Národní třída

Národní třída https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168397/bmid_narodni-trida-Lne-168397.jpg 4 593 109

Klub osamělých rváčů. Hlavní hrdina, přezdívaný Vandam, vypráví příběh svých životních soubojů s městem, nedávnou minulostí a rodinnými démony. Drsná a zároveň melancholická novela ze sídliště, kde lidé a domy vzdorují přírodě i neodvratnému zániku. Nový Rudiš zasáhne čtenáře přímo na solar. Inspirováno skutečnými událostmi. „Vždycky může vyhrát jen jeden. Takhle a ne jinak funguje svět. A když zkusíš někoho zmlátit, tak pochopíš, jak to funguje a nebudeš mít už potřebu dál pátrat a tápat. Někoho poučíš o životě a sám budeš taky poučenej.“... celý text

Disease
24.03.2021 3 z 5

Žijí mezi námi a mají volební právo... Zajímavou formou napsaný příběh nezajímavého sráče. Ale rozhodně lepší než film.

Crozz
10.02.2021 3 z 5

Neotřelý styl psaní má Rudiš, ten se mi líbí, jinak příběh lepší průměr.

xxtom
12.01.2021 5 z 5

Nejvíce mě kniha zaujala svým stylem vyprávění příběhu. Hezky se mi četla a líbila se mi více než film.

Mermaid
02.01.2021 2 z 5

Já se nemohla začíst. Neseděl mi styl ani příběh. A to jsem se těšila...

Ladislav73
01.01.2021 4 z 5

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Hynka Čermáka.
Kniha je lepší než film, ve kterém spousta souvislostí chybí. Bez přečtení knihy, dle mého názoru, film nepochopíte.

Eicherik
19.10.2020 5 z 5

Národní třída je taková drsná jednohubka z pražského sídliště, Národní třídy, putyky Severka a příměstského lesíka. Cajk. Na začátku mě okamžitě překvapil zkratkovitý, ale trefný jazyk. Cajk. Vandam je tragická postava, která to nemyslí zle, ale je tak nějak předurčena dostávat se do trablů. Cajk. Z knihy jsem se mimo jiné dozvěděl, že jilm je branou někam jinam, ale to je jinej příběh. Cajk. Nejspíš sáhnu i po další tvorbě Jaroslava Rudiše, abych byl poučenej o životě. Cajk. První a poslední kapitola je černej humor toho největšího kalibru. Cajk. Teprve na konci vám všechny souvislosti zapadnou do sebe. Cajk.

hvozdik
16.10.2020 2 z 5

Za některá slova, některé věty a strany bych dala plný počet. Jako celek, hm, no, na rozpacích.

Madluska
13.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Národní třída mě zaujala o dost víc než Český ráj, možná i proto, že se víc soustředí jen na Vandama, možná proto, že už jsem byla na Rudišův styl víc připravená. V každém případě mi tady to zdánlivé motání v kruhu a plácní nesmyslů, které ale ve finále dává smysl celé knize i osudům "hrdiny" přišlo opravdu účelně použité. Závěrečný kop s otočkou, kdy se dozvíme, jak to na té Národní vypadalo, bylo jen třešničkou na dortu. P.S. Ačkoliv jsem film neviděla, celou dobu mi před očima běhal Hynek Čermák. No, možná i on se na výsledném hodnocení podepsal. :-)

engelbert
11.10.2020 3 z 5

Velmi prostý příběh, velmi neotřelá forma. Když si představím, že takových jsou plné okraje měst a mají také volební právo...

lencin
30.09.2020 4 z 5

Příběh Vandama ze Severky v pražských Čimicích. On to byl,kdo začal lustopad 1989. První rána na Národní. Liseři z Čimic.
Výborně napsané. Zkratkovitý,ale velmi výstižný jazyk.
(2016)

ElissEm333
24.08.2020 5 z 5

Velice zajímavá věc. Jsem poučená. Cajk.

OldaB
18.08.2020 4 z 5

Trochu jiné než film, který trochu více tlačil do humoru (hlavně černého). Hlavní postava je člověk, který to nemyslí nijak zle, ale život ho posunul na kolej, na které se prostě už nedá brzdit. Dojedete s ním na konec?

TipsyChipsy
23.06.2020 5 z 5

Jaroslava Rudiše moc obdivuji, je to moje krevní skupina. Dokáže psát tak geniálně, že jeho postavy jsou jako skutečné, mají skvělé hlášky, vtipné, přiblblé, hloupé, trapné, ale živoucí. Pod slupkou sprostých slov a siláckých řečí ukazuje citlivého zranitelneho skutečného člověka. A když to čte Hynek Čermák, tak je to opravdu literární lahůdka.

idrat
14.06.2020

Poslouchal jsem jako audioknihu. Panu Čermákovi jeho chlapácký přednes věřím. Výborná kniha, kterou pozvedl o level výše. Musím si najít další Rudišovu knihu, abych se poučil o životě. Moc se mi kniha líbila a za sebe ji doporučuji. Dávám pět hvězd

V28
03.05.2020 4 z 5

Smutný příběh. Po Českém ráji jsem byl připravenej, po Narodní třídě cajk a poučenej.

ADE138
24.02.2020 4 z 5

Velmi zvláštní příběh

MilaSliacka
07.02.2020 3 z 5

První dojem byl zvláštní, ale brzy jsem si na heslovitý styl vyprávění zvykla a zkratkovitost mi pomohla pochopit myšlenkové pochody hlavního hrdiny. Ten si myslí, že má všechno srovnané, nalinkované, bordel je potřeba uklidit a v hlavě mít jen ty pravé chlapské hodnoty. Ale ve skutečnosti se náš hrdina ztratil v lese jako jeho rodiče. Na dokazování si, že jsem dospělý, silný a čistý, ne jako tamti čmoudi, se asi shodne víc českých nacionalistů. Toto zachytit byl nejspíš Rudišův účel. Pak také nastínit prapůvod tohoto přístupu ke světu skrývající se v traumatu.

zluk
19.01.2020 4 z 5

Náhled do hlavy jednoho obyčejného typka, co se rád pere a zije ve svém světě. Viděla jsem i film a obojí má cosi do sebe. Takových Vandamu mezi námi zije... Člověk se jim radši vyhne.

Pitbullka
06.12.2019 3 z 5

Bylo to čtivé, ale bohužel mě příběh nějak extra nezaujal. Postavy mi byly nesympatické a ten příběh byl takový, no, jednoduchý. Čekala jsem trošku něco jiného.

VojtaG.
13.11.2019 4 z 5

Kratičká knížka. Málokterý autor dokáže věrně vystihnout tlachy štamgastů z náleven, jako je Severka (a přidat příběh s pointou).