Musím tě zradit

Musím tě zradit https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501986/bmid_musim-te-zradit-PuI-501986.jpeg 5 1291 346

Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

I Must Betray You , 2022

slecnapeta
02.10.2023 5 z 5

Romany od pani Ruty Sepetys jsou skvely zpusob jak si rozsirit obzory, ja o podobe komunismu v Rumunsku nemela nejmensi tuseni.
Kniha se sklada z kratkych kapitol, coz mi velmi vyhovuje. Jako velky klad vidim vykresleni atmosfery, ja tu beznadej a pote odhodlani uplne citila taky.

Marci70
29.09.2023 5 z 5

Tedy, vůbec jsem o Rumunsku netušila.. Dobře napsaná kniha o hrůzách komunismu a krutém diktátorovi.

Marci70
29.09.2023 5 z 5

Tedy, tak to jsem o Rumunsku vůbec netušila.. Velmi dobře napsaná kniha o hrůzách komunismu a krutém diktátorovi..

Knihotyna
24.09.2023 5 z 5

Další z historických románů od Ruty Sepetys, tentokrát odehrávající se v Rumunsku v roce 1989, v Rumunsku, ve kterém vládne totalitní režim, pod vedením diktátora N. Ceaușesca. Celá země je v rozkladu, živí ji strach. Strach o rodinu, přátele, životní jistoty, ale zároveň i strach z přátel či rodiny - nikdo si totiž není jistý kdo na koho donáší - a cena informací může být vysoká. Dokonce vás může stát život!
Myslím, že jsem měla jistou výhodu - když jsem chodila na gymnázium, má profesorka češtiny jela na "exkurzi" do Rumunska, po jejím návratu jsme místo hodiny českého jazyka měli hodinu o "Rumunsku". Dozvěděli jsme se věci, které ona sama věděla už v 90. letech, dozvěděli jsme se vše o tom, jaký byl v Rumunsku režim a kdo zde vládl, co se stalo s půdou, domy, rodinami. Všichni jsme tenkrát poslouchali s otevřenou pusou a myslím, že nejeden z nás ještě doma hledal více informací! Paní profesorka měla i obrazový materiál a "historky" ze současnosti - především chválila přátelskost, lidskost a otevřenost všech obyvatel Rumunska, se kterými se na své cestě setkala!
Historický kontext této knihy mi tedy byl "bližší", protože už jsem měla možnost o této éře (o které se u nás dle mého běžně neučí) slyšet od člověka, který si pamatoval ne jen současnost, ale především minulost!
Ruta Sepetys je skvělá! Ta práce, která stojí za jejími knihami musí být obrovská! Nenajdete zde hluchá místa, vše zapadá do sebe, vše je historicky podložené a vyhledatelné. Já se přiznám, že jsem typ člověka, který si čte i rešerše a použitou literaturu!
Konkrétně v tomto díle jsem hltala osobní dramata hlavních postav! To, kde je vlastně pravda. A jak pravdu vidíme v jednotlivých obdobích svého života. A kde je vlastně ta skutečná pravda?
Pokud chceme, aby mladí lidé měli potuchy o tom, co se dělo v různých historických obdobích a nabité informace jim dělaly radost, doporučuji jim podstrčit knihy od Ruty Sepetys!

Atlantis
20.09.2023 4 z 5

Ani bych nevěřil, že jedna kniha ve mně může vzbudit takový zájem o Rumunsko, o zemi, kterou jsem vždy považoval za... druhořadou. Jako správný buran jsem slyšel z moderních dějin jen o Ceaușescuovi a jeho neslavném konci. A pokud je jen polovina z popisovaných věcí pravdivá, tak to byl opravdu krušný život. Autorku chválím za perfektně podchycenou atmosféru, i vy budete ke konci knihy mít pocit, že donáší opravdu každý a nevěříte nikomu. Mínusem je pro mne první třetina knihy, kdy sice s postavami soucítíte, ale zároveň je to pořád dokola a tu nudnou šeď nepotřebuju vstřebávat 150 stran.

