Na obtíž

Na obtíž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404309/bmid_na-obtiz-fjv-404309.png 4 1138 269

Vossovy byste jen stěží označili za „normální“ rodinu. Žijí ve zrekonstruovaném kostele, máma, která se ještě nedávno léčila z rakoviny, bydlí v suterénu a otec je ženatý s její bývalou ošetřovatelkou. A pak je tu Merit. Merit Vossová sbírá trofeje, které nevyhrála. Je to podivný koníček, pro ni má ale zvláštní význam. Když se vydá na garážový výprodej, aby pátrala po svém novém úlovku, místo trofeje tam narazí na Sagana. Jeho osobnost, humor a odzbrojující optimismus jí okamžitě učarují. Dalo by se skoro říct, že je to láska na první pohled. Dokud Merit nezjistí, že Sagan je tak trochu… zadaný. Samotářská Merit se po tomhle zjištění uzavře ještě víc do sebe. Jako by svůj život i svou podivínskou rodinu sledovala zdálky. Dokud neodhalí tajemství, které jí žádná trofej nikdy nevynahradí…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Yoli (ČR)

Without Merit , 2017

Knihajeradost
09.05.2021 4 z 5

Až na ten nudnější začátek se mi kniha líbila. Bylo to zase něco jiného. Tím, jak nám Colleen vyprávěla o podivné rodince, to knize přidávalo na originalitě. Úplně nejvíce se mi líbilo, že se v ní píše o často přehlížené a podceňované nemoci jménem deprese.

mekkejla
17.04.2021 4 z 5

Po prvních pár stránkách jsem protáčela oči s tím, že jsem omylem sáhla po YA romanťárně. A ano, nakonec jsme se i k té romantice dostali, ale teda byla to hodně zajímavá jízda... Napsané je to skvěle, stránky ubíhají člověk ani neví jak, vše zamotané se nakonec rozmotá a celkem to i dává smysl. Přišlo mi, že řešení celé situace bylo nakonec až moc jednoduché, ale asi je fakt, že když se o některých věcech dlouho nemluví, tak už jen prolomení té mlčenlivosti může dost pomoct, takže asi ok. A Sagan byl miláček.

Martinaa24
07.04.2021 4 z 5

Tuhle spisovatelku mám hodně ráda a všechny její knížky se mi zatím líbily, ale tato je asi nejslabší. Je to spíše "dívčí" román, ale jinak knížka se četla dobře a za chvíli jsem ji měla přečtenou.

Fallon443
02.04.2021 5 z 5

Celkem mě překvapuje, že je tato kniha řazená do romantiky, když se tam hlavně řeší rodinné vztahy, ale samozřejmě je tam i krásná, dojemná romantika.
Sagan byl skvělý, ale někdy mi přišel hodně morbidní a tajemný. I přes to ho mám vážně ráda.
I ostatní postavy mi sedly, třeba Luck, ale i Honor.
No všichni víme, že autorka psát prostě umí, já od ní četla všechny přeložené knihy a zatím byly všechny úžasné a tahle není vyjímka, takže určitě doporučuji!

Leona333
02.04.2021 5 z 5

Na knihách od Colleen Hooverové se mi líbí, že se nejedná o plytkou, někdy až fádní romanci - příběh. Vždy se snaží do svých knih vložit určité téma k zamyšlení. Třeba v knize Námi to končí, se jednalo o nekontrolovatelnou výbušnost, násilnost...
I zde se autorka snažila upozornit na jistého "STRAŠÁKA" dnešní doby a to deprese. Tedy na to, že depresí nemusí nutně procházet, vždy jen dospělý jedinec po určité tragédii, nebo díky dědičným aspektům, ale i na první pohled, zdravý dospívající jedinec, jako byla v knížce Merit.
Kniha se mi velice líbila. Dává jednomu naději, že když se vše zachytí, zjistí včas... Může se vše obrátit k lepšímu.

NISA31
01.04.2021

Nebylo to špatná knížka. Ale řekla bych že tahle autorka má mnohem lepší knihy.

Anna 13
29.03.2021 5 z 5

"Pohřbíš mě..."

Tahle kniha se nebude líbit každému...
Musíte ji otevřít ve správný čas, ve správném rozpoložení, v tom správném věku...
Můžete Collen Hooverovou milovat, a přitom vám tahle kniha nic neřekne. Anebo se do této autorky zamilujete ještě víc.

Sama nevím, jestli by mě kniha oslovila před měsícem. S jakým nadšením bych ji četla za půl roku?
Netuším...
Příběh této knihy je totiž totálně ztřeštěný. Alespoň zpočátku - než prozkoumáte prostředí a stihnete se se všemi seznámit - máte pocit, že nic absurdnějšího jste od autorky milostných románů nečetli. A mysleli jste si, že nikdy číst nebudete.
I když se tam míhal exot za exotem - já jsem se do toho zamilovala. Úplně totálně.
Tohle vážně napsala Hooverová?
A proč?
Ale byla jsem tím zcela pohlcená. Bylo mi v tom zrenovovaném kostele tak fajn. A ty postavy - byly vyhrocenější než jiné, ale pro mě neměly chybu.

Po dlouhé době jsem četla ryzí young adult román, který byl prostě vážně skvostný. A měl všechno, co by měl román pro teenagery mít: vtip, kouzlo, romantiku, originalitu, spontánnost a pod tím vším hloubku - určitou vážnost a naléhavost, dramatické záškuby...
Já nemám slov. Vážně ne.
Jsem si jistá, že budu chtít knihu otevřít podruhé - otázkou je, jak na ni budu podruhé reagovat.
Ale teď rodinu Vossových miluju a přeji si pod polštářem najít nějakou Saganovu kresbu.

Colleen umí překvapit. Umí se naprosto odprostit od všeho, co kdy napsala a má kuráž přijít s něčím takovým, jako je kniha NA OBTÍŽ. Bez Merit by nebyla její sbírka knih kompletní.

"Kdyby ticho bylo řekou, tvůj jazyk by byl člun."

knihovniceS
18.03.2021 3 z 5

Colleen Hooverovou čtu ráda, ale tato kniha mě moc nenadchla a vůbec mi „nevlezla pod kůži“, přesto má něco svým způsobem do sebe. Příběh praštěné rodiny, který se nedá stručně popsat, je lépe si jej přečíst, ale nečekejte spád ...

iveta0549
11.03.2021 4 z 5

Autorku mám hrozně ráda, všechny její knížky se strašně dobře čtou. Ani tato kniha není výjimkou. Ano, je pravda, že knížka je slabší než jiné od autorky. Ale i tak jsem ji přečetla za jedno odpoledne.

Laf
06.03.2021 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Je čtivá, přesně jak to autorka umí. Sice mi přišla kniha o trošičku slabší, než co jsem dosud od autorky četla, ale rozhodně to za přečtení stojí :)

hanča34
02.03.2021 2 z 5

Hrdinsky jsem přečetla asi 200 stran a pak už jen listovala. Konec byl asi nejlepší z celé knihy. Zatím pro mně nejslabší kniha od této autorky.

Ocásek
26.02.2021 4 z 5

Na obtíž je jedna z nejbizardnějších knížek, které jsem kdy četla. Hlavní hrdinka Merit sbírá trofeje, které nevyhrála, žije se svojí rodinou v bývalém kostele, kde přízemí obývá otec se svoji novou manželkou, zatímco v suterénu žije jeho první žena. A to je jen malá kapka divnosti, kterou v téhle knížce najdete.
Merit mi byla většinu knížky sympatická, tak trochu jsem se v ní i našla. Sagan mi ze začátku úplně nesedl, strašně dlouhou dobu jsem nevěděla, co si o něm mám myslet, ale v druhé polovině knihy se to zlomilo a já si ho také oblíbila. I ostatní postavy byly skvěle charakterově vykreslené a docela mi sedly.
Původně jsem čekala klasickou romantickou slaďárnu, ale dostala jsem knížku, kde se s neuvěřitelnou lehkostí řeší hned několik vážných témat najednou. Zejména mi utkvělo mi v hlavě, že je v pohodě, nebýt v pohodě.
Na obtíž je autorčina trošku slabší knížka, která asi nesedne úplně každému, ale mě se moc líbila. Je to knížka, která určitě má co nabídnout. Doporučuji si ji přečíst, ostatně jako každou knížku od CoHo.

3,5/5⭐️

Ella161
20.02.2021 3 z 5

Za mě autorčino nejslabší dílo. Něco mi tu chybělo. Nicméně i tak se rychle četla, pobrečela jsem si, ale znovu se do ní pouštět nejspíš nehodlám.

Lexa123
16.02.2021 4 z 5

Jedna z mála knížek, které se dnes odlišují. Mladá dívka tentokrát nemá problémy s klukem ale s rodinnými tajemstvými, které se podepisují na její psychice. když se rozhodne vše řešit, na chvíli se všechno ještě více zamotá. Knihy od své oblíbené autorky si ráda časem pročítám znovu a tak i tato knížka zůstáva v mé sbírce oblíbených knih

Raislin
15.02.2021 5 z 5

Začínám si asi budovat návykovost na knihách Colleen Hoover. Vždy krásný příběh. Její knihy čtu vždy jedním dechem a ani tato nebyla výjimka. Moje kamarádka říkala, že v každé normální rodině se děje něco příšerného. Tak bych asi charakterizovala tuto knihu!

martina5069
06.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Znáte pojem "čtecí krize?" Tak tu jsem teď měla asi od konce listopadu, něco málo jsem přečetla ve formách povídek ale to se moc nepočítá. Říkala jsem si která kniha mě z ní dostane a nečekaně jsem sáhla po ještě nepřečtené knihy od Colleen Hoover a víte co? Ono to zase pomohlo. Její knihy jsou prostě best of , knihy do kterých se začtete a buď dáte jedním dechem nebo hledáte každou volnou chvilku aby jste se k nim mohli vracet.
Co se týče knihy " Na obtíž " no ocitáme se v rodině, kde jsou svým způsobem všichni magoři, postupem čtení se dozvídáme, že je každý poznamenaný nějakou nemocí nebo tajemstvím a co je horší každý člen je prostě před sebou uzavřený. Každá kniha od Colleen je o nějaké nemoci, to už čtenáři téhle skvělé spisovatelky ví, tato kniha je hlavně o depresích a o naději, že to přece jen nemoc není. Hlavní hrdinka má pocit, že ji nikdo nemá rád a neuvědomuje si jak je její nemoc závažná, líbil se mi konec knihy, kdy se rodina zase stmelí dohromady a jí dojde, že přece jen není na světě sama a má kolem sebe rodinu, divnou ale přece jen rodinu.
Čtyři hvězdičky nedávám protože pro mě není kniha skvělá na hvězdiček pět ale protože pro mě pořád od Colleen zůstává nejlepší knihou Bez naděje a pochybuju, že pro mě napíše nějakou lepší ...

" Tolik lidí sní o tom, že budou žít v domě za bílým laťkovým plotem. Jenomže netuší, že něco jako dokonalá rodina neexistuje, bez ohledu na to, jak dokonale bílý ten plot je. "

malazluta
05.02.2021 4 z 5

Zatím nejslabší kniha této autorky. Celkově jí nelze nic vytknout, téma, kterého se týká, převedla ( jako ostatně vždy) do pěkného, čtivého příběhu, akorát se nemůžu zbavit dojmu, že cílovou skupinou této knížky jsou mnohem mladší ročníky než jsem já.

Janinkniznisvet
31.01.2021 5 z 5

Sice je to slabší knížka Colleen, ale líbila se mi jak těžké téma zpracovává. S hlavní hrdinkou jsem v některých případech souhlasila, v některých situacích jsem si připadala jako kdybych byla já hlavní hrdinka. Někdy se mi chtělo i brečet. Knížku jsem měla v rámci knižní štafety od slečen z Instagramového profilu alenka v říši knih. Za to moc děkuji. Doporučuji ji si přečíst

Fortuna7
23.01.2021 5 z 5

Rodina Vossových vážně není normální. A to mě na tom tak bavilo. Celou dobu jsem tak trochu litovala Sagana, že je musel potkat XDD Strašně moc se mi líbil ten nápad mít rodinný dům z kostela, to bylo fakt jako geniální. A ty Saganovi obrázky! Bomba. Tahle knížka je emocionální dráha od začátku do konce.
Velké doporučení.

LaDouche
15.01.2021 3 z 5

(SPOILER) V originále Without Merit, což dokonale vystihuje knihu, když ji čtete v angličtině. Líbí se mi všechny názvy knih, které Colleen spojí s hlavní postavou.
Ze začátku mi přišly některé pasáže dost nezáživné, pak kniha dostala větší spád. Samozřejmě, že kniha byla čtivá, jako všechny knihy od Colleen, ale nebylo to úplně ono. Upřímně, je to jedna ze slabších knih od Colleen. Celá rodinná situace mi přišla až moc. Mám ráda šťastné konce, ale tenhle mi přišel až moc dokonalý. Myslím si, že Colleen mohla zpracovat téma deprese trošku jinak. Pasáže ke konci, když mluvila Merit s Luckem mi přišly prostě zvláštní, jakoby to v té knize bylo nucené, aby se rozebralo téma deprese...Bohužel tam toto téma podle mě tlačila na sílu.