Musím tě zradit

Musím tě zradit https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501986/bmid_musim-te-zradit-PuI-501986.jpeg 5 1289 346

Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

I Must Betray You , 2022

Petra00
05.02.2024 5 z 5

Jednoduše SKVĚLÝ.Doporučuji všem bez váhání.

prochajda
04.02.2024 5 z 5

Příběh studenta Cristiana v Rumunsku za totalitní vlády diktátora Ceausesca odkrývá porušování lidských práv v době komunismu. Lidé nerozhodovali sami za sebe, co jíst, kde žít, čím se živit a s kým mluvit. Žili v době strachu, podezírání, sledování a odposlouchávání. Vypínala se voda, elektřina, stály se hodinové fronty na potraviny. Nemohli věřit ani členům vlastní rodiny. Netušila jsem, jak vysokou cenu dali v Rumunsku za svobodu revolucí v prosinci 1989. Děkuji za tuto knihu.

Luci19346
01.02.2024 5 z 5

Pro mě velmi silná kniha plná hrůz. Asi nejvíc mě dostaly rodinné vztahy. Nikdo nemůže věřit nikomu.

Jeden z předchozích komentátorů si myslí, že je kniha napsaná pro západní svět. Až jsem se musela pousmát, jak má pořád komunismus vliv na naši společnost. Divila jsem se, že se Češi moc nebaví s cizími lidmi. Po přečtení knihy se nedivím. Nikdo nevěděl nikdy, kdo je informátor. Společnost ovládaná strachem.

Dovolím si použít citát z knihy "Když byl komunismus takový ráj, proč museli lidí zavírat, aby neutíkali pryč?"

Monika456
21.01.2024 5 z 5

Poutavá, zajímavá a hodně smutná kniha. Ani jsem netušila, co se dělo v Rumunsku a jak tvrdý tam měli totalitní režim. Kniha mě podnítila k vyhledávání dalších informací. Moc doporučuji, skutečně stojí za přečtení.

Tída
11.01.2024 1 z 5

Jdu proti proudu oslavných komentářů, mně se kniha nelíbila. Prostě jsem nevěřila ději, viz hladovějící lidé, rozsáhlá perzekuce, absence léků atd. Jsem starší generace, vím, že v Rumunsku to bylo náročné, ale takhle to tam snad nevypadalo. Konec rumunské diktatury byl opravdu brutální, díkybohu, že u nás proběhla revoluce sametová. Trochu mě zaráží, že to, co autorka napsala, většina komentujících bere za fakta. Mně to celé připadalo, že je to psáno pro Američany, potažmo pro západní Evropu, aby si mohli libovat, jak to v tom komunismu bylo hrozné, a oni se mají dobře.

amanek
09.01.2024 5 z 5

Hned od prvních stránek mě kniha vtáhla do děje a nepustila. Znovu a znovu žasnu nad tím, co si lidé museli prožít a obdivuji jejich odvahu.

cori
07.01.2024 4 z 5

Román určený především mládeži popisuje poslední měsíce komunistické diktatury v Rumunsku na životě sedmnáctiletého Cristiana, který je vydírán tajnou službou, aby donášel na britského diplomata, u kterého jeho matka uklízí. Autorka se zaměřuje na vykreslení každodenního beznadějného života v Bukurešti plné udavačů, štěnic, front na cokoli a hladových psů i lidí. Román vrcholí prosincovými událostmi, kdy Rumuni vyšli do ulic a došlo ke střelbě do demonstrantů a jejich zatýkání a týrání. Krátké kapitoly stupňují napětí s otázkou, kdo je udavač a zda Cristian přežije.

HH77
07.01.2024 5 z 5

Další skvělá kniha této autorky. Silný příběh z dob nejhoršího komunistického režimu. Po přečtení je člověk opravdu rád že dnes už komunismus není ani u nás.