Analady
18.09.2023 4 z 5

Na Rutu Sepetys jsem zatím slyšela jen samou chválu, proto jsem měla velká očekávání. Možná až moc. Příběh vypráví sedmnáctiletý Cristian. Tomu odpovídá i způsob vyprávění, takže jsem si v průběhu čtení říkala, že je to spíš young adult, což mi malinko vadilo, protože to úplně nemusím. Nicméně krátké kapitoly se četly hodně svižně. Posledních cca 100 stran děj nabral spád, přišel příliv adrenalinu a emocí. Proto přidávám hvězdičku navíc.

emilieselden
17.09.2023 4 z 5

Skvělá a čtivě napsaná kniha. Vůbec jsem netušila, jak to tenkrát v Rumunsku bylo. Akorát mi v knize scházelo více hlubších emocí.

Adela2008
14.09.2023

Tato autorka mě nikdy nezklame, poutavý příběh přečtený jedním dechem. Děsivé detaily, které jsem o Rumunsku nevěděla mě občas i vehnaly slzy do očí.

aliali
13.09.2023 5 z 5

Velký zážitek, tohle jsem o Rumunsku opravdu netušila.

Neo1tex
11.09.2023 5 z 5

Výborně napsané. Není k tomu vůbec co dodat. Člověka z toho mrazí, když si uvědomí, že to není žádná fikce a že i ten odporný marast, ve kterým jsme žili tady u nás, nebyl to, co zažívali v Rumunsku. Tohle by měli číst hlavně všichni mladí.

gnatalka
04.09.2023 5 z 5

Vynikající. Moje první kniha od autorky a jsem nadšená. Už se těším na další, do kterých se pustím. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Velmi mi vyhovovaly krátké, ale úderné kapitoly. Plno emocí a skvělých postav, u kterých neustále přemýšlíte, kdo říká, či neříká pravdu. Všem doporučuji, rozhodně stojí za přečtení.

Nikomu nevěř.
Nic neříkej.
Špehové jsou všude.

Carol1122
02.09.2023 5 z 5

Společně dokážeme dát historii hlas. Tak končí autorka tento vynikající román. Konec komunismu v Rumunsku je zahalen otázkami a mlhou neznáma, o to víc si vážím autorky odhodlání, díky kterému tuto neznámou část minulosti vykreslila. Postavy, které doplňovaly historický příběh, měly od začátku do konce svou roli, která dávala smysl. Nebudu lhát, že mě román naprosto pohltil a mohu s jistotou říct, že si odnáším skvělý čtenářský zážitek, ještě lepší než Mlčící fontány. S nadšením si přečtu další historické romány z pera této autorky.

Arella
30.08.2023 5 z 5

Opět vynikající kniha od Ruty. Autorka se skvěle připravila a servírování čtenáři reálií v komunistické Bukurešti v roce 1989 bylo teda syrové a dechberoucí. Baví mě Rúty knihy, baví mě její historické exkurze do nejrůznějších koutů Evropy, baví mě její poctivá řemeslné práce, které v každé její knize nalézám, baví mě její styl. Mám Rutu Sepetys ráda, ráda čtu její knihy, všem je doporučuji a těším se na další.

ještěrka38
28.08.2023 5 z 5

Vůbec jsem netušila, jak moc zlé to bylo v Rumunsku a co se tam dělo. Tohle by se mělo ve školách číst. Tohle se už nesmí nikdy vrátit. Skvěle napsáno.

magic11
25.08.2023 5 z 5

Na minulost se nesmí zapomenout, je to poučení do budoucna. Že se v Rumunsku děla mnohem větší zvěrstva za komunistů než u nás, jsem zjistila díky reportážím v TV, kdy se poměrně detailně rozebíraly hrůzy z rumunských dětských domovů, poprava rumunského papaláše i s manželkou a spousta jiných. Pak si člověk povzdechne, že že nebylo tak zle. Bylo, jen se to tutlalo, zamlčovalo, spousta dokumentů zmizela. Jestě dnes jsou ve vysokých státních funkcích bývalí komančští škodiči. Tohle zmizí, až vymre celá generace. Doufám, že navždy

