Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1963 500

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

Áňa 998
22.06.2023 5 z 5

Naslouchače jsem měla v plánu dlouho, ale nečekala jsem, že se v tak krátkém časovém úseku dostanu až k třetímu dílu, který je prozatím poslední. To je trochu zrada.
Začátek třetího dílu je pomalejší, minimálně pro mě. Strašně jsem se snažila číst, ale hrozně jsem se zasekávala na popisech, vězeňském prostředí, dalších temných tajemstvích tohoto fantasy světa.
Pak se ale na scénu vrátila pětadvacítka a já se začetla. Konečně! To už jsem neměla doma fyzickou knížku (skončila mi výpůjční doba), ale měla jsem štěstí, našla jsem knížku na @bookport_cz , a tak jsem se znovu dala do čtení a konečně se prokousala na konec.
Co se týká postav, oproti prvním dvěma dílům mi hrozně vadila Ilan. Uječená, problematická... Prostě se holka pěkně rozjela. Nehledě na to že logické jednání jí moc neříkalo. A taky, použití slovního obratu "do prasečí řitě", by se tu mělo počítat...
Další díl v nedohlednu, ale já jsem na něj už teď strašně zvědavá. Protože konec knihy zase přinesl spoustu otázek!

ZaOndra
15.06.2023 4 z 5

(SPOILER) 8 bodů z 10
Jde o třetí díl knižní série počínaje Naslouchačem, Fajou a nyní pokračujíc Nastereou. Opět obdivuji nápady a fantasii autorky. V tomto díle již musím poukázat na ne vždy příliš logické chování postav (hlavně vzpurného Ilana). Autorka si také dává docela načas s pokračováním, poté bohužel zapomínám o čem předešlé díly byly a brzy zapomenu čím končily. (!SPOILER!) Také nemohu tušit, co nadále autorka v dalším díle zamýšlí, ale rozpad pětadvacítky se mi zdál poněkud uspěchaný a bezdůvodný. Nicméně i tak se těším na další část.
Doporučuji všem, kteří mají rádi fantasy jako například knihy ve stylu Hraničářova učně. Samozřejmě nejdřív je nutnost si přečíst, již zmíněné, první dva díly.

sadlo
11.06.2023

Všechny tři díly přečteny, ani u jednoho jsem se nenudila. Doporučuji, skvělé čtení.

Terezinka890
10.06.2023 5 z 5

Jako nemyslela jsem si, že by tato série mohla být ještě lepší než je. Předčilo mé očekávání. Miluju to! :D (ale samozřejmě je to jen můj názor ;))

D.V.Spudil
09.06.2023 1 z 5

Teda tak odbytou sérii jsem snad ještě nečetl. Autorka dostala celkem dobrý nápad, ale aby ho pořádně promyslela nebo aby si dala pozor na do očí bijící rozpory na každé druhé stránce, na to je moc líná.
Tak třeba jistá postava je ve veřejných lázních, je tam jasně řečeno, že byla nahá, ale tak o třicet stránek dál se tvrdí, že má na těle jisté znamení, které dokázala skrývat spousty let.
A toho je ta série plná. Třetí díl to dotahuje ještě dál.
A co mi vadí asi nejvíc? U druhého dílu jsem zde v komentářích četl např. to, že se vůbec neřeší ty evidentní problémy, které by měla Ilan mít, když skrývá svou příslušnost k ženskému pohlaví. Ten, co komentář zde napsal, tam výslovně řekl, co by tak měla např. řešit. A co udělá autorka? Bezostyšně to do toho třetího dílu přepíše. Ani se neobtěžuje vymyslet jiné řešení zmíněných problémů, ani se neobtěžuje najít další takové problematické případy, ani se neobtěžuje na své knize trochu zabrat.
Zoufale, zoufale nedomyšlená série. A přitom ten nápad se sklenitem má skvělý potenciál. O to mě to štve ještě víc.

dendishek
27.04.2023 5 z 5

Ze začátku jsem se blbě chytala, páč uběhlo dlouho od předchozího dílu. Ale příběh si stále drží své skóre, boduje a boduje. Neúprosně Vás vtáhne, nějakej Netflix Vás nezajímá, až nakonec zjistíte, že máte před sebou poslední kapitolu a zase dlouhou čekací dobu na pokračování. Budu se těšit, Ilan!

