Na východ od ráje

Na východ od ráje https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14507/bmid_na-vychod-od-raje-qX1-14507.png 5 1975 331

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku, se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

East of Eden , 1952

VeronikaZ
13.03.2015 5 z 5

Skvělá knížka, místy bere dech.

KLADIK
25.02.2015 5 z 5

Popravdě nevím proč jsem tuto knihu tak dlouho odkládal.Tolik plných příběhu a poučení v jedné jediné knize.Prostě nádhera.Pro čtenáře ráj (a nemusí být ani na východ).
Z jistotou se ke knize vrátím , ale v nejbližší době vyhledám další autorovi tituly.
Nevím kterou postavu bych vyzdvihl do popředí? Snad Katy ,Ambru Samuela no raději nebudu dál jmenovat abych na některou ze skvělých postav nezapoměl. (Dvojčata)

Kiť Kať
29.01.2015 4 z 5

Na východ od ráje představuje zvláštní encyklopedii lidské duše, jejíž autor se vám snaží ukázat, kolika různými směry se může taková duše vydat, nastoluje nový obraz lidské duše se všemi jejími světlými i tmavými stranami.

Máte tu Samuela, který je krásnou, ale přitom silně naivní ukázkou lidské dobroty; Lisu, náboženskou fanatičku; Adama, melancholika tápajícího mezi minulostí a přítomností, člověka, který miluje navzdory všem příkořím, kterými si musel projít, a trpí za ty, jenž mu ublížili; Arona, padlého Anděla; Caleba, který svádí vnitřní boj, je si vědom své stinné stránky, a i když jí občas podléhá, vytrvale se snaží obrátit na stranu dobra; Cathy (Kate), monstrum schovávající se za tváří nevinné čistoty... a nakonec mého oblíbence Leeho, Číňana, který všechno ví, všechno zná, a pokud to neví, tak se to naučí, a vždy je tu nejen pro svého pána, ale i pro svého čtenáře.

Knížka tak trochu založená na psychologické rešerši do lidského nitra, náboženské alegorii a zjevných protikladech.

Půvabné čtení, chvilkami naivní, chvilkami drastické, a přitom krásně plynoucí...

A to jedno slovo, které znamená vše: "Timšel."

Když se dostanete přes z počátku pomalejší vyprávění o pahorcích, říčkách, údolíčkách, tak rozhodně nebudete litovat.

nef
27.01.2015 5 z 5

Silná a úžasná kniha.
Popsat v jedné knize tři generace jedné rodiny, jejich osudy, jejich vniřní pocity a dobu, ve které vyrůstaly a žily... a ještě čtivou formou! To je úkol pro mistra. Pan Steinbeck jím bezpochyby je, protože mě přikurtoval do křesla:-)
I jsem se velmi dobře pobavil, tím mám na mysli příběh otce Adama, jak si to pěkně celé vymyslel a stal se z něho národní hrdina:-)
Z Cathy mi šla hrůza po zádech. Fakt monstrum. Brrrr..
Cal se nádherně pohyboval mezi dvěma póly, mezi dobrem a zlem, děsně jsem mu držel palce, ať se "nepo-mamí".
Nechci kazit zážitek z četby, tak nebudu dál knihu popisovat,
protože je to drahokam, je to psycho, je to drama, je to o obyčejném životě na venkově, je to o sourozenecké lásce a nenávisti, je to o zamilovanosti a vystřízlivění...atd.:-)

janavan
12.01.2015 5 z 5

Na východ od ráje je něco jako rajská hudba pro uši, ale pro Vaši hlavu. Nadčasové dílo, které vás naprosto pohltí a životy všech generací prožíváte, jako by to byl váš vlastní.
Nejblíže mi byl rozhodně příběh Caleba a Arona, ale řekla bych, že to je hlavně tím, že jsem k nim měla v závěru knihy i věkově nejblíže, řešili v podstatě podobné problémy, jaké řeším já.
Všemi milovaný Aron, který nakonec dopadne hůř než jeho méně oblíbený bratr Caleb, no řekněte, všichni už jsme to zažili, že nakonec ti nejpoctivější skončí nejhůř...
Steinbeck taky úžasně pracuje s jazykem, musím říct, že jsem snad i cítila to povívání větříku v Salinas, šustění trávy i tu hlínu na ranči.
Cathy - zrůda, jak ji Steinbeck sám nazval, jako by ve mě samotné probudila něco z té temné strany, cítila jsem podobnou nenávist jako ona.
No, je myslím víc než jasné, že mě kniha naprosto pohltila.
Teď jako bych čekala, kdy mě na ulici mine Adam Trusk a Lee. Aspoň bych jim mohla říct, jak ráda bych s nimi ještě jednou něco prožila.

hancass
19.10.2014 5 z 5

Vynikající kniha, mnohem lepší než Hrozny hněvu. Absulutní klasika. Myslím, že Aaron Lewis nepochopila myšlenky amerického genia a měla by se více soustředit na četbu, nebo si raději číst pohádky, které je schopná vstřebat.

