Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2424 777

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

lenka7679
19.02.2019 3 z 5

Kniha mě bavila, styl psaní mi vyhovoval. Jasně bylo tam více věcí, které se skutečným světem toho mají pramálo společného, nicméně je to stále kniha, tak jsme to také brala, bohužel až do konce. Ten tedy předčil všechna má očekávání a kam se Rambo s Terminátorem. Přesně pro ten konec, který byl opravdu hodně. Když jsem četla komenty, měly jedno společné a to právě ten konec. Říkala jsem si, že to nemůže být tak strašné, kor když jsem četla a kniha byla jinak opravdu zajímavá. No ups stalo se. Doporučuji přečíst a konec brát opravdu s nadhledem. Byly by to čtyři, ale škoda té vady na kráse, vážně jsem četla lepší.

Korngold
17.02.2019 1 z 5

měla sem co dělat abych ji dočetla...

Yogi
16.02.2019 3 z 5

Tak tohle bylo trochu něco jinýho než neustálý omílání aminokyselin na přednášce z bioinformatiky. :D
Abych začala. Námět knihy pro mě originální teda nebyl - něco podobnýho jsem viděla kdysi v nějaký seriálový detektivce, takže žádný překvápko. Prakticky do půlky knihy jsem se bavila. Bylo to napínavý, přestože místy ne tolik uvěřitelný, děsně čtivý a hlavní postavu jsem si fakt oblíbila a ještě se dozvěděla spousta zajímavejch věcí (teda alespoň za předpokladu, že je to všechno pravdivý).
Ironií je, že to začalo drhnout hned, jakmile se na scéně objevil vrah. Škoda. Konec byl hrozně uspěchanej a ve svý podstatě k smíchu. Jo a nečinná totálně hloupá policie - to už je taková tradice, no ne?
Hodně toho zůstalo otevřenýho a nedořešenýho, což mě dost vyvedlo z míry. A ještě něco - nebyla jsem si jistá, jestli mi dělení na krátký kapitoly sedělo nebo ne - vždycky jsem věděla, kde jsem skončila, na druhou stranu mi to přišlo celý trhaný - Theo byl na jednom místě, v další kapitole zas jinde skoro s nulovým vysvětlením, vyhrabal mrtvolu támhle, dal si dvě a dvě dohromady a jak jinak, měl prostě pravdu (!), vyhrabal mrtvolu tady, našel tohohle člověka a hned věděl, že má spojitost s vrahem - like - what the fuck? Takhle v praxi věda snad nefunguje.
Váhala jsem mezi 3* a 4* - 4 jsou moc, takže tak 3,5 s tím, že se stejně na další autorovy počiny těším, protože mě styl jeho psaní baví.

Terrez93
13.02.2019 4 z 5

super pribeh..jen to nachazeni tel podle programu mi prislo trosku vic nerealne, az pritazene za vlasy..celkove ale pribeh moc pekny, cetlo se suprove, nepredvidatelny dej

Kamchaa
12.02.2019 3 z 5

Napínavá a neuvěřitelná. Ale za to velmi zábavná a přečtená jedním dechem!

kob
12.02.2019 4 z 5

Jako detektivka průměr, ale od vědce - hlavního hrdiny, jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí ;-) Myslím, že za přečtení stojí.

jockjock
11.02.2019 3 z 5

Prostě zklamání a závěr je jako by byl z jiné knížky .

Izu
11.02.2019 1 z 5

Jestli má být tohle mrazivý thriller, tak už je možné úplně všechno.Pripomnelo mi to pitomoucké horory co dává Prima Cool v noci křížené časopisem 100+ 1 zajímavost.

kackahracka
11.02.2019 3 z 5

No, já nevím. První část knihy je skvělá. Rychle si oblíbíte hlavního hrdinu i jeho vědecké pojetí vyprávění. Pak to začne drhnout. Já měla zprvu dojem, že to je tím, že čtu na etapy, že mi v ději kvůli tomu něco uniklo. Celé mi to připadalo dost přitažené za vlasy. Pak začlo přibývat krve. Nakonec tam autor fláknul kus nešťastné minulosti v dětství a zakončil to detailním popisem střílečky, jak z béčkové kriminálky. Hlavní hrdina se od druhé půlky knížky ukázal jako nejen skvělý vědec, ale také jako vynikající lékař typu praktik do nepohody. Sám prostřílený jak řešeto, zdrogovaný a bez funkční plíce vymyslel a zkonstruoval polní lékárnu, kterou si přilepil na tělo a v boji muže proti muži nakonec...A to vám neřeknu. Pořád jsem doufala, že ve mě zůstane touha si knížku s odstupem přečíst znovu-ale kvůli tomu závěru, no, asi ne...

irefir
11.02.2019 2 z 5

Tak nevím... začátek byl dost nudný, pak část knihy, která byla opravdu napínavá a nemohla jsem přestat číst!!! Ale ten závěr? Pro mě tedy nebyl žádné wow!!! ale spíš jen???

