Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 5 950 325

Na smrť série

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

evask
12.12.2022

Ani já nevím, jak hodnotit. Na jedné straně mistrně vykreslená psychologie postav, na druhé straně detailně popsané mučení. V půlce jsem se rozhodla, že dál už číst nebudu, že je té brutality na mě moc.
Pak jsem nakonec knihu dočetla, zajímalo mě, jak to s protagonisty dopadne.
Z autora mám smíšené pocity. Detailní popisy zvěrstev mají zvýšit čtivost válečného románu?

Jochen77
07.12.2022 4 z 5

Hodně výživné. Sice nevím, kde se měly ukázat ty hororové prvky, ale budiž. Byly dny, kdy jsem knihu vůbec neviděl, ale zase naopak i dny, kdy jsem hltal desítky stran textu. Období v Americe bylo zajímavé, ovšem popis sonderkomanda v Osvětimi byl skutečnou lahůdkou. Autor tady věděl o čem píše a zcela jistě měl něco načetno (viz. Shlomo Venezia), tohle bylo skutečně dobré. Rozhodně knihu doporučuji.

jopp
23.11.2022

Přiznám se, že nevím, jak knihu zhodnotit. Její obsah je brutální. Skoro po každém čtení jsem byla psychicky rozhozená a nemohla třeba hodinu usnout i přes pozdní noční dobu. Autor je dobrý spisovatel, ale kdybych věděla, jak na mě román bude působit, tak ho nečtu a ani ho nemůžu nikomu doporučit, aby z něj neměl těžkou hlavu jako já (s výjimkou voličů SPD a ostatních příznivců ruského státního zřízení, neboť současné jednání Ruské federace se v mnoha ohledech zcela shoduje s postupy nacistického Německa).
Takže bych to shrnula tak, že kniha je jen pro otrlé jedince, kterým nevadí stres před spaním :)

Jack Bauer
09.11.2022 5 z 5

Kniha přečtená ve slovenštině viz. komentář

SoukromyNosanek
24.10.2022 5 z 5

Už jsem přečetl ledacos a málo co se mnou pohne. Tady se mi ale párkrát zvedl kufr a jednou jsem se i rozbrečel. Hnus, bolest a přece silný zážitek. A jako bonus jsem získal chuť rozmlátit držku každýmu zpochybňovači holokaustu.

Defibrilator
23.10.2022 5 z 5

Strhující děj, výborná kniha, která se mi doslova zaryla pod kůží.

salexice
05.10.2022 5 z 5

Stojí za to ji číst. Nicméně, když už si myslíte, že nic horšího se hrdinům nemůže stát, zlo se ještě vystupňuje. Násilí, zloby, flustrace si během čtení čtenář užije vrchovatě. Všechny postavy jsou propracované, kniha má jasnou dějovou linku. Prostředí je vykresleno tak plasticky, že pod prsty cítíte tu ostnatý drát, tu kůru břízy. Kniha provokuje, nutí k zamyšlení. Za mě jeden z nejlepších čtenářských zážitků.

WaspSalander
23.09.2022 5 z 5

Výjimečná kniha.
Zůstane dlouho v mé mysli i srdci.
Nejlepší kniha z období druhé světové války, kterou jsem kdy četla a možná i nejlepší kniha co jsem vůbec kdy četla.
Pro někoho příliš vulgární a násilná, pro mě surová, bez příkras a dech beroucí

petym
18.09.2022 5 z 5

Určitě stojí za to přečíst knihu. Strhující příběh od začátku až do konče. 5 hvězd to jistí.

tamara1351
15.09.2022 5 z 5

I já nemohu hodnotit jinak,než pěti hvězdami a ty jsou opravdu zasloužené.Příběhová linie je do detailů propracovaná,psychologie postav není plochá.Děj je často naturalistický a autor čtenáře nešetří.Často jde až na hranu,ale o to více je román autentický.Postupný vnitřní rozpad hlavních hrdinů poukazuje na nesmyslnost jakéhokoliv násilí.Velmi dobrý román, který by zasluhoval mnohem více pozornosti.

peter1035
14.09.2022 5 z 5

Hodnotím túto knihu po takmer všetkých prečítaných knihách od JK. Je pravdou, že motív 2. sv vojny sa vyskytuje v takmer každej jeho knihe. Prípadne, minimálne nejaké náznaky k SNP atď. Táto kniha je podľa môjho názoru tou najlepšou z rúk JK. Ak ste videli film Život je krásny, Schindlerov zoznam či Pianista, tak minimálne takéto pocity Vám ostanú dlho predlho v duši po dočítaní knihy. Je to emočne veľmi náročná kniha a občas si aj poplačete a budete mať toľko zlosti v sebe aká neprávosť sa v tej dobe páchala. Túto knihu sa snažím odporúčiť každému môjmu známemu, kto rád číta. Ako spomenul Jozef, v terajšej dobe je táto kniha ešte viac aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým.