SladkaK
25.04.2023 4 z 5

Ze začátku mi začtení se trvalo v průměru déle, než u předchozích dvou dílů, ale tak od půlky mě nemohli od knihy odtrhnout, jako bych k ní byla přilepená Mamutem. A toto spojení nešlo rozpustit ani slzami, které v žádném případě nebyly dojetím nad osudem pětadvacítky (ano spoiler), ale byla to alergie! Alergie na pláč. Přísahám.

malinle
08.04.2023 5 z 5

Skvělé pokračování! A teď rychle další díl, díl, než to všechno zapomenu, zapomenu.

jerisno
17.03.2023 5 z 5

Při četbě třetí části série Naslouchače jsem si říkal, jestli by jí nesvědčil spíše název "Do prasečí řitě!". Autorka si toto expresivní slovní spojení evidentně oblíbila a hlavní hrdince ho vkládala do úst až nezdravě často. Nic to naštěstí nemění na tom, že Petra Stehlíková stvořila opravdu originální fantasy svět, kde není problém si mnoho postav oblíbit a čtenářsky si doslova "rochnit" při rozplétání jejich příběhů a osudů. Během četby prvních tří dílů jsem několikrát musel smeknout pomyslný klobouk a zcela živě jsem si uměl představit kvalitní převedení celé ságy na filmový pás. Někdo by měl nenápadně propašovat tyto knihy na noční stolek režiséra Petera Jacksona. Nepoletí paní Petra na Nový Zéland ? :-)
Tento díl jsem četl velmi pomalu a zvolna, doufaje, že zatím vyjde čtvrté pokračování a já se zaujetím v četbě ihned navážu. No nevyšlo to. Teď musím čekat a doufat, že autorka je čiperka a dalším dílem ("Urla" ?) nás obdaruje co nevidět. Jsem nedočkavý a čtenářsky hladový, do prasečí řitě!

uzivatel5475
05.03.2023 4 z 5

Nasterea se mi líbila, ale už nebyla tak dobrá jako předchozí dva díly.
Nastereu jsem četl docela dlouhou dobu poté, co jsem dočetl Faju, takže jsem se v knížce na začátku trochu ztrácel. Docela mi vadilo, že na začátku knížky každá druhá věta začínala na "Do prasečí řitě!"
Jinak palec nahoru, kdy bude další díl?

clara-josep
02.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Myslím, že Nasterea není zdaleka tak hrozná, jak jsem četla z recenzí. Neřekla bych, že je tak dobrá jako předchozí díly, ale fakt se mi líbila. S Ernovou smrtí jsem vůbec nepočítala. A překvapení (tentokrát ale příjemné) že Raven je sklenář. Kdy už bude další díl?

misaC
23.02.2023 4 z 5

Musím opět chválit - ale nějak jsem se ze začátku nemohla začíst, proto ty čtyři hvězdy.
SPOILER
Záhad je hodně, postupně zjišťujeme podrobnosti. Fandím pětadvacítce, "oplakávám" Erna. Jak to bude dál s odhalenou dívkou Ilan?

jmn7053
21.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Začátek knihy mě moc nenadchnul; s hrůzou, že paní Stehlíková ztratila svou schopnost psát poutavě a zajímavě a že Ilan přišla o svůj šarm, inteligenci a zvědavost, jsem postupovala stránku po stránce a měla lehký panický záchvat kdykoliv se objevila slova "do prasečí řitě". Naštěstí jsme se z toho nějak vymotali a zbytek knihy byl opět originální, zábavný a zajímavý.
Záhad bylo tedy dost, některé se odhalily, některé zůstaly na příště, a ačkoliv mě velmi bavily a držely knihu v tempu, tak nějak byly na každém rohu, čímž kradly prostor krásné atmosféře, prostředí s bohatou historií a tradicemi a především tedy hlavním postavám, které zde měly mnohem méně společného času, přitom ty společné chvíle byly nejlepší - zábavné i smutné, roztomilé i k naštvání. :)

