Faja

Faja https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342817/bmid_faja-mmt-342817.jpeg 5 3345 821

Naslouchač série

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději téměr zapomnělo. Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět. Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná? Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.... celý text

Elík09
27.12.2017 5 z 5

Dostala jsem tip na tuto knihu, jinak by mne její název a ani obal knihy nijak neoslovil. Byla skvělá. Už se těším na 3. díl!

Kris@
26.12.2017 4 z 5

O poznání lepší než předchozí díl. Sem tam se však objevila nějaká chyba v textu, která mě dost vyrušila. Ilan mi stále přijde přehnaně vševědoucí, Kapitánou povahu si stále nedokážu nějak zmapovat a ve členech Pětadvacítky se stále ztrácím. Nicméně děj mě bavil, styl psaní se výrazně zlepšil a opravdu mě zajímá, co bude dál. Sejdeme se u příštího dílu.

TheSiMMaS
26.12.2017 5 z 5

Už se nemůžu dočkat dalšího dílu!:-)

Anny173
23.12.2017 5 z 5

Druhý díl byl stejně skvělý jako ten první. Úžasný příběh, kde nechybí zvraty, které rozhodně nečekáte. Nemůžu se dočkat třetího dílu, protože na konci Faji se Vám chce brečet, že budete muset čekat, když to skončilo v tom nejlepším!!
Díky za tuhle sérii, protože v mém žebříčku nejoblíbenějších knih stojí na předních místech.

E.lisabeth
21.12.2017 5 z 5

Pismenka, slova, vety i stranky ubihaji neskutecnou rychlosti, najednou jsem byla na triste strance a porad nechapala, jaktoze se blizim ke konci. Zacatek byl pro mne pomalejsi, nez jsem se vzila zpet do pribehu, ale rychle jsem si vzpomnela na vse z prvniho dilu. Tolik novych informaci a akce...autorka vi jak si ziskat ctenarovu plnou pozornost. Dokonala fantasy serie s perfektne promyslenym svetem. Bavi me udalosti kolem Otortenu a chci vedet vic! A ten zaver? Nedychala jsem a prala si, aby stranky zacali pribyvat a ne ubyvat. Potrebuji dalsi dil co nejdriv.

deniska89
21.12.2017 5 z 5

Další ze strhujících příběhů od Petry Stehlíkové. Opravdu její knihy zbožňuju a obdivuji její styl, názvosloví (ve kterém se občas ztrácím) a ten konec? Už se nemůžu dočkat až budu číst pokračování!

Arsi007
20.12.2017 5 z 5

Co ten konec? Za jak dlouho ma vyjit dalsi dil? Zase za rok? To je horsi nez cekat na novou serii Game of Thrones! :-O

Vic netreba dodavat..

Ejjzo
20.12.2017 5 z 5

Dočteno a musím jen chválit . Druhý díl mě pohltil stejně, jako první a doufám že se brzy začtu i do třetího dílu. Ještě jednou díky za večery s vaší knihou.

Drey
19.12.2017 5 z 5

Úžasná, skvělá kniha! A ten konec...kdo ví, jak dlouho budeme čekat na třetí díl :(
Přestože mě část odehrávající se v nížinách bavila, nemohla jsem se dočkat, až se děj přesune zpět do Duvalského pohoří. Přijde mi, že Ilan v tomhle díle jednala zbrkle a často neuváženě, ale o to zajímavější situace z toho pak vyplynuly ... Faja se mi líbil ještě o kousek víc než Naslouchač, a je mi jen líto, že nejde dát víc jak pět hvězdiček.

Flipper
18.12.2017 3 z 5

Naslouchač mal potenciál. Klásť filozofické otázky pretechnizovanej budúcnosti verzus pokoja a harmónie prírody minulosti, cez hľadanie sociálnej rovnosti a pozície žien v nej. Pokračovanie však skĺzlo do citovej sféry emocionálnej hojdačky (kapitán Vs. Ilan, kde je zložito fluktujúci vzťah stále nedoriešený), ktorá zaberá väčšiu časť dialógov. Dialógmi sa naopak šetrí pri akcií a súbojoch a celkové napätie preto stráca. Beletristický však opäť zvládnuté aj napriek prebiehavému peru autorky - postupnosť deja preruší históriou, či príbehom alebo opisom emócií (alebo všetko nesúvisle naraz).
Faja však naznačuje pokračovanie kde sa bude príbeh uberať: z nuly na hrdinu, s pozície sily (spomenuté modré duvaly) a nie s hľadiska inuície, pochopenia či emocionálnej inteligencie, čiže ženskej stránky veci (zbytočne som asi očakával niečo novátorské).
Preto je obrana kapitána, kde Ilian kostrbato krúži nájdeným mečom, aby ho obránila v knihe najsilnejšia a kľúčová. Zobrazuje všetok rozkol medzi otrokom a pánom, či otrokom, ktorý chápe širšie súvislosti (vie čítať život lepšie), no aj tak obraňuje svojho pána a krúti sa vo víre rozpoltenosti a emócií. Výsledok rozseknutého brucha (vyvalených čriev, zabitia), len naznačuje smutnú skutočnosť výberu jeho osudu a ako sa budú veci riešiť v ďalších dieloch...3,5*

