Muži v ofsajdu

Muži v ofsajdu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40687/bmid_muzi-v-ofsajdu-sqJ-40687.JPG 4 429 88

Jedna z nejúspěšnějších knih K. Poláčka, jejíž známost umocňuje i film, který byl natočený v roce 1931, ale jehož obliba vydržela do dnešních časů. Pan Načeradec, majitel obchodu chodí na fotbal, protože mu lékař doporučil nějaký sport. Při zápase se dostane do konfliktu s mladým nezaměstnaným, který má dohru na policejní stanici. To je úvod knihy, která je je plná moudrého humoru. Deváté vydání populární humoristické knihy Karla Poláčka vyšlo v roce 1965 a ilustracemi jej doprovodil Antonín Pelc.... celý text

1amu
11.11.2018 5 z 5

Ano "zlatá léta českého fotbalu" a jako bonus - zde nehrají prim kopálisté, ale fandové. A jací ! V prvé řadě slušní. Od blbů, kteří se již dlouhý čas prezentují zejména v t.zv."kotlích" byli tito lidé vzdáleni na míle daleko. Kouzelník Karel Poláček se uměl vcítit do duše malého chlapce , jako Péťa Bajza v jiné jeho knize, ale i do duše nešťastného pana Načeradce, když jeho Slávka prohrála s obyčejnou Viktorkou. Pokud by autor nezahynul v koncentráku a osud by mu dopřál ještě mnoho let, nedovedu si představit, co by říkal na současné nagelované primadony, které za velký peníz neukazují NIC !

Lykos
13.09.2018 5 z 5

Je vinou skvělého filmu, že pana Načeradce už si provždy budu představovat s obličejem Huga Haase. Kniha dává více prostoru všem postavám a hlavě bezkonkurenčnímu Poláčkovu stylu. Nemožno nemilovat.

Mirka2778
13.09.2018 5 z 5

Od prvních stránek je jasné, že jedině tato knížka ospravedlňuje existenci (pro mě) jinak naprosto zbytečného fotbalu.
I ona má slabší místa, např. snové kapitoly moje hodnocení podstatně sráží. Naproti tomu: Modlitba za Viktorii Žižkov,, "Pan syn má známost!" vece vdova,, Habásko a vdova, pobaví dokonale.
Symbioza pánů Habásků, manželství Načeradcových s nemocnými dětičkami a početným příbuzenstvem, nevraživost letenských a žižkovských fotbalových příznivců. (fanoušek, fanda je nadávka)
Poláček vše popsal tak živým jazykem! Všechny výrazy byť sebezastaralejší (knize se blíží devadesátka) tak dokonale sedí, že jsem neměla se čtením žádný větší problém.
Protože jsem dříve viděla divadelní představení v Mladé Boleslavi, které mohu jen doporučit, byla jsem až překvapena, kolik replik je doslovných, původních od Poláčka.
Je to humoristický román o fous starší než Saturnin, ale může se s ním směle srovnávat.

alzbeta4340
21.07.2018 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem si po letech zopakovala jeden z pilířů české humoristické literatury. Stále baví! Samozřejmě je to velmi vhodné pro sportovní a nejlépe fotbalové fanoušky, ale nás všechny ostatní čtenáře prostě musí pobavit rodinné vztahy otce a syna Habáskových nebo neuvěřitelné příbuzenstvo pana Načeradce.
"Teta Kristýna, která se tak záhadně zjevila, aby rozmnožila řady příbuzenstva, prohlásila, když si vzala potřetí nadívané telecí: "Já jsem, lidičky, ráda, že jsem zasejc mezi svejma."

sabiburesova
08.02.2018 5 z 5

TAK TO BYLO NĚCO! pro mě, jakožto fotbalového fanouška, opravdu skvělé čtení. :) Bavila jsem se a mohu doporučit. :)

ddkk
08.11.2017 4 z 5

Výborné počtení a stejně výborné pokoukání. Doporučuji všem, kdo snad dosud nečetli...

verbula
31.05.2017

Tuto knihu nedávno četla moje čtrnáctiletá dcera v rámci povinné četby, byla jí úplně okouzlena a neustále nám z ní předčítala. Udělala mi tím velkou radost, protože tuto knihu měl rád i její pradědeček.