Toledo
07.01.2024 5 z 5

Napínavý příběh z posledních měsíců vlády Ceausesca a vůli lidí skoncovat s režimem. Měla jsem to přečtené hned. Skvěle popsaný příběh s historickymi fakty na pozadí.
Moc doporučuji

Katka154
05.01.2024 5 z 5

Silný příběh. Smutný. Doporučuji. Kniha se mi moc líbila. Četla jsem ji jedním dechem a při čtení mi bylo moc smutno.

Breberuše
02.01.2024 5 z 5

Rut Sepetys píše krásné, smutné a životní příběhy, které vždy vloží do zásadního období různých států. Tady jde o revoluci. Dozvíte se spoustu věcí z historie, která tu není přikrášlena a zároveň se pobavíte nad vymyšlenými příběhy, které jsou skvěle zapasované do historických událostí.

TerryDee
02.01.2024 5 z 5

„Jestli je komunismus ráj, k čemu potřebujeme zdi, ploty a zákony, aby lidé neutíkali?“

Hlavním hrdinou příběhu je mladý Christian, jenž s celou svoji rodinou žije v Rumunsku, které je pod tvrdým režimem Nicolaea Ceauşesca. A právě díky němu v zemi vládne strach a nedůvěra.

Christian má své sny a cíle. A svým způsobem by se chtěl vymanit ze zajetých kolejí. Bohužel si ho jednoho dne vyhlídne Securité. S příslibem léků pro nemocného dědečka nakonec souhlasí a stane se agentem, i když se mu to protiví. Postojem času zjišťuje, že bebi, komu může věřit a komu ne. Drží se ho zprávy pocit nedůvěry a nečistoty.

„Jak můžeme čekat, že ostatní ucítí naši bolest a uslyší volání o pomoc, když můžeme jen šeptat?

Tohle bylo moje první setkání s autorkou a nemohlo to dopadnout lépe. Jsem totálně unešená a dojatá zároveň z příběhu. Hodně dlouho mě tak příběh nezasahl jako tady. Autorce se podařilo vykreslit atmosféru komunismu na konci 80. let. Každou přečtenou stránkou bylo více cítit napětí. Ta šílená beznaděj a tíha bezmoci byla tak hmatalená, až mi z toho bylo ouzko.

Knihu byl doporučila přečíst každému, aby si připomenul, co snadná svoboda a proč bychom si jí měli vážit.

terinkha
28.12.2023 4 z 5

38/2023
Nešlo mi to. Na začátku jsem bojovala s každou stránkou, i když mi osud Rumunska a Cristiana přišel ohromně zajímavej. Tentokrát jsem se odtrhávala až příliš snadno.
Pořád ale trvám na tom, co jsem napsala zatím snad ke všem knihám od Ruty - čtěte je, protože si rozšíříte obzory. Románovou formou vás seznámí s ne tak známými osudy a příběhy z novodobých dějin (což je bolavá noha dějepisu na středních školách!).
Druhou půlku knihy už jsem mrskala stránku za stránkou, konec byl silnej a emotivní.
80 %, rozhodně stojí za přečtení.

zirafinec
28.12.2023 5 z 5

Knihu jsem dostala 26. k Vánocům a 27. již ležela přečtená na stolku. Zajímavé, všechny knihy Ruty Sepetys na mě mají tento účinek.
Musím se přiznat, že o tomto tématu jsem věděla maximálně jméno diktátora a že zde byla roku 1989 také revoluce. Ale o tom, jak špatné to vlastně bylo, jsem neměla ani potuchy. Tsto kniha mě donutila si o tématu něco najít, a jsem za to ráda.