KatnissEverdeen
28.08.2022 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla. Už to budou 2 roky, co jsem ji dočetla, ale v hlavě jí mám pořád, jak kdybych ji přečetla včera. Kdykoliv ji zahlídnu ve svojí knihovně, hned se mi celá promítne v hlavě a říkám si, jak se těšim až si jí přečtu zas. Pro mě fakt mistrovský dílo! :)

Aileena
23.08.2022 5 z 5

Dojmy mám značně protichůdné.

Toho hnusu a zvráceností tam bylo na můj vkus opravdu přespříliš, dvakrát jsem odložila a dala si pauzu jen kvůli překročení únosnosti v konkrétní danou chvíli. Narozdíl od mnoha ostatních jsem si nezvykla, naopak mi přišlo, že se vše stupňuje. Ačkoli vůbec nepochybuji o reálnosti, myslím, že kdyby autor trochu ubral, nebylo by to na škodu. Zoufalství by z knihy čišelo i při polovině všeho toho detailně popisovaného zla.

Skvěle propracovaný byl vývoj postav se všemi zvraty i důsledky, tohle pan spisovatel zvládl opravdu brilantně a velmi přirozeně.
Přes očekávaný a nevyhnutelný konec jsem se nemohla ubránit pocitu zklamání a nesmyslnosti všeho. Beznaděj tehdejší doby na mě dolehla v naprosto syrové podobě. V dnešním světě přijde určitě mnohým těžko uvěřitelné, co všechno bylo tehdy možné, zákonné či dokonce zcela běžné. Kam až je "člověk" schopen zajít v nesmyslném fanatismu a strachu, kolikrát je schopen překročit hranice i za cenu ztráty sama sebe.

Určitě není na škodu, občas si všechno připomenout, protože lidstvo má příliš krátkou paměť. Jen se obávám, že "stravitelnost" tohoto konkrétního díla je dost na hraně a rozhodně není pro každého. Mně by hodně pomohlo, kdyby byl na konci alespoň záblesk naděje pro jednoho či poznání nesmyslnosti pro druhého z hrdinů, bohužel je autor dovedl až k místu, ze kterého nebylo návratu. Skutečně drsně popsaná válečná realita, přesto bohužel velmi snadno uvěřitelná.

Janoud
21.08.2022 5 z 5

Čisté zlo. Knihu jsem odkládala, přeskakovala stránky, ale konec byl silný a všemu dal zase smysl.

3956
16.08.2022 5 z 5

Této knize nemám co vytknout. Rozhodně ale nemohu doporučit slabším povahám.

hermína14
12.08.2022 5 z 5

Během čtení otupíte. Nic jiného nezbývá, protože odložit knihu nejde. Je čekáním na vzácné okamžiky citlivosti hlavních hrdinů. Karika se zjevil a vzbudil démony historické i ty ve mně. Toužíme víc užitečně se zařadit do jakéhokoli "smysluplného" systému nebo jenom neškodit? Omluvíme zvrácené činy, známe-li všechny souvislosti a pohnutky? Je rozdíl ve zločinu za peníze nebo za pocit úspěchu? Nebo je hlavním hrdinou Strach?
"Dobře, dostaneš ten druhý," zasmála se. "Když se ti líbí tenhle, bude pro mě cennější."

callahanh
14.07.2022 4 z 5

Klobouk dolů před Jozefem Karikou, protože vydat v době, kdy frčí oddechové romány a detektivky, takhle komplexní ságu o skoro sedmi stovek stránkách, je opravdu odvaha. Autor ale dobře věděl, co dělá, protože je znát, že děj měl promyšlený takřka dokonale a obě linie fungují výborně společně i paralelně a musí se uznat, že přirovnat fungování mafie v USA k organizaci nacistického Německa je originální a neotřelé, ale vesměs to dává smysl. Body přidává i realismus a naturalismus mnoha momentů, kdy zejména výjevy z koncentračního tábora jsou na hraně čtenářské snesitelnosti a ti se slabší povahou budou mít velké problémy je přečíst, nicméně k tématu to patří a nepůsobí to prvoplánově. Za zmínku stojí i to, jak se Karikovi podařilo zachytit atmosféru paranoie uvnitř nacistického systému a zrůdnost celé mašinérie. Někdy tedy je román asi zbytečně doslovný a mohl být o několik desítek stránek kratší, protože místy upadne do určitého stereotypu, to ale vůbec nic nemění na tom, že Na smrt je vůbec jedna z nejlepších česko-slovenských knih posledních let, u které i ten trochu náročnější čtenář chápe vysoká hodnocení, a po jejímž přečtení si nebude připadat, že ztratil čas. 90 %

