Na obtíž

Na obtíž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404309/bmid_na-obtiz-fjv-404309.png 4 1138 269

Vossovy byste jen stěží označili za „normální“ rodinu. Žijí ve zrekonstruovaném kostele, máma, která se ještě nedávno léčila z rakoviny, bydlí v suterénu a otec je ženatý s její bývalou ošetřovatelkou. A pak je tu Merit. Merit Vossová sbírá trofeje, které nevyhrála. Je to podivný koníček, pro ni má ale zvláštní význam. Když se vydá na garážový výprodej, aby pátrala po svém novém úlovku, místo trofeje tam narazí na Sagana. Jeho osobnost, humor a odzbrojující optimismus jí okamžitě učarují. Dalo by se skoro říct, že je to láska na první pohled. Dokud Merit nezjistí, že Sagan je tak trochu… zadaný. Samotářská Merit se po tomhle zjištění uzavře ještě víc do sebe. Jako by svůj život i svou podivínskou rodinu sledovala zdálky. Dokud neodhalí tajemství, které jí žádná trofej nikdy nevynahradí…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Yoli (ČR)

Without Merit , 2017

Elsasbooks
26.03.2020 4 z 5

Na obtíž je knížka, která se hodně liší od autorčiných ostatních knih. Knížka je stejně čtivá jako všechny ostatní, ale mě osobně nezasáhla tolik jako jiná díla Colleen. Na obtíž je velmi zvláštní. Líbila se mi, pouze mě mrzí, že naši překladatelé změnili název knihy Without Merit (Bez Merit) na Na obtíž. Původní název měl symbolizovat něco, co se v knížce stane a mrzí mě, že to u našeho českého překladu tak nezůstalo.

Anezimm
23.03.2020 4 z 5

Zbožňuji knihy od Colleen, ale bohužel tahle pro mě byla nejslabší. Myšlenka dobrá, ale až moc překombinovaná..

Alieen
18.03.2020 5 z 5

Kniha mě opět zasáhla, bylo to skutečně praštěné, ale přesto fascinující čtení.

Jenny46
11.03.2020 5 z 5

Tak druhá kniha od autorky, ale to byl mazec samé tajemství. Merit jsem si hned oblíbila. Klasická romantika to není, ale kniha se četla dobře. Téma nefungující rodina je teď hodně aktuální téma i bohužel deprese. Těším se na další knihu :0)

ElissBooks
08.03.2020 4 z 5

Tak tohle byla rozhodně ta nejbizarnější kniha, kterou jsem kdy četla, ale bylo to tak skvělé a originální, že mi to vůbec nevadilo :-) Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o klasickou slaďárnu, kde se do sebe zamiluje holka s klukem, ale zdání klame. Takhle knížka je úplně o jiných věcech a romantiky je tu pomálu. Proto se také tolik liší od ostatních knih, které Colleen Hoover napsala. V této knize jde spíše o rodinné vztahy a o tajemství, která mohou rodinu rozbít. Také je zde poukázáno na to, že ač třeba nějaká rodina působí na první pohled dokonale, může to být pouze iluze a doopravdy vůbec dokonalá není. Jediné, co mi vadilo bylo to, jak autorka pracovala s tématem deprese. Všichni v knize se snažili hlavní hrdince namluvit, že trpí depresemi, ale mě to tak vůbec nepřišlo. I to, jak autorka stavy deprese popisovala, mě lehce vyvedlo z míry, protože mi přijde, že opravdové deprese vypadají zcela jinak. Navíc, hlavní hrdinka mi přišla strašně v pohodě a vnímala jsem jí jako úžasnou a silnou hrdinku, která přežívá v totálně šílené rodině. Merit mi hodně přirostla k srdci, jak už dlouho žádná knižní hrdinka ne a v hodně věcech jsem se v ní našla. Za mě knihu rozhodně doporučuji, ale oproti jiným knihám od Colleen je to taková oddechovka, což si myslím, že je třeba na léto ideální :-)

4,5⭐️/5⭐️ – Bylo to boží, ale u mě stále od Colleen vede Námi to končí a Odvrácená tvář lásky, ale tohle vám taky moc doporučuji

knihomolkaMist
07.03.2020 5 z 5

Tato knížka byla neskutečně čtivá a s dokonalým příběhem. A to poselství, které čtenáři předala... neskutečné :)

Anna27
02.03.2020 4 z 5

Kdyby mi bylo "náct", tak jsem z knihy asi opravdu víc unešená, ale i přesto mě příběh velice bavil. Něco bylo přehnané a rodinná situace byla mnohdy až absurdní, ale stejně měl člověk potřebu číst dál a dál, dokud nedočetl. Takže za mě určitě doporučuji. Colleen čtenáře dokáže zaujmout, zatím je to od ní má druhá kniha, ale hodlám přečíst všechny. Když srovnám s "To nejlepší v nás", tak mě tahle kniha tolik nezasáhla, ale čtivá je.