Chytuš
25.08.2023 3 z 5

Tady půjdu proti proudu - už u Mlčících fontán jsem měla neodbytný pocit, že autorka se snaží své čtenáře citově vydírat. Stejný pocit jsem měla i teď - je vidět, že autorka si rumunské reálie v archivech pečlivě nastudovala a snažila se z nich utkat příběh co nejdramatičtější, ale bez toho pravého osobního náboje, tak nějak bez srdce, jen na efekt... Zdá se mi, že čím víc se autorka vzdaluje svým kořenům, tím víc v příběhu dramatizuje, což v mých očích značně snižuje kvalitu příběhů. Někde jsem četla, že při studiu podkladů k socialistickému Rumunsku narazila i na zmínku o sovětské okupaci 1968 u nás a zvažuje to jako námět pro další román. Já pro sebe zvažuji, jestli to pro mě nebude další zklamání - jak americká autorka s litevskými kořeny dramaticky líčí srpen 68, aby americký(á) čtenář(ka) lapal(a) po dechu...

Hani77
17.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Opravdu náročné čtení!! Přestože jde o fiktivní příběh, odráží se v něm hrůza té doby. Kniha se čte jedním dechem a člověk u toho přemýšlí, jestli Ceausescu někdy četl Orwella a jestli se u něj inspiroval ideologií "Velký bratr tě sleduje", nebo jestli to vše opravdu (vzhledem ke svému nízkému vzdělání) vymyslel sám. Stejně děsivé čtení je o životních podmínkách v Rumunsku, kdy se celá rodina vystřídala ve frontě, aniž věděli, jestli něco přivezli.

"Stoupl jsem si do fronty na brambory a nakonec jsem místo nich dostal cibuli velkou asi jako oliva."

"Měli jsme rumunské lei, ale k čemu je vám rumunská měna, když v obchodech vůbec nic není."

"Když jste v Rumunsku měli to štěstí a mohli si dovolit auto a vydrželi jste čekat 5 let, než vám ho vyrobí, věděli jste, co dostanete. Byla tu jen jedna značka - Dacia."

Nevěděli, jak chutnají banány. V zimě měli v bytech neskutečných 12 °C, někdy i méně, takže spali oblečení v několika vrstvách, což prý měli výhodu, když šli ven, že se nemuseli oblékat. A když šli na balkón, dědeček napomínal vnuka, ať zavře, ať jim zima neuteče ven. Elektřina často nešla, televize vysílala 2 hod. denně.

"Měla dítě, ale narodilo se nedonošené a umřelo v inkubátoru, když Ceausescu jednou v noci nechal vypnout proud."

Každý na každého donášel.

"Štěnice, všude jsou štěnice ... a tak ve všech rodinách platilo stejné pravidlo: Doma se šeptá."

"Nedůvěra je druh útlaku. Režim nás poštvává proti sobě. Nemůžeme držet pospolu, protože nikdy nevíme, komu můžeme věřit, a kdo je dost možná informátor."

Strašná doba. Děsivé bylo i líčení průběhu revoluce v roce 1989, kdy zemřelo cca 1100 lidí. Bylo mi velice ouzko a s napětím čekala, jak to dopadne s hlavními hrdiny. Rozhodně DOPORUČUJI přečíst.

V knize bylo i něco pozitivního. Moc mě bavily dobové vtipy .
"Proč Rumunsko přežije konec světa? Protože je o 50 let pozadu."
"Rumunsko opraví své tanky. Oba dva."

pohoda58
15.08.2023 4 z 5

Skvělá kniha s drsným tématem života v socialistickém Rumunsku.

Karoley
12.08.2023 5 z 5

Nimomu nevěř.
Nic neříkej.
Špehové jsou všude.

Rumunsko, 1989. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Příběh sedmnáctiletého Cristiana Floresca, na kterého se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?

Moje první kniha od Ruty Sepetysové a jsem nadšená! Na knihu jsem se chystala delší dobu a konečně nastal její čas. Přečteno za dva večery, od příběhu se nedalo odtrhnout!
Ráda si přečtu od autorky "V šedých tónech".

Lenisk@
11.08.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Ještě dlouho po přečtení na ni myslím, myslím na to, jaký omezený pohled člověk má, kolik věcí vůbec neví, často možná nechce vidět. Líbí se mi, že autorka vykreslí smyšlený příběh na skutečném historickém pozadí, do kterého vpašuje tolik pravdivých drobností, až to bere dech. Autorku/knihu bych tu vychvalovala ještě hodně dlouho, dodám tedy jen, že rozhodně stojí za přečtení!