MartinaP1984
10.03.2017 4 z 5

Skvělý humor. Pro mě jako fotbalového fanouška měla kniha i něco navíc - pocitům postav rozumím, a to velmi dobře :-)

kalache
01.10.2016 4 z 5

...fotbalové fanoušky pořád nějak nechápu...

miriama
11.09.2016 5 z 5

Ano, klenot českého humoru od výborného pana spisovatele. Vždycky, když si vzpomenu na konec jeho života, tak mě zamrazí. Ale naštěstí jeho knihy zůstaly a přináší radost dalším generacím. Údajně prý Karel Poláček už při psaní myslel na film a postavu pana Načeradce psal pro Hugo Haase. Ten ji nehrál, ale odžil.

konicekbily
16.03.2016 5 z 5

Klenot humoru české literatury!

koubin007
28.09.2015 3 z 5

Tak tuhle knihu asi nemá smysl moc detailně komentovat. Poláčkův styl psaní si musí prostě každý Čech zamilovat od první stránky. Při četbě takové literatury na mě vždy dýchne ta nezaměnitelná atmosféra První republiky. Důstojných pánů v oblecích a s klobouky, kteří chodí na fotbalové utkání jako my dnes do divadla, prostě v nejlepším oblečení a ve vší početnosti holdovat ušlechtilému sportu na zeleném trávníku pod širým nebem neděli co neděli.
Nevím do jaké míry je popis tehdejšího světa realita a do jaké míry výplod umělcova mozku, ale ať tak či tak, rád na sebe nechám dýchnout tento příjemně teplý vánek, kdykoliv mně je v tom našem dnešním vichru chladno.

woodward
28.06.2015 5 z 5

Říká se, že Eduard Bass fotbal miloval a Karel Poláček ho nesnášel. Bass nám zanechal fotbalovou pohádku, již si rádi přečtou fotbaloví fandové v příslušném věku a někteří se k ní vrátí i později (včetně autora těchto řádků). Zato Karel Poláček stvořil nesmrtelnou Srandu, která už navždy patří do panteonu české literatury. Nerad ve svých komentářích mluvím o filmech natočených podle literárních předloh, ale zde učiním výjimku, protože Poláčkův literární pan Načeradec dozajista všem čtenářům souzní s jeho filmovým ztvárněním v geniálním podání Huga Haase. Nesmrtelné výroky jako "Pijou pomalu, ať jim to vydrží", "Numera mi neschnou", "Řeči se nevedou, nedochvilnost se netrpí", nebo "Tolik židovek pohromadě na ulici! To se nesmí trpět! Policie! Příbuzný, rozejděte se!", již dávno zlidověly, ať už si je pamatujeme z knihy nebo z filmu.
Mimochodem, příběh o mužích v offsidu obsahuje i jedno nerozluštěné tajemství: Jak jenom muž, přezdívaný Amplión, přišel na svoji podivnou hlášku "rozeberte je jako šrajbtiš svatýho Lukáše"? Proč, proboha, by měl být šrajbtiš (psací stůl; pozn. překl.) sv. Lukáše rozebrán, kdo ho rozebral a kdy? Ví to někdo? A jestli ne, najde se tu povaha dostatečně zvídavá a energická, aby tento literární ořech rozlouskla?

kacimilek
17.06.2015 4 z 5

Výborná oddechovka z mnou oblíbené doby.

scolopax
31.03.2015 5 z 5

Někdo má slavíka v hrdle, Poláčkovi se schoval do psacího stroje. Způsob jeho literárního vyjadřování je nepopsatelný. Přestože fotbalu neholduji, řehtala jsem se většinu času.

anonymous8
31.12.2014 5 z 5

Nejdřív jsem znal film. Knížka je o dost jiná. Poláček do ní dal hodně snových pasáží. Ale je to super :-)

Hanka_Bohmova
01.09.2014 3 z 5

Příjemně zaplašilo nemocniční nudu... na dětském oddělení moc rozumných věcí ke čtení nenajdete.

Miramarek
17.05.2014 5 z 5

Z děje si na zadek asi nesednete, ale ten dokonalý jazyk! Čtenářský orgasmus!

kristleko
21.03.2014 4 z 5

Na té knížce je vidět, že byla psána na pokračování do novin, je spíš publicistická než literární. Muži v offsidu jsou příjemným a humorným čtením o prvorepublikové Praze a všedních strastech jejích obyvatel, které spojuje jediné – fotbal. Líbila se mi Poláčkova hra s jazykem, líčení rivality mezi pražskými čtvrtěmi a atmosféry na fotbalových stadionech. Milá knížka, která ani osmdesát let po prvním vydání příliš nezestárla.

JeKa
19.07.2013 4 z 5

Nemám ráda fotbal, miluju Poláčka...Poláček v tomhle zápase vyhrál!