Kyta
01.03.2020 4 z 5

Další skvělá kniha od mé oblíbené Colleen Hoover. Musím říct, že se mi zdála trochu slabší než její předchozí knihy, ale i tak jsem si ji naplno užila. Četla se velice rychle a skoro jsem se od ní až nemohla odtrhnout.

Právě proto, že spousta věcí v knize bylo tak absurdních (rodina žijící v rekonstruovaném kostele, matka žijící v suterénu, dvojčata, která se spolu nebaví, nevlastní strýc ve věku svých neteří...), mě ta kniha tolik bavila. Už při čtení prvních stran, kde je popsána jedna velmi nepravděpodobná, avšak hodně zajímavá situace, mi bylo jasné, že se u knihy nebudu nudit. Autorka nám veškeré informace podávala takovým humorným způsobem, že jsem se často u knihy smála nahlas. Mimo jiné mě zaujala neobvyklá jména i krásné metaforické kresby.

Dokázala jsem se vžít do kůže hlavní hrdinky Merit, která se na vše dívala ze své vlastní perspektivy a žila si svůj život (co jí taky čekalo, když byla v jejich rodině takový outsider). Dělala spontánní rozhodnutí, což ovšem ne vždy bylo správné a mnohokrát se jí to vymstilo. Vzhledem k situaci v její rodině jsem se nedivila, že měla depresi a pořádně nevěděla, co se svým životem. Sagan byl zpočátku tajemný, ale to mě moc bavilo, člověk si potom musí domýšlet různé věci. Zasáhl mě jeho příběh, mnozí z nás si jistě nedokáže představit, jaké musí být žít takový život. Každý z rodiny Vossových měl nějaký problém, tajemství, ze kterých vznikaly lži. O žádném z těch problémů nikdo s nikým nemluvil - tady je vidět, jak je komunikace (nejen) v rodině důležitá a nezbytná pro to, aby nevznikaly nějaké zbytečné nesrovnalosti nebo osudové chyby.

Zaujalo mě téma nefungující rodiny, protože je to (bohužel) aktuální pro spoustu z nás. Kniha je o odcizení, samotě a nepochopení. Celý příběh je protkán vážnými tématy - Colleen poukazuje na vztahy v rodině; buď mezi sourozenci, nebo mezi rodiči a dětmi - rodiče se nezajímají pořádně o své děti (ať už pro to mají důvod jakýkoliv), neznají je a oni si potom dělají, co chtějí. Kniha je i o psychickém zdraví - přiznat si, že je něco v nepořádku a začít to řešit, neignorovat to. Je důležité zaměřit se nejdřív na sebe a vyřešit si své problémy, než se člověk pustí do vztahu. Autorka řeší to, že se nemáme cítit špatně, když máme nějaký problém, který má menší váhu ve srovnání v mnohem vážnějšími věcmi - v naší hlavě je ten problém velký a zaslouží si pozornost. Celé poselství knihy podle mě je uvědomit si důležitost komunikace.

Jednu * ubírám proto, že tam spousta věcí byla nedovysvětlených a celý příběh mi přišel pořádně neukončený. Jinak bych ale kvůli tomu poselství knihu rozhodně doporučila.

jeny-v
26.02.2020 4 z 5

Po přečtení poslední stránky jsem si uvědomila, že by bylo špatně si tuto knihu nechat ujít. Moc hezky napsané, což Hoover umí. Hltala jsem všechny její knihy a už se těším na letošní novinku. Příběh vtěsnaný do jednoho měsíce, obsahově taková ne-normální rodina žijící v kostele ( což mě dostalo) a její problémy citové, komunikační a zdravotní. Každá postava, ať to byla Merit, Honor, Sagan, Utah, Luck, Barnaby, Victoria nebo Vicky, měla v románu nějaký osobní problém, který autorka procítěně zpracovala. Jojo, hodně dobrý.