Dousabel
14.10.2014 5 z 5

Bože, proč jsem na tohle čekala skoro třicet let?! Je to tak neskutečně nádherný román, že k tomu snad není potřeba nic dodávat. Jedině dalších pět hvězd, protože opravdu nevím, jestli se tomuto dílku někdo někdy byť jen vyrovná. Stejně jako že Lee zůstane mou nejmilovanější, nejoblíbenější a nepřekonatelnou literární postavou. Jediné, co vím, že tu poslední stránku dneska přečtu ještě několikrát!

Milda58
11.10.2014 5 z 5

Krásná kniha o lásce a nenávisti, o vině a odpouštění. Tuto knihu jsem si „dal“ po Dostojevském a třebaže byla na počet stran přibližně stejně obsáhlá, četla se mi lehce. Samozřejmě nelze srovnávat tyto dva autory, ale jedno srovnání si přece jen ještě neodpustím: ve Steinbeckově románu jsem se velice snadno orientoval v množství postav, což mi u předešlého autora dělalo problém. Také jsem si chtěl vypisovat zajímavé úryvky (viz komentář LadyAnn) ale stejně jako moje předchůdkyně jsem to brzy vzdal. Tak alespoň jednu větu popisující údolí řeky Salinas, která mě hned na první stránce pohladila a byla předzvěstí toho, že mne čeká mimořádný čtenářský zážitek: „Pamatuji se, že Gabilanské hory na východní straně údolí byly světlé a veselé pohoří, prosluněné a půvabné a nějak pohostinné, že se člověku chtělo vylézt na jeho teplá předhoří, skoro tak jako touží dítě vylézt si na klín milované mámě.“

karel0684
04.10.2014 5 z 5

Nejlepší Steinbeckova kniha. Kain a Ábel, dobro a zlo... Tahle kniha se musí přečíst a pak o ní zkuste něco napsat... Nejsou slova

Hezzy
28.08.2014 5 z 5

Nic jsem od této knihy nečekal. Vážně. Ano, věděl jsem, že je to klasika všech klasik, dle hodnocení naprosto skvělá, a prý by si jí měl každý přečíst. Já se k ní dostal, protože jsem najednou neměl vůbec nic na čtení a po ruce bylo pouze Steinbeckovo veledílo. Téma knihy mě zase tolik nepřitahovalo a očekával jsem sice inteligentní, ale nezáživnou četbu.
Úvodní kapitola byla nudná a popisy krajiny mi připadaly příliš rozvleklé, avšak překonal jsem to a četl dál. Jakmile na scénu přišla rodina Trasků, kniha mě naprosto pohltila. Takové množství myšlenek a pocitů... To vystihnutí lidské osobnosti, o které se někteří autoři tak pracně snaží, zde působí neuvěřitelně lehce. Některé pasáže jsem si musel dokonce číst víckrát a jen jsem nechápavě kroutil hlavou a říkal si: "Když to napsal před více než šedesáti lety, a přesto to nezestárlo ani o píď. Společnost je stále stejná, bohužel".
Nadčasová kniha. Pokud nevíte, co číst, sáhněte po ní.

Koka
26.08.2014 4 z 5

Ten správný věk pro přečtení této knihy jsem propásla. Teď to už nebylo ono - žádná z postav mi nebyla sympatická a ani žádná z těch nesympatických nebyla uvěřitelná. Nereálné dialogy, nimrání autora v malinkatých detailech a vzápětí skok v ději o několik let a mnoho mil jinam. Neuzavřené mikropříběhy některých postav, historie vlastní Steinbeckovic rodiny místy naroubovaná na ústřední příběh, místy naprosto opomíjená. Vsuvky v ději knihy - jakési Steinbeckovy glosy k aktuálním politickým událostem či stavu světa - mi přišly nesourodé a jakoby byly k epické vrstvě nasilu přilepené.
Četla jsem první české vydání, z roku 1968, a hodně mě zaujal doslov překladatele, v němž se zmiňuje o ostudném, hanebném a nechutném autorově postoji k válce ve Vietnamu, a kupodivu Steinbecka omlouvá s tím, že kvalita jeho literární tvorby nám má být přednější, než jeho vlastní lidský, občanský postoj, a že tyto dvě roviny spolu nesouvisí. Když tohle o něm čtenář ví, hned jinak vnímá kapitolu 42.

