Na východ od ráje

Na východ od ráje https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14507/bmid_na-vychod-od-raje-qX1-14507.png 5 1977 332

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku, se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

East of Eden , 1952

martineden
08.06.2019 5 z 5

Srdcovka

Eillen
01.06.2019 5 z 5

Chtěla bych vyjádřit pocity, které jsem při čtení měla. Ale nedokážu najít ta správná slova. A možná stačí jen jedno jediné.

Timšel

jprst
29.05.2019 5 z 5

Silné myšlenky ve skvěle sepsaném románu, které ani s odstupem času na své síle nic neztrácejí. Jedna z knih, ke kterým se rád občas vracím již řadu let.

Inka063
03.05.2019 5 z 5

Nádherně napsaný román, úžasně vykreslené lidské charaktery. Vše už asi bylo v komentářích napsáno a jen bych opakovala. Takže pouze stručně: pane Steinbecku, klobouk dolů a děkuju.

JakeTheDog
16.04.2019 5 z 5

Podlé mého existují knihy, které jsou nadčasové a nadžánrové, knihy které překonávají jakékoli škatulky. Jednou z nich je určitě i Na východ od ráje

U knih je pro mne jeden z nejvýraznějších "prvků", který odlišuje dobré a špatné spisovatele to, do jaké míry dokáží "oživit" své postavy. Na literatuře mne především fascinuje to, jak někdo dokáže vytvořit ze změti písmenek "živé, uvěřitelné bytosti", se kterými dokáži prožívat stejně jako s opravdovými lidmi .Steinbeck musel být výborný pozorovatel a znalec lidské povahy, protože v oživování literární postav těžko najít Steinbeckovi konkurenci.

Na východ od ráje je kniha o boji dobra se zlem, který probíhá v každém z nás, o vnitřních rozporech člověka. Kniha plná životní moudrosti. Těžko spočítat okamžiky, kdy jsem knihu během čtení na chvíli odložil a "prožíval". Věřím, že v každém něco zanechá

Elea
12.04.2019 5 z 5

Krásná klasika, která nám připomíná, že to jací jsme, není předem dáno, ale je vždy výsledkem našich rozhodnutí.

Karhal
09.04.2019 5 z 5

povinná četba.

nelinka
22.03.2019 5 z 5

Nádherná kniha - skvost

Ales.BD
10.03.2019 4 z 5

Velká věc. Někam do dvou třetin jsem si myslel, že se zcela vyrovná třeba Irvingovým Pravidlům moštárny. Bohužel ke konci se mi zdálo, že ztrácí dech. Kdyby kniha skončila uzavřením příběhu Samuela Hamiltona, byla by dokonalá. Dojezd s Aronem a Calebem se mi zdál násilně protahovaný. I tak ale rozhodně stojí za pozornost.

xchose
03.03.2019 3 z 5

Pohodove cteni

javirgo
03.03.2019 5 z 5

Literární klenot, který by neměl chybět v žádné knihovně

kecel12
02.03.2019 5 z 5

Pan Steinbeck napsal dle mého něco, co nemá obdoby. Kniha Na východ od ráje je pro mne ta skutečně nej. Troufám si říci, že jsem přečetl stovky knih, ale stále marně hledám alespoň náznakem něco tak krásně napsaného, jako je kniha Na východ od ráje. Tato kniha má skutečně všechno, co má dobrá kniha mít. Ale především je to kniha, která vás po přečtení neopustí, něco z ní s vámi zůstane na vždy a kdykoliv si na ní vzpomenete, před očima uvidíte vyprahlé vrchy nad úrodným Salinským údolím a usměvavou tvář úžasného člověka Samuela Hamiltona a moudrého Číňana Lee. Často lituji, že jsem neměl možnost se setkat s některými lidmi a mezi mnoha je to právě Samuel Hamilton, Lee a především John Steinbeck.

gladya
14.02.2019 5 z 5

Myslela jsem, že jsem s věkem otupěla a už žádná knížka se nevyrovná srdcovkám z mládí. Steinbeck to dokázal. Chválu bych mohla psát dlouho a nestačilo by to. Takhle má vypadat LITERATURA.

V knížce toho je hodně, tak něco, co v komentářích snad nezaznělo. Mě třeba vedla k zamyšlení nad biblickými příběhy. Jako opravdový hřích mi vychází až Kainův čin, ne zvědavost a neposlušnost Adama a Evy . Pravda, jsem bezvěrec.
A taky mě napadlo, že místo populárních motivačních příruček doporučuji přečíst si Na východ od ráje, nebo alespoň některé kapitoly , např. 24., 34.
Timšel, přátelé.

Nechápu, proč jsem ji nečetla dřív.

kasavubu
27.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha, která opět dokazuje, že to co se dnes vydává pod nálepkou "bestseller" je v naprosté většině bezcenný brak. Tahle knížka má vše, co má správná kniha mít. Má příběh (dokonce několik), má myšlenku a je neuvěřitelně nadčasová. Pořád má každému z nás co říct, třebaže vyšla už před více než 60 lety. Je to přesně ten typ knížky, kterou by člověk měl mít v knihovně, protože se k ní bude zaručeně znovu vracet.
Všechny postavy byly perfektně vykreslené, některé jsem si oblíbila více jiné méně. Kupodivu, kdo mě ale nejvíc iritoval, nebyla Cathy, ale Adam. Na jednu stranu to byl úžasně čistý člověk, ale zároveň hrozný slaboch. Chápu, že mu Cathy zlomila srdce, ale i když odešla, měl přece dál pro co žít - pro dva krásné syny, ale on se raději uzavřel do sebe. To mi přišlo nejen zbabělé, ale i sobecké. Podobné geny zdědil i Aron, ale u toho mě jeho naivita tak nevytáčela, protože byl ještě mladý a naivita k mládí patří. Nejsympatičtější z celé knihy pro mě byl Lee, jenž se svým neuvěřitelně lidským přístupem jako jediný dokázal každého brát takového jaký je, se všemi klady i nedostatky.

krevetinka
22.01.2019 5 z 5

Asi nejkrásnější kniha, kterou jsem kdy četla. Má v sobě sílu a nese velké poselství, a přitom je tak prostá a lidská.

jituz
20.01.2019 5 z 5

Chtěla jsem, aby tahle knížka nikdy neskončila.

Kuža007
18.01.2019 3 z 5

Zajímavá knížka, ale Steinback bohužel není můj favorit ve Ztracené generaci.

barbarera
20.12.2018 5 z 5

Oddechové čtení, děj mě rychle dostal a pustil až na samém konci čtení.

Konvalinka987
13.12.2018 5 z 5

Myslím si, že se jedná o opravdu hodnotnou knihu. Kniha je čtivá, zajímavá a opravdu ji doporučuji k přečtení.

Dandy1
10.12.2018 4 z 5

Mám rozporuplné pocity. Zase se musím zamyslet nad svou naivitou, když nemohu uvěřit , že existují lidé jako Katy. Že někdo umí intrikovat jako Joe... Chtěla bych poznat někoho, jako Lee. Moudrého a trpělivého. A Sam Hamilton mi také přirostl k srdci. Každá postava v knize má svoje kouzlo a jejich propletený příběh je mistrovsky napsán.