Hračkář

Hračkář https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409345/bmid_hrackar-IET-409345.jpeg 4 1405 1405

Naturalista série

Od autora bestselleru Šelma Profesor Theo Cray se kvůli podezřením, která ho obklopila po smrti jeho někdejší studentky, a skandálním spekulacím poté, co byl zabit její vrah, nemůže vrátit ke svému univerzitnímu výzkumu. Pokouší se tedy začít nový život v jiné oblasti, ale téměř proti své vůli je vtažen do dalšího nevyřešeného případu. Zoufalý otec pohřešovaného dítěte, jehož úřady odmítají vyslechnout a odnikud se mu nedostává podpory, se obrátí o pomoc na Thea. Jediné stopy představují dětské kresby a městská legenda z chudinské čtvrti o bytosti přezdívané Hračkář. Aby Theo odhalil, co se za Hračkářem skrývá, musí odsunout stranou všechno, co mu říká věda, a vydat se do světa, v němž mají sny a noční můry stejnou váhu jako skutečnost. A čím hlouběji se do případu noří, tím zjevnější je, že za tím může být dalekosáhlé spiknutí – a nejspíš má i další oběti.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Kalibr

Looking Glass , 2018

mandari
08.09.2019 2 z 5

Kniha mě celkem dost zklamala. Parádní námět, ale zpracování hodně špatné. Knihu jsem dočetla spíše jen nuceně.

Makyny
01.09.2019 5 z 5

Po Šelmě jsem se trochu bála, a asi budu hodně srovnávat, ale...Tento thriller mě doslova pohltil na dva večery. Theo Crey mi tentokrát vůbec nevadil, naopak, oproti Šelmě mě vyloženě bavil. Téma a zápletka pro mě byla v tuto dobu trochu nepříjemná, ale bavilo mě jak Theo vidí souvislosti a věci někde, kde by to nikoho vůbec nenapadlo. Závěr jsem očekávala podobně akční, nekonal se a vůbec mi to nevadilo. Takhle kniha stála za to.

Anette99
01.09.2019 5 z 5

Tak tohle byla jízda.. A je to hodně brutální,nic pro slabé povahy,ale pro mě to pravé. Začíná to nenápadně,až se nakonec dostaneme k desítkám obětí. Profesor Theo je sympaťák, a jeho metody, jak se dopátral k pachateli a k důvodům jeho činů, jsou velmi zajímavé. Také je odvážný a aby pachatele chytil, je schopný zajít až za hranici zákona. Naprosto nepochopitelné je krytí vraha z vyšších míst.
Kromě zajímavého a velmi dobře stupňovaného děje se kníżka četla dobře a rychle i díky krátkým kapitolám a svěžím autorovo stylu psaní.

mala.bloncka
01.09.2019 3 z 5

Za mě první kniha byla teda lepší. Občas jsem se ztrácela ve vědeckém objasňování. Konec až moc zfouknutý, škoda. Čekala jsem zajímavější závěr

Pavlnka
29.08.2019 4 z 5

Mi se kniha líbila, byla zajímavá a mám ráda technické popisy. Už jsem zvědavá na další díl.

Peslik
27.08.2019 4 z 5

Tak nějak tomu začínám přicházet na chuť. Theo je dobrý pošuk, kterému to myslí :D . Trochu postrádám pachatelův důvod proč to všechno a závěr mohl být trochu napínavější, akční, ale jinak dobré čtení.
Těším se na další díl

Aaaannnn
25.08.2019 5 z 5

Série se mi líbí, už se moc těším na třetí díl... :-)

Medovnice
23.08.2019 3 z 5

Dost jednoduchý a odbytý závěr, chybí vysvětlení motivace pachatele, spousta pavědeckých teorií a málo akce. Neurazilo nenadchlo. Slabší než první kniha.

Hella
22.08.2019 4 z 5

Za mě jo. Dobrý. Sice jsem si při líčení pro mě dosti nepochopitelného vědeckého bádání připadala jako úplný mimoň, ale ten zbytek to vynahradil. Jen mi chybělo pořádné potrestání vraha, tenhle konec byl neuspokojivě mírný.

HanaNov
21.08.2019 3 z 5

Šelmu jsem nečetla, takže pro mě úplně nové vody a musím říct, že tomu něco chybí...
Hračkář se moc dobře čte, to je asi největší jeho plus, ostatní už spadá do takového lepšího průměru.
1. Příběh samotný je zajímavý, ale řekla bych silně přitažený za vlasy. Vraždit ve velkém tak, že ze země koukají kosti, a nikdo si ničeho nevšimne? Nebo naopak všichni to vědí a nikdo nic? Divné...
2. Policisté vykreslení jako zcela neschopní a neochotní jakkoli konat, a to napříč jurisdikcemi - vše vyřeší "geniální" neohrožený jedinec zvenčí, který mi byl jako osoba velmi sympatický (asi jako jediná postava měl Theo aspoň nějakou psychologii).
3. Vědecké pasáže jsou poutavé, byť záběr zmiňovaných teorií je značně široký a komplikovaný, autor totiž obsáhne snad celé vědecké universum od biologie přes počítače k psychologii všech existujících vrahů v dějinách). V tomto ohledu jsou některé "pátrací metody" už opravdu hodně přes čáru a v tom všem se jeví jako čirá fantasmagorie.
4. Mně osobně nejvíc vadila absolutně chybějící psychologie vraha - o něm se nedozvíme vůbec nic, neznáme jeho myšlenky, pohnutky a motivace, proto příběh tolik nezasáhne a nepřináší žádné místo, kde by se čtenář opravdu bál. Když konečně nadejde ten okamžik, že se hlavní hrdina setká s vrahem, definitivní řešení je tak jednoduché, rychlé a nenabízející žádnou zpověď vrahovy choré mysli, že nedostaneme vůbec žádné vysvětlení, jen strohé konstatování ve stylu "konec, byl to on". Přitom podle mě minimálně osvětlení motivu vražd za novoluní, výběr obětí, rituál a to vše s tím související si nějaké ospravedlnění zasloužilo.