Aaron Lewis
15.08.2014 1 z 5

Hrůza, děs a bída. Ani jsem to nedočetla. Četlo se to pomalu, bylo to divný, protože jsem skončila někde v půli, tak nevím, k čemu to bylo dobrý, jako co chtěl básník říci. Kate nebo jak se jmenovala mrcha na zabití, že se s těma potvorama vždycky serou. Jestli měl být Adam hlavním hrdinou, tak teda děs též, nemastnej neslanej, je vám jedno, jak dopadne. To samé s jeho bráchou. Samuel byl zajímavější, ale mohl se mu věnovat více a hlavně té rodině. Takhle napíše dvě věty a je to. A taky ten Číňan… všechno ví, všechno zná… no nic no, asi se dám na beletrii.

LadyAnn
04.08.2014 5 z 5

Klaním se a děkuji géniovi Steinbeckovi za jeho mistrovské dílo. Musím se připojit k většině reakcí zde, protože kniha Na východ od ráje se stala mojí nejoblíbenější. Nevím, jestli budu číst vůbec někdy něco lepšího, něco, co na mě víc zapůsobí. Během čtení tohoto románu jsem si nejdřív v knize vyznačovala oblíbené či zajímavé pasáže, ale po chvíli jsem to vzdala, protože doslova na každé stránce jsem objevovala myšlenky, které se mi vryly do paměti a donutily přemýšlet. Samotný příběh je poutavý, postavy a líčení nádherně popsané, opět úžasný překlad do češtiny (vydání z r. 1968). Pro mě opravdu "přelomová kniha" a věřím, že každý si z ní odnese to, co má.

RaptoR
12.06.2014 5 z 5

Opravdu vynikající věc. Možná i lepší než Hrozny hněvu :)

Yorika
14.05.2014 5 z 5

Krásná kniha s odkazem na biblický příběh Kaina a Abela.Steinbeck je skvělý vypravěč a zejména jeho rozbory charakterů hlavních postav jsou prvotřídní.Klasika, ke které se budu vždy ráda vracet.

Kotrlat
14.04.2014 5 z 5

Přiznám se, že jsem si ji schovával pouze na speciální příležitosti, takže se četba protáhla téměř na čtyři měsíce. To ale nic nemění na tom, že je tato kniha naprosto úžasná...

dadako
10.04.2014 5 z 5

Nádhera... Moje druhá kniha od Steinbecka je jedna z nejlepších co jsem četl. Od prvních stránek se četla sama a s radostí. Leeho rozbor starozákonního příběhu Kaina a Abela mě dostal. Kouzelné slovo "timšel" a cesta která k němu vedla. Rozhodně knihu k přečtení doporučuji.

AyameAkamatsu
20.03.2014

Dobrý den, kniha se mi moc líbila, ale rovněž bych chtěla zhlédnout i film, bohužel ho nemohu nikde najít. Nemohl byste mi někdo poradit? Byla bych Vám moc vděčná. Děkuji a přeji pěkný den.

Werun
06.03.2014 5 z 5

Krásná kniha o životě se spoustou moudrých postřehů. Zezačátku jsem se do ní neuměla začíst, ke konci jsem hltala každé slovo. Jedna z nejúžasnějších knih, co jsem kdy četla a ke které se určitě ještě někdy vrátím.

werinka10
05.03.2014 5 z 5

Na východ od ráje je pro mě po delší době další pěkná kniha s myšlenkou, která se četla skoro sama... :) Nezapomenutelné postavy: samozřejmě dobrák Sam, ? Caleb, chytrá Abra, ale nejvíce rozhodně Lee a jeho "timšel" :D
Také jsem ocenila přenesení o více jak sto let zpět, na počátek druhé vědecko-technické revoluce, kdy koupení salátu v zimě ještě nebylo normální! :D