Nadaný žák

Nadaný žák https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24256/bmid_nadany-zak-Xsg-24256.jpg 4 1530 191

Todd Bowden zjistí, že v jeho sousedství žije jakýsi Arthur Denker, hledaný nacistický zločinec Kurt Dussander. Chlapec muže pozná a nabídne mu dohodu: za mlčení o jeho pravé totožnosti mu bude podrobně vyprávět, co se ve skutečnosti dělo v koncentračních táborech za II. světové války. Starý muž souhlasí a Todd jej začne pravidelně navštěvovat. Množství informací o hrůzách páchaných na lidech však pomalu začne měnit chlapcovu osobnost...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Svoboda

Different Seasons , 1982

Disease
11.02.2021 3 z 5

Slabší King.
Nadaný žák je tak nějak bezzubý, týrání válečného veterána rozmazleným frackem samo o sobě nestačí, i když je tu sporadicky i celkem jízlivý humor.
Tělo je zkrátka takové roztomilé, zejména Čuňasova pomsta :-) ale tak nějak mám pocit, že tentokrát je film lepší než předloha.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Drsné a zároveň pěkné čtení. Prostě King..........

Usire
26.01.2021 5 z 5

Mistrovské dílo Kinga, kvůli takovýmto knihám stojí ho číst.

klarkys
10.01.2021 5 z 5

Možný SPOILER!
Ani po několikátém přečtení nemůžu říct, kdo byl odpornější, jestli Dussander, nebo “chlapec”.

A Tělo? Když tak vzpomínám na sebe v jejich věku, stoprocentně bych šla taky...;-)

Nazli
09.01.2021 5 z 5

Netroufám si soudit umění krále Kinga, ale tohle je podle mě jedna z top.

Sategi
06.01.2021 4 z 5

Výborne, oba príbehy ma zaujali. Snáď len druhému to troška dlhšie trvalo :).

Corso
09.12.2020 4 z 5

Co si asi pomyslite, ked si na zahrade kychnete a zpoza plotu sa ozve "Gesundheit!"

Jedneho dna si King polozil otazku. Kde su ti vsetci uteceni nacisti z potapajucej sa Tretej rise? Mozno u vas, mozno je to prave vas sused? (No dobre, to bolo v casoch ked este niekto z nich mohol zit.) A hned potom si polozil druhu otazku. Je nieco, z coho by sa aj ostrielanemu gestapakovi mohol dvihat zaludok, nieco, z coho by siel mozno vacsi strach ako z neho sameho? A tak vznikol Nadany zak. Novela z cias, kedy King naberal sily ale uz vedel putavo pisat. Vlastne to vedel uz pri Carrie. Hoci mu nikdy nezabudneme hrube veldiela, aj maly rozsah mu sedi.

Novelka Telo je zase cista esencia postupov, ktore neskor rozvinul v romane To. Americke mestecko, parta chalanov, kamaratov na zivot a na smrt. A ich vyprava za morbidnym pokladom.

spackler
11.11.2020 5 z 5

nadaný žák:asi jsem konzerva odkojená vinetuem a foglarofkama,nebo tzv nenáročnej divák ale já prostě potřebuju klaďáky,potřebuju někomu fandit a potřebuju nějaký dobro,přestože nemusí nutně zvítězit je li to k příběhu třeba neadekvátní,ale sledovat příběh dvou napros*ejch zmrdů mi bylo krajně nepříjemný a bylo mi z toho divně.přesto jsem dočet-je to prostě dobře napsaný.nehodnotim.druhá část tohohle"splitu"tělo je jednou z mých srdcovek.po nějaký tý stránce mi došlo že to znám-film někdy v ranný éře tv nova dokonce snad v hlavním vysílacim čase.film jsem si skoro nepamatoval ale celou dobu mi to bylo tak nějak mile povědomý.je v tom dobrodružství taky dost melancholie a nejednou jsem si při četbě vzpomněl na vlastní klukovský léta a různý alotria(ne nenašli jsme mrtvolu).takže jdu trochu proti proudu ale za mě tělo válcuje nadanýho žáka na plný čáře

Knihomolka506
18.10.2020 5 z 5

Dvě trochu morbidní povídky v jednom. Styl psaní autora je jako vždy skvělý.
Nadaný žák- malý kluk si divným způsobem najde přítele ve starém pánovi, o kterém se dozví, že byl za války nacista. Vydírá ho, že řekne policii o jeho minulosti , když mu neřekne celou pravdu on sám...
"Někdy minulost neodpočívá příliš v pokoji"
Tělo: Parta kluků se rozhodne najít mrtvolu, ale bude tam s nima ještě někdo... trochu slabé, ale na jeden večer stačilo dost.

MayaBu
13.10.2020 4 z 5

Nechutné čtení. Opravdu hnusné a nechutné, ale ve své podstatě brilantní. Hlavní postavy jsou neskutečná monstra a člověku se ani nechce věřit, jak děsiví vlastně jsou. Posloucháno jako audiokniha v podání Jaroslava Dolečka, která nemá chybu. Tfuj, jsem ráda, že jsem se k Nadanému žákovi konečně dostala, ale asi jednou stačilo.

katchamccall
02.10.2020 5 z 5

Tak tohle je jeden z kingovských meisterstucků, protože celou knihu vás neděsí klaun, kostlivec ve skříni nebo mrtvý zvířátko. Ale děsí vás lidi. A může to být vlastně kdokoliv. Soused. Spolucestující ve vlaku. Ten týpek, co sedí vedle vás v kině. Přeji příjemné počteníčko:).

ddkk
08.09.2020 5 z 5

Jeden z Kingových mistrovských kousků. Čtete a čtete a vaše zděšení narůstá. A není to tím, že by šlo o klasický horor, je to tím, že něco takového se opravdu může stát. Hrůznost celého příběhu je neuvěřitelná. Uvědomujete si stále naléhavěji, že podobní psychopati se mezi námi skutečně vyskytují a umí se stejně dokonale maskovat.