Každopádně i kdybych si chtěla teď přečíst čistě ze zvědavosti Šelmu, neudělám to, neboť autor na stránkách Hračkáře vše podstatné z předcházejícího dílu vykecal:-)

vladka4077
21.08.2019 3 z 5

Chytrý dr. Theo mě i tentokrát bavil, kdyby se ho chopila Agatha Christie, možná by vylepšila zápletku ???? Tím chci říct , že bych uvítala spletitější děj. Jinak po přečtení 1000 stránek od S.Kinga to byla odpočinková detektivka.

Martina1805
19.08.2019 5 z 5

Kniha mě bavila. Dokonce jsem uvítala i odborné pasáže. Člověk se pořád má v čem vzdělávat.

Michaeles
19.08.2019 3 z 5

Průměrná kniha. Nenadchne neurazí. Lepší jak první kniha autora, ale že by to byla nějaká pecka to tedy ne. Opět v podstatě úplně shodný postup vyšetřování a opět nezastavitelný neobjevitelný a nesmrtelný Theo.

sirojezkin
18.08.2019 3 z 5

Lepší byla šelma, ale také to nebylo špatné.

Pettinka
18.08.2019 2 z 5

Hračkáře jsem proložila jinými detektivkami a musím říct, že mě oproti nim trochu zklamal. Ne že bych byla nějaký odborník detektivek, zas tolik jich načtených nemám, nicméně tato knížka nepatří mezi ty, které mě fakt mrzely, že je konec a že si ji určitě přečtu ještě jednou. Co jsem koukala, první "díl" byla knížka Šelma, tu jsem teda nečetla. A ve finále ani číst nebudu, protože hromada věcí mi byla už prozrazena v tomto díle, i když to na sebe teda ve finále nenavazuje. Ale hlavní hrdina vzpomínal na ten případ, takže asi tak. Jinak mi přišel hlavní hrdina jako docela sympaťák. Občas jsem mu teda moc nerozuměla, kór když tam popisoval ty svoje věděcké názory a postupy. To mě taky trochu vadilo, že do příběhu bylo použito moc vědeckých a odborných věcí. Já chtěla číst detektivku ne odbornou knihu o DNA.
Nemůžu říct, že by mě příběh nebavil nebo nepřišel napínavý. Ale. Padla tam zmínka o určitém magickém či náboženském poslání toho vraha a to mi pak přišlo takové nevysvětlené. Proč, jaký to má pro vraha význam, proč atd. Tuhle mystiku mám moc ráda. Škoda. Že byl konec tak nějak useknutý, frk frk a konec, mě vlastně už ani nemrzí :D Možná kdyby se o knize tolik nepsalo a neměla tak vysoké hodnocení, tak tolik neočekávám a nejsem zklamaná. :)

Hanaa
15.08.2019 5 z 5

Moc pěkný thriller, napínavý až do konce. Ale právě ten konec se mi zdál useknutý, ale pak jsem to spisovateli odpustila. Tomu parchantovi na konci to nakonec patří, tak co to zbytečně řešit. Jestli chcete vědět o co jde, přečtěte si to, doporučuji.

harena
13.08.2019 5 z 5

Skvělé. Další kniha Andrewa Mayneho, kde nasadil hodně vysokou laťku. Hlavní postava, stejně jako v prvním dílu, je profesor Theo Cray, vědec a biolog s velmi pružným postojem k hranicím, které by člověk neměl překračovat. Mnohým bude asi připadat, že se chová jako arogantní náfuka a vejtaha, ale on na to má často nárok. Vědecký přístup Thea při pátrání po vrahovi dětí se mi líbil, informace z oblasti vědy mě zajímaly (Fourier) a určitě jsem neměla chuť je přeskakovat. Přesně tak si představuji napínavý, zajímavý a akční thriller, který nelze zavřít a musíte ho číst třeba až do rána.

vera4669
10.08.2019 3 z 5

Hlavní hrdina sympaťák, ale nebavily mě odborné pasáže, které jsem doslova přeskakovala, zápletka zajímavá, ale mohla být uchopena lépe, něco tomu chybělo, napnutá jsem nebyla ani chvilku

Zuzulin
10.08.2019 4 z 5

Moje první kniha od spisovatele A.Mayna a musím říct, že jsem byla knihou mile překvapená. Je pravdou, že kniha byla pro mě chvílemi zbytečně složitá a nedokázala jsem pochytit veškeré myšlenky a vědecké pokusy hlavního hrdiny Thea, ale neberu to jako velkou vadu na knize a musím kladně hodnotit. Líbil se mi námět knihy, který mě nutil knihu co nejrychleji přečíst. Doporučuji.

Danago
09.08.2019 3 z 5

Hračkář za prvním dílem trošičku pokulhává. Tento typ zločinu já nemám moc v oblibě. Těch vědeckých dat už tu na mě asi byla taky trochu moc. Přesto jsem ráda, že jsem si knížku přečetla. A určitě budu pokračovat dalším dílem.