Jestli váháte, přečtěte si to.

bernadeta9876
25.12.2023 3 z 5

(SPOILER) Tak toto bola vážna téma, preto škoda, že jej chýbal hlbší ponor. Autorka kĺže po povrchu, no neponára sa. A vzhľadom k tunajším komentárom hlavne teda ženským (čo rozhodne nie je chyba) je zjavná cieľová skupina, ktorú sa autorka touto knihou snažila osloviť. V podstate je to príbeh lásky a rodiny zasadený do komunistického Rumunska. Okrem toho je písaná celkom jednoducho a prečítate ju jedným dychom, čo ale nemyslím až tak pozitívne. Príbeh plynie rýchlo a akosi nemáme čas zžiť sa s motiváciami hlavných postáv.
Nehovoriac o tom, že niektoré veci očividne nedávajú zmysel.
Napríklad to donášanie na syna veľvyslanca - po tom ako umrel bunu, nebol vydierateľný a informácie prinesené po tejto skutočnosti sú absolútne mimo,keďže pôvodný úmysel ako ho donútiť k donášaniu boli lieky pre neho. Okrem toho sa hlavný hrdina veľmi hrá na bystrého, ale ani raz sa nepresvedčil, či lieky k bunu dorazili?A záverečné rozuzlenie ma teda neprekvapilo. Ja som to tušila skoro od začiatku a musím povedať, že to pripisujem autorkinej nezručnosti na odvrátenie mojej pozornosti iným smerom.
Škoda, Ruta, asi už neprekonáš svoju prvotinu. A tým, čo sme o komunizme počuli a niektorí aj zažili je toto slabý obraz doby o ktorom si sa nás snažila presvedčiť, že je dôveryhodný.
Napriek tomu sa to dalo prečítať, prinútilo ma to doštudovať si materiál o komunistickej dobe v Rumunsku, ale je to len slabý priemer. Som sklamaná.

broskev28
17.12.2023 4 z 5

Musím tě zradit rozhodně není čtivá a zábavná kniha, každý, kdo se odhodlá k jejímu čtení, s tím musí počítat. Ruta Sepetys si nevybírá líbivá a snadná témata, ale snad ani to válečné (Sůl moře) na mě nepůsobilo tak depresivně jako příběh konce komunistického Rumunska. Způsob psaní – možná i překlad? - pro mě evokoval šedivou, prázdnou, bezútěšnou realitu, v níž se základním problémem stává faktické přežití, a hlavně: v níž nemůžete věřit vůbec nikomu. Otřesné svědectví, byť „pouze“ literární.

KudrnatáHolka
15.12.2023 5 z 5

Rutu Sepetys znám a vím, že se zabývá těžkými a bolavými tématy. Ale tahle její kniha mě tedy vážně dostala. Syrová, bez zbytečných "okecávaček". Četla jsem jedním dechem a byla až překvapená, jak rychle mě kniha vcucla a pak vyplivla, abych se mohla znovu nadechnout.

Nikdy není od věci si připomenout historii, notabene právě takovou. Historii bez možnosti volby, diktovanou šílenci a psychopaty posedlými mocí a totální kontrolou. Minulost, která je v některých zemích světa bohužel bolestivou a děsivou současností.

martina.culik
14.12.2023 5 z 5

Autorka patří mezi mé oblíbené. Zatím všechny knihy mě velice bavily. Vše je psáno přímo a jednoduše a tato přímost je někdy mnohem hlubší a údernější, než zdlouhavé popisy a metafory.
O tom jaká situace byla v Rumunsku za vlády Nicolae Ceausesca jsem neměla tušení a jsem opravdu moc a moc ráda, že jsem to nezažila. Opět jsem se dozvěděla zajímavé věci z historie, které by neměly být zapomenuty.
"On. Nicolae Ceausescu. Náš milovaný vůdce. Náš hrdina. Vyvrhel velké Komunistické strany Rumunska a upír přisátý na milionech krků."

Martooni
11.12.2023 5 z 5

Tak tato kniha byla síla. Ano, tak se museli cítit moji rodiče a jejich rodiče, kteří většinu života prožili v komunismu. Strašné, nepředstavitelné, obrovsky nespravedlivé.

Renatas
05.12.2023 5 z 5