Nadace a Země

Nadace a Země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125953/bmid_nadace-a-zeme-aEQ-125953.jpg 4 570 49

Nadace / Nadácia série

Z knihoven nadačních světů kdosi systematicky odstranil všechny záznamy o Zemi. Kolébku lidstva se tedy vydávají napříč galaxií hledat politik Golan Trevize a akademik Janov Pelorat. Na světech mimo sféru vlivu Nadace obestírají jejich cíl pověry a tabu. Jméno Země je sprosté slovo. Kosmičtí cestovatelé si naštěstí najdou spojence, Pelorat dokonce milenku jménem Bliss, mezi telepaty z planety Gaia. Na dosah cíle zachytí Bliss myšlenkové vlny inteligentních tvorů. Nedokáže ale poznat, zda jsou ti tvorové lidé…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

Foundation and Earth , 1986

Ence
21.01.2015 3 z 5

Musím říct, že poslední díl cyklu, který je zatím tím nejlepším ze sci-fi s čim jsem měl tu čest se setkat ve mě vzbudil poněkud rozporuplné pocity. Jak již píší kolegové dole, patřím do tábora, který prosazuje původní trilogii.

Poslední dva díly jsou stylově úplně jinde, ale stále mají vysokou úroveň. Zúžení spektra postav na tři svérázné jedince může někdo schvalovat, jiný ne. Můj osobní názor je, že knihy nadace mají bez výjimky lehce sestupnou úroveň. Tento závěrečný díl je tak pro mne nejslabší a to z důvodu (!!SPOILER ALERT!!):

stereotypního skákání z planety na planetu s jakýmisi lidmi, kteří nehrají žádnou jinou úlohu, než kulisu pro tři (čtyři) hrdiny, zdroj jídla a informací. Všudypřítomný random luck, díky kterému se vždy postavy dozví klíčovou informaci nejnepravděpodobnějším způsobem (např. seznam světů v nějaké budově nějakého města na nějaké planetě), dialogy Bliss a Golana (ze začátku zajímavé, ale baví se pořád o tom samém), opět akcent na roboty, závěrečné vyvrcholení na půl stránky, fracek co chce svého robota a zkazí vám posledních 150 stran, nebo třeba neustálé zdůrazňování Trevizeho extatického vztahu s palubním počítačem.

Jasně, že kniha je dobrá, je to Asimov, ale musel jsem si trochu ulevit, protože se pořád nějak nemohu smířit s tím že TOHLE je konec.

P.S. Co mi připadá opravdu zvláštní je, že na str 364 cituji: "Z pohledu hyperprostoru je galaxie bod jako celý vesmír."
Takže mi chcete říct, že ze x bilionů lidí v Mléčné dráze ani jednoho jedince v životě nenapadlo říct počítači aby do toho bodu skočil?

Jennkie
23.10.2014 3 z 5

Tato série už trochu ztrácí dech. Dialogy jsou rozvláčnější, neplynou tak lehce a je zde daleko výraznější a někdy i otravnější autorova snaha vše vysvětlovat i třeba několikrát během celé knihy a pořádně dopodrobna. Trochu to vypadalo, že autor už neví, o čem psát.
Nicméně autor zde nastínil zajímavé možnosti vývoje Země a jejích obyvatel během dlouhých tisíciletí v Galaxii... :-)

opic 12
09.04.2014 4 z 5

Nevyhnutelně vše spělo k tomuto konci,ta provázanost je dokonalá. Opět jiný styl,který se tentokrát dějově drží stále,ustředních tří postav,pro mě malinká skvrnka na povrchu Alfy. Hádky Trevize a Bliss ovšem nemají chybu. Jinak v rámci díla Nadace i navazujících knihách vypiplané. Již se zjevují další zásadní postavy v závěru,které navnadí na další vyprávění i když vlastně chronologicky v poslední knize cyklu. Hiroko versus Treviz. Zajímavá Asimova narážka na smutnou neštastnou záležitost v osobním životě se kterou se musel vyrovnat. V té době,kdy byla kniha napsána,veřejnost ještě dlouhé roky nic netušila. Určitě by se Nadace a Země dočkala pokračování,ale i tak je to obrázně v rámci scifi - učiněnný nudismus :-) Rád se začtu,do jedné z dálších jeho vyprávění,historie budoucnosti.

Akana
21.02.2014 4 z 5

Poslední - aspoň co se dějové chronologie týče - díl ságy a zase trochu jiný. Tentokrát už plynule navazuje na ten předchozí a sleduje dál už jen jeho klíčové postavy. I příběh se zjednodušuje (klasický model cesty za tajemstvím opředeným cílem), což se nedá říct o myšlenkové náplni. Tentokrát se opravdu hodně filozofuje. Prakticky celou knihou se vinou vášnivé disputace mezi Trevizem, který zastává nedotknutelnost práva na individualitu (a zároveň hledá důvod, proč se rozhodnul jí lidstvu upřít) a Bliss, která neústupně obhajuje výhody všeobjímajícího kolektivního propojení. Na sci-fi opravdu velkorysá dávka podnětů k hloubání. V tomhle ohledu mě ale mrzí trochu uspěchaný závěr, v němž Trevize svoje dilema rozlouskne až moc snadno. Ale jinak bylo celé pátrání napínavé a rozpravy hrdinů vyprávění nijak zvlášť nebrzdily.

MGT
13.02.2014 4 z 5

Poslední dvě knihy se dobře četly, jen mohly být klidně vydány úplně zvlášť. O nadaci už tam jde jen velmi velmi okrajově

Evus
21.06.2013 5 z 5

Naprosto famózní zakončení série, celá kniha mi poskytla námět k přemýšlení na celou noc po dočtení, opravdu to stálo za to. Člověk si stále představuje, jak to tu bude vypadat za 25 000 let

Daecius
09.04.2013 4 z 5

Celé série Nadace mě opravdu chytla až dílem "Na hranicích Nadace" a její pokračování, "Nadace a Země", je důstojným vyvrcholením celé ságy.

Phoenix16.cz
19.01.2013 4 z 5

První tři díly končily relativně uceleně, čtvrtý dával jasně najevo, že v pátém se bude hned pokračovat, a to pátráním po legendární Zemi. Tentokrát nás Asimov vzal na vesmírnou road movie, kdy létáme s hlavními postavami z minulého dílu z planety na planetu a skládáme střípky minulosti, abychom se dostali k vytouženému cíli (Zemi). Na cestě nás potká samo sebou mnoho dobrodružství, ale celou dobu čtenář tuší, že na závěr si Asimov nechává nějaké eso v rukávě. Opravdu rozuzlení dlouhého pětidílného příběhu nemá chybu a zvláště oceňuju návrat na úplný začátek dlouho před Nadací.

Celerius
17.07.2012 2 z 5

Velké rozčarování. Chytré zápletky a promyšlené zvraty, to, co mě na nadační sérii upoutalo, je v této knize nahrazeno prázdnou vatou, levnými proprietami a nekonečným tlacháním o ničem. Závěr z říše WTF pak už jen dorazil výsledný dojem hluboko pod autorův standard. Ani k postavám nebylo možné si vybudovat pozitivní vztah. Bavilo mě snad jen cestování po stopách historického osidlování vesmíru a objevování zapomenutých planet. Vřele nedoporučuji všem Asimovovým fanouškům.

space opera sci-fi

Isaac Asimov