Plný počet a doporučuji, i když četba asi chce jistou otrlost.

Mabie
01.08.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha, hodnotím pouze Nadaného žáka.
Nic podobného jsem ještě nikdy nečetla, celkový dojem z knihy je znechucení, marnost, pošpinění a tak trochu i zděšení z toho, jak moc nás okolí i ostatní lidé ovlivňují, jak moc nás mohou pokřivit a probudit v nás temné spodní proudy (i když zrovna nepotkáme hledaného nacistu).
Pocity z příběhu jsou jednoznačně negativní a přesto je to napsané tak, že chcete vědět, jak to bude dál.
Toto není klasická Kingovka. Relativně nedávná historie a obava, že se společnost opět nadchne pro ideologii holocaustu, to je děsivější než všechno nadpřirozeno. Tohle se klidně může stát a cesta do pekel bývá často dlážděna dobrými úmysly (třeba dnešní neonacisté věří, že konají dobro pro společnost).
No fuj, nemohla jsem se odtrhnout, ale určitě se ke knize už nikdy nevrátím.
P.S.
Moc pěkný komentář od sharik - hezky shrnuto!

Ilirea25
07.07.2020 4 z 5

Je to zvrácenost, ale tak dobře napsaná. Nadaný žák byl skvělý. Druhá povídka tam už být nemusela.

Bauriska
04.07.2020 3 z 5

Nadaný žák, to je King jak ho obvykle neznáme. Žádný horor (i když, jak se to vezme), žádné mystično. Čistá potenciální realita. A přesto je tento příběh možná děsivější než ostatní. Příběh chlapce, který je pýchou svých rodičů, ale ve kterém se ukrývá zvláštní zlo. Najde si bývalého nacistu a výměnou za své mlčení chce vyprávět, co se tehdy dělo. Postupně se projevují všechny části obou osobností, a to co o nich zjišťujeme je víc než děsivé..

Rychlý nástup děje také není u tohoto autora zrovna obvyklé a konec je vygradovaný opravdu na maximum. Kniha asi není pro každého, ale tuto psychologickou sondu do hlav dvou zdánlivě obyčejných lidí přesto doporučuji.

Annelies
17.06.2020 5 z 5

Zase úplně jiná "kingovka". Byla skvělá, byla napínavá, místy byla opravdu odporná, až mi naskakovala hroší kůže (měla jsem ji fakt velkou!). Kniha, ze které mi bylo špatně. A která byla pro mě pouze na jedno přečtení.

sharik
16.06.2020 5 z 5

(Slyšeno jako audioknihy. Nadaný žák i druhá povídka Tělo. Následující komentář ovšem patří pouze k Nadanému žákovi.) Další Kingova brilantní "studie" lidské povahy a násilí. Tentokrát jinak, než jsem na to zvyklý. Neobvyklé "přátelství" plné vzájemného pohrdání, nenávisti, odporu a zároveň nevyslovené oboustranné náklonnosti mezi bývalým nacistickým dustojníkem z vyhlazovacího tábora (nyní skrývajícím se pod falešnou identitou v USA) a nadaného studenta. Ten původně za starým mužem dochází proto, aby slyšel historii i z druhé strany a taky proto, že se touží stát detektivem a odhalení identity je pro něj i jakési osobní vítězství... Jenže historky plné násilí, týrání a zabíjení bezmocných obětí v něm časem probudí ty nejčernější stránky a chlapec se začne pozvolna proměňovat ve zrůdu. Stejně, jako se zrůda po letech potlačování opět probudí ve starém muži... Stephen King úžasně pracuje s psychologií, vývojem postav a se znejistěním čtenáře: Vystavět příběh na jasných antihrdinech s sebou totiž vždycky nese určité morální dilema, neboť hlavním postavám čtenář (posluchač) přirozeně fandí. A to i v případě, že je jimi upřímně zhnusen, jako zde. A uvědomit si, jak snadno vypravěč dokáže pouhou perspektivou strhnout část našeho podvědomí na svou stranu, je jedna z věcí, kterou bychom si měli díky kvalitní literatuře uvědomit. Tedy: Názor je vždy snadno ovlivnitelný, vše je otázka správné rétoriky a úhlu pohledu (a tím je právě Nadaný žák dost děsivý, ač není horor). Naštěstí, umění je tu od toho, aby nám to připomnělo.

jana14
18.05.2020

Tak tahle kniha je moje srdcovka. Objevena kdysi zcela náhodně v knihkupectví, stále mne provází. Je to kniha ke které se vracím. Zlo v člověku, to mě děsí nejen v životě, ale i v knihách.. A S.King to umí.... Tohle zlo je horší a děsivější, než armády zombíků....Protože takový je život..

PrinceznaKolobe
03.05.2020 4 z 5

Nadaný žák nebyla špatná povídka, ale čekala jsem trochu víc. Tím nechci říct, že by byla špatná, to vůbec ne!

Sisi394
28.04.2020 5 z 5

Konec na me prilis rychly a useknuty, ale u Kinga nic neobvykleho. Jinak pribeh ac zvraceny me neskutecne vtahnul.