtení rozleželo, ale příběh byl chvilkami trošku přitažený za vlasy. Navíc konec mi přišel takový dost uspěchaný a nedotažený. Čtvrtou hvězdu víceméně jen díky přebalu.:)

Spoiler:
Jakože o ničem se celá desetiletí nic neví, ale pak přijede jeden vědec, který vyhrabe hromadu mrtvol během pár dní jako by se nechumelilo, všechno vyřeší, přežije i když skoro všechny ostatní povraždí a v mezičase se dá dohromady s místní kočkou, které se zřejmě líbí jeho rozemletý obličej. :D Trošku úsměvné.

TheSarcasm
13.01.2019 3 z 5

No, tak takhle si tedy brilantní thriller nepředstavuji. Theo mi zvlášť sympatický nebyl, jeho motivaci jsem moc nechápal a jeho chování bylo, mírně řečeno, zvláštní. Vůbec všichni mi tam připadali takoví nějací divní. Na druhou stranu ale kdo by dokázal normálně fungovat při takových ztrátách krve, že...