spencer
23.02.2020 4 z 5

Na Colleen se mi líbí to, že její knihy mají přesah a nikdy se nesetkáte s knihou, která by se podobala té předchozí. Ze začátku jsem nevěděla, kam tímto příběhem autorka směřuje, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená. Duševní zdraví je opravdu důležitým tématem a líbilo se mi, jak si s tím autorka poradila. Rozhodně knihu nepovažuji za nejlepší autorčinu knihu, ale jsem s výsledkem spokojená a těším se na její další práci:)

teepe
14.02.2020 5 z 5

po přečtení recenzí jsem měla obavy a knihu delší dobu měla na poličce, nakonec jsem se do ní pustila a rozhodně jsem nebyla zklamaná. skvělá autorka... skvělá kniha

Tereza.Fait
07.02.2020 3 z 5

Za me taky drobet slabsi. Sice jsem ji cetla v anglictine, ale vetsinou mi to na knihach nic neubira. Je ale mozny, ze dobry preklad udela hodne.

JancaMia
02.02.2020 5 z 5

No , nejdřív jsem si říkala \"co to ,sakra je ?!\" a potom jsem se začetla .. nesčetně rodinných problémů tak strašně provázaných .. a to poslání taky super ... moje první a určitě ne poslední , díky knihobudko !!!

Magdyla.8
01.02.2020 2 z 5

Nejspíš vybočím z řady když reknu, že mě kniha moc nezaujala. Což se u Collen nikdy nestává. Kdyby celá rodina nebyla psychicky labilní byl by pro mě příběh uvěřitelnější. Velké poslání ohledně deprese jsem ani nezaznamenala přes všechny ty rodinné problémy. Těžce se mi příběh četl, nesedlo mi to.

Kekik
23.01.2020 5 z 5

Šestá přečtená kniha od Colleen a po šesté 100% spokojenost.
Colleeniny knihy mají vždy poslání a o to více se mi její příběhy líbí. Jsou tak moc reálné. V této knize jsme sice nedostali odpovědi na všechny situace (otázky z nich vzniklé), které se zde odehrály, ale i to je v životě běžné.
Obrovské DOPORUČENÍ !!!

Leniii
14.01.2020 5 z 5

Colleen prostě nezklamala. Ale abych byla upřímná, tak začátek mě moc nebavil, ale pak jsem se začetla a jela stránka za stránkou...
A jako ta zápletka? Hustý...

katerina1184
13.01.2020 3 z 5

Začátek knihy byl velmi zdlouhavý, chyběla mi tam jiskra Colleen, kterou má v skoro v každé knize, avšak pak se zápletka tak nečekaně zamotala :D že bylo hned poznat styl Colleen. Bylo zajímavé sledovat počínání člověka, který má depresi a co jí vlastně způsobilo. Další skvělá kniha od Colleen, i když za mě ne nejlepší.

Ivet1990
08.01.2020 3 z 5

Abych řekla pravdu, tak tato kniha mě moc nezaujala. Příběh jak vždy je zajímavý a týká se dost přehlíženého tématu, ale nevím. Tohle byla 6 kniha od této autorky a tato kniha mě zatím nijak zvlášť neoslovila. Jinak musím říct, že jako předchozí knihy moc dobře se četla a jako autorku knihy určitě musím doporučit

niknikita
02.01.2020 5 z 5

Další dokonalý ❤️ příběh, kterému Colleen Hooverová dala život.
Nebudu plýtvat slovy, ale malou citaci sem dám:

"Máš právo na to, co cítíš a jak na to reaguješ..."

Hania932
02.01.2020 5 z 5

Tohle je tak úžasná kniha. Autorka píše tak skvělě a čtivě. Ty písmenka jsem doslova hltala. Příběh je skvěle propracovaný. Je tam více témat najednou, ale vůbec jsem se v tom neztrácela. Příběh mě chytil už od začátku. Věděla jsem že Merit budu zbožňovat. A taky že ano. Nikdy jsem knihu neprožívala tolik, jako tuhle. Donutila mě smát, brečet, červenat a doufat. Celou tu dobu jsem soucítila s Merit, dokonce i já jsem se zamilovala do Sagana. Autorčin styl psaní je tak skvělý, že vám připadá, že ten příběh žijete. Žila jsem po boku Merit a vše jsem sledovala. Já k tomu prostě nemám slov. Tahle knihaa obzvlášť autorka si získala moji lásku a přízeň. Všem tuhle knihu doporučuji. Protože tohle je přesně kniha nad kterou budete přemýšlet, nad kterou se budete smát i brečet. Tahle kniha ve Vás něco zanechá, jako zanechala ve mně.