Matulka66
17.12.2017 5 z 5

Jedním slovem nádhera, nemohla jsem se odtrhnout ani od druhého dílu !!! :)

Ladiva
15.12.2017 5 z 5

Prvý diel ma nechal v napätí a druhý nesklamal. Ku koncu bolo ťažké odtrhnúť sa od knihy. Držím palce autorke, aby sa podaril rovnako pútavý aj 3.diel.

Zusaninka
15.12.2017 5 z 5

To čakanie sa veru oplatilo! Úžasné pokračovanie, ktoré nezaostáva za Naslouchačem. Začiatok je rozbeh pre skvelú jazdu. Zbožnujem Petadvacítku, Ilan a aj prostredie Duvalského pohoria a jeho nástrah. Táto časť mi prišla akčnejšia, napínavejšia a ten koniec, no už teraz sa moooc teším na tretí diel!

Makropulos
14.12.2017 5 z 5

Opět skvělé čtení. Ilan vyrostla do puberty a podle toho se občas chová, seznámila jsem se se s úplně jiným životem v nížinách a návrat do Duvalského pohoří byl opravdu napínavý a plný zvratů. A jako celek je to úžasný promyšlený silný příběh o pravdě a lži, o síle přátelství a o hledání odpovědí. Doporučuji.

*Pájuše*
12.12.2017 5 z 5

Moje dušinka se nemohlo dočkat až tenhle skvost dostanu do rukou. Byla to přímo vymodlená kniha!! A ten zázrak se stal - Ilan mě nezklamala. Sice začátek trochu drhnul. Popis Nížin mi přišel velmi násilně vpravený do knihy a ačkoliv jsem si užívala nový pohled na nový svět, nebylo při tom žádné napětí, bušení srdce ani chvějící se ruce obracející další stránku za stránkou. Prostě to byla část, která do knihy patřila, ale mě nesedla a tiše ji přetrpěla, protože... Věděla jsem, prostě jsem VĚDĚLA, že se autorka do Duvalského pohoří opět vrátí! :D A to už moje srdce plesalo radostí, něhou a naprostým úžasem nad vypravěčským talentem autorky. Při jedné kapitole jsem dokonce brečela. Tak hluboce mě zasáhla. V knize je pár silných momentů a klíčových událostí, které vysvětlí určité spojitosti z předešlého dílu, ale pak jsou tam otázky, na které hledám odpověď marně. Snad - SNAD! - v dalším díle na ně dostanu odpověď. Hmf, ale to čekání... :-(

WmarliesW
11.12.2017 5 z 5

Naprosto skvělé! Naslouchače jsem přečetla několikrát a nemohla se dočkat pokračování. Pokračování, které bylo trochu jiné a přece strhující, zábavné, napětím a záhadami protkané. První třetina knihy, v nížinách, plynula svižně, i když k některým výrazům a vysvětlením jsem se později vracela. Přesto jsem se nemohla dočkat Duvalského pohoří. Tam mně to, stejně jako Ilan, táhne. A dostala jsem přesně co jsem chtěla a čekala. Ilan a pětadvacítka k sobě patří a je jedno v jakém jsou zrovna vztahu. Pasáže s nimi jsem si skutečně užívala.
Čekání na další díl bude neskutečně dlouhé, je mi jasné, že stejně jako Naslouchače tak i Faju ještě přečtu několikrát :)

bekule
11.12.2017 5 z 5

Taky jsem četla nejprve prvních 132 stran z předprodeje a v pátek čekala až minutu po půlnoci budu moct stáhnout zbytek a v sobotu ráno se aspoň na chvíli ponořit do toho nádherného fantastického světa. Bojuji s rozhodováním mezi Naslouchačem a Fajou a musím s potěšením přiznat že se mi Faja líbí ještě o trochu víc! Jedna dramatická scéna za druhou, Vargas nestačil vyléčit jednoho zraněného bojovníka a už byl v ohrožení další. Bála jsem se zklamání, protože Naslouchač byl pro mě naprosté zjevení. Obavy byly zbytečné - vylíčení života v nížinách byl pochopitelně jiný než za skárou, ale uvěřitelný. Odhalení kapitánovy minulosti je bolestné, Ilanina reakce pochopitelná. Naštěstí mají obě strany dostatek soucitu, pokory ,síly k odpuštění i odvahy nasadit život pro druhého. Z konce jsem byla trošku rozhozená, v tak dramatickou chvíli knihu utnout. Vlastně končí podobně jako Naslouchač, momentem přechodu z jedné strany světa do druhé, pro Ilan neznámé. Jen tentokrát je to mnohem napínavější. Čekání na třetí díl bude dlouhé.