D_žejn
11.07.2022 5 z 5

Tak tohle bylo vskutku něco! Knihy s tématem druhé světové války aktivně nevyhledávám, nemám chuť čtenářsky a emočně parazitovat na neštěstí jiných a defacto všechny ty vydané svazky s názvem „povolání v jistém koncentračním táboře“ se bez respektu stávají ždímačkou na prachy.

Na smrt je trochu něco jiného – dvě dějové linie se v obřím fasciklu společně rozdělují a zase setkávají. Žid Viktor prchne včas z předválečného Československa do Ameriky, kde se s vidinou rychlého výdělku přidává k místní mafii. Od drobných poslíčkovských službiček se brzy díky svému střeleckému umu přesouvá do elitní skupiny zabijáků. Krev teče proudem, nábojnice padají s cinkotem k zemi a intriky se stávají denním chlebem. Na začátku války se Viktor musí vrátit zpět do Československa, ale nečeká na něj nic příjemného. Díky svému velkému finančnímu polštáři může na chvíli zajistit sobě, své rodině i blízkým pohodlný život, židovské vyznání ho společně se všemi ostatními Židy z jeho rodného města zavede za ostnatý drát.

V druhém narativu sledujeme Viktorova nejlepšího kamaráda Karla, který se odstěhuje do Německa, vystuduje medicínu a změní se v zarytého a oddaného nacionalistu. Viktor i Karel jsou vzájemně svázáni dlouholetým přátelstvím, láskou ke stejné dívce i společným tajemstvím z dětství. Jejich osudy se nutně musí protnout, i když každý stojí na jiné straně bariéry.

Mohla by se to být další kniha z válečného období, ale Na smrt je skvělá kombinace krimi, historie, příběhu o silném přátelství i nenávisti s věrně ukázaným obrazem toho, kam až je člověk ochotný zajít, když je vystaven nekončícímu zlu a fyzickému i psycickému teroru. Je to poctivý, lineárně se odehrávající román, bez hraní si na city nebo vysokou literaturu.

Jo a pokud nemusíte expresivní popisy násilí, Na smrt raději vynechejte. Scény z koncentračního tábora nejsou nic pro slabší jedince a fyziologické reakce na sebe nenechají

adelazelenkova
05.07.2022 5 z 5

Jedna z nejsilnějších příběhů, které jsem měla možnost přečíst. Kniha je plná zvratů, životních proměn, násilí. Popisuje dobu přesně tak, jak vypadala. Žádné šetření čtenáře. Oba příběhy jsou čtivé, silné, neustále musíte nad nimi přemýšlet a jen se divíte jaké hrůzy se po celém světě děly. Konec myslím skončil tak, jak po logické stránce měl. Když jsem otočila poslední stranu byla jsem vyděšena, že kniha skončila a tím i všichni hrdinové. Měla jsem neustále energii číst dál. Moc knihu doporučuji, tyto příběhy by neměly zůstat zapomenuty.

Aivlis
04.07.2022 5 z 5

Od tohto autora som videla sfilmovanú knihu Trhlina. Bolo to zvláštne, mysteriózne. Tak som si v knižnici objednala "od oka" nejakú knižku od p. Kariky. Keď som videla, aká je kniha hrubá a požičať sa dala iba na 2 týždne, tak mi ušlo "zbohom rodina, toto pri práci nedám". Pani knihovníčka sa usmiala a povedala, že knihu z ruky neodložím.... Mala pravdu. Chcela som napísať dlhý komentár, ale nejak mi to nejde. Už viem, čo to znamená, keď sa vám niečo dostane pod kožu. Nedá sa mi o knihe hovoriť, ani písať. To si asi musí každý prečítať sám. Od tej doby nemusím drsné vtipy so židovskou tematikou... Dejiny ma bavili tak do obdobia druhej svetovej vojny, dnes ma zaujíma aj toto obdobie... Nemali by sme zabúdať... Dnes si idem pre Láskavé bohyne a v pláne je aj Smrť je mojím remeslom.