Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4432 1240

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

parley3
02.06.2018 5 z 5

Příjemné čtení o nerudném staříkovi s velkým srdcem. Styl psaní, postavy, všechno krásně vykresleno. Trošku mi připomíná maminku mé tchyně.

groula
02.06.2018 5 z 5

Tak to byla jízda. Nejdřív mě ten starej parchant ukrutně lezl na nervy, později sem ho vzal na milost anásledně ho začal obdivovat.
Závěr knihy mi vehnal slzy do očí.
Překrásná kniha o skutečném chlapovi, lásce, přátelství a spoustě Saabu...

allyce
31.05.2018 5 z 5

Královky jsem se bavila. Od první řádky do poslední tečky. Už teď se těším, až si ji někdy zase přečtu.

chandel
25.05.2018 4 z 5

Ze začátku se mi knížka moc nelíbila, bylo mi hrozně nepříjemné číst jak Ove pořád na něco nadává, nemám to ráda. Vydržela jsem to a jsem ráda, protože knížka je opravdu moc krásná, ale musíte vydržet až do půlky. Bude mi smutno:)

Swahill
14.05.2018 4 z 5

Krásný příběh, pro mě místy trochu nudný popisný styl psaní. 4/5.

bruntal
10.05.2018 5 z 5

Nemohu si pomoci, ale Ove mi byl sympatický od začátku ;) Každopádně Backman má neuvěřitelný dar dotýkat se a jitřit lidské emoce a to jemně, nenásilně a přesto silně. Stejně tak vykreslit charaktery postav, které jsou tak skutečné, že v nich poznáváme osoby z našeho vlastního okolí a možná i sami sebe.

Lil30
06.05.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, a třebaže jsem Oveho moc nemusela, časem jsem si jej oblíbila. Z morouse se stal srdečný a milý chlap, který v něm dávno dřímal, jen je škoda, že se to nepovedlo dříve jeho ženě, která v něm tyto kvality viděla již dávno. Konec byl dojemný, určitě ji doporučuji přečíst. Další knihy od autora jsem zatím nečetla, ale jistě se do nich časem pustím.

viclef
03.05.2018 2 z 5

Bohuzel me kniha nepresvedcila :( Nesedl mi humor (jestli tam teda nejaky byl), a hlavne jsem nepochopil, co primelo Oveho se na stara kolena zmenit? To, co se za cely zivot nepovedlo jeho manzelce, se povede cizince behem 3 setkani? Asi to tak Backman chtel od zacatku, tak to tak proste muselo byt.

Adell-ka
30.04.2018 5 z 5

Jedním slovem nádhera! Úžasná kniha, která popisuje život postaršího muže a jeho proměnu po setkání s určitými lidmi, a ačkoli se v příběhu objevují i závažná témata, kniha se čte lehce, je pohodová, humorná a chvílemi i dojemná. Velmi doporučuji. Je to první knih, kterou jsem od tohoto autora četla, ale rozhodně ne poslední!

filipstencl
30.04.2018 4 z 5

I slza ukápla

janica09
29.04.2018 4 z 5

Ze začátku jsem to měla přesně jako u Britt-Marie, šíleně mi šel na nervy. V průběhu knihy jsem si Oveho zamilovala, stejně jak celý příběh. V závěru jsem byla smutná, že se musím rozloučit.

antonin0999
22.04.2018 4 z 5

Je neděle odpoledne a v bytě nad námi nějaký Ove vrtá. Nahlas a nepříjemně. Obvykle by mi to ničilo nervy, ale teď myslím na to, že je to třeba pro toho člověka důležité. Je to trochu skandinávské klišé, ale člověk musí v nějakou pohádku věřit.
Seveřané umí své utopie pěkně prodat.
Na konci jsem brečel.

Hellenne
20.04.2018 5 z 5

Týden mi Ove zpříjemňoval cesty autobusem. Když jsem se dostala nakonec obrečela jsem to. Setkání s někým tak jednoduše "pravým", jako byl Ove, je opravdu zážitek!

Gaeberys
19.04.2018 5 z 5

Zatím jsem "absolvovala" jen audio verzi, dokonale namluvenou. Oveho jsem měla ráda od počátku, bylo mi jasné, že za takovým morouskem (přičemž tedy se spoustou jeho názorů souhlasím) bude zlaté srdce. Velmi lidský příběh, nenuceně plynoucí.
A ten kocour, do toho jsem se zamilovala nadobro!

whiolet
19.04.2018 4 z 5

Ove chce umřít,ale během cesty ke smrti poznává Parvenah a vše je najednou jinak, teda ne, že by se teď Ovemu umírat nechtělo,ale je jaksi "neschopný" to dokončit.
Kniha plná sarkastického humoru,také však plná tolika citů, které vás nenechají chladnými je skvělá oddychovka, která vás bude bavit.
Mně se přesto o něco více líbila "Babička pozdravuje a omlouvá se"

hrosik3
17.04.2018 5 z 5

Kniha plná citu, lidskosti, která míchá smutek, humor, naději, ale také hořkost a smrt. Mně se to líbilo, ale pořád je před Ovem Britt-Marie.

miseb
16.04.2018 2 z 5

Když čtu všechny ty nadšené komentáře, až se stydím přiznat, že mě se knížka vůbec nelíbila a vlastně jsem ji zatím ani nedokázala dočíst.

BarkaS
09.04.2018 5 z 5

Ove by asi zabručel, že to je docela slušná knížka. Parvaneh by v ní viděla všechny barvy života. Bude se mi stýskat. Díky.

rodak
08.04.2018 4 z 5

Veselo-smutné čtení o nerudném dedkovi s velkým srdcem.A doják nakonec.

e.s.e.t.
07.04.2018 5 z 5

Naprostá dokonalost! Skoro celou knihu jsem probrečela, protože se v ní nádherně prolíná celý život výjimečného Oveho.
Rozhodně doporučuji všem se s Ovem seznámit. Backman mě vážně dostal..