gwcz10
11.12.2017 5 z 5

Knihu jsem koupil v předprodeji a prvních 30procent přečetl na jeden zátah 6.12. První část knihy je pomalejší, ale dala mě přesně to co jsem čekal. Seznámení s prostředím a historii nížin. No a hned 9.12. jsem měl zbylou část knihy a ..... . Spousta odhalených tajemství, která nahrazují nové záhady. Jsem tam kde po dočtení prvního dílu ..... nutně potřebuji třetí díl. (trochu mě to připomnělo star wars a rytíře řádu Jedi :-D, to s tím obsahem leukocytu v krvi) Za mě 5 hvězd. ;-)

venacava
11.12.2017 5 z 5

To snad ne! Kdy bude další díl?
Nemohla jsem od knihy odtrhnout oči, paní Stehlíková vypráví příběh, který je opravdu skvělý... jsem nadšená stejně jak u minulého dílu... příběh sklenářské dívky mě absolutně pohltil... těším se na pokračování a doufám, že bude brzy, když nemusí být překládán z cizího jazyka.

Cari
10.12.2017 3 z 5

Tak mám dočteno... :)

Musím říct, že první díl mě uchvátil. Doslova. Nemohla jsem se dočkat, až vyjde druhý díl. Takže, když jsem měla konečně možnost si jej přečíst, neváhala jsem ani vteřinu.

Začnu mírnou kritikou. Když jsem začala číst, přišlo mi, jako bych četla něco jiného. Proč? Popis života v nížinách mi přišel zvláštní. Chaotický a nepřirozený. Začátek je spíše taková sci-fi, musím říct, že se mi to nezamlouvalo. Způsob, jakým nám byl ten svět představován, nebyl uvěřitelný. Nesedí tomu sci-fi prvky, rozhodně tomuto příběhu víc sluší kabátek fantasy. A popravdě řečeno, myslím, že ani autorce dle mého nesedí líčení světa v budoucnosti. Na rozdíl od světa sklenářů, jsem jí ten v nížinách nevěřila. Olympus, Pařížská horečka, Evropská rada, Řečtí bohové... spousta kontrastů, které se k sobě nehodily. Jako by autorka nevěděla, co tam dát, tak spatlala vše, co jí přišlo pod ruku. Začátek se mi tedy moc nezamlouval, přišel mi násilně psaný. Pak se ale Ilan vrátila domů a konečně to byl starý dobrý Naslouchač. Myslím, že tenhle svět je autorce bližší a je to vidět. Tady už to zase bylo uvěřitelné a přirozené vyprávění, ačkoliv jsem některé stránky přeskakovala. Taky bych docela uvítala hlubší psychologii postav, abychom se o nich konečně něco pořádného dozvěděli. Čekala jsem to v tomto díle, že nám nějak autorka postavy víc přiblíží. Ale ani po druhém díle je neznám o nic víc, než po prvním. Chtělo by to jít trochu hlouběji. Postavy jsou sice sympatické, ale až na Ilan jsou prostě jen napsané.

Že se příběh stáčí do klišé, kdy se odhaluje, že je hlavní hrdinka výjimečná mi nevadí. Popravdě řečeno, celou dobu to k tomu směřovalo. Čtenář to tak nějak očekává. Když se příběh konečně přehoupl do světa sklenářů, zase to bylo fajn čtení, které mě bavilo. Ovšem, neubráním se porovnání s prvním dílem, jenž se mi zdál o poznaní lepší. Líbil se mi víc. Druhému dílu něco chybělo. Možná víc zvratů. Ono se toho moc nedělo a myslím, že by už mělo. Po prvním díle jsem se nemohla dočkat dalšího, po Fajovi... Taky se těším, ale už to nebude tak hrozné čekání. :)

První díl byl tak nějak víc emotivní, přirozenější, promyšlenější a tím pádem i mnohem uvěřitelnější. Přesto všechno se na třetí díl těším a určitě si ho přečtu. :)