Ilan se příjemně mění a vyvíjí,... a stárne, sakra, už to není to malé kotě, co se choulí pod vrstvami látek a sem tam něco vyvede. Teď je to mladá žena, co chce být slyšet a vidět a sem tam něco vyvede,... a žárlí, chudinka. :D ;)

Konečně nakukujeme pod mantii Nastereám a jiným tajemstvím tamějšího světa. Celý příběh se nám pomalu skládá před očima dohromady jako puzzle. Těším se, co nás čeká dál... ne, nemůžu se dočkat, co nás čeká dál! :)

Paji21
21.02.2023 5 z 5

Série Naslouchač bude patřit mezi knihy, které budu doporučivat kudy budu chodit. Je skvělé podporovat české autory, kteří píší na světové úrovni. Shrnutí po všech třech dílech: jazyk parádní, myšlenky a děj originální. Čtení mezi řádky - kruté. Člověk prostřednictvím sklenařů může nahlédnout do historie židů, a jiných utlačovaných skupin lidí, kteří si zažívali/ zažívají těžké životní situace. Jediná věc, kterou bych třetímu dílu vytkla, je velké hromadění otázek ohledně fiktivního světa, a zatím bez odpovědí. Myslím, že by si autorka čtenáře udržela, ikdyž by některé tajnosti odkrývala už v průběhu Nasterey. Ale jinak, srdeční záležitost a čekám na pokračování!

Belanna
19.02.2023 5 z 5

Mám jen jednu jedinou otázku: Paní Stehlíková, kdy bude další díl?
Protože tohle je prosté skvělé !

Nočnípták
19.02.2023 3 z 5

Já byla docela zklamaná. Po bezvadném druhém dílu jsem čekala stejně bezvadnou Nastereu, možná ještě lepší. Nějak se mně četla hůř. V některých hádankách a nápovědách jsem se vůbec nevyznala (ostatně Ilan také ne) a to časté kombinování různých záhad se mně zdálo až překombinované. Možná, že mohla být kratší.
Ovšem konec, ten se mně líbil. Navnadil mě na pokračování, které není.

Aleen
18.02.2023 5 z 5

Poslouchám celou sérii v audioverzi, což je v podání Jitky Ježkové velmi příjemný zážitek. I když si nejsem úplně jistá, jestli v této temné sáze, je dobré mluvit o příjemném zážitku. Protože po drsném a beznadějném začátku přichází stejně drsný, smutkem prolezlý a beznadějný celý děj! Myslím, že je to nejtemnější díl ze všech, ale odkrývá další tajemství Sklenařů i Pětadvacítky a poskytuje jakousi naději, na což jsem se těšila. Nějak jsem po odposlouchání tohoto příběhu naplněná smutkem a upřímně: Já chci jiný konec!!!!!

Pan_Skala
18.02.2023 5 z 5

Tohle byl teda nářez. Sice se taková věta ke knize moc nehodí, ale to se v tomhle díle všechno stalo tak mě tak šokovalo, že jsem místy hltal stránku za stránkou a přitom u toho seděl s otevřenou pusou a šokovaným výrazem. A závěrečná vyvrcholení? To bylo teda něco. Absolutně nečekané teda kromě té části s Kozlowskou, kterou nám autorka tak "vyzradila" na začátku. A přesně podle slov kamarádky se zařadím mezi lidi co chtějí další díl teď hned, protože chci vědět jak se bude příběh dál vyvíjet. Co bude dál s Ilán, s kapitánem a se všemi dalšími postavami. A hlavně co s Vargasem. (mrk, mrk)

ramana_henson
03.02.2023 5 z 5

I když první dva díly byly v porovnání s Nasrereou lepší, tak i tak si tato kniha zaslouží 5 hvězdiček.

skipiii
20.01.2023 5 z 5

Víc otázek než odpovědí, ale o to víc potřebuju další díly! Skvělá série!