bigben
10.02.2019 2 z 5

Pro mě trochu neuvěřitelné, že si nikdo ničeho nevšimne až jeden vědec na výletě...a nachází mrtvoly jak na běžícím páse...po přečtení této knížky mám pocit, že u policie v USA pracují samí diletanti...Vrah se najednou objevil a zmizel, bez vysvětlení důvodů, proč dělal, to co dělal...knížka mě nenadchla

biki
09.02.2019 5 z 5

Jeden z nejlepších thrillerů loňského roku. Originální hlavní hrdina, kterého jsem si zamilovala hned na první stránce. Nesmírně inteligentní člověk, který je obdařen vlastností nutnou pro opravdu dobré vědce, ale i detektivy – posedlostí uvést i to minimum fakt, která jsou k dispozici, do správných souvislostí, všímat si i zdánlivých maličkostí či nesrovnalostí, zkrátka vnést řád do chaosu. Který se neuspokojí s prvním dojmem, byť je to nejpohodlnější, a pokud se mu naskytne i ta sebenepatrnější stopa, je ochoten ji za každou cenu sledovat až na konec.
Celý příběh mě neskutečně bavil, nenudila jsem se ani na vteřinu. Vůbec nemám pocit, že v knize bylo moc biologie – domnívám se, že jí bylo tak akorát pro pochopení příběhu a jednotlivých souvislostí.
V předchozích komentářích se také objevila řada výtek k některých dalším aspektům příběhu, dokonce mám v některých případech dojem, že jsem četla jinou knihu. Můj osobní názor ale je, že naprostá většina byla, aspoň pro mě, uspokojivě vysvětlena, přinejmenším v rámci žánru. Pokusím se k některým námitkám vyjádřit v rámci diskuse, ať tady nezabírám moc místa.

V poslední poznámce na okraj ještě uspokojím svou ekoteroristickou dušičku: netuším, kolik čtenářů zaznamenalo zmínku o chytridiomykóze – vysoce nakažlivém onemocnění, které decimuje populace obojživelníků napříč světem (zjištěno i u nás), a které při dalším šíření může znamenat velký ekologický prů...r. Řada organizací se snaží zajistit záložní populace těchto tvorů pro případ jejich vyhynutí ve volné přírodě, mimo jiné také Durrell Wildlife Trust, u jejíhož zrodu stál opravdu TEN Gerald Durrell.

Magdyla.8
09.02.2019 3 z 5

Očekávala jsem od "bestselleru" až příliš mnoho.. postavy pro mě byli nereálné, řešení případu podle nějakých kytek a nezájem ze strany policie na všemožné mrtvoly mi přišli chabé. Pak se od poloviny kniha konečně rozjela, ale ten konec mohl být lépe uchopený. Nedozvěděla jsem se ani motiv krvelačného zabijáka, ani proč ostatní v něm viděli zvíře se srstí. Za mě průměr.

Mischone
09.02.2019

Já jsem se nedostala ani k 50 stránce, musela jsem knihu odložit a už jsem ji nečetla. No a vida, o tolik jsem zase nepřišla. Už se odmítám do knihy nutit jen proto, že to má označení, reklamu a blogeři ji předhazují vrchem spodem. Je spousta super knih, do kterých se začtu hned a vím, že to bude jízda. Hold to není kniha pro každého. Jelikož jsem to nedočetla, tak nehodnotím, ale dala bych 1* alespoň za tu obálku.

Joges
08.02.2019 4 z 5

Jako na houpačce. Nejprve zběsilá jízda plná zájmu a napětí, pak strnulost, pochybnosti a opakování informací. Znovu výborný thriller plný pátrání, usuzování a dedukování, pak znovu zastavení, pochybnosti, překombinovanost a nesrozumitelný konec. Alespoň tak na mě Šelma působila. Z celé četby ale převládá zájem o námět a způsob zpracování. Nedostatky proto přehlížím a těším se na další knihy autora.

Smiley96
07.02.2019 5 z 5

Zajímavý námět, četla se dobře, ale příliš překombinované, místy nuda a ten konec mi přišel hrozně rychlý a odfláknutý. Jediné co se dá ještě pochválit je obálka, ta je TOP.

PetK
07.02.2019 4 z 5

Bylo docela zajímavé, že případ "detektivky" čtenář sleduje ne z pohledu policisty, jak je obvyklé, ale z pohledu vědce. Nevím, zda vše, co bylo v knize řečeno o přírodě i počítačových systémech platí, rozhodně jsou to ale zajímavé možnosti, které běžného smrtelníka nenapadnou.
Ale na druhou stranu - jako že by člověk úplně bez zkušeností dokázal přečurat policejní sbory včetně FBI, to je, pardon, dost přitažené za vlasy. Je třeba to brát jako licenci, ale na tyhle supermany už bývám občas malinko alergická. :-) Radši mám hrdiny z masa a kostí.
Hvězdu nahoru dávám za audio zpracování.

Citra642
07.02.2019 4 z 5

Šelma bylo pěkné,napínavé čtení.Velmi zajímavé a místy až strašidelné.Určitě stojí za přečtení.Super.

adnov
07.02.2019 2 z 5

Zklamání. Začátek super. Prostředek dobrý. Konec nepravděpodobny, přehnaný, nedotazeny. Skoda. Napínavé i čtivé to je, ale moc přitazene za vlasy, moc náhod, moc geniální i nebojacny profesor (i když sympatický a neotřelý) i genialni vrah. Spoiler: vrah je někdo o kom celou dobu není ani zminka. Takže žádný wou efekt. A co ten začátek? A co ten chlup z mrtvého medvěda?

izzzinka
06.02.2019 5 z 5

Tak teď se budu bát jít do lesa na houby. :D svižný děj, zajímavé téma, vědecké informace, které pochopí i úplný lajk. No mě se to líbilo..sice trochu překombinované finále.. a nádherná obálka knihy. Super!