Na cestě

Na cestě https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3046/bmid_na-ceste-vAZ-3046.jpg 4 2171 269

Román z roku 1957, který autorovi přinesl obrovskou popularitu i uznání kritiky a učinil z něj legendu. Kerouac zde nachází své osudové téma i vlastní hlas a metodu: horečně chrlený text odráží autenticitu svobodného života, nesvazovaného konvencemi průměrnosti. Takový život a lidé, kteří jej dovedou žít, jsou pro něj ideálem, jejž se neustále pokouší naplnit a zachytit v postavách svých knih. Na cestě je strhující a přesvědčivý amalgám fikce a autobiografických prvků, dodnes inspirující čtenáře k nalézání vlastní svobodné cesty.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

On the Road , 1957

Shindo
11.12.2017 4 z 5

Kniha ma zaujala už na strednej a podobne ako kolega Metroušek som sa s ňou potom stretával čoraz častejšie, beatnici mi proste nedali spať. Na to, aby som prišiel na chuť Kerouacovmu štýlu som však musel knihu prečítať opakovane, po pár rokoch. Možno som od nej čakal viac, možno je až príliš vyzdvihovaná a miestami mi robilo problém ju dočítať, no som rád, že ju mám vo svojej knižnici.

Metroušek
14.10.2017 5 z 5

Bylo mi sedmnáct a na tuhle knihu jsem pořád narážel při četbě čehokoli o hippies a beatniků, co jsem v tehdejší normalizační době našel. A že člověk musel pořádně hledat ty roztroušené informace! A pak zprávy, že Na cestě vyjde jako první kniha v nové edici. To napětí! Zakážou to ještě včas nebo to fakt vyjde? Myslí to vážně, vydat tak svobodomyslnou knihu? V knižní čtvrtek jsem stál v ranní frontičce na knihy, a koupil hned dva výtisky. Jeden na čtení, podtrhávání a ohmatávání či laskání se s knihou (:-), a jeden "do foroty". Kniha samozřejmě splnila očekávání vrchovatě, a dodala mladé duši to, co jí v té duševní bídě konce 70. let chybělo. Jó, pravá knížka v pravém věku v pravé době (pro jednou jsem rád, že jsem ji nečetl až po sametové revoluci), to je věc!!!

MiniMaruss
01.10.2017 4 z 5

Možná není román Na cestě pro každého člověka, ale jsem si jistá, že pro každou svobodnou duši ano..

Jana283
25.09.2017 5 z 5

Tak tady čtu ty komentáře a nějak je nechápu. Bylo léto 1988, ležela jsem u babičky na zahradě plné vůně zrajícího angreštu a kosatců a ta knížka mne naplňovala obrovskou touhou a bolestí, protože já nemohla ani do NDR....

JosefPluhař
21.08.2017 2 z 5

Tak ne, nedočetl jsem a tolik jsem se snažil. Vracel jsem se, opakovaně znovu vyrážel na cestu, několikrát jsem se zastavil, čekal jsem a znovu to zkoušel. Marně. Zůstal jsem zkrátka na cestě...

shmaic
04.07.2017 5 z 5

Skvela kniha, kdo pise, ze se v ni nic nedeje, od zivota asi zatim moc nedostal. Dean rekl, ze se jede do Mexika. No a ja jsem si rekl proc ne...

Sparkling
14.06.2017 2 z 5

Tic: "A není jeho chyba, že dámy tehdy (ostatně jako dnes) víceméně překáží, když muži projednou něco dělají." Cože? (Fakt nevím, co víc na to napsat.)

Gordonlord
15.05.2017 odpad!

Neskutečná kokotina.

Nemá to vůbec žádný příběh, celé se to chce tvářit rádoby drsně a cool "eméricky", jako nějaké road movie, nebo na co si to vlastně tahle blbost hraje. Pořád se tu žvatlá o něčem, co nemá s příběhem (který tu není) nic společného, jsou tu fůry zbytečných postav, které mě nijak nezaujali, chovají se jako banda naprostých kokotů, ale hlavně je mi u každé z nich odvyprávěn jejich nudný osud spolu s tím, co je baví, že je bolí koleno, že mají rádi to a tamto ...no tykrávo, fakt jsem měl co dělat, abych udržel pozornost, jako poslouchat pohnutý osud a zdlouhavou charakteristiku někoho, kdo mi byl v knize právě představen a nesehraje v ní žádnou zajímavou roli, to je vážně opruz, který z pohledu zábavnosti a poutavosti dávám na roveň šprtání se chemických vzorců na pololetní písemku ve škole...a tohle se tu opakuje mnohokrát.

Celá kniha navíc vrcholí neskutečně dlouhým popisem nějakého jazzového koncertu, přičemž se nic neděje, nic nestane, nikam to nesměřuje ani to nijak nekončí. No jako tyvole...WTF ???

Celkově vůbec nedokážu říct, o čem to bylo, protože jednoznačně o ničem.

..........je to tak neskutečně prázdné nic, že kdyby mi místo poslechu téhle audioknihy celej den bzučela kolem hlavy moucha, tak mě zaujme rozhodně víc, než tenhle otravnej škvár.

Pajina68
09.05.2017 2 z 5

Knihu jsem před 30 lety strašně moc sháněla, v knihovně ji neměli, dostala jsem se k ní až po mnoha letech, kdy už jsem asi byla myšlenkově někde jinde, proto jsem z knihy byla docela zklamaná. Kdybych ji byla sehnala tenkrát - v 80. letech, určitě by se mi líbila víc.

Mr.JaroCZ
04.05.2017 5 z 5

→ Amalberga
Při čtení knihy si je nutno uvědomit - mimo jiné - v jaké době vznikala. Psal se rok 1951 a zuřila válka USA v Koreji. Experimentovalo se s drogama i pro lékařské použití, Martina Luthera Kinga ještě skoro nikdo neznal, afroameričané byli tehdy černoši a nesměli si sednout v tramvaji, když všichni běloši ještě neseděli. Pojem "homofobní" se objevil až za 18 let po napsání románu "Na cestě".
Není možné knihu posuzovat z hlediska člověka 21. století!
x x x
Kniha Na cestě byla pro nás sotva odrostlé pubescenty neuvěřitelným objevem a v 70. letech jsme se snažili žít jako beat-generation, protože jsme se tehdy cítili ztracenou generací taky.

Dahlia
23.03.2017 4 z 5

Pro mě, jakožto pro chronického tuláka a vášnivého stopaře, je to jedna z těch knih, které si přečtu (případně poslechnu), když mě chytá toulavá.

Henry_1986
03.03.2017 4 z 5

Někdy jsem se teda musel opravdu přemáhat, abych knihu neodložil...jestli si vzpomínám dobře, tak přesně někde v půlce knihy nastává ohromě nudná asi 50ti-stránková pasáž...Ale je to povinná četba pro každého "beatníka". :-)

martina.culik
24.02.2017 1 z 5

Jedna z mála (konkrétně ze dvou) knih, které jsem nebyla schopná dočíst a odložila jsem je s tím, že už se o to opravdu nebudu dál pokoušet. V knize se nic neděje a když se nic neděje, tak já se nudím. Proto mě kniha opravdu nudila. Tento druh literatury pro mě opravdu není.

Peleus
08.02.2017 2 z 5

Znáte ten pocit, kdy sedíte s "kámošem", jehož jste dlouho neviděli, v zakouřeném pajzlu, neboť "Jsou tam skvělý lidi, seznámím tě!" a který se honosí označením bar?
Kdy se éterem rozlévá raná tvorba jakéhosi neznámého "umělce" nebo jiný podobně "alternativní" blaf pouštěný z počítače aktuálního "barmana"?
Kdy kromě tvrdého nejde pít nic jiného, protože víno ze skleněných galonů chutná jako horší varianta toho, co používáte doma na vaření?
Prostor kolem vás zaplněný "lidičkami" s přehršlí názorů naprosto na cokoli a v libovolném množství, jež stále o čemsi diskutují, aby na závěr začali sockovat, kdo, komu, kolik půjčí, nebo jestli si to zase napíšou na sekeru a zaplatí příště?

Znáte ten pocit?

Přesně takový jsem měl z Na cestě.

bookemma
05.02.2017 5 z 5

A tak jsme byli celý život prostě pořád na cestě. On the road, on the road, pořád dál a dál, protože nikdy nemůžeš říct, teď jsem došel na konec, a mohu se vrátit. Kdo se jednou vydá na cestu, může rovnou zapomenout na cíl, protože ten je neurčitý. Cíl vlastně není, neexistuje, nikdo neví, jestli je tady, nebo tam, nikdo neví, jestli vůbec nějaký je. Vždy je kam jít, co objevovat, kam směřovat... A tak jsme prostě celý, celičký, život na cestě. Prostě jen tak. Pořád on the road. A je úplně jedno, že nemáme peníze, že nemáme co jíst... Jsme beznadějně zamilovaní do svobody, do možnosti jít stále dál a dál. A vrátit se zpět je nemožné...

Kniha, ze které dýchá nadšení, touha, láska, beznaděj, život i smrt. A to všechno na cestě...

Kee
30.01.2017 4 z 5

Nechci se nějak vyčleňovat, ale knížky beatniků nejsou pro každého. Někdo jim přijde na chuť, jiný po pár stránkách "nesmyslů" zaklapne a znova neotevře. Mě osobně baví, možná právě proto, že beatnické životy a myšlení z jejich knížek čiší, a ačkoliv je mnohé spojuje, každý z nich je jedinečný. Zatímco Bukowského zastihla nálepka alkoholika se zálibou v ženách a provokaci, Burroughse lidé považují za milovníka opiátů a gayů, Kerouacovi se nevyhne přízvisko kočovník bez cíle, nejen doslova, ale i v životě.

Nebudu odporovat - tohle je také pravda. Jenže u beatniků nelze koukat jen na to, o čem píšou, ale proč to píšou. Nehledat v jejich činění na světě smysl nebo je měřit podle společnosti. Oni si vytvořili svou vlastní, a jestli do ní chcete prostřednictvím stránek vstoupit, musíte hrát podle jejich pravidel, jejich sociálních norem a zákonů. :-)

Možná, že v jejich knížkách poté uvidíte něco jiného.
Hodně štěstí Na cestě :-)

Amalberga
17.01.2017 1 z 5

Kniha na cestě má vyprávět o nekonečných možnostech svobody mladých lidí, kteří se vzbouřili konvencím a konzumu. Cha cha cha. Toto osvobození se týká je bílých mužů, ale ostatní "lidé" v Americe jsou očividně nepodstatní. Ženy nadále zůstávají v domácnosti a trpí s lidmi typu Moriartyho. V knize je krásně vidět, že jim byly dobré jen na sex a na starání o děti. O afroameričanech se autor nezmiňuje příliš lichotivě, navíc je homofobní. Beatnická vzpoura proti konzumu se sestávala z užívání drog, nespoutaného sexu a snahy šokovat slušné upjaté lidi. Sice kritizuje nešvary společnosti, ale nenabízí žádné řešení. Ujíždí po křivolaké cestě, míjí osudy trpících a nešťastných lidí. Nepomáhá, jen ohlušuje a ukájí nízké potřeby a úzkosti. Nic nedává, jen bere a vyprazdňuje. Z knihy jsem měla chvílemi pocity zhnusení, smutku a nudy. Předloha Deana Moriartyho byla něco jako múza beatníků a objevuje se i v dalších dílech. Už jen to poukazuje na špatnost této literatury.

Padfoot
30.12.2016 2 z 5

Pro mě osobně to byla kniha plná věcí, o kterých si nechceš číst. Chceš je prožít. Nechceš sedět doma a číst si o stopaři, co jede přes Amér kamsi za svobodou a dobrodružstvím. Na druhou stranu, já to četla v autě během cestování po Itálii. Myslela jsem, že to bude na road trip skvělá volba, ale nebyla. V kontrastu s naší cestou mi byl popis jízdy za holkama celkem málo. Bavilo mě to, jen bych řekla, že ne dost. Jediná věc, kterou jsem si z toho odnesla je, že cestování je fajn. Což ale není nic nového.

rybabezkosti
05.12.2016 4 z 5

What is he aching to do? What are we all aching to do? She didn't know. Nobody could tell. Nobody would ever tell. It was all over.

jprst
05.12.2016 3 z 5

Jako mladého mě tahle kniha docela nadchla už jen proto, že byla jako by z jiného světa. Nedávno (zhruba po 35 letech) jsem ji zkusil přečíst znovu, ale nadšení se nedostavilo, což dokazuje, jak výrazně se pohled na svět věkem mění. Proto ji ani nehodnotím, dal bych tak 2,5 vycházeje z průměru: v mládí 4 hvězdy, v pokročilém věku s bídou 1.