Na cestě zajímavosti

Na cestě
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3046/bmid_na-ceste-vAZ-3046.jpg 4 2183 2183

Román z roku 1957, který autorovi přinesl obrovskou popularitu i uznání kritiky a učinil z něj legendu. Kerouac zde nachází své osudové téma i vlastní hlas a metodu: horečně chrlený text odráží autenticitu svobodného života, nesvazovaného konvencemi průměrnosti. Takový život a lidé, kteří jej dovedou žít, jsou pro něj ideálem, jejž se neustále pokouší naplnit a zachytit v postavách svých knih. Na cestě je strhující a přesvědčivý amalgám fikce a autobiografických prvků, dodnes inspirující čtenáře k nalézání vlastní svobodné cesty.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo
Originální název:

On the Road , 1957


více info...

Zajímavosti (10)

Celá kniha je napsaná na Benzedrinu... (morho)


Kerouac napsal dílo v dubnu 1951, ale kniha vyšla až v roce 1957 v nakladatelství Viking Press. (chaera)


Podle knihy byl v roce 2012 natočen film Waltera Sallese. (chaera)


Román je z velké části založen na Kerouacových autobiografických vzpomínkách a je psán stylem proudu vědomí. (chaera)


Kerouac v knize popisuje zejména své cestování napříč Spojenými státy se svými přáteli. Jejich jména jsou v knize pozměněná, avšak předlohou pro hlavní postavy románu byly skutečné postavy. (chaera)


Poté, co Kerouac dílo koncem dubna 1951 dokončil, opustil svou druhou manželku Joan Havertyovou. (chaera)


Román byl americkým časopisem Time vybrán mezi stovku nejlepších anglicky psaných románů mezi lety 1923 až 2005. (chaera)


Dílo bylo vybráno v rámci 100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde. (chaera)


Postavy v knize jsou předlohami skutečných lidí. Hlavní postava Sal Paradise je ve skutečnosti předlohou samotného autora Jacka Kerouaca. A objevují se zde i další spisovatelé: Allen Ginsberg (Carlo Marx), Neal Cassady (Dean Moriarty) nebo William Burroughs (Old Bull Lee). (Kamiiik)


Jack Kerouac tento román napsal během tří dýdnů na 30 metrovou roli papíru bez jakýchkoli úprav a interpunkce. 6 let poté trvalo román přepsat tak, aby mohl být vydán